Wyróżnione 

Cash is Queen, czyli 5 sprawdzonych sposobów na gotówkę w portfelu

Najważniejsza jest gotówka - Ha! Pewnie powiecie nic odkrywczego, prawda? Fajnie jest mieć w kieszeni pieniądze na zakup nowej sukienki czy dobrej jakości szminki, fajnie jest mieć kasę na wypad do knajpki z przyjaciółkami bez konieczności zastanawiania się nad tym z czego musicie zrezygnować, i fajnie jest mieć co nieco na koncie, by móc wyjechać na wycieczkę marzeń. Ale błysk w oku i dobre chęci nie wystarczą, choć jak same wiecie są niewiarygodnie ważne. Jednak to, co w tym momencie determinuje nasze wydatki, to najzwyklejsza kasa na koncie. I nie myślcie, że bogaci mają inaczej. W tym przypadku - inaczej - dotyczy jedynie wielkości wydawanych pieniędzy. Ale… Im też może zabraknąć gotówki. Jak w takim razie podejść do tematu gotówki, oszczędzania i wydatków?
.....

Dlaczego gotówka jest tak ważna?

.....

W analizie wskaźników przedsiębiorstw niesamowicie ważnym aspektem jest cash flow, czyli rachunek przepływów pieniężnych. Nie jest to oczywiście tematem dzisiejszych rozważań, ponieważ chcemy trafić do portfeli zwykłego Ja czy Ty. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw (szczególnie tych dużych) częściej i znacznie drobiazgowiej analizuje rachunek przepływów pieniężnych

W dużych korporacjach nie tylko przykłada się wagę do wskaźnika zysku przedsiębiorstwa, ale w bardzo dużej mierze do tak zwanych wolnych środków pieniężnych. Na omówienie tego zagadnienia przyjdzie jeszcze czas, ale w wielkim uproszczeniu, mówi on nam, ile mamy gotówki na koncie lub - podążając w odwrotnym kierunku - że jej nie mamy, czyli w skrócie - pożyczyliśmy. 

.....
.....

Gotówka jest jedną z najważniejszych pozycji analizy finansowej przedsiębiorstw. Dlaczego? Bo nawet najlepiej prosperujący biznes, notujący doskonałe wyniki zyskowności, nie jest w stanie przetrwać na rynku bez gotówki. Jak to?

No właśnie - jak to możliwe? Wyobraźcie sobie firmę produkującą czekoladki. Mają doskonały przepis na czekoladowe arcydzieła, przekazany przez seniorkę rodu i trzymany w ścisłej tajemnicy ;), mają nowe maszyny, które zakupiono dzięki kredytowi w banku, pracownicy są mocno związani z rodzinną i dbającą o ich zarobki firmą. Kółko się kręci i wszyscy są zadowoleni do momentu, gdy okazuje się, że nie spłynęły na konto pieniądze ze sprzedaży dużego kontraktu. Notabene - pieniądze te miały posłużyć na wypłaty dla pracowników. Co tu zrobić? Linia kredytowa? Jeżeli dostaną - bo mają już duży kredyt w banku, a kolejne wpłaty od klientów mają być dopiero za dwa tygodnie. Zong! I co z tego, że firma co miesiąc notuje zysk, skoro nagle zabrakło gotówki na wypłaty dla pracowników… A co się stanie, gdy nasz niesubordynowany klient (ten właśnie, który nie zapłacił za czekoladki), ma problemy finansowe i nie zapłaci za kolejne dostawy? 

Widzicie na tym przykładzie, że wynik finansowy to jedno, a pieniądze to drugie. Czasami, w świecie finansjery możesz się zetknąć z określeniem zysk papierowy, bo de facto dopóki nie będzie gotówki na koncie, to nasz zysk pozostaje tylko wirtualną wielkością. Czyli kto jest królem??? Cash! Stąd powiedzenie: cash is king ;). Choć my zdecydowanie uważamy, że królową ;). 

CASH IS QUEEN!!!

.....
.....
To taki mocno przerysowany i bardzo prosty przykład, ponieważ sytuację finansową w naszej czekoladowej firmie w rzeczywistości kreuje masa różnych czynników, bardzo mocno ze sobą skorelowanych (przykładowo w tym przypadku finansowe uzależnienie od jednego dużego odbiorcy towaru). Wszystkie one jednak mają w ostatecznej rozgrywce przełożenie na żywą gotówkę i umiejętność radzenia sobie w świecie przepływów pieniężnych. I uwierzcie - żaden biznesowy drapieżnik nie będzie się zastanawiał nad tym czy połknąć przepływającą tuż obok, nieświadomą rybkę. Takie przejęcia firm, które odnotowują dobre wyniki a mimo to słabo poradziły sobie z utrzymaniem wolnych środków pieniężnych - są na porządku dziennym. Swobodne zarządzanie majątkiem, którego gwarantem są właśnie wolne środki pieniężne to biznesowe być albo nie być.
.....
.....

No tak, ale nasza rodzina, dom, który prowadzimy, to przecież przedsiębiorstwo. I to takie, które zawsze musi przetrwać, bez względu na niesprzyjające okoliczności, bez względu na zmiany kursu walut, na inflację itd itp.

Jak więc zadbać o to, by mieć gotówkę?

.....

5 podstawowych zasad jak zapewnić sobie gotówkę w portfelu 

.....
.....

1. Dobry plan i rozłożenie go na raty - nie kredytowe ;)

.....

Wydaje Ci się, że to głupie? Oj, to wcale nie jest głupie, to jest jedna z najmądrzejszych rad, której Ci udzielimy. Dobre rozplanowanie wydatków, szczególnie tych dużych, pomoże Ci w uporządkowaniu Twojego portfela. I nie tylko - pozwoli Ci na realizację marzeń i pasji. Oto przykład: Wakacje. Chcesz pojechać na wymarzone wakacje do Meksyku? Super - tyle, że jak otwierasz portfel to pusto, otwierasz aplikację swojego konta w banku i tam też pusto.

No właśnie. Zróbmy plan.

 • Ile kosztuje Twój wyjazd do Meksyku? Załóżmy, że 6000zł.
 • Kiedy chcesz pojechać? Za 8 miesięcy? Ok.
 • 6000 zł na 8 miesięcy to 750 zł na miesiąc. Żeby pojechać musisz odkładać dokładnie taką kwotę przez kolejnych 8 miesięcy.
 • Podzielcie sobie wydatek na poszczególne miesiące.
 • Zobaczcie ile potrzebujecie co miesiąc odłożyć. Prawda, że 750 zł wygląda znacznie fajniej niż 6000 zł?


To jest możliwe - przy zracjonalizowaniu swoich wydatków i konsekwentnym odkładaniu gotówki. I to są kolejne nasze punkty do zapewnienia sobie komfortu posiadania gotówki.

.....
.....

2. Przestań wydawać na pierdoły

.....

Ten punkt zdecydowanie mógłby lepiej brzmieć, ale wierzcie czy nie, tego typu zdania łatwiej zapadają w pamięć, a w tym przypadku działa to tylko in plus. Więc kiedy wejdziesz do sklepu, pamiętaj: Nie wydawaj na pierdoły!

Określ dokładnie cel każdego z Twoich wydatków. Co to oznacza? Skonkretyzuj co dokładnie chcesz kupić. Mamy tendencję do kupowania czegoś, czego tak naprawdę nie chcemy. Najczęściej jest tak, że rzecz nie do końca nam się podoba, ale z braku innych możliwości, mówimy sobie „No dobra, niech już będzie, i tak nie ma nic lepszego…"

Przykład: Marzysz o kolorowej jedwabnej apaszce. I nagle widzisz na wystawie sklepowej powykręcany w dziwacznych pozach manekin z zawiązaną na szyi błękitną chustą. To jest to! Muszę to mieć! Ale czy naprawdę musisz to mieć? Sprawdźmy, czy faktycznie to jest to o czym marzyłaś.

 • Kolor - błękitny. Cel - hmmm..., w zasadzie to miał być turkusowy, bo tak ładnie podkreślałby Twoje orzechowe oczy….
 • Długość - na zawiązanie kokardki pod szyją. Cel - miał być tak długi, by dwa razy opleść się na Twojej szyi.
 • Materiał - wiskoza. Cel - marzyłaś o subtelnym jedwabiu.
 • Czy to naprawdę jest ten szal, o którym marzyłaś?
.....
.....

3. Konsekwentne oszczędzanie i słoik na zachcianki

.....

Nasz plan wyjazdu do Meksyku jest prosty, ale czy możliwy do zrealizowania? Oczywiście. Podam Wam przykład z życia wzięty.

Jeden z członków mojej rodziny, odkłada codziennie przez cały rok 5 zł do słoika. Pewnie Was zastanawia na co i dlaczego akurat do słoika? Te 5 zł jest przeznaczone na wakacje, ale nie na samą podróż, noclegi i tym podobne, ale na wydatki dodatkowe, czyli na wszelkiego typu zachcianki, które możemy napotkać na swoich wakacjach i na pewno napotkamy ;). Przepyszny drink w restauracji nad jeziorem? A może jednodniowa wycieczka statkiem? Lody w klimatycznej, starej kawiarni nad brzegiem morza? I może te zachcianki nie są najtańsze, bo lody gdzie indziej kosztują dwa razy mniej, ale masz na to odłożone pieniądze więc ciesz się realizowaniem swoich marzeń :)! Brawo TY! Zasłużyłaś :).

Okazuje się, że te 5 zł odkładane codziennie do słoika nie są takim głupim pomysłem. Ważne jednak by robić to konsekwentnie. Konsekwencja to bardzo, ale to bardzo przydatna umiejętność zarządzania pieniędzmi.Tu nie ma miejsca na chwilę zrezygnowania. Musisz być sumienna i stała w odkładaniu 5 złotych. To nie może być tylko oszczędzanie od czasu do czasu… W ten sposób Twój słoik nigdy nie będzie pełny.

To najzwyklejsze w świecie oszczędzanie. I jeżeli pasuje Wam odkładanie do słoika to odkładajcie do słoika, jeżeli bardziej sprawdza się u Was trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym - good for you! Każda forma oszczędzania jest dobra. 

.....
.....

4. Polub gotówkę na swoim koncie

.....

Dziwnie brzmi, prawda? Pewnie się zastanawiacie o co tutaj chodzi, bo przecież każdy lubi gotówkę na swoim koncie. 

To jednak nie ma być zwykłe lubienie i zwykłe podejście do tego tematu. Masz pokochać pieniądze na swoim koncie, masz być zadowolona, że cyferki rosną z miesiąca na miesiąc, choćby ta różnica nie była wielka. Masz być zadowolona z siebie, że nie wydałaś w tym miesiącu za dużo, a wizja osiągnięcia celu wyjazdu do Meksyku staje się coraz bliższa. To trochę takie działanie podprogowe. Można się tego nauczyć. Bądź dumna z siebie, że udało Ci się utrzymać zapasy, i wcale nie takie na przetrwanie zimy ;), ale te, które pozwolą Ci być Królową Śniegu ;).

A prościej mówiąc, naucz się, że widok odłożonych na koncie pieniędzy może być równie przyjemny jak zakup błękitnego szala. 

Uwierz, że to działa - ten psychologiczny trik pozwoli Ci kontrolować Twoje pieniądze. Kolejnym razem, gdy zaglądniesz na aplikację Twojego banku, uśmiechnij się i powiedz sobie na głos - Lubię pieniądze na moim koncie :).

.....
.....

5. Kupuj racjonalnie, ale taniej - czyli bądź cierpliwa

.....

Wyprzedaże, Black Friday, końcóweczki kolekcji i tym podobne - znacie to? No jasne! Kupowanie na wyprzedażach jest jak najbardziej wskazane i jak najbardziej ok. Marzysz o nowych butach - zaczekaj na obniżkę ceny. I mimo, że przebierasz już nóżkami i wydaje Ci się, że nie możesz już dłużej czekać, zastanów się czy aby na pewno nie jesteś w stanie wytrzymać 2 miesiące do końca sezonu i wymarzonych obniżek cen. 

Przykład? Otóż ostatnimi czasy szukałam zwykłych czarnych balerinek. I znalazłam - w cenie regularnej za prawie 300 złotych. Czy kupiłam? Nie. Dlaczego? Bo dotarło do mnie, że ja te balerinki potrzebuję do chodzenia w pracy, zwyczajnie - do biura. Nie potrzebuję ich tu i teraz - jest lato i wkładam sandały, natomiast potrzebuję ich na jesień. I zaczekam do jesiennych wyprzedaży, kiedy cena pójdzie przynajmniej o 30 procent w dół. Tak więc przemyślenie zakupów - czy są one potrzebne w danym konkretnym momencie - jest racjonalnym wskazaniem Ci drogi na wydatkowanie pieniędzy. Mniejszych pieniędzy!

.....
.....

W takim razie macie już bazę pięciu przykazań: 

 • wizualizację marzeń i ich realizację zapewni nam dobry plan, 
 • żegnamy pierdoły, 
 • konsekwentnie oszczędzamy,
 • lubimy nasze konto - jest w końcu odzwierciedleniem realizacji naszego planu,
 • jesteśmy cierpliwe i do zakupów podchodzimy z głową.

Plan, konsekwencja, cierpliwość. I pamiętajcie - Cash is Queen :).

.....
.....

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/