Opolska Amazonka


Spływ kajakowy to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i oderwanie się choć na chwilę od wielkomiejskiego zgiełku. To może być też doskonała alternatywa do spędzenia czasu z dziećmi. Czy jedziesz sam, z przyjaciółmi, czy też z rodziną, gwarantujemy, że ten rodzaj wypoczynku pozwoli Ci na pełen relaks i sprawi, że znowu odetchniesz pełną piersią. Cisza, spokój, piękne krajobrazy, szum wody - jednym słowem weekend, który zadowoli każdego. W Polsce tras spływów kajakowych jest mnóstwo. W zasadzie w każdym zakątku naszego pięknego kraju znajdziesz coś dla siebie. Dzisiaj zabierzemy Cię w rejony województwa śląskiego i opolskiego, przez które przepływa rzeka Mała Panew nazywana Opolską Amazonką.
.....
.....

Mała Panew - Opolska Amazonka

.....

Mała Panew stanowi prawy dopływ Odry i ma aż 132 kilometry długości. Charakterystyczne jest koryto rzeki, które wije się przez całą drogę niczym wąż. Koliste zakręty spowalniają nurt, co stwarza doskonałe warunki dla spływów kajakowych. Meandryczne koryto Małej Panwi przypomina południowo-amerykańską Amazonkę, stąd jej zamienna, ale jakże chwytliwa nazwa: Opolska Amazonka.

.....
.....

Ze względu na swoje walory przyrodnicze i wyjątkowe zespoły roślinne Mała Panew została włączona do programu Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Obejmuje ona ochroną wyjątkowe w skali Europy obszary bioróżnorodności. W Dolinie Małej Panwi niezmiernie cenne są torfowiska oraz naturalne bagna i szuwary będące ekosystemem wielu gatunków zwierząt - bocianów, cietrzewi, kaczek, wydr, żurawi a nawet żółwi błotnych. Obszary bagienne zajmują kluczowe miejsce w ochronie klimatu. Dlaczego? Nie tylko są ostoją ptactwa i zagrożonych ssaków, ale przede wszystkim magazynują dwa razy więcej węgla niż lasy!

.....
.....

Przystań Kajakowa Amazonka

.....

Piękne usytuowanie wśród lasów, niski poziom wody i wolny nurt rzeki sprawiają, że spływy kajakowe na Małej Panwi są szczególnie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Firmy, które organizują spływy, rozłożone są niemal na całej długości rzeki. W zależności od tego skąd chcemy wyruszyć możemy wybrać odcinki znajdujące się w różnych miejscach. Największy jednak wybór odnajdziemy w środkowym biegu Małej Panwi. My wybraliśmy Przystań Kajakową Amazonka położoną w niedalekiej odległości od Jeziora Turawskiego.

.....
.....

Oferta Przystani Amazonka obejmuje trzy rodzaje tras uzależnione od długości i co na to wpływa - od czasu jaki chcemy spędzić w kajakach. Do wyboru mamy trasy:

1. Numer 1 - początek znajduje się w Przystani Kajakowej Tropicana, a kończy w Przystani Amazonka. Spływ trwa około 3,5 godziny i ma długość 12 kilometrów.

2. Numer 2 - początek znajduje się w Przystani Amazonka, a kończy w Staniszcze Małe. Spływ trwa około 2 godzin i ma długość 6 kilometrów.

3. Numer 3 - początek znajduje się w Przystani Amazonka, a kończy w Przystani Krasiejów. Spływ trwa około 2,5 do 3 godzin i ma długość 10 kilometrów.

.....
.....
Spływy organizowane w tym odcinku Małej Panwi polecamy szczególnie rodzinom z małymi dziećmi - mogą to być naprawdę małe szkraby. Woda sięga najwyżej do kolan. To daje absolutny komfort bezpieczeństwa i możliwość cieszenia się chwilami na łonie natury bez zamartwiania się o nasze umiejętności pływackie ;). Dno rzeki jest piaszczyste, a w meandrycznych zakolach odnajdziemy miejsca, do których można przycumować i zrobić krótki postój. Raz po raz koło kajaków przepływają kaczki nic sobie nie robiąc z wszędobylskich turystów.
.....
.....

Zaplecze turystyczne Przystani Amazonka

.....
Przystań Amazonka jest bardzo dobrze zorganizowana. Znajdziemy tu duży parking, pole namiotowe, a także grill-bar, gdzie można zakupić napoje, przekąski oraz dania obiadowe. Na miejscu znajduje się pełne zaplecze turystyczne: toalety, przebieralnie, prysznice, czyli wszystko, co zagwarantuje nam komfortowe spędzenie czasu. Tak atrakcyjnie zagospodarowany teren dobrze wykorzystać na pobyt dłuższy niż jeden dzień. Dla rodzin z dziećmi jest to doskonałe miejsce na aktywny i pełen relaksu weekend. Oprócz spływów kajakowych można skorzystać z boiska do siatkówki i piłki nożnej, placu zabaw czy z wioski indiańskiej :). Co jeszcze? Zdecydowanie nie musimy się martwić o kapoki (które dostajemy na miejscu) oraz o powrót z przystani końcowej. Firma, która organizuje spływy, odbiera uczestników z mety i transportuje na miejsce startu.
.....
.....

Inne atrakcje rejonu - Orle Gniazda i Liswarciański Szlak Rowerowy
 

.....

W niedalekiej odległości od Małej Panwi znajduje się Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, który jest świetnym miejscem na zakończenie dnia. Noc możemy spędzić wybierając spośród ofert gospodarstw agroturystycznych, co zdecydowanie polecamy dla rodzin z dziećmi. Tereny Górnej Liswarty znajdują się w połowie drogi między Lublińcem a Częstochową. To w głównej mierze lasy, przez które prowadzą piękne trasy piesze i rowerowe. Liswarciański Szlak Rowerowy ma aż 108 kilometrów długości, ale co najważniejsze - prowadzi głównie drogami lokalnymi, wiejskimi, polnymi i leśnymi. Małe natężenie ruchu to zdecydowanie atut tego miejsca, gdy wybieramy się na przejażdżkę z małymi dziećmi.

.....
.....

Jeśli zamierzamy zostać dłużej niż jeden dzień proponujemy spływ kajakowy Małą Panwią połączyć z wycieczką po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tak zaplanowany weekend na pewno będzie miłym wspomnieniem, a dzieci zdecydowanie nie będą się nudzić. Polecamy nasz artykuł o zamkach na Szlaku Orlich Gniazd, który tym razem zadedykowany jest najmłodszym. Oprowadzamy dzieciaki szlakiem legend o rycerzach, księżniczkach i ukrytych skarbach. Nudą nie powieje, bo kto nie lubi wakacji z duchami ;)? Wieczorne opowieści przy ognisku będą miłym zakończeniem pełnego wrażeń dnia.

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/