Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Islandia - gorące źródła i baseny termalne
Jedną z niewątpliwie największych atrakcji Islandii są baseny geotermalne. Jeśli lubisz ciepłe kąpiele, w dodatku z widokiem na majestatyczne pejzaże Islandii, to będzie to dla Ciebie absolutny hit! Nie ma znaczenia to, czy Twoja wyprawa trwa 3 dni i zamierzasz odwiedzić jedynie okolice Reykjaviku, czy też planujesz nieco dłuższy urlop pozwalający na zobaczenie całej wyspy. Gorące źródła znajdują się bowiem w każdym zakątku wyspy. W tym artykule dowiesz się, gdzie możesz odnaleźć baseny termalne, czym się różnią, czy za każdy trzeba płacić i jakie są korzyści zdrowotne z tego typu kąpieli. Zatem zapraszamy :).
Czym są baseny geotermalne i jak powstają?
Rodzaje gorących źródeł na Islandii
Gorące źródła na Islandii można by umownie podzielić na trzy kategorie.
Pierwszą z nich są źródła naturalne o temperaturze wody pozwalającej na swobodne korzystanie z kąpieli. Takich miejsc na wyspie jest bez liku i są przeróżnej urody i różnego rodzaju. Można do nich zaliczyć jeziorka, małe oczka wodne, czy nawet gorące rzeki. Te ostatnie to coś absolutnie niewiarygodnego i nierzeczywistego! No bo jak w rzece może być gorąca woda? Z reguły kojarzą nam się z zimnymi potokami, w których kąpiele potrafią zmrozić nawet najbardziej zatwardziałego ziomka ;). A tu możemy nie tylko zobaczyć parującą wodę nad rzeką wijącą się wśród zielonych wzgórz, ale również zażyć w niej kąpieli! Niezła gratka dla zwykłego Kowalskiego ;).Z ciekawostek na uwagę zasługują tu gorące garnki. Tak, tak, dobrze przeczytaliście ;). Taki gorący garnek to islandzki patent na gorącą kąpiel, gdy na dworze zimno, wieje i prószy. Garnki to nic innego jak wanny czy też okrągłe balie wykonane z kamienia albo cyny. Zagłębione w ziemię, korzystają z naturalnego geotermalnego ciepła. Z reguły tego typu garnki znajdziemy w przy domach Islandczyków. Być może uda Wam się znaleźć noclegi w takich miejscach - wrażenia gwarantowane :)!
Korzyści płynące z zażywania kąpieli w gorących źródłach
Woda geotermalna - zalety
Jednym z najbardziej oczywistych plusów korzystania z ciepłych źródeł jest oczywiście relaks. Ciepła woda odpręża, rozluźnia mięśnie, niweluje napięcia, łagodzi bóle kręgosłupa i przyspiesza krążenie krwi. Tak pobudzony organizm świetnie radzi sobie z infekcjami wirusowymi, które jak sami wiemy, nie lubią ciepła. Naturalną reakcją obronną na choroby jest przecież podniesienie temperatury naszego organizmu. To zwykły system obronny, który regulując temperaturę chroni ciało przed infekcjami. No właśnie, ot i całe wytłumaczenie :). Islandczycy na co dzień zmagają się z bardzo niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Tego typu kąpiele to swojego rodzaju sposób na zachowanie zdrowia i oczywiście urody!
Pamiętajmy również, że prawdziwa woda termalna jest pozyskiwana z głębokich warstw ziemi, a co za tym idzie jest bardzo bogata w minerały. Oczywiście skład takiej wody jest ściśle uzależniony od miejsca, z którego jest wydobywana. Jednak wspólną ich cechą - bez względu na to, czy to Islandia czy też inny zakątek świata - jest wysoka zawartość takich składników jak: potas, sód, wapń, selen, siarka, chrom, krzem, mangan i żelazo. Pierwiastki te mają działanie przeciwrodnikowe, a więc wspomagają nasz organizm w odwiecznej walce ze starzeniem się skóry, a poza tym wpływają nawilżająco, regenerująco i przeciwzapalnie. Woda termalna świetnie radzi sobie z trądzikiem, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Kąpiele w wodzie geotermalnej stosowane regularnie pozwalają wyciszyć objawy nadmiernego wydzielania sebum, ładnie zmiękczają naskórek i oczywiście odżywiają całą paletą mikroelementów.
Woda geotermalna - przeciwskazania
Zalet i korzyści ze stosowania wód geotermalnych jest naprawdę całkiem sporo, oczywiście są również przeciwskazania. Z gorących kąpieli między innymi nie powinny korzystać osoby z problemami serca, nadciśnieniem tętnicznym, chorobą wieńcową oraz kobiety w ciąży. Zresztą, co tu dużo mówić - wszystko ma swoje wskazania i przeciwskazania, dlatego zawsze sprawdzajmy informacje na temat nowinek i zabiegów urodowych.
Baseny geotermalne na Islandii
Basenów, gdzie możemy zażyć kąpieli geotermalnych jest na Islandii mnóstwo. Poniżej pozostawiamy te najbardziej znane, które bez problemu znajdziesz na GoogleMaps, a opisy na stronach internetowych:
- Blue Lagoon blisko Reykiaviku i Keflaviku
- Sky Lagoon w Reykiaviku
- Secret Lagoon przy Złotej Pętli
- Reykjadalur Geothermal River - gorąca rzeka na południu Islandii
- Mytvan Geobath blisko Husaviku
Interesuje Cię więcej o źródłach na Islandii?

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj:
Beauty & Podróże
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
* Dokładne informacje o aktualnych zasadach wjazdu na Islandię znajdziecie tutaj: Islandia
* Czym się poruszać: na Islandię lecieliśmy na trasie Katowice - Reykjavik - Katowice liniami Wizzair.
Na miejscu wynajęliśmy samochód Suzuki Grand Vitara 4x4. Dlaczego potrzebny byłam tak duży samochód? Po pierwsze nasza rodzina jest dość spora ;), bo 5-osobowa, a po drugie w okresie zimowym warunki jazdy są bardzo trudne: samochód musi być duży, z napędem na 4 koła i pełnym pakietem ubezpieczeniowym.
* Waluta: 1 korona islandzka (ISK) = 0,03 złotego w zależności od kursu walut w danym okresie.
* Płatności: na miejscu można płacić kartą i gotówką, wszędzie dostępne są bankomaty. Nie było żadnego problemu z dostępnością bankomatów.
* Cena za obiad w restauracji: cena za obiad składający się z pierwszego i drugiego dania i napojów to około 150 - 200 zł od osoby. Ceny w lokalach gastronomicznych są bardzo wysokie, ale możemy też dobrze zjeść w małych punkach, np. Fish & Chips i zapłacimy dużo mniej.
* Cena z osobę na termach: Ceny w termach są mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od popularności danego miejsca. Cena za wejście dla dorosłego to wydatek od 200 do nawet 470 złotych. Dzieci, studenci i emeryci mają zniżki. Za dziecko płacimy około 100 zł.
* Bezpieczeństwo: Prawie codziennie przemieszczaliśmy się pomiędzy poszczególnymi punktami naszej podróży w godzinach wieczornych, po zmroku. Musimy tu jednak zwrócić uwagę na fakt, że jazda w zimie jest na prawdę ciężka i wymaga dużego skupienia i dobrych umiejętności kierowcy. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na podmuchy wiatru (który wieje tu z prędkością ponad 100km/h) oraz na oblodzenie dróg.
Co jeszcze na temat bezpieczeństwa? Islandia od lat przoduje w rankingach na najbezpieczniejsze miejsce na świecie zajmując pierwsze miejsce :).
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: tak, dzieci będą tu otoczone opieką i uśmiechem. I nie tylko dzieci ;).
*Czystość: Wszędzie było czysto. W hotelach jest wysoki standard.
* Poziom hoteli: do wyboru jest cała paleta tańszych i droższych hoteli o wysokim standardzie
*Kiedy najlepiej jechać na Islandię - każdy miesiąc jest piękny na odkrywanie tego wspaniałego zakątka Europy. Oczywiście na wiosnę i w lecie mamy największe szanse na słoneczną pogodę. Jednak my byliśmy w połowie stycznia i mieliśmy piękne słońce :).
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/