Wyróżnione 

Gertrude Bell - Królowa pustyni

Zostać PODRÓŻNICZKĄ! Przejechać świat dookoła! Nauczyć się wspinaczki, jazdy konno i na wielbłądzie. Mówić po persku i arabsku. Poznać życie Beduinów, zyskać szacunek szejków od Arabii aż po współczesny Iran. Pracować jako dyplomatka, archeolożka, pisarka. Tłumaczyć z oryginału poezję mistycznego poety perskiego - Hafeza. Pisać książki o Bliskim Wschodzie. Żyć na pustyni, spać w namiocie i bywać na królewskich dworach Europy. Wyznaczać granice krajów i tworzyć nowe państwa. Być niezależną! Można? Można! Sprawdź jak tego dokonała KOBIETA. Polecamy historię wspaniałej postaci ery emancypacji kobiet. Przedstawiamy Ci Królową Pustyni - niezwykłą Gertrude Bell!

.....

.....

Tym razem w cyklu Follow My Flow poleca prezentujemy film Królowa Pustyni w reżyserii Wernera Herzoga. Tytułową rolę odgrywa uwielbiana przez wszystkich Nicole Kidman. Historia filmowa o życiu jednej z najbardziej niezwykłych kobiet przełomu XIX i XX wieku zapiera dech w piersiach dzięki pięknym zdjęciom i nastrojowej muzyce. Mamy niepowtarzalną szansę, by śladami głównej bohaterki odwiedzić niemal cały Bliski Wschód. I to nie wychodząc z domu :). Gertrude Bell była wielką podróżniczką - osobą spragnioną świata. Ta niezwykła postać kreowała życie na własnych zasadach. Robiła to wczasach, kiedy kobiety dopiero zaczynały swoją walkę o prawa obywatelskie i społeczne. Bell była prekursorką, wzorem dla wszystkich tych kobiet, które dzisiaj pakują walizkę i odważnie kierują swe kroki ku przygodzie.

.....

.....

Gertrude Bell urodziła się w 1868 roku w Anglii, a zmarła w 1926 roku w Iraku. Pochodziła z dobrze sytuowanej rodziny brytyjskich przemysłowców i dyplomatów. Jej ojciec oraz macocha - pisarka Florence Olliffe - zadbali o gruntowne wykształcenie młodej Gertrude. Dzięki licznym znajomościom i koligacjom rodzinnym już jako młoda dziewczyna miała szansę przebywać na placówkach dyplomatycznych w Rumunii i w Persji (Iran). Niezwykła ciekawość świata, świetne wykształcenie, pewność siebie i bystrość umysłu doprowadziły Gertrude do przekonania, że musi przede wszystkim podróżować, odkrywać oraz poznać inne tradycje. Była szczególnie zafascynowana kulturą dawnego Bliskiego Wschodu: Persji, Turcji, Arabii, Syrii, Mezopotamii

.....

.....

Determinacja z jaką dążyła do realizacji swoich planów jest godna podziwu. Wraz ze swoim bratem objechała świat - od Japonii przez Kanadę i USA po Arabię. Nauczyła się arabskiego i perskiego. Kilka lat poświęciła na podróżowanie przez liczne pustynie Bliskiego Wschodu. Z czasem doświadczenie i relacje, które nawiązywała podczas swoich podróży oraz głęboka wiedza na temat plemion i zwyczajów Beduinów uczyniły z niej jedną z najważniejszych politycznych doradczyń angielskiego rządu. To właśnie Królowej Pustyni Arabowie zawdzięczają powstanie nowych arabskich państw na politycznej mapie świata. Dzięki jej rekomendacjom powołano pierwszych królów Iraku i Arabii Saudyjskiej, a także wytyczono współczesne granice tych krajów.

.....

.....

Film, jak to film, wiele wątków skraca i wiele upraszcza. Ale co ważne, pokazuje prawdziwe zainteresowania i pasje Gertrude Bell. Ukazuje także jej życie uczuciowe, które nigdy nie przeszkodziło jej w samorozwoju i w realizacji marzeń. Była dwa razy zakochana i to dwa razy nieszczęśliwie. Pierwszy ukochany Henry Cadogan, pracownik ambasady angielskiej w Teheranie - w tę rolę wciela się James Franco - zmarł na zapalenie płuc. Z Charlesem Doughty-Wylie (w filmie Damian Lewis) - oficerem brytyjskiej armii i dyplomatą - połączył Gertrude ognisty romans. Jednakże i ta miłość pozostała niespełniona, ponieważ Charles był już wówczas żonaty. Niedługo potem zginął na polu walki podczas I Wojny Światowej.  Trzecim ważnym mężczyzną w życiu Pani Bell był słynny Lawrence'a z Arabii (w filmie Robert Pattinson), czyli pułkownik Thomas Edward Lawrence. Gertrude Bell spotkała go po raz pierwszy w 1911 na terenie obecnej Jordanii. Pozostali przyjaciółmi na całe życie, a także pracowali razem w Biurze Arabskim w Kairze. 

.....

.....

Dzięki intensywnej pracy na stanowisku Sekretarza ds starożytności Gertrude Bell doprowadziła do powstania Muzeum Irackiego w Bagdadzie. Warto podkreślić, że Gertrude cieszyła się największym szacunkiem i zaufaniem arabskich szejków. Nadali jej oni przydomek Córka Pustyni. W październiku 1917 roku uhonorowano ją tytułem Commander of the British Empire, a wszystkie jej zapiski, zdjęcia, badania i książki zostały wpisane do Światowego Rejestru Pamięci Świata UNESCO w 2017 roku. Ta niezwykła kobieta żyła jak chciała, choć wydaje się, że swoim życiorysem i dokonaniami mogłaby obdarować kilka osób równocześnie. 

Koniecznie zobacz film Królowa Pustyni - na pewno będzie to czas inspiracji i motywacji. A jeśli historia Gertrude Bell wciągnie Cię tak, jak i nas, to sięgnij także po książkę Georginii Howell Córka Pustyni. Potem weź mapę do ręki i wyznacz trasę wyprawy w głąb świata albo w głąb siebie. Obie trasy bedą na pewno niezwykłą przygodą, bo ciekawość nie powinna mieć ograniczeń.

.....

.....

Moje życie nie będzie się składało z zamkniętych szafek


Gertrude Bell

.....

.....

.....

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/