Pieniądze szczęście dają, czyli Polki motorem zmian

Ostatnio miałyśmy okazję przeczytać fantastyczną książkę o finansach - Pieniądze szczęście dają. W naszej bibliotece zajmuje ona ważną pozycję. Dlaczego? Ponieważ to ten rodzaj publikacji, który nie tylko edukuje, ale również łamie tematy tabu. Czy wiecie, że 70% ofiar przemocy ekonomicznej to kobiety? Najnowszy raport Global Gender Gap opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne w 2022 roku przyniósł nam zatrważające statystyki - Polska znajduje się na 30 miejscu w Europie i na 77 miejscu na świecie pod względem luki płciowej. Niska aktywność zawodowa kobiet, luka płacowa, szklany sufit, brak edukacji finansowej w szkole, stereotypy prowadzące do zaprogramowania błędnych zachowań. A to tylko wierzchołek góry lodowej...

.....

.....

Pieniądze szczęście dają

Joanna Przetakiewicz-Roojiens

.....

Książka powstała dzięki Joannie Przetakiewicz-Roojiens, która jest nie tylko bizneswoman, ale również założycielką ruchu społecznego zrzeszającego kobiety na całym świecie i pomagającego im w dążeniu do samoakceptacji i samorealizacji. Era Nowych Kobiet, założona przez Joannę, przedziera się z impetem przez te obszary świata, które wydawałoby się, są zarezerwowane dla mężczyzn.

.....

.....

Poradnik jest podzielony na rozdziały, których tematyka jest omawiana przez innego specjalistę. Mamy tu więc teksty napisane zarówno przez prawników, psychoterapeutów, psychologów, coachów, jak i autorytety polskiego biznesu. Każdy z nich podejmuje inną problematykę, ale wszystkie zmierzają do jednej konkluzji - Pieniądze szczęście dają :). Warto więc zapoznać się z tą pozycją, którą z całego serca polecamy!

.....

Rozdział 1 - Alimenty to nie prezenty, potrzebna jest zmiana myślenia

Adam Bodnar 

.....

Adam Bodnar to nie tylko prawnik. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich od lat znany jest w Polsce i na świecie z szeroko zakrojonych działań na rzecz człowieka i jego praw. To osoba, która mocno zaznaczyła swoją obecność również w obszarze równości płciowej. W książce podnosi tak ważne tematy jak dyskryminacja płciowa zarówno w obszarze społecznym jak i ekonomicznym, mówi o trudnościach z otrzymaniem awansu zawodowego, o szklanym suficie, o luce w zarobkach. Te wszystkie problemy nie rodzą się znikąd, ale są kreowane przez stereotypy, wychowanie, historyczne uwarunkowania i w końcu przez patriarchalny model funkcjonowania związków.

„Od pewnego czasu mamy w Polsce debatę społeczną na temat równości kobiet i mężczyzn. (…) Potrzebna jest długoterminowa zmiana myślenia. (…) Naszą polską rzeczywistość należy naprawiać i na poziomie mentalnym i prawnym. Wtedy osiągniemy najlepsze efekty."

.....

.....

Rozdział 2 - Finanse osobiste, czyli Twój must have

Dominika Nawrocka

.....

Dominika Nawrocka - trener i coach - uczy kobiety jak zarządzać swoimi pieniędzmi, edukuje i prowadzi po meandrach finansów osobistych. W książce Pieniądze szczęście dają w prosty sposób przedstawia najważniejsze obszary, z którymi każdy z nas powinien być za pan brat. „Opracowałam innowacyjny zestaw sześciu kroków, które stanowią absolutny must have każdej kobiety chcącej ogarnąć swoje finanse osobiste." Autorka opisuje te kroki szczegółowo analizując i omawiając każdy z nich. Znajdziemy tu nie tylko zagadnienia, ale również przykłady, pytania i odpowiedzi, wskazówki i graficzne wyobrażenie naszych finansów. Co więc się składa na finansowy must have? Oto poniżej sześć najważniejszych kroków, z których każdy jest ważny, a wszystkie - jak układanka z puzzli - tworzą całość.

1. Zarabianie pieniędzy

2. Wydawanie pieniędzy

3. Zarządzanie pieniędzmi

4. Oszczędzanie i poduszka finansowa

5. Ubezpieczenie

6. Inwestowanie i prywatna emerytura

.....

.....

Rozdział 3 - Finanse w małżeństwie i konkubinacie

Aleksandra Adamczewska & Tomasz Plasota

.....

Ten rozdział został napisany przez prawników i zawiera niezwykle cenne porady odnośnie problemów finansowych zarówno w małżeństwie jak i związkach pozamałżeńskich. Przejawy przemocy finansowej w związkach są jednymi z najczęstszych problemów, z jakimi zmaga się współczesna Polka. Nieświadomość zagadnień finansowo-prawnych może przysporzyć wielu kłopotów, a nawet prowadzić do tragedii, dlatego tak ważne jest, by poznać aspekty finansowe jakie działają w obszarze małżeństwa, konkubinatu oraz w czasie rozwodu. 

Ten rozdział jest uporządkowany w formie kilkudziesięciu podpunktów, które podejmują najczęstsze przykłady błędów finansowych w związkach. Każdy z nich zawiera również odpowiedź prawną na temat tego, jakie są konsekwencje w konkretnym przypadku. Przeczytanie ich zajmie paręnaście minut, a wiedza, którą dzięki nim zdobędziecie, zapewne będzie procentować przez całe lata. Warto? Zdecydowanie! Dowiecie się na przykład: co obejmuje wspólność majątkowa, kto ma prawo do korzystania z mieszkania, jakie mogą być konsekwencje braku intercyzy, a jakie nadmiernego zaufania do partnera, co możesz zrobić, gdy pracujesz w firmie męża czy teściów, co się stanie przy rozwodzie jeśli mąż ukrywał rzeczywiste zarobki. Zagadnień jest bardzo dużo i co ważne - są one podane konkretnie i prosto.

.....

.....

„Wiedza o finansach należy się każdemu, a świadomość jest przywilejem każdej szanującej się kobiety. Ich brak najczęściej odbiera szacunek ze strony partnera, a skutki takiego stanu rzeczy bywają opłakane. (…) Zmieńcie to! Wiedza na temat domowego budżetu oraz zabezpieczenie się w kontekście materialnym to podstawa. Zyska na tymnie tylko Wasze poczucie własnej wartości, ale też Wasz związek, ponieważ tam, gdzie znajdują się partnerstwo i równowaga, tam są też zaufanie, szacunek i bezinteresowna miłość."

.....

Rozdział 4 - Zaufanie czy pieniądze? Trudne związki

Robert Rutkowski

.....

.....

Robert Rutkowski to psychoterapeuta, trener, pedagog, osoba, która pomaga w leczeniu uzależnień oraz w radzeniu sobie ze stresem, gdy problemy rodzinne (w tym finansowe) niszczą relacje pomiędzy partnerami. Już na początku rozdziału zadaje pytanie: Czy macie Państwo wspólne konto? Zanim przeczytacie dalej, odpowiedzcie sobie szczerze na to pytanie. Jaka odpowiedź jest (nie chcemy powiedzieć prawidłowa, gdyż każdy posiada swoje odniesienie w tym temacie), ale słuszna z obiektywnego punktu widzenia?

„Jeśli słyszę, że para posiada wspólne konto, na które wpływają wynagrodzenia współmałżonków i do którego mają równy dostęp, a jednocześnie każdy w związku posiada osobiste konto." 

Rutkowski pomaga zrozumieć psychologiczne aspekty lęków związanych z przyszłością finansową, a także dostrzec stereotypy wpajane nam od dziecka, które potrafią zrujnować nasze życie, a które nijak mają się do zdrowych zachowań finansowych.

.....

.....

Rozdział 5 - Polacy wybaczą wszystko tylko nie pieniądze

Aneta Wrona

.....

A skoro już wspomniałyśmy o stereotypach finansowych, jakie przez wieki zbudowało społeczeństwo, to ten rozdział doskonale się z nimi rozprawia. Czy wiecie, że z pieniędzmi prawie w ogóle nie ma skojarzeń czy też powiedzeń o barwie pozytywnej? Każdy z nas zna takie hasła jak: Pieniądze szczęścia nie dają, Pierwszy milion trzeba ukraść, Brudne pieniądze, itd. Ludzi bogatych ocenia się często jako złodziei, przedsiębiorców uważa się za chciwych i żerujących na innych, kobiety bizneswoman za te bez serca, które poświęcają dom i rodzinę by zbudować swoją karierę. 

Jak dużo jest takich archaicznych stereotypów i jak dużo niesprawiedliwości w tej ocenie! Każdy, kto odnosi sukcesy w tym co robi, zasługuje przecież na podziw i szacunek. Bogactwo bowiem wynika z ciężkiej pracy, doświadczenia, profesjonalizmu, sprawczości, pragnienia bezpieczeństwa i rozwoju personalnego. No i oczywiście szczęścia :).

„Pieniądze są tabu i dla tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, i dla tych, którzy mają ich bardzo dużo."

.....

.....

Rozdział 6 - Przemoc finansowa rodzi przemoc

Katarzyna Kucewicz

.....

Autorka tego rozdziału podejmuje bardzo ważny temat przemocy finansowej. „Koniecznie trzeba podkreślić, że przemoc ekonomiczna jest bardzo często powiązana z przemocą psychiczną. (…) Przemoc obejmuje różnego rodzaju wyzwiska powodujące obniżanie poczucia wartości. (…) Niestety kobieta pod wpływem takich słów, powtarzanych niekiedy codziennie przez męża czy partnera, błyskawicznie traci pewność siebie i siłę wewnętrzną. O poczuciu wartości już nie wspominając… Jest przekonana, że sama sobie nigdy nie poradzi, więc woli godzić się na przemoc, niż próbować walczyć o siebie i swoje szczęście." 

.....

.....

Przejawem przemoocy ekonomicznej jest nierówność panująca w związku. Niekiedy polega ona na wyliczaniu pieniędzy, rozliczania nawet najmniejszych wydatków, rozwijaniu się jednej ze stron, gdy druga jest traktowana jest po macoszemu, na całkowitej kontroli finansowej drugiej strony. Ale co ważne - autorka przytoczyła tu również przykłady nietypowej przemocy finansowej, takiej, na którą rzadko kto zwróciłby uwagę. 

„Mężczyzna kupował ubrania, buty i kosmetyki partnerce, która nie zarabiała, tylko zajmowała się ich dziećmi i domem. Nigdy jednak nie zapytał ojej zdanie, o gust czy rozmiar. To on decydował o wszystkim. Absolutnie nie pozwalał jej kupować innych rzeczy. (…) Odmawiał partnerce zakupu ciepłego swetra na zimę, powtarzając, że musi nosić szpilki i wielkie dekolty, aby przez cały rok być seksowna." 

.....

Rozdział 7 - Polskie kobiety są motorem zmian

Marcin Duma

.....

.....

Autor jest ekspertem w dziedzinie badań społeczno-politycznych i stoi na czele Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. W książce Pieniądze szczęście dają wskazuje największe bolączki Polek i Polaków w kwestiach finansowych. Poparta badaniami sondażowymi znajomość obszaru finansowego, pozwala na poznanie podstawowych zachowań społecznych. 

„W Polsce to kobiety, bez względu na wiek, pochodzenie, status i wykształcenie, świadczą o zmianach na lepsze. (…) Polki mają sprawczość i ambicję. Nawet jeśli w roli Matek Polek wciąż dźwigają wielki ciężar codziennych obowiązków, z którymi zasuwają na dwóch etatach, to jednak chcą czegoś więcej. To, że harują w domu, wcale nie znaczy, że porzuciły aspiracje zawodowe. (…) To one stały się motorem zmian."

.....

.....

Rozdział 8 - Pieniądze są fantastycznym sługą i złym panem

Natalia Hatalska

.....

Natalia Hatalska, która jest założycielką i szefową infuture.institute, zajmuje się badaniami nad przyszłością. Prawda, niby brzmi jak czary-mary u jakiejś wiedźmy, która wróży przyszłość z czarnej kuli ;). A przecież zawsze i na okrągło powtarzamy - słowo Wiedźma oznacza Tą, która wie!

Autorka jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w polskim biznesie. Analizuje i zgłębia trendy, jakie zawładną naszą przyszłością. Przykładowo: jakie będą zawody przyszłości, jakie kompetencje przysłużą nam się w awansie społecznym, jak edukacja wpływa na naszą przyszłość, czym jest świat lustrzany itd. Wskazuje również jak przeszłość i teraźniejszość wpływają na to jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Z rozdziału tego dowiecie się jak dużo zależy od tego, co wpoimy naszym dzieciom i jak duży wpływ mają nasze zachowania na ukierunkowanie ich własnej drogi.

„Często mówi się, że kobiety są słabsze z matematyki niż mężczyźni. A jak się powie dziewczynce na teście z matematyki, to rzeczywiście tak się stanie. Tak działa ludzka psychika. Kiedyś przeprowadzono eksperyment, w którym powiedziano białym mężczyznom, ze z matematyki najlepiej sobie radzą Azjaci. Efekt? Wszyscy biali mężczyźni na tych testach wypadli słabiej. W wielu przypadkach to kwestia „zaprogramowania", więc absolutnie nie należy zakładać z góry i mówić dziewczynkom, że przedmioty ścisłe nie są dla nich. Wiadomo, że każdy z nas ma różne kompetencje. Jedni mają talent do kierunków ścisłych, inni specjalizują się w humanistycznych. Ale nie dzielimy ich ze względu na płeć!"

.....

.....

Kilka słów na zakończenie...

.....

To, co nam się bardzo spodobało i co zwróciło naszą uwagę, to fakt, że książka jest napisana prostym językiem. Z pewnością może ją przeczytać (i co najważniejsze - zrozumieć!) każdy, nawet osoba, która nigdy nie miała do czynienia z książkami o finansach. A przecież wszyscy doskonale wiemy, że im większa przejrzystość i komunikatywność tekstu, tym lepszy jego odbiór. Jednym słowem książka Pieniądze szczęście dają jest dla każdego - dla zwykłego ja i Ty, bez względu na poziom wykształcenia i bez względu na dotychczasową wiedzę o finansach. To niezmiernie istotne, ponieważ w dzisiejszych czasach, kiedy większość tego typu publikacji jest napisana językiem urzędowym czy też naukowym, wiele ważkich przekazów po prostu nie dociera do odbiorcy.

Po drugie  - poradnik jest całkowicie bezpłatny. Możecie go pobrać w formie ebooka lub audiobooka. Gorąco zachęcamy i tym samym pozostawiamy Wam linka poniżej. Miłej lektury :).

.....

.....

Edukowanie leży u podstaw wszelkich zmian, a książka, którą nam podarowałaś Joasiu, jest ich motorem, siłą napędową, która przyspiesza proces transformacji. „Ponieważ, wbrew temu, co bezmyślnie powtarza się od lat: PIENIĄDZE SZCZĘŚCIE DAJĄ."

.....

.....


...

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Piękna oprawa graficzna i zdjęciowa - ten ebook to idealny pomysł na prezent dla Twoich najbliższych miłośników podróży. Interaktywne menu - łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach w książce zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Plan podróży - podajemy Ci gotowy

.....

.....

.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/