Wyróżnione 

Wodospad Niagara

Wodospad Niagara, stanowiący naturalną granicę między Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, pomimo że nie jest największym wodospadem na świecie, stał się prawdziwą ikoną i nikomu nie trzeba go przedstawiać. Co roku przyciąga miliony turystów i podróżników! Choć w porównaniu do zatopionych w zieleni dżungli rozległych kaskad Wodospadów Iguazu, Niagara zdaje się być niepozorną młodszą siostrą :), to także i tu potęga żywiołu wody zapiera dech w piersiach. Pęd i siła spadającej wody jest tak duża, że zaledwie pięćdziesiąt procent wodnych zasobów zasila aż dwie elektrownie wodne, zlokalizowane po obu stronach granicy.
.....
.....
Gigantyczne głazy co jakiś czas odrywają się od ściany wodospadu, niczym bryły lodu od czoła lodowca. Naturalny proces erozji powoduje, że ściana wodospadu cofnęła się o kilka mil względem swojego pierwotnego położenia. Dowodem na to jest długi kanion -.Niagara Gorge ciągnący się na północ. Wodospad otoczony jest przez Niagara Falls State Park oraz zabudowę dwóch miast o tej samej nazwie: kanadyjskiego Niagara Falls, w prowincji Ontario i amerykańskiego Niagara Falls, w stanie Nowy Jork.
.....
.....

Great Lakes - Wielkie Jeziora Amerykańskie

.....
Słynny wodospad znajduje się na rzece o tej samej nazwie - Niagara, która z kolei wpływa do jeziora Ontario blisko jego zachodniego końca i oddziela je gigantycznym wodospadem od jeziora Erie. Rzeka na swojej trasie ma do pokonania różnicę wysokości terenu sięgającą 100 metrów. U ujścia rozwidla się i spadając w dół tworzy dwie rozległe kaskady: jedną po stronie amerykańskiej, a drugą po stronie kanadyjskiej.
.....
.....
Kompleks Wielkich Jezior Amerykańskich, na terenie, którego leżą rzeka i wodospad Niagara, tworzy grupa pięciu ogromnych jezior na pograniczu USA i Kanady. Są to jeziora: Górne, Huron, Erie, Ontario i Michigan. Tworzą one drugi po jeziorze Bajkał największy zbiornik słodkowodny na świecie. Z północno-wschodniego krańca jeziora Ontario wypływa Rzeka Świętego Wawrzyńca, która tworzy tak zwaną Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca, o której pisałyśmy w poście Montreal zimą.
.....
.....

Na granicy 

.....

Jedną część Niagary tworzą dwa wodospady: American Falls - Wodospad Amerykański oraz wąski pasek Bridal Veil Falls, czyli Wodospadu Ślubny Welon. Znajdują się one na terenie Stanów Zjednoczonych. Oba są doskonale widoczne z tarasów leżących po kanadyjskiej stronie granicy. Pomiędzy tymi kaskadami leży Księżycowa Wyspa - Luna Island, która stanowi część Niagara Falls State Park - najstarszego parku stanowego w USA. Wodospady w tym miejscu dochodzą do 30 metrów wysokości i 320 metrów szerokości.

.....
.....

Druga część Niagary znajduje się po stronie kanadyjskiej, w prowincji Ontario. Tworzy ją rozległy Wodospad Podkowa, tzw. Horseshoe Falls - najbardziej spektakularna część całego kompleksu. Wodospad Podkowa jest wysoki na 53 metry i szeroki na 790 metrów! Od kaskad amerykańskich oddziela ją Kozia Wyspa - Goat Island, która łączy się z lądem dwoma mostami. Amerykański i kanadyjski wodospad dzieli zaledwie jeden kilometr. Tędy biegnie również wyznaczona w 1819 roku granica między Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.

.....
.....

Niagara Falls 

.....

Odwiedzając Niagarę, warto zwiedzić obie jej części, to znaczy amerykańską i kanadyjską. Warto też przenocować w kanadyjskim Niagara Falls, żeby zobaczyć słynny spektakl świetlny, który co wieczór odbywa się na kaskadach wodospadu. Strona kanadyjska jest dużo bardziej zurbanizowana. Pod wodospad dostajemy się albo podjeżdżając na pobliski parking, albo zjeżdżając z miasteczka kolejką typu funicolare (koszt około 2$).

.....
.....

Nie jest to jednak bardzo romantyczna wycieczka, jesli wiecie o co nam chodzi? Generalnie teren dookoła jest zabetonowany i zabudowany hotelami, wzdłuż rzeki prowadzi zwykła droga i naprawdę przy podziwianiu wodospadu, czar pryska jak tylko odwrócimy głowę w jej kierunku. Po stronie amerykańskiej jest dużo bardziej dziko i naturalnie. Żeby dostać się na platformy widokowe trzeba przejść przez tereny parku stanowego, przez las. Jednak, co warto to zaznaczyć, widok na sam wodospad jest najlepszy od strony kanadyjskiej.

.....
.....

Atrakcje

.....

W okolicach Niagary można skorzystać z kilku atrakcji. Jeśli masz do wydania dużo kasy albo lubisz życie na krawędzi, to proponujemy wizytę w najsłynniejszym lokalnym kasynie :). A jeśli pragniesz bliskiego kontaktu z przyrodą, to możesz przejechać się na tyrolce nad rzeką Niagara lub popłynąć łodzią turystyczną pod kaskady wodospadu. Z naszych doświadczeń wynika, że jest to naprawdę niesamowite uczucie, więc zdecydowanie polecamy tę atrakcję. Można też udać się na Kozią Wyspę. Natomiast w Niagara Falls znajdują się liczne hotele, sklepy i ciekawe restauracje oraz kawiarnie. Dlatego z zakupem pamiątek, czy smacznym obiadem na pewno nie będzie problemu. Po mieście można poruszać się Uberem.

.....
.....

Kanada znalazła się na liście topowych destynacji podróżniczych na rok 2023. Jeśli więc marzy Ci się wizyta przy najsłynniejszym wodospadzie świata, to ten rok wydaje się być idealny dla takiej podróży. Uwaga! Zarówno do Kanady jak i do USA obywatele polscy potrzebują pozwolenia na wjazd. Formalności załatwia się wcześniej przed podróżą. Zadbaj o takowe zgody jeśli chcesz zobaczyć Niagarę z obu stron granicy. Pamiętaj, że nie ma możliwości przekroczenia granicy USA-Kanada w celu zwiedzania parku Niagara Falls State Park bez wymaganych dokumentów.

.....
.....
Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!
.....
.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/