Chcemy być sobą wreszcie! Nasza wizja Dnia Kobiet

Autorki

"Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…"

Oto wpisałyśmy w Google hasło „kobieta jaka jest?".

I co, jaki wynik? Wulgarne żarty, płytkie komentarze, dowcipy o blondynkach, kobieta wamp, kobieta gosposia, kobieta sekretarka. Nigdy nie ma chcieć więcej od życia i najlepiej jakby nie miała swojego zdania na każdy temat. Zawsze powinna się słodko uśmiechać, bo inaczej ma focha albo jest smutna. Kiedy się o coś dopomina to zawsze jak jakaś nienormalna albo nie wiadomo o co jej chodzi, bo nie myśli logicznie. 

......

......

Zbierając i analizując różne komentarze, które jako kobiety usłyszałyśmy w pracy, na ulicy, w telewizji i w internecie, najpierw byłyśmy wściekłe, potem smutne, za chwilę zaskoczone by z tego stanu „wskoczyć" w przygnębienie… napisałybyśmy „nie uwierzycie", ale przecież doskonale wiemy, że uwierzycie.

......

......

Jesteśmy zawsze szczere ze sobą, dlatego chcemy Wam uświadomić jak wiele treści w polskiej codzienności w sposób bezpośredni lub podprogowy obraża, szykanuje albo dyskryminuje kobiety w naszym społeczeństwie. I wielbi zwłaszcza naszą cielesność, niestety tylko w rozmiarze miss. A umysł - to my kobiety umiemy myśleć samodzielnie i racjonalnie? Zaskoczenie? 

Tak, myślimy i mamy parę cennych obserwacji na temat antykobiecych newsów rodem z polskiego podwórka i internetu:

Znak ostrzegawczy nr 1: ten artykuł miły i łatwy nie będzie tym razem.

Znak ostrzegawczy nr 2: zastanówcie się ile razy to Wam zdarzyło się usłyszeć podobne komentarze.

......

......

To nie jest śmieszne

......

"Jaka jest najlepsza kobieta na świecie? Nauczycielka, potrafi pieprzyć 45 minut bez przerwy, stawia pałę w dwie sekundy i ma okres 2 razy w roku - Anonim"

A my uważamy, że ten Anonim to idiota i zdecydowanie najgorszy mężczyzna na świecie.

Albo ten kultowy "żarcik"o tym, że podobno kobieta nigdy nie ma: czasu, pieniędzy, w co się ubrać. 

Ojej, dobrze, że ma kogoś kto za nią to ogarnia - czyli zapewne mężczyznę. O matko! A co z singielkami i lesbijkami? Jak one dają radę? Strach się bać!

Kochane Kobiety, jeśli już musimy drążyć, to naszym zdaniem ta sprawa wyglada tak:

  • mało czasu - pytanie retoryczne brzmi: tak, tak, ciągle go brakuje, ciekawe dlaczego???
  • brak pieniędzy - jeśli zarabiasz, a zawsze pamiętaj, aby zarabiać swoje pieniądze, nikomu nic do tego, na co je wydajesz. Chcesz nowe buty? Kup sobie nowe buty. Chcesz pojechać na wakacje życia? Zrób to! Chcesz oszczędzać każdy zarobiony grosz? No dalej, otwórz konto inwestycyjne. Nie tłumacz się, to Twoje pieniądze i Twoja decyzja. Poza tym, czy naprawdę myślicie, że kobietom brakuje pieniędzy? Wg raportu Deutsche Bank: „42 proc. kobiet odkłada nadwyżki finansowe na koncie oszczędnościowym, wśród mężczyzn zwolenników tego rozwiązania jest mniej aż o 15 pkt proc. Podobnie jest w przypadku lokat: wybiera je 31 proc. kobiet z tej grupy i tylko co czwarty mężczyzna (25 proc.)".
  • za dużo ciuchów - uwielbiamy ładnie wyglądać, robimy to dla Siebie. Polecamy też Panom w komplecie z siłownią - byłoby miło mieć zadbanych facetów dookoła.

......

Ograniczenia i oczekiwania

......

......

Sporo tych przesądów i stereotypów w postrzeganiu kobiet, o wulgarnych żartach i kawałach o przygłupich kobietach z blond włosami nie wspominając.

Panowie, my kobiety nie lubimy wulgarnych żartów na nasz temat, ani nas to nie bawi, ani nam nie imponuje. Sprowadzanie nas kobiet do ciała bez mózgu jest od dawna niemodne, w dodatku słabe i żałosne.

Uwaga! Mamy wiadomość do wszystkich słabych mentalnie mężczyzn: jeśli ograniczacie nam kobietom rozwój, awans lub możliwość podejmowania decyzji wynika to tylko i wyłącznie z Waszego strachu. Słyszymy, że mamy być jakieś, grzeczne, miłe, posłuszne, ciche, ładne. Ale prawda jest taka, że szklane sufity istnieją w wielu wymiarach bo nie potrafimy być wystarczająco jakieś w oczach męskich decydentów. 

A my chcemy być sobą, każda z nas chce być sobą i to powinno być nie ograniczenie ale atut. 

To nie najnowsze gadżety decydują o naszej nowoczesności jako społeczeństwa, ale to jak traktuje ono 50% swoich obywateli. Pytamy więc, czy jako społeczeństwo XXI wieku dajemy dziewczynkom i kobietom równy dostęp do wiedzy, pracy, wynagradzania i awansu, posiadania własnego zdania oraz pieniędzy na koncie w banku?

......

......

JESTEŚMY KOBIETAMI I CHCEMY BYĆ SOBĄ... WRESZCIE!

......

My Polki, kobiety XXI wieku, chcemy mieć równy dostęp do tego wszystkiego. Chcemy być poważnie traktowane, chcemy realnie uczestniczyć w życiu społecznym, w życiu naszych firm i instytucji. Mamy dość opinii o tym, że dziewczynki są rzekomo grzeczniejsze ale za to gorsze z matematyki, na pocieszenie wyrosną z nich doskonałe domowe gospodynie i będą tam gdzie ich miejsce. Chcemy mieć prawo do decydowania o sobie, mówimy stop ocenianiu nas przez pryzmat wyglądu, stanu cywilnego i wieku "przydatności do spożycia".

Kochane Kobiety bądźmy odważne i oprócz tradycyjnego kwiatka i czekoladek raz do roku na Dzień Kobiet domagajmy się równego traktowania i szacunku w domu, w szkole, na studiach, w pracy, w społeczeństwie i w polityce przez cały rok.

......

......

Mamy prawo wyrażać swoje zdanie głośno, tak samo jak mężczyźni i mamy prawo do decydowania o swojej teraźniejszości i przyszłości, tak samo jak mężczyźni.

Dlaczego? Ponieważ nasze umiejętności, walory, wykształcenie i wiedza są dokładnie tak samo wartościowe, jak te należące do drugiej połowy społeczeństwa.

Dlatego życzymy Wam Kochane efektywnego Dnia Kobiet przez cały rok. 

......

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/