Podróże śladami Harrego Pottera

Uwielbiamy książki i filmy o Harrym Potterze prawie tak samo, jak podróże. Idealnie byłoby więc te światy połączyć, nie sądzicie? Prawdziwie ciary na naszych plecach wywołują miejsca, z którymi wiąże się ciekawa historia, ukochany film, albo wciągająca książka. Moment, w którym można samemu przejść ścieżkami ulubionych bohaterów, ma w sobie coś naprawdę magicznego. Dziś chcemy Was zabrać w podróż dookoła świata śladami postaci uwielbianej przez wszystkie pokolenia. Otwieramy więc przed Wami magiczny świat Harrego Pottera! Gotowi do teleportacji? 
.....
.....

Potteromania dookoła świata 

.....
Aż trudno uwierzyć, że pierwsza książka J.K.Rowling została wydana w 1997 roku! Przetłumaczono ją na ponad 70 języków! Potteromania ogarnęła cały świat, a jej siła nie słabnie mimo mijającego czasu. Czy wiecie, że wiele z miejsc opisanych w książkach o młodym czarodzieju istnieje naprawdę? Kultowe miejsca opisane w książkach znajdziecie na Wyspach - w Szkocji i w Anglii. Natomiast w Japonii i w USA znajdują się parki rozrywki wytwórni Universal Studio, w których można zobaczyć filmowy świat Harrego Pottera na własne oczy.
.....
.....

King's Cross Station - Londyn

.....
Nasza magiczna podróż zaczyna się tutaj, dokładnie w tym samym miejscu, w którym 11-letni Harry rozpoczynał swoją - na dworcu King's Cross w Londynie. I uwaga! Dobra wiadomość dla wszystkich fanów Harrego Pottera - peron 9 i ¾ istnieje naprawdę! Można sobie tu nawet zrobić zdjęcie "przechodząc" na drugą stronę ściany 🙂. Obok znajdziecie też sklep z potterowymi pamiątkami. I Kochani, powodzenia jeśli uda Wam się oprzeć pokusie shoppingu na King's Cross lub w jakimkolwiek z opisywanych przez nas miejscówek :).
.....
.....

Hogwart express & Wiadukt Glenfinnan - Szkocja 

.....
Hogwart Express już "czeka"! Co warto wiedzieć przed wejściem do pociągu, który zawiezie nas wprost do Szkoły Magii w Hogwarcie? Po pierwsze inspiracją do wykreowania opisu czarodziejskiego ekspresu był dla J.K.Rowling słynny parowy pociąg jakobitów, który kursuje w bajecznie pięknej dolinie Glenfinnan w West Highlands w Szkocji. Pociąg wyrusza ze stacji Fort William i przejeżdża przez słynny wiadukt Glenfinnan, który był jednym z największych przedsięwzięć inżynierii kolejowej przełomu XIX i XX wieku.
.....
.....
Naprzeciwko wiaduktu Glenfinnen znajduje się Glenfinnan Monument z którego roztacza się przepiękny widok na jezioro Shiel. Panorama zielono-brązowych wzgórz zatopionych w wodach chłodnego jeziora skojarzy Wam się na pewno z filmowym Hogwartem.
.....
.....

Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie - Japonia

.....

Replikę pociągu Hogwart Express mogliśmy zobaczyć w Universal Studio podczas naszej wyprawy do Japonii. W Osace stworzono i udostępniono do zwiedzania i zabawy wszystkie najważniejsze miejsca, jakie znacie z filmów o Harrym Potterze. Najważniejsze z nich to oczywiście Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Zamek wygląda jota w jotę jak ten filmowy. Co więcej, można do niego wejść! W środku wszystko, absolutnie wszystko, jest wierną kopią filmowej scenografii. Do tego po szkole chodzą cyfrowe awatary najważniejszych bohaterów książki: Harrego, Hermiony, Rona i Albusa Dumbledore'a. Ale to nie wszystko! W gigantycznym symulatorze virtual reality, który zabiera nas na turniej quidditcha, dosłownie latamy na miotle razem z Harrym, nurkujemy między skałami i lawirujemy między wieżyczkami zamku. Wrażenia są niesamowite! Do dziś na samo wspomnienie, czujemy ekscytację. Zdecydowanie to jedna z najlepszych atrakcji ever!.

.....
.....

Chatka Hagrida - Szkocja & Japonia 

.....

Po wirtualnym zwiedzaniu okolic Hogwartu, odwiedziliśmy w realu stojącą na skraju Zakazanego Lasu chatkę Hagrida. Dom przyjaciela Harrego został bardzo precyzyjnie odtworzony. Universal Studio zadbało nawet o takie szczegóły jak słynne latające auto i motocykl, którymi Hagrid podróżował w ważnych misjach zleconych przez Dumbledore'a. Inspiracją do wyglądu i położenia chaty były z pewnością owalne tufowo-kamienne domy, które budowano w górzystych regionach Szkocji, a dokładnie w Glencoe. Tutaj zresztą kręcono jedną z części Harrego: Harry Potter & Więzień Azkabanu.

.....
.....

Wioska Hogsmeade - Japonia

.....

Kolejny przystanek na naszej trasie to położona w Szkocji, niedaleko Hogwartu wioska czarodziejów Hogsmeade. Jako jedyna w całej  Wielkiej Brytanii zamieszkana była całkowicie przez osoby posiadające czarodziejskie zdolności. Uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa mogli ją odwiedzać w weekendy za zgodą rodzica lub opiekuna. Nam udało się to zrobić w Universal Studio w Osace. I wiecie co? Piliśmy tam nawet piwo imbirowe!

.....
.....

Ulica Pokątna - Szkocja

.....

Spory nad tym, gdzie leży słynna ulica Pokątna pozostają nierozstrzygnięte. Niektórzy twierdzą, że jest to Leadenhall Market w dzielnicy City w Londynie. Inni uważają, że jest to Victoria Street w Edynburgu. Biorąc pod uwagę, że to właśnie tutaj w kawiarni The Elephant House J.K Rowling spędziła czas pisząc pierwszą część Harrego Pottera, my zdecydowanie opowiadamy się za drugą opcją. Zresztą zobaczcie sami, jaki magiczny klimacik emanuje z naszych zdjęć! Czy można mieć w tym temacie jeszcze jakieś wątpliwości?

.....
.....

U Ollivandera

.....
Oprócz barów i restauracji, których na Victoria Street jest bez liku, możemy trafić do takich sklepików jak ten z pamiątkami z Harrego Pottera, gdzie kupicie różdżki i wszelkiego rodzaju pamiątki związane z Harrym Potterem. A jeśli marzą się Wam odwiedziny w prawdziwym sklepie Ollivandera, to taką okazję stworzył Park Rozrywki Universal Studio. Projektanci nie tylko wiernie odtworzyli sklep, ale także po wejściu do środka można przeżyć na własnej skórze scenę, w której Ollivander dobierze różdżkę specjalnie dla Was. Zupełnie jak w kinie! Czy to w dalekiej Japonii, czy na Victoria Street w Edynburgu - wszędzie odnajdziecie prawdziwe skarby, których nie powstydziłby się nawet największy czarodziej ;).
.....
.....

Cmentarz Greyfriars - Szkocja

.....

A skoro już jesteśmy w Edynburgu, nie sposób nie wspomnieć o jednym z najstarszych cmentarzy w mieście, czyli Greyfriars. Stary cmentarz pełen jest kamiennych grobowców i zmurszałych od czasu płyt nagrobnych. To właśnie z nich inspirację czerpała Joanne Rowling. Wyryte na nagrobkach imiona i nazwiska zostały użyte przez pisarkę do nazwania bohaterów serii. I uwaga! Znajdziecie tu grób samego Toma Riddla, czyli mrocznego Lorda Voldemorta ;).

.....
.....

Na deskach teatru - Nowy Jork 

.....

Nadal mało Wam wrażeń i miejsc, a historie o Harrym Potterze Wam się nie nudzą? Jeśli Wasze podróżnicze szlaki pokierują Was do Nowego Jorku, to koniecznie zaglądnijcie na Broadway. Tu od kilku lat wystawiana jest sztuka Harry Potter i Przeklęte Dziecko, która opowiada dalsze losy bohaterów sagi Harry Potter. Syn Harrego - Albus Severus Potter rozpoczyna właśnie naukę w szkole w Hogwarcie. A co z tego wyniknie? Żeby nie zdradzać fabuły, powiemy tylko, że będzie się działo! 🙂

.....
.....

Idą kolejne Święta, rocznice, Dni Dziecka - czas pędzi bez opamiętania, a dzieci za szybko rosną. Z perspektywy mijających lat, już nie pamiętamy jakie gadżety znajdowaliśmy pod choinką. Choć prawda jest taka, że w przeciwieństwie do współczesnych dzieci, nie mieliśmy przecież wiele. Pewnie dzięki temu nasze serca wypełniają dziś wspomnienia o czymś o wiele cenniejszym. Jak w Harrym Potterze utkwiły nam w głowach nasze dziecięce przyjaźnie, gra w podchody, zabawy na trzepaku. Niektórzy ludzie na naszej drodze może i byli dla nas niczym Lord Voldemort, ale daliśmy radę, jesteśmy silniejsi. Kiedy byliśmy mali centrum naszego świata było podwórko i real reality 🙂: spotkania, zabawy i włóczęga po miejskich parkach udających nieznane lądy. I tę właśnie magię postarajmy się podarować także naszym dzieciom, zabierając je w podróże do świata, który jest piękny, w którym dobro zawsze zwycięża zło. Prędzej czy później!

.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/