Masajka - piękno Czarnego Lądu


Współczesne standardy piękna, w dużym stopniu popularyzowane przez media społecznościowe, sprawiają, że zaczynamy wyglądać podobnie, jednakowo, a nasza wyjątkowość zostaje zepchnięta na dalszy plan. Zachodnia standaryzacja pojęcia piękna rozlana po całym globie zachłannie zabiera nam to, co w nas jest najbardziej atrakcyjne - różnorodność. Są jednak miejsca na świecie, które oparły się tym wpływom, miejsca zamknięte na wpływy social mediów i niezmiennie, od wieków kultywujące swój ideał piękna.

.....
.....
Dzisiaj udajemy się na kontynent afrykański i przybliżamy postać kobiety z plemiona Masajów – jednego z najbardziej tradycyjnych i najbardziej rozpoznawalnych ludów etnicznych w Afryce. Zobaczcie jak wygląda Masajka, jakie nosi ubranie i w co przyozdabia swoje ciało. Czy tak bardzo różni się od kobiet Zachodu? To pozostawiamy Waszej dyskusji. Jedno jest pewne - życie Masajki do prostych nie należy. Wiele tradycji w kulturze Masajów odbiega od tego, z czym na co dzień my, Europejki, mamy do czynienia. Niektóre zwyczaje są wprost zatrważające, inne wzbudzają kontrowersje. Jednak to, co nas, kobiety na wszystkich kontynentach łączy, to niezmienna i absolutnie ponadczasowa dbałość o urodę :).
.....
.....

Ciało i włosy

.....
Nasze wyobrażenie o higienie i wyglądzie afrykańskich kobiet ma się tak do rzeczywistości jak stare powiedzenie Afryka dzika. Wbrew pozorom Masajki dbają o swoją urodę, ciało i włosy tak jak każda zachodnia kobieta. I nie jest to wcale wynikiem otwarcia na świat i co za tym idzie większej dostępności środków higienicznych. Otóż nie. Po pierwsze Masajowie to plemię zamknięte na jakiekolwiek wpływy zachodniego świata. Po drugie dostępność środków higieny możemy sobie między bajki włożyć. Weźmy chociażby pod uwagę fakt, że po wodę Masajki idą niekiedy kilka godzin. a to przecież one są odpowiedzialne za to, by w domostwie wody nie brakowało. A co dopiero myśleć o wodzie dla celów wyłącznie urodowych?


Mimo, że kosmetyki wykorzystywane przez afrykańskie kobiety są zupełnie różne od naszych (wykorzystują co daje natura), to jednak dbają o swoją urodę i o to, by ładnie wyglądać. Co więcej! Niektóre rytuały urodowe są starsze niż nasza wysoko rozwinięta zachodnia cywilizacja mogłaby sobie wyobrazić - w tym względzie kobiety Czarnego Lądu wyprzedziły nas o kilkaset lat ;).

.....
.....

Niektóre podobieństwa potrafią wręcz zadziwić – na przykład golenie ciała. Nie tylko my, Europejki, depilujemy skórę z najmniejszych włosków. Robią to również Masajki. Pozbawione włosów ciało to jeden z atrybutów piękna i Masajki kultywują ten rytuał od setek lat. W takim razie trzeba przyznać, że zachodnie depilatory wcale nie były żadnym odkryciem ;). Aby uniknąć skaleczenia, Masajki nacierają skórę mieszanką mleka i wody. W ten sposób nawilżona i śliska od mikstury skóra jest chroniona przed ewentualnymi zadrapaniami i ranami.

Kobiety golą również głowę - tylko wojownikom przysługuje prawo noszenia długich włosów.

.....
.....

Jak ubierają się Masajki?

.....

Ubiór kobiety dużo mówi o jej wieku. Małe dzieci noszą płachtę kolorowego materiału związanego na prawym ramieniu. Nastoletnie dziewczyny i dojrzałe kobiety oprócz przewiązanej koszulki ubierają spódnice. Oba te elementy są przepasane paskiem, a całość wygląda jak wielowarstwowa sukienka. Barwne materiały nie są wyrazem strojenia się, ale bardziej wskazania kolejnych etapów w życiu kobiety. Duże znaczenie ma tutaj symbolika kolorów. Najpopularniejsze to oczywiście czerwony, niebieski, fioletowy i żółty.

.....
.....

Niebieski to kolor, który zdecydowanie określa dziewczynki w wieku nastoletnim. Symbolizuje niebo i energię. Innym kolorem wybieranym dla dziewczynek jest biały – jako odzwierciedlenie czystości, zdrowia i spokoju. Młoda Masajka przywdziana w taki ubiór ma przyciągać potencjalnych konkurentów do jej ręki. Czerwony oznacza odwagę, krew, nierozdzielność, jedność, dlatego często jest wybierany w okresie dojrzewania oraz zamążpójścia. Tradycyjny strój ślubny to pomarańczowa lub czerwona sukienka i piękna biżuteria wykonana z białych koralików. Czerwony to również kolor kobiety w ciąży – ma w ten sposób chronić powstające życie.

Kobiety starsze wybierają najczęściej stroje w kolorze fioletowym, granatowym i czarnym. Ten ostatni symbolizuje ciężar życia, zmagania, doświadczenie i mądrość.

.....
.....


Biżuteria Masajek

.....
Masajki przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu - stroją szyje w sznury korali, na uszach zawieszają długie kolczyki i przyozdabiają nadgarstki w piękne bransolety. Biżuteria ta jest robiona z maleńkich wielobarwnych koralików i tak jak w przypadku ubioru – dominują tu kolory: niebieski, biały, czerwony i żółty. Najczęściej są to ciasno związane koraliki połączone ze sobą w sztywną formę bransolet czy naszyjników. Biżuteria ta jest wyjątkowa i nieoczywista. Niektóre z wyrobów wyglądają naprawdę futurystycznie – białe naszyjniki w formie dużych, sztywnych talerzy, czy wysokie czapki, które kształtem przypominają nakrycia głowy tureckich derwiszów. Pełen szacun dla wyobraźni artystek. Wyjątkowość biżuterii masajskiej została doceniona nawet przez wielkich projektantów mody: Tommy'ego Hilfigera, Alexandra McQueena, Calvina Kleina, czy Louisa Vuittona.
.....
.....

Przekłuwanie uszu

.....

A skoro o biżuterii mowa, jednym z ważniejszych jej elementów są kolczyki. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet z plemienia Masajów duże zatyczki w uszach to atrybut piękna. Co więcej - im większe dziurki w płatkach usznych tym lepiej. Świadczy to zarówno o atrakcyjności, jak i o mądrości i wieku. Dlaczego? Proces przekłuwania uszu rozpoczyna się w wieku dziecięcym. Używa się do tego celu kości, drewna i kamieni. Z czasem wkłada się coraz większe zatyczki, aby powiększyć otwory. Tak więc im starszy człowiek tym większe dziury w uszach. Jeśli myśleliście, że zatyczki do uszu (które teraz są tak popularne wśród młodzieży) to wymysł zachodu, to nic bardziej mylnego. Masajowie wymyślili je już wieki temu :).

.....
.....

Skaryfikacja - blizny na twarzy i ciele

.....

Innym atrybutem piękna w kulturze Masajów są blizny na twarzy i ciele. Skaryfikacja, która jest bardzo popularną praktyką wśród ludów afrykańskich, polega na nacinaniu skóry ostrym narzędziem i formowaniu tkanki bliznowatej. Wykorzystuje się do tego celu nóż, kamień, szkło czy też łupiny orzechów. Masajowie wypalają znaki gorącym narzędziem, na przykład włócznią. Takie symbole mają przyciągać wzrok i uatrakcyjniać dotyk. Stanowią również ochronę przed złymi duchami i dużo mówią o rodowodzie. Masajki w Kenii wypalają na skórze koło, a w Tanzanii - trzy kreski.

.....
.....

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

.....

Możliwość podróżowania na odległe kontynenty otwiera nam okno na świat i ukazuje szerokie spektrum piękna, którego kanon jest uzależniony wyłącznie od szerokości geograficznej. Pamiętajmy, że atrakcyjność i pojęcie piękna jest względne i specyficzne kulturowo. I tym bardziej nie jest żadnym globalnym standardem. Dbajmy więc o swoją wyjątkowość - przede wszystkim kochajmy siebie i takie jakie jesteśmy. I mierzmy wysoko! Tego Nam wszystkim życzymy z okazji Dnia Kobiet :).

.....
.....
...

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Piękna oprawa graficzna i zdjęciowa - ten ebook to idealny pomysł na prezent dla Twoich najbliższych miłośników podróży. Interaktywne menu - łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach w książce zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Plan podróży - podajemy Ci gotowy
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/