Sylwester w Nowym Jorku

Sylwester w Nowym Jorku to wydarzenie legendarne, o którym kręcono filmy, i które w telewizji oglądają miliony ludzi na całym świecie. To była jedna z obowiązkowych pozycji na naszej prywatnej bucket liście. A ponieważ mówi się, że jaki Sylwester i Nowy Rok, taki cały rok, postanowiliśmy przywitać 2023 z przytupem! I to nie byle gdzie, ale właśnie w tym absolutnie kultowym miejscu - na Times Square w Nowym Jorku.
.....
.....

Pewnie jesteście ciekawi jak to wszystko wygląda od kuchni? Uwierzcie na słowo - jest to naprawdę bardzo obszerne zaplecze :). A to, co widać w telewizyjnych transmisjach jest tylko wisieńką na apetycznym i wielosmakowym torcie. Ponieważ to, co dzieje się poza spektrum telewizyjnych kamer nie jest ani takie ładne, ani takie wygłaskane. To, czego nie widać w TV jest dzikie, chaotyczne, szalone i nieprzewidywalne - takie właśnie, jak Nowy Jork.

.....

Backstage

.....
.....

Sylwester na Times Square to ogromne przedsięwzięcie medialne i organizacyjne. Kamery, wozy transmisyjne i scena są ustawiane z samego rana 31 grudnia. Ale to nie wszystko. Tysiące policjantów obstawia ulice i pilnuje bezpieczeństwa. Ogromny fragment Manhattanu zostaje całkowicie zamknięty dla ruchu. Wszystkie ulice krzyżujące się z 7 Aleją, prowadzącą bezpośrednio do Times Square są objęte blokadą dostępu dla samochodów i pieszych. Nie przeciśnie się nawet mysz.

.....
.....
Jedynym sposobem, żeby dostać się w obszar celebracji, czyli w pobliże Times Square jest potwierdzona rezerwacja hotelowa, albo stanie w wielogodzinnej kolejce. Pierwsi chętni ustawiają się już o 8 rano. Im później, tym mniejsza szansa na dobry widok. Uwaga, na miejscu nie ma możliwości skorzystania z toalety, nie ma dostępnych Toy Toyów. Jeśli wejdziesz, a zechcesz wyjść, na pewno nie wrócisz w to samo miejsce. Jedyna opcja, żeby dotrwać od 8 rano do północy to założyć pieluchę. To nie jest żart! W NYC mówi się nawet: "Get your diaper ready"! (czyli szykuj pieluchy!).
.....
.....

Times Square
 

.....

Ulice w Nowym Jorku są ułożone prostopadle do siebie na całej długości miasta, krzyżując się z alejami. Jedne i drugie nie mają nazw, tylko numery. My zarezerwowaliśmy hotel bardzo blisko głównych uroczystości na skrzyżowaniu 47 ulicy i 7 Alei. Jednak nie wiedzieliśmy, że nie będziemy mogli przejść bezpośrednio ze strony wschodniej na zachodnią naszej ulicy, ponieważ dostęp do 7 Alei będzie zamknięty z obu stron, czyli zarówno od strony 8, jak i 6 Alei. A to oznaczało, że musielibyśmy iść 20 przecznic w górę, żeby obejść blokady i potem wrócić w to samo miejsce, tylko od drugiej strony. Podczas gdy w lini prostej od hotelu dzieliła nas odległość zaledwie 200 metrów!

.....
.....
Na szczęście zlitował się nad nami bardzo miły sierżant Lewis z nowojorskiej policji NYPD i przeprowadził nas bezpośrednio pod hotel, dzięki czemu mieliśmy okazję choć na chwilę znaleźć się na samiutkim Times Square w sercu uroczystości. Chcąc spędzić Sylwestra na Times Square musicie pamiętać o kilku innych ważnych zasadach. Przede wszystkim ubierzcie się ciepło - adekwatnie do pogody. Zabierzcie bardzo wygodne buty i płaszcz przeciwdeszczowy, dużo wody i coś do jedzenia. Nie zabierajcie plecaków i walizek. Malutka torebka i obszerne kieszenie muszą wystarczyć.
.....
.....

7th Avenue

.....
W Sylwestra restauracje i hotele pozostają otwarte dzień i noc na całym Manhattanie. Jednak nie każdy może z nich skorzystać w pobliżu 7 Alei. Tam pełny dostęp jest tylko dla osób, które mają hotel przylegających ulicach. Policja sprawdza to bardzo szczegółowo. Tylko kilka wyznaczonych ulic służy jako wejście na 7 Aleję, gdzie miejsce dla tłumu jest oddzielone barierkami od sklepów i restauracji. Co więcej, wzdłuż 7 Alei, nie ma ani telebimów, ani głośników, więc tak naprawdę nie słychać nic z tego, co dzieje się na Times Square :).
.....
.....
Zaledwie kilka telebimów ze słynnego Times Square służy do transmisji uroczystości i wyświetlania zegara, który odlicza czas do północy. Mimo tych spartańskich warunków setki tysięcy ludzi gromadzi się, by świętować nadejście Nowego Roku. Na teren sylwestrowej imprezy ulicznej nie można wnosić żadnej broni, parasoli, plecaków, ani kocy. Pomimo ogromnego tłumu, można czuć się bezpiecznie, ponieważ dookoła jest bardzo dużo policji, a każda osoba jest przeszukiwana wykrywaczem metali.
.....
.....

New Year's Eve Ball Drop 

.....

Pierwszy Sylwester na Times Square odbył się w 1904 roku gromadząc około tysiąc uczestników. W 1907 roku powstała najsłynniejsza tradycja tego wydarzenia, czyli New Years Eve Times Square Ball Drop. Ball Drop to wielka podświetlana kula, która zjeżdża po maszcie flagowym w dół podczas odliczania ostatnich 10 sekund przed północą.

.....
.....

New Year's Eve Ball Drop odbywa się co roku od ponad stu lat, z małą przerwą w latach 1942 i 1943. Dzisiaj, niemal 120 lat od pierwszych obchodów, w uroczystościach sylwestrowych na Times Square biorą udział setki tysięcy ludzi, choć niektóre doniesienia mówią nawet o milionie, a oglądalność transmisji z kulminacyjnym momentem Drop Ball przekracza miliard!

.....

Happy New Year!

.....
.....

Kiedy zegar wybija północ, na ludzi spada deszcz konfetti. Ludzie całują się, składają sobie życzenia noworoczne, przybijają piątkę i wiwatują. Wybuchowi radości towarzyszy kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni przy dźwiękach utworu Franka Sinatry New York, New York. Zaledwie dwadzieścia minut po północy, gromadzący się przez kilka godzin tłum rozchodzi się błyskawicznie na wszystkie strony. Uroczystości uliczne dobiegają końca, a ludzie albo przenoszą się do klubów i restauracji, albo po prostu wracają do domów.

.....
.....

Na drugi dzień tysiące konfetti wiruje dookoła Times Square. W blasku słońca kolorowe bibułki unoszone przez wiatr przywołują radosne chwile, przypominając, że oto mamy kolejny Nowy Rok. Tłum na Times Square tego w Nowy Rok jest ogromny, głośny, panuje ruch jak w mrowisku. Wszystkie sklepy i restauracje pracują normalnie. A my spędzamy ten dzień w teatrze na Broadwayu, oglądając jeden z najpiękniejszych musicali: Hadestown. To jest właśnie wymarzone dopełnienie tych dwóch szalonych dni.

.....
.....

Jeśli planujecie spędzić Sylwestra na Times Square, przygotujcie się na prawdziwe szaleństwo, dziki tłum i chaos. Nie będzie to z pewnością doświadczenie ani przewidywalne, ani spokojne. Musicie trochę płynąć z tłumem, choć pewne rzeczy, jak hotel, czy jedzenie należy skrupulatnie przygotować z dużo większym wyprzedzeniem. Zwłaszcza, że ceny hoteli tego dnia szybują w kosmos. Czy chcielibyśmy to powtórzyć? Nie, jeden raz wystarczy! Czy warto? OMG, NA PEWNO WARTO, ponieważ tego kotła nie da się odtworzyć na żadnym filmie :)! To po prostu trzeba przeżyć na własnej skórze. Szczęśliwego Nowego Roku!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/