Wyróżnione 

Montreal zimą: co warto zobaczyć?


Montreal, miasto Cohena, rozkwita najpiękniej latem, ale zwiedzanie tego miasta zimą również ma swój urok. Przede wszystkim dlatego, że intensywne opady śniegu, jakie zdarzają się bardzo często w prowincji Quebec, dodają Montrealowi nieco bajkowego, narniowego sznytu. Punkt widzenia zależy w końcu od punktu siedzenia, więc mieszkańcy Montrealu, przyzwyczajeni do półrocznej zimy, będą pewnie mieli do tego stosunek mniej romantyczny :). Ale jak mawia moja kochana kuzynka Betty, która zaprosiła nas do Kanady wraz z całą rodzinką: "To nie przeszkadza". Betty jesteś najlepsza!
.....
.....
Montreal to drugie co do wielkości miasto Kanady. Położone jest - i tu Was pewnie zaskoczymy - niczym Wenecja na wyspach :). Być może to nie przypadek, bo przecież nie ma przypadków. W końcu Montreal też jest miastem królewskim. Jak sama nazwa wskazuje: Montreal znaczy dosłownie Królewskie Wzgórze. Ale zacznijmy od początku, bo historia tego miasta, choć w porównaniu z miastami europejskimi czy bliskowschodnimi, jest krótka, niemniej także bardzo ciekawa.
.....
.....

Blade twarze na ziemiach Irokezów

.....
Pierwsze wzmianki o Montrealu pochodzą z połowy XVI wieku, kiedy to francuski podróżnik i korsarz Jacques Cartier żeglując w górę rzeki Św. Wawrzyńca dotarł w październiku 1535 roku do wyspy Île de Montréal. Spotkał się wówczas z plemionami Irokezów, czyli konfederacji rdzennych ludów Ameryki Północnej, zamieszkujących rejony od Wielkich Jezior po północną część stanu Nowy Jork, Pensylwanię i Maine, oraz niemal cały stan Vermont i południowe obszary kanadyjskich prowincji Quebec i Ontario. Obecnie w Montrealu odbywa się coroczne wielkie święto Indian z terenów Kanady i USA, tzw. POW WOW.
.....
.....
Do ligi Irokezów należały plemiona Mohawków, Oneidów, Onondagów, Kajugów i Seneków, Tuskarorów, a także 6 plemion kanadyjskich Wyandotów. Jacques Cartier odwiedził leżącą na wyspie wioskę indiańską o nazwie Hochelaga, oraz położone nad nią wzgórze, które nazwał na cześć króla Francji - Mont Royal - Królewskim Wzgórzem - stąd obecna nazwa miasta: Montreal. Wzgórze Mont Royal jest współcześnie jedną z atrakcji Montrealu i świetnym punktem widokowym na miasto. Po wizycie Cartiera, biali ludzie szczęśliwie nie pojawiali się na indiańskich ziemiach przez kolejne 100 lat. Ten stan rzeczy utrzymywał się aż do początków XVII wieku, kiedy to Francja zdecydowała o intensyfikacji swojej polityki kolonizatorskiej w Ameryce Północnej.
.....
.....

Francja kontra Anglia

.....

Francuzi nie okazali się jednak zbyt dobrymi dyplomatami, przez co konfederacja Irokezów prowadziła z nimi regularne wojny, a zwłaszcza Montreal był częstym celem indiańskich szturmów. Kiedy Anglicy zdobyli przewagę w Ameryce Północnej, włączyli do swoich ziem również wszystkie tereny będące wcześniej pod panowaniem Francji. Montreal poddał się jako ostatni w 1760 roku. Dlatego właśnie zarówno Montreal, jak i cała prowincja Quebec są silnie związane z kulturą francuską, a język francuski jest głównym językiem urzędowym na tym obszarze. Oczywiście dogadamy się bez problemu po angielsku, ale zarówno w sklepach, restauracjach, czy w miejscach odwiedzanych przez turystów, zawsze najpierw padnie pytanie lub powitanie po francusku :).

.....
.....

Formuła 1 Grand Prix Kanady

.....

Montreal jest obecnie ważnym ośrodkiem sportowym. W 1976 roku odbyły się tutaj Igrzyska Olimpijskie, które okazały się gigantyczną klapą finansową :). Jednakże wybudowany wówczas stadion jest do dziś charakterystycznym symbolem Montrealu. Ciekawostką jest fakt, że od 1978 roku na sztucznej wyspie Notre-Dame odbywa się Grand Prix Formuły 1. Pierwszym zwycięzcą Grand Prix w Montrealu był pochodzący z prowincji Quebec Gilles Villeneuve, który zginął tragicznie w 1982 roku podczas kwalifikacji do zawodów w Belgii. Dla upamiętnienia tego uwielbianego w Kanadzie sportowca tor w Montrealu został nazwany jego imieniem. W zimie można wjechać na tor i zasmakować wrażeń z poziomu kierowcy. Co prawda nie jechaliśmy bolidem, ale uwierzcie nam na słowo, że jazda po torze Formuły 1 choćby i rowerem jest super doświadczeniem.

.....
.....

Parc Jean Drapeau (Park Jean'a Drapeau) & Biosfera

.....

Wyspy Notre-Dame i Île Sainte-Hélène, czyli Wyspa Św. Heleny, były miejscem wystawy Expo '67. Nowatorskie obiekty wybudowane wówczas przez partycypujące kraje tworzą obecnie Parku Jean'a Drapeau. Najsłynniejszym budynkiem - symbolem Montrealu - jest kulista konstrukcja, tzw. Biosfera, w której mieści się muzeum ekologii. Uwaga! Budynek Biosfery jest największą tego typu konstrukcją na świecie. Ponieważ wyspa Notre-Dame jest zatopiona w zieleni, mieszkańcy miasta przychodzą tu na rodzinne spacery albo, żeby obserwować pokazy sztucznych ogni. Z Parku Jean'a Drapeau rozciąga się piękny widok na Stary Montreal położony na drugim brzegu rzeki Św. Wawrzyńca.

.....
.....

Vieux-Montreal (Stary Montreal)

.....

Stary Montreal rozciąga się wzdłuż nabrzeża rzeki Św. Wawrzyńca między Starym Portem a centrum finansowym w Downtown. Dzielnica Vieux-Montreal nawiązuje stylem do paryskich kamienic z XVII, XVIII i XIX wieku. Jest to najstarsza zachowana część miasta. Znajduje się tu wiele zabytkowych ulic, domów oraz kościołów. W pobliżu odnowione budynki Starego Portu stanowią świetne przedłużenie zabytkowej części miasta. Dlatego te okolice najlepiej odkrywać na piechotę. Zwiedzanie warto zacząć od muzeum archeologii i historii Montrealu w Pointe-à-Callière. A następnie udać się na spacer klimatycznymi uliczkami aż do najsłynniejszej bazyliki miasta: Notre-Dame.

.....
.....

Bazylika Notre-Dame de Montréal

.....

Bazylika Notre-Dame w Montrealu to z pewnością jedna z najpiękniejszych świątyń jakie widziałyśmy. Nic tu nie jest przewidywalne. Na zewnątrz kościół wybudowany w stylu neogotyckim nawiązuje do swojego pierwowzoru, czyli paryskiej gotyckiej Notre-Dame, ale wewnątrz wygląda zupełnie inaczej. Bazylika jest nie tylko piękna, ale też bardzo klimatyczna, pomimo swojego rozmiaru. Wnętrza utrzymane w drewnie są kolorowe i niebanalne. Misterne i olśniewające wnętrze zaprojektował Victor Bourgeau. Wrażenie robią także 7000-rurowe organy firmy Casavant Frères oraz witraże przedstawiające sceny z założenia Montrealu. Notre-Dame de Montréal był przez wiele lat największym kościołem Kanady i Stanów Zjednoczonych. Ślub brała tu sama Celine Dion. Uwaga! Wstęp do tego kościoła jest płatny :).

.....
.....

Oratoire Saint-Joseph (Oratorium Św. Józefa)

.....

Na zboczu wzgórza Mont Royal wzniesiono inną bardzo znaną świątynię katolicką w Montrealu. Oratorium Św. Józefa to najwyższy kościół Kanady, którego kopuła ma wysokość 97 metrów. Ale to nie wszystko. Bazylika wznosi się 155 metrów nad poziomem ulicy chemin Queen-Mary (przy której się znajduje) oraz 283 metry nad poziomem morza i jest najwyżej położonym obiektem Montrealu. Budowę obecnej bazyliki w stylu włoskiego renesansu rozpoczęto w 1924 a ukończono dopiero w 1967. Warto wspomnieć, że historia tego miejsca sięga już 1904 roku, kiedy to brat André zbudował pierwszą mała kapliczkę, zachowaną do dziś. Z powodu licznych cudów uzdrowienia, jakie miały i nadal mają tu miejsce za wstawiennictwem Św. Józefa, Oratorium odwiedza rocznie ponad dwa miliony pielgrzymów i turystów.

.....
.....

Musée des Beaux Arts (Muzeum Sztuk Pięknych)

.....

Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu jest najstarszym i największym muzeum Kanady. Mieści się ono przy Rue Sherbrooke w Golden Square Mile. Muzeum jest znane ze swojej znakomitej kolekcji malarstwa europejskiego i … z najbardziej spektakularnych kradzieży dzieł sztuki w historii Kanady :). Jeśli dotąd myśleliście, że scenariusze filmów o złodziejach dzieł sztuki są wyssane z palca, to musimy wyprowadzić Was z błędu. W Musée des Beaux Arts miały miejsce dwie wielkie kradzieże. Pierwszego włamania dokonano w pewną wrześniową noc w 1972 roku. Złodzieje zrabowali wówczas biżuterię, figurki i 18 obrazów Delacroix, Gainsborough i Rembrandta. Drugiej kradzieży dokonano w październiku 2011 roku w godzinach otwarcia :)! Tym razem łupem złodziei padły 2 antyczne rzeźby. A jakby sensacji było mało, władze wynajęły do poszukiwania arcydzieł najprawdziwszego tropiciela skradzionych dzieł sztuki: Marka Dalrymple. No cóż, pomimo tych działań eksponatów nigdy nie udało się odzyskać. Przypadek?

.....
.....

Rue Sherbrooke (Ulica Sherbrooke) 

.....

Ulica Sherbrook to najdłuższa i najbardziej reprezentacyjna ulica Montrealu. Znajdują się przy niej wszystkie najważniejsze budynki miasta, między innymi: ratusz, kampus Uniwersytetu McGill, czy Muzeum Sztuk Pięknych. Najbardziej klimatyczne są jednak wiktoriańskie kamienice, których charakterystycznym elementem są strzeliste wieżyczki i wysokie zewnętrzne schody. Zabytkowe budynki zasypane śniegiem wyglądają bardzo uroczo i fotogenicznie, zwłaszcza kiedy dosłownie zza ich pleców wyłaniają się wieżowce centrum finansowego w Downtown. W kamienicach przy Rue Sherbrooke mieszczą się dziś przede wszystkim restauracje, hotele, galerie sztuki oraz butiki.

.....
.....

Kanada znalazła się na liście topowych destynacji podróżniczych na rok 2023, co nas bardzo cieszy. W końcu kraj ten od dawna fascynuje europejczyków. Dzika przyroda, wspaniałe krajobrazy, niedźwiedzie, łososie, łosie, hokej i narty. W bardzo dużym skrócie :)! A do tego dochodzi ta fascynująca dwujęzyczność. Z drugiej strony Kanadę trapi wiele problemów wewnętrznych. Wystarczy wspomnieć o masowych grobach indiańskich dzieci, dyskryminacji ekonomicznej rdzennych mieszkańców oraz kryzysie demokracji i upadku znaczenia kościoła katolickiego. Czy wiecie, że wszystkie najgorsze kanadyjskie przekleństwa pochodzą z katolickich określeń przedmiotów i tradycji sakralnych? To tak zwane sacres. Serio, to nie żart - sprawdźcie sami:).

My musiałyśmy Kanadę odwiedzić, bo zawsze jesteśmy tam, gdzie warto być, i teraz mamy dla was świeżutką relację prosto z tego, jak się okazało, kraju pełnego kontrastów :).

.....
.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/