Wyróżnione 

Global Gender Gap 2022 - o co chodzi w równości płci?

13 lipca 2022 roku ukazał się kolejny raport Global Gender Gap publikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne. Opracowanie to wskazuje na globalny problem luki płciowej w różnych obszarach życia: zawodowym, społecznym, rodzinnym, edukacyjnym czy politycznym. Global Gender Gap Report (GGGR) publikowany jest od 2006 roku i początkowo w analizach uczestniczyło 115 krajów z różnych rejonów świata. Ostatni raport analizuje lukę płciową w 146 państwach. GGGR wskazuje na zagrożenia jakie przynosi problem nierównych szans pomiędzy kobietami i mężczyznami i ma na celu budowanie świadomości, która będzie przyczyniać się do niwelowania tej luki.

.....

.....

Luka płciowa 2020-2022 

.....

Raport z 2022 roku nie napawa jednak optymizmem. W ciągu ostatnich 2 lat wyniki pogorszyły się. Dla porównania zrównanie szans kobiet do poziomu mężczyzn miało nastąpić:

 • w 2020 roku - za 99,5 lat
 • w 2021 roku - za 135,6 lat
 • w 2022 roku - za 132 lata. 

Ostatni rok w porównaniu do poprzedniego nie przyniósł zatem wyjątkowej poprawy, a w stosunku do roku 2020 pogorszył się o ponad 30%!

Poniżej analiza luki płciowej w zależności od regionu w kolejnych 3 latach. Należy zwrócić uwagę, że jeszcze do 2021 roku region Europy dla potrzeb analizy wskaźników był podzielony na Europę Zachodnią i Europę Wschodnią. Ostatni ranking - z 2022 roku - nie uwzględnia już tego podziału i pokazuje Europę jako jeden region. 

.....

.....

Jak odczytywać statystyki? 

.....

Global Gender Gap Index wskazuje nam jaki procent luki płciowej został zniwelowany, by osiągnąć parytet 100%, czyli całkowite wyrównanie szans kobiet i mężczyzn. Można to odczytywać jako procent tej luki płci, która została już zamknięta. Jeśli weźmiemy pod uwagę poszczególne regiony świata ze slajdu zamieszczonego powyżej - prezentuje się to następująco:

 • Na pierwszym miejscu pod względem wyrównania szans obu płci znajduje się Ameryka Północna, która przoduje z wynikiem 76,9%. (Oznacza to, że do zamknięcia luki pozostaje 33,1%).
 • Drugie miejsce zajmuje Europa z wynikiem 76,6%. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że wyniki te są różne dla krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Jakkolwiek Ameryka Północna jest w miarę jednorodna i analiza dotyczy tylko dwóch krajów (Kanady i USA), Europa jest pod tym względem wysoko zróżnicowana (krajów, które wzięły udział w badaniach jest 35 o różnym stopniu zaawansowania społecznego i ekonomicznego).
 • Trzecie miejsce należy do Ameryki Środkowej z wynikiem 72,6%.

.....

A jak wygląda Polska na tle Europy? 

.....

.....

Polska znajduje się na 30 miejscu w Europie i na 77 miejscu na świecie. Wynik 70,9% wcale nie jest optymistyczny jeśli spojrzymy na to, że prawie wszystkie ościenne kraje wyprzedziły Polskę w rankingu. 

W pierwszej 10 krajów na świecie w walce o wyrównywanie szans kobiet znajdują się:

 • Islandia
 • Finlandia
 • Norwegia
 • Nowa Zelandia
 • Szwecja
 • Rwanda
 • Nikaragua
 • Namibia
 • Irlandia
 • Niemcy

Islandia jako jedyna przekroczyła barierę 90% i jest krajem zapewniającym największą równość płci na świecie. Brawo! 
Zwróćmy uwagę, jak duży udział w pierwszej dziesiątce mają kraje Półwyspu Skandynawskiego. Bierzmy przykład od sąsiadów.

.....

.....

Jakie znaczenie ma wyrównanie szans kobiet i mężczyzn? 

.....

"Parytet płci ma fundamentalne znaczenie dla tego, czy i jak rozwijają się gospodarki i społeczeństwa. Zapewnienie pełnego rozwoju i odpowiedniego rozmieszczenia połowy światowej puli talentów ma ogromny wpływ na wzrost, konkurencyjność i gotowość gospodarek i przedsiębiorstw na przyszłość na całym świecie. [...] Likwidacja różnic między płciami pozostaje kluczową siłą napędową narodowego dobrobytu. Kraje, które inwestują w cały swój kapitał ludzki i ułatwiają społeczeństwu godzenie życia zawodowego i rodzinnego, są zazwyczaj bardziej zamożne."

.....

.....

...

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Piękna oprawa graficzna i zdjęciowa - ten ebook to idealny pomysł na prezent dla Twoich najbliższych miłośników podróży. Interaktywne menu - łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach w książce zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Plan podróży - podajemy Ci gotowy

.....

.....

.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/