Follow My Flow poleca: Powrót z Bambuko

Świat, bliscy, znajomi, szkoła, współpracownicy, kościół, system polityczny, rodzina, rząd - wszyscy mają wobec nas oczekiwania! Wszyscy chcą, abyśmy byli jacyś. Jacy? Do końca nie wiadomo, ale przynajmniej jacyś tacy bardziej..., lepiej..., adekwatnie... Tak jakbyśmy byli niewystarczająco dobrzy, piękni, mądrzy, zaangażowani, pracowici, radośni, smutni. Tak, jakby bycie sobą było błędem, pomyłką, error - error! Dlaczego nasze decyzje, wybory, styl życia muszą być nieustannie przedmiotem debaty - od tej przy niedzielnym obiedzie rodzinnym po ławy sejmowe i korytarze Watykanu? A gdyby jednak się odważyć i być SOBĄ? A gdyby tak wrócić z krainy zakłamania? Dla nas brzmi to idealnie, dlatego tym razem polecamy Wam książkę Katarzyny Nosowskiej: Powrót z Bambuko.

.....

.....

Czy jako dzieci, nieskażone jeszcze wychowaniem w domu i w szkole, myśleliśmy o sobie źle? Czy klepiąc w wiaderko i stawiając kolejną babkę z piasku uważaliśmy, że to nasze osiągnięcie jest do bani? Nie, jeśli babka się nie udała, po prostu stawialiśmy kolejną, dumni z tego, że tak się świetnie bawimy. Nie myśleliśmy o tym, co wypada, a czego nie wypada zrobić, powiedzieć lub pomyśleć, bo narazimy się na stratę przywilejów, albo co gorsza pójdziemy do piekła :). Kiedy ten błogostan zmienił się w konkurs skoków przez nazbyt wysokie przeszkody, za którymi czeka nas jeszcze rów z krokodylami albo zasieki z kolczastego drutu? Wiemy kiedy! Zaraz po tym, jak poszliśmy do szkoły i staliśmy się wystarczająco "duzi", by wpaść w trybiki maszynerii o nazwie: systematyczna przeróbka błędu w prawdziwego obywatela, katolika, pracownika. Od tego momentu ktoś nieustannie "dba" o nasze dopasowanie. 

.....

.....

Każdy z nas dostał do odegrania rolę puzzla - więc nie powinien się wyróżniać, odstawać. Wedle przyjętych zasad nie powinniśmy kwestionować istniejącego porządku, nie wypada się nie zgadzać,  posiadanie własnego zdania może zostać odebrane jako bezczelność, a stawianie pytań jako upierdliwość. I co Ci się nie podoba? Czego chcesz więcej? Dostosuj się, bądź taki sam jak inni, bądź cicho! A jak nie... oj jak nie, to tak zwani "ludzie" będą gadać, oceniać, krytykować! Będą poddawać Cię sądom i osądom, będą Ci wytykać błędy, potknięcia, "niesubordynację". Najpierw nazwą Cię niegrzeczną, a potem, gdy dorośniesz - konfliktową. Zrobią to zawsze wtedy, gdy stać Cię będzie na niezależność poglądów, poczucie godności i własnej wartości. 

.....

.....

Ludzie powiedzą, co zechcą, co im ślina na język przeniesie, bo ludzie, choć mogą, nie rezygnują z mówienia. (...) Zastanawiam się, czy to jest nasze, polskie, czy ogólnoludzkie. (...) Ileż to razy wolałam zostać w domu, niż skorzystać z zaproszenia, bo się obawiałam, że źle wypadnę? Mnóstwo. Nie zliczę tych momentów, gdy z głupim uśmiechem kiwałam głową w milczeniu, gdy inni dyskutowali, aż furczało, bo bałam się, że palnę coś nie dość mądrego.

.....

.....

Dlatego nie warto się tym gadaniem przejmować, nie warto tracić czasu i nerwów na próby sprostania wymaganiom narzuconym przez innych, jeśli blokują i krzywdzą naszą niezależność i samoświadomość. Pomijając fakt, że tylko tak dokonuje się progres i rozwój, to życie na własnych zasadach, w zgodzie ze sobą, o ile nie krzywdzisz przy tym innych ludzi, jest najpiękniejszą wartością. Nasze frustracje biorą się właśnie z poczucia braku dopasowania w schematy narzucone przecież przez innych ludzi, instytucje i tradycje. Jeśli te wartości są humanitarne, piękne i nas rozwijają to super, ale jeśli od najmłodszych lat słyszysz, że jesteś niedoskonała, grzeszna, niewystarczająco jakaś, to coś  tu jest zdecydowanie nie tak. I uwierz nam, nie chodzi o Ciebie :).

.....

.....

Powrót z Bambuko to książka o tym, że życie wedle własnych przekonań jest naszym najświętszym prawem. To zbiór przemyśleń Kaśki Nosowskiej na temat jej własnego życia i wychodzenia z traum, kompleksów, ograniczeń. To równocześnie historia bardzo uniwersalna, dotykająca każdej i każdego z nas. To wskazówka, że szczęśliwi możemy być tylko żyjąc w zgodzie ze sobą. To drogowskaz prowadzący do oczyszczenia z wielu niepotrzebnych, negatywnych opinii i etykietek, jakie bardzo często nakłada na nas społeczeństwo, albo my sami, a które skutecznie blokują nas w rozwoju. I może nawet dostosowując się osiągamy status "prawdziwych" katolików, Polaków, obywateli ale czy na pewno jesteśmy prawdziwymi ludźmi? Czy na pewno jesteśmy prawdziwymi nami?

.....

.....

Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego.

Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać - to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić - nie dłużej.

Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zmieni się w dialog.

Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak wam się podoba.

.....

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/