Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
City break: Wilno
Plac Katedralny
Pałac Wielkich Książąt Litewskich
Baszta Giedymina
Wzgórze Trzech Krzyży
Kościół Św. Anny i Ogrody Bernardyńskie
Uniwersytet w Wilnie & Pałac Prezydencki
Dzielnica Żydowska
Idąc dalej w kierunku Ratuszu Miejskiego dojdziemy do dzielnicy żydowskiej. Żydzi stanowili jedną z liczniejszych grup etnicznych, religijnych i kulturowych w mieście. Pamiętajmy także, że Rzeczypospolita Obojga Narodów była krajem o wielkiej tolerancji. To tu schronienie znajdowali Żydzi prześladowani przez Inkwizycję w całej Europie. W Polsce i na Litwie osiedlali się oni głównie w miastach, gdzie na mocy przywilejów królewskich cieszyli się ochroną praw religijnych i biznesowych. W czasach okupacji hitlerowskiej na terenie dzielnicy żydowskiej w Wilnie powstało getto, w którym życie straciły tysiące mieszkańców. Część ludzi wywiezionych z getta podczas jego likwidacji na jesieni 1943, ocalała. Po wojnie wielu z nich dotarło do Łodzi, skąd wyjechali do Izraela. Spacerując dzisiaj po wileńskiej dzielnicy żydowskiej, towarzyszyło mi to samo wzruszenie, co na krakowskim Kazimierzu. Zresztą miejsce to bardzo przypomina dzielnicę Krakowa, i to pod względem architektonicznym, jak i klimatycznym. Podobne małe knajpki, muzyka, wąskie uliczki, zaduma i odradzające się wbrew wszystkiemu życie.
Ostra Brama
Zostawiamy za sobą nostalgiczne uliczki dzielnicy żydowskiej i udajemy się dalej. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że każdy Polak, który przyjeżdża do Wilna musi, po prostu musi stanąć u stóp Ostrej Bramy. Nie inaczej było z nami. A prawda jest taka, że to właśnie to miejsce było naszą inspiracją, żeby przyjechać do Wilna. A wszystko dzięki temu, że uczyłam się z synem Inwokacji na lekcję polskiego :)! …Panno Święta co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie… No to jesteśmy :).
W czasach średniowiecznych istniał zwyczaj ozdabiania bram wjazdowych do miasta obrazami świętych patronów. Ostra Brama jest nawiązaniem do tej tradycji. Wzniesiono ją w stylu gotyckim w 1503 roku, stanowiła wtedy część murów obronnych. W 1829 roku do bramy dobudowano murowaną Kaplicę Ostrobramską, w której umieszczono XVI-wieczny cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. W 2010 roku Ostra Brama stała się obiektem skandalu. W wyniku prac rzekomo konserwatorskich zdewastowano wiele cennych elementów kaplicy: zabytkowe schody, posadzkę, poręcze i drzwi zastąpiono nowymi. Powołano wówczas specjalna komisję, która miała doprowadzić kaplicę do jej oryginalnego wyglądu.
Ulica Literatów
Jak pewnie zauważyliście, w naszym spacerze - city breaku - po Wilnie towarzyszy nam nieustannie Adam Mickiewicz. I tym razem nie będzie inaczej :). Udajemy się bowiem na ulicę Literacką. Jest to jedna z najpiękniejszych uliczek Starego Miasta, a dodatkową atrakcją jest fakt, że właśnie tu, na poddaszu jednej z kamienic mieszkał i ukrywał się przed prześladowaniami filomatów - Adam Mickiewicz. Wówczas jednak ulica ta nosiła imię św.Michała. Losy Mickiewicza związane z tym miejscem stały się inspiracją dla wileńskich artystów, którzy od 2008 roku mury uliczki ozdabiają pamiątkowymi tabliczkami, nawiązującymi do znanych pisarzy i poetów. Dzięki temu ulica Literacka odżyła, stając się jednym z najpopularniejszych i najbardziej klimatycznych miejsc w stolicy Litwy, tłumnie odwiedzanym przez turystów.
Zarzecze
Ulicą Literacką dojdziemy do położonej na prawym brzegu rzeki Wilejki dzielnicy artystów, czyli na Zarzecze. Obecnie jest to bardzo urokliwa i popularna dzielnica Wilna, choć jeszcze do niedawna była bardzo zaniedbana. Przed wojną mieszkało tu wielu Żydów. Po wojnie rządy w Zarzeczu przejęli artyści i wszyscy, wyjęci spod systemu buntownicy, czyli tak zwany margines społeczny :). Na Zarzeczu mieszkało wielu znanych polskich twórców, między innymi Konstanty Ildefons Gałczyński z rodziną: żoną Natalią i córką Kirą. Obecnie jest to dzielnica znana z tego, że znajdują się tu liczne galerie i warsztaty artystyczne. Zarzecze powołało nawet swoją własną Republikę, której symbolem jest anioł, znajdujący się na głównym placu dzielnicy przy ulicy Zarzecznej.
Cmentarz na Rossie
Zarzecze stanowi granicę między Starym Miastem a Rossą, peryferyjną dzielnicą Wilna. Jest ona dosyć rozległa i obejmuje kilka mniejszych dzielnic: wschodnią część Zarzecza, Równe Pole, Leoniszki, Belmont, Markucie, Rossę, Hrybiszki, Dunajke, Lipówkę, Kuprianiszki. Jest to miejsce niezwykle ważne ponieważ znajduje się tutaj słynny polski Cmentarz Na Rossie, na którym pochowano serce Marszałka Piłsudskiego. Oryginalnie tuż po założeniu w 1769 roku, cmentarz pełnił rolę miejsca pochówku dla polskich obywateli Wilna, jednak z czasem stał się symbolem walk polskich żołnierzy. Pochowano tu obrońców Wilna z okresu I i II Wojny Światowej. Na Cmentarz na Rossie musicie dojechać samochodem, ale warto podjąć ten wysiłek, by osobiście oddać hołd bohaterom.
Jeśli na zwiedzanie Wilna macie tylko weekend, to najlepiej jeśli znajdziecie nocleg w obrębie historycznego centrum miasta - wszystkie atrakcje, poza Cmentarzem na Rossie, będą wówczas w zasięgu ręki i zaoszczędzicie sporo czasu na dojazdach. Poza tym, Wilno łatwo zwiedza się spacerem, rowerem czy na hulajnodze. Zatem jeśli zmęczy Was chodzenie, możecie w każdej chwili przesiąść się na udostępnione przez miasto hulajnogi elektryczne lub rowery miejskie. Całą trasę znajdziecie także na naszym kanale YouTube, link do filmu zostawiamy Wam poniżej. Ja zakochałam się w stolicy Litwy bez pamięci i gwarantuję, że z Wami będzie tak samo! To co Kochani, teraz czas na Wilno?!
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj:
Litwa
&
Podróże
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
* Dokładne informacje o aktualnych zasadach wjazdu do Litwy znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/litwa/informacje-dla-podrozujacych
* Czym się poruszać: Do Wilna i po Litwie poruszaliśmy się prywatnym samochodem. Drogi nie są płatne.
* Waluta: Euro
* Płatności: na miejscu można płacić kartą i gotówką, wszędzie dostępne są bankomaty. Nie było żadnego problemu z dostępnością bankomatów oraz z płatnością kartą (także zbliżeniowo).
* Cena za obiad w restauracji: przez cały pobyt żywiliśmy się wyłącznie w restauracjach z jedzeniem litewskim. Sycący obiad z uwzględnieniem napojów i wina to koszt około 50 - 70 zł za osobę.
* Bezpieczeństwo: ludzie byli przyjaźnie nastawieni, otwarci, skorzy do rozmów, jest bardzo bezpiecznie.
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: tak, dzieci będą tu otoczone opieką i uśmiechem.
*Czystość: W mieście i wszędzie poza nim było bardzo czysto
* Poziom hoteli: mieszkaliśmy w ****hotelu Hilton Garden Inn Vilnius City Center
Nasz rodzinny apartament był przestronny i bardzo czysty. Na miejscu do dyspozycji mieliśmy śniadania. Naszym zdaniem hotel na 5+. Dodatkowym atutem jest świetna lokalizacja.
Polecamy!!!
*Kiedy najlepiej jechać do Wilna sezon trwa cały rok
Od wiosny do jesieni doświadczycie baaardzo długich dni i pięknych kolorów na drzewach. Zimą Wilno uwiedzie Was polarnymi widokami i wszechogarniającą bielą. Pięknie jest cały rok.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/