Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Masajka - piękno Czarnego Lądu
Współczesne standardy piękna, w dużym stopniu popularyzowane przez media społecznościowe, sprawiają, że zaczynamy wyglądać podobnie, jednakowo, a nasza wyjątkowość zostaje zepchnięta na dalszy plan. Zachodnia standaryzacja pojęcia piękna rozlana po całym globie zachłannie zabiera nam to, co w nas jest najbardziej atrakcyjne - różnorodność. Są jednak miejsca na świecie, które oparły się tym wpływom, miejsca zamknięte na wpływy social mediów i niezmiennie, od wieków kultywujące swój ideał piękna.
Ciało i włosy
Mimo, że kosmetyki wykorzystywane przez afrykańskie kobiety są zupełnie różne od naszych (wykorzystują co daje natura), to jednak dbają o swoją urodę i o to, by ładnie wyglądać. Co więcej! Niektóre rytuały urodowe są starsze niż nasza wysoko rozwinięta zachodnia cywilizacja mogłaby sobie wyobrazić - w tym względzie kobiety Czarnego Lądu wyprzedziły nas o kilkaset lat ;).
Niektóre podobieństwa potrafią wręcz zadziwić – na przykład golenie ciała. Nie tylko my, Europejki, depilujemy skórę z najmniejszych włosków. Robią to również Masajki. Pozbawione włosów ciało to jeden z atrybutów piękna i Masajki kultywują ten rytuał od setek lat. W takim razie trzeba przyznać, że zachodnie depilatory wcale nie były żadnym odkryciem ;). Aby uniknąć skaleczenia, Masajki nacierają skórę mieszanką mleka i wody. W ten sposób nawilżona i śliska od mikstury skóra jest chroniona przed ewentualnymi zadrapaniami i ranami.
Kobiety golą również głowę - tylko wojownikom przysługuje prawo noszenia długich włosów.
Jak ubierają się Masajki?
Ubiór kobiety dużo mówi o jej wieku. Małe dzieci noszą płachtę kolorowego materiału związanego na prawym ramieniu. Nastoletnie dziewczyny i dojrzałe kobiety oprócz przewiązanej koszulki ubierają spódnice. Oba te elementy są przepasane paskiem, a całość wygląda jak wielowarstwowa sukienka. Barwne materiały nie są wyrazem strojenia się, ale bardziej wskazania kolejnych etapów w życiu kobiety. Duże znaczenie ma tutaj symbolika kolorów. Najpopularniejsze to oczywiście czerwony, niebieski, fioletowy i żółty.
Niebieski to kolor, który zdecydowanie określa dziewczynki w wieku nastoletnim. Symbolizuje niebo i energię. Innym kolorem wybieranym dla dziewczynek jest biały – jako odzwierciedlenie czystości, zdrowia i spokoju. Młoda Masajka przywdziana w taki ubiór ma przyciągać potencjalnych konkurentów do jej ręki. Czerwony oznacza odwagę, krew, nierozdzielność, jedność, dlatego często jest wybierany w okresie dojrzewania oraz zamążpójścia. Tradycyjny strój ślubny to pomarańczowa lub czerwona sukienka i piękna biżuteria wykonana z białych koralików. Czerwony to również kolor kobiety w ciąży – ma w ten sposób chronić powstające życie.
Kobiety starsze wybierają najczęściej stroje w kolorze fioletowym, granatowym i czarnym. Ten ostatni symbolizuje ciężar życia, zmagania, doświadczenie i mądrość.
Biżuteria Masajek
Przekłuwanie uszu
A skoro o biżuterii mowa, jednym z ważniejszych jej elementów są kolczyki. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet z plemienia Masajów duże zatyczki w uszach to atrybut piękna. Co więcej - im większe dziurki w płatkach usznych tym lepiej. Świadczy to zarówno o atrakcyjności, jak i o mądrości i wieku. Dlaczego? Proces przekłuwania uszu rozpoczyna się w wieku dziecięcym. Używa się do tego celu kości, drewna i kamieni. Z czasem wkłada się coraz większe zatyczki, aby powiększyć otwory. Tak więc im starszy człowiek tym większe dziury w uszach. Jeśli myśleliście, że zatyczki do uszu (które teraz są tak popularne wśród młodzieży) to wymysł zachodu, to nic bardziej mylnego. Masajowie wymyślili je już wieki temu :).
Skaryfikacja - blizny na twarzy i ciele
Innym atrybutem piękna w kulturze Masajów są blizny na twarzy i ciele. Skaryfikacja, która jest bardzo popularną praktyką wśród ludów afrykańskich, polega na nacinaniu skóry ostrym narzędziem i formowaniu tkanki bliznowatej. Wykorzystuje się do tego celu nóż, kamień, szkło czy też łupiny orzechów. Masajowie wypalają znaki gorącym narzędziem, na przykład włócznią. Takie symbole mają przyciągać wzrok i uatrakcyjniać dotyk. Stanowią również ochronę przed złymi duchami i dużo mówią o rodowodzie. Masajki w Kenii wypalają na skórze koło, a w Tanzanii - trzy kreski.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
Możliwość podróżowania na odległe kontynenty otwiera nam okno na świat i ukazuje szerokie spektrum piękna, którego kanon jest uzależniony wyłącznie od szerokości geograficznej. Pamiętajmy, że atrakcyjność i pojęcie piękna jest względne i specyficzne kulturowo. I tym bardziej nie jest żadnym globalnym standardem. Dbajmy więc o swoją wyjątkowość - przede wszystkim kochajmy siebie i takie jakie jesteśmy. I mierzmy wysoko! Tego Nam wszystkim życzymy z okazji Dnia Kobiet :).

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl
Część fotografii o biżuterii pochodzi z serwisu Canva, pozostałe są autorskie.
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj:
Beauty & Podróże
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/