Narty w Kanadzie: Mont-Tremblant & Saint-Sauveur

Zapraszamy Was do dwóch ośrodków na wschodnim wybrzeżu Kanady, w prowincji Quebec: Mont-Tremblant Resort & Sommet Saint-Sauveur. Które miejsce wybrać na białe szaleństwo za oceanem i jak to wszystko zorganizować? Oba ośrodki leżą w niedalekiej odległości od siebie i od Montrealu, ale mają zupełnie inny charakter i klimat. Mont-Tremblant Resort to najsłynniejszy kurort narciarski w Kanadzie. Często porównuje się go do amerykańskiego Aspen. Jest tu luksusowo, tłoczno i drogo. Natomiast Sommet Saint Sauveur to jego zupełne przeciwieństwo. bardzo dobry ośrodek, do którego jeździ głównie quebecka społeczność, więc jest tu i luźniej, i taniej.

.....
.....
Kanada to królestwo sportów zimowych. Mamy tu wszystkie dyscypliny, jakie tylko można uprawiać na śniegu i lodzie: hokej, narciarstwo alpejskie, curling, a nawet psie zaprzęgi. Sportowcy tych dyscyplin osiągają status gwiazd i są wzorem do naśladowania. Postanowiłyśmy zatem na własnej skórze sprawdzić jak się jeździ na nartach w Kanadzie. Z nami nie ma rzeczy niemożliwych, jedziemy!
.....
.....

Kurort Mont-Tremblant Resort

.....
Miejscowość Mont-Tremblant leży w Górach Laurentyńskich w prowincji Quebec, około dwie godziny jazdy samochodem od Montrealu. Nazwa miasteczka pochodzi od góry Mont-Tremblant (960 m.n.p.m.), u podnóża której rozciąga się malownicze jezioro Lac Tremblant. Tu także biegnie granica parku narodowego Mont-Tremblant. Jest to najstarszy i zarazem drugi co do wielkości park narodowy w Quebecu.
.....
.....
Mont-Tremblant Resort zyskał uznanie jako luksusowy ośrodek wypoczynkowy i narciarski. Intensywna reklama i spore inwestycje w bazę noclegową spowodowały, że o Mont-Tremblant zrobiło się głośno już w latach 90-tych XX wieku. Całe miasteczko zostało wtedy wybudowane na wzór luksusowych francuskich kurortów, takich jak Chamonix Mont Blanc, Val Thorens, czy Alpe d'Huez. I rzeczywiście jest drogo i ekskluzywnie, ale też bardzo malowniczo i naprawdę ładnie. Zapewne dlatego przyjeżdżają tu fani białego szaleństwa dosłownie z całego świata.
.....
.....

Siatka tras & wyciągów

.....

Kurort Mont-Tremblant jest niezwykle fotogeniczny. Zarówno dolna stacja położona nad brzegiem jeziora, jak i górna, tuż przy trasach narciarskich obfitują w bajkową architekturę i fantastyczne widoki. Niemal na 100% będziemy mieć tu śnieg już od początków grudnia, aż do końca kwietnia. A w Quebecu zimy są naprawdę śnieżne i mroźne.

.....
.....
.....

Kurort oferuje 102 trasy narciarskie, w tym 74 trasy ratrakowane i 13 wyciągów. Oferta i różnorodność szlaków narciarskich zadowolą każdego narciarza, i to pomimo tego, że Góry Laurentyńskie nie należą do bardzo wysokich. Trasy od podwójnie czarnych i czarnych, do czerwonych i niebieskich są w wystarczająco szerokie i długie oraz dobrze przygotowane. Nasze największe zdziwienie wywołał fakt, że infrastruktura wyciągów jest naprawdę przestarzała. Trochę jakbyśmy cofnęli się do Szczyrku z lat 2000, przed generalnym remontem :). OK, trochę przesadzamy, ale w resorcie Mont-Tremblant nie znajdziecie ośmioosobowych, zamykanych kanap z podgrzewanymi siedzeniami. Przygotujcie się raczej na stalowe i twarde stelaże bez kapsuły.

.....
.....

Ceny & organizacja

.....

Pomimo niewątpliwej urody i świetnych tras, organizacja ośrodka budzi jednak wiele zastrzeżeń. Jeśli przyzwyczailiście się do świetnie ogarniętych miejsc w Austrii i Włoszech, to Mont-Tremblant będzie wydawał Wam się bardzo chaotyczny. Nie ma tu na przykład tak podstawowej rzeczy jak automatyczne bramki do skanowania karnetów, ani plastikowych kart ski pass. Po zakupie biletu dostajemy papierową karteczkę, którą trytytką przytwierdzamy do zamka w kurtce :). Przy każdym wyciągu stoją pracownicy z czytnikami kodów i skanują nasze bilety. Jak na tak popularne i drogie miejsce - SZOK :)!.

.....
.....

A propos cen! Mont-Tremblant Resort jest bardzo drogie. Za jeden dzień szusowania w zależności od sezonu płacimy od 95 do nawet 145 dolarów kanadyjskich. Wykaz cen znajdziecie tutaj. Podobnie zapłacimy za wypożyczenie sprzętu narciarskiego. I uwaga! Nie ma znaczenia czy bierzecie tylko narty lub tylko buty - zasada jest taka, że trzeba zapłacić za komplet. Zarówno do kas, jak i do wypożyczalni są ogromne kolejki, więc warto być tu z samego rana. Wyciągi pracują krótko, bo tylko od 8:30 do 15:30, albo do 16:00. Na jazdy popołudniowe można wykupić osobny karnet. Nasza ocena za całość to 3,5 / 5.

.....
.....

Ośrodek Sommet Saint-Sauveur

.....

Tańszą, ale bardzo atrakcyjną alternatywą dla szusowania w rejonie Gór Laurentyńskich jest ośrodek Sommet aint-Sauver, oddalony od Montrealu o zaledwie 45 minut jazy samochodem. Bardzo malownicze miasteczko wraz z atrakcyjną bazą hotelową znajduje się bezpośrednio przy stokach narciarskich, położonych na górze Saint-Sauveur. Sommet Saint-Sauveur jest dużo mniejszym ośrodkiem niż Mont-Tremblant Resort, ale zdecydowanie lepiej zorganizowanym. Lokalizacja i odległość od Montrealu jest również mocną stroną tej miejscówki. Z tego powodu jest to jedna z najbardziej lubianych destynacji narciarskich mieszkańców Montrealu i jeden z 10 topowych ośrodków narciarskich w Kanadzie.

.....
.....

Siatka tras & wyciągów

.....

Położony w Dolinie Laurentyńskiej resort Sommet Saint-Sauveur jest wymarzonym miejscem na narty, nie tylko z powodów infrastruktury i pięknych widoków, ale także dlatego, że jest to największy na świecie ośrodek do nocnej jazdy na nartach! Kilkanaście oświetlonych tras jest otwartych dla narciarzy od 8:30 aż do godziny 22! Poza tym Saint-Sauveur ma w swojej ofercie największy snowpark w Quebecu, a sezon narciarski trwa tu najdłużej w całej Kanadzie.

.....
.....

Resort oferuje 42 trasy o zróżnicowanej skali trudności, z czego aż 29! otwartych jest podczas nocnej jazdy. Czeka na Was 6 wyciągów otwartych w dzień i w nocy. Podobnie jak w Mont-Tremblant nie sa to super nowoczesne kanapy z kapsułami, więc trzeba się przygotować i ubrać nieco cieplej :), ale przynajmniej mamy do dyspozycji plastikowe ski passy i bramki skanujące. Trasy są bardzo dobrze przygotowane, choć nie za długie, bardzo zbliżone do naszego rodzimego Szczyrkowskiego.

.....
.....

Ceny & oferta

.....

Ceny także nie przyprawiają o ból głowy. Za całodniowy karnet (do godziny 18:00) zapłacimy 82 dolary kanadyjskie. Zniżki obowiązują tylko dzieci poniżej 12 roku życia. Bilet na nocną jazdę to koszt 58 dolarów. Za wypożyczenie nart, butów, kijów i kasku zapłacimy około 50 dolarów. Sprzęt można zarezerwować on-line. Szkółka narciarska z Saint-Sauveur cieszy się bardzo wysoką renomą ze względu na swoją obszerną i różnorodną ofertę oraz metody nauczania. Zdobyła ona nawet pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie na najlepszą szkółkę narciarską Ameryki Północnej! Nasza ocena kurortu za całość to 4 / 5.

.....
.....
Kanada znalazła się na liście topowych destynacji podróżniczych na rok 2023, co nas bardzo cieszy. Dzika przyroda, wspaniałe krajobrazy, niedźwiedzie, łososie, łosie, hokej i narty. W bardzo dużym skrócie :)! Szusowanie w tym kraju jest świetną przygodą i doskonała opcją na urozmaicenie zimowego wyjazdu do tego pięknego kraju. Jeśli więc marzy Wam się białe szaleństwo w Kanadzie, to zapraszamy na nasz kanał Youtube - zobaczcie to na własne oczy :)!
.....
.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/