Wyróżnione 

Diani Beach - najpiękniejsza plaża Kenii

Widok niebiańskiej plaży obmywanej błękitnymi wodami Oceanu Indyjskiego to wizytówka wszystkich biur podróży oferujących wyjazdy wypoczynkowe do Kenii. Czy faktycznie jest jak na zdjęciach touroperatorów? Z czystym sumieniem odpowiadamy - Tak. Wybrzeże kenijskie należy do jednych z najpiękniejszych na świecie. Piasek na plażach jest biały i tak drobny jak mąka, a wody oceanu turkusowe i nieprzyzwoicie ciepłe. Gwarantujemy, że wakacje zaplanowane właśnie w tym zakątku świata będą niezapomniane :).
.....
.....
O Kenii można pisać i pisać… I nigdy się nie znudzi. Nasze wspomnienia przelewamy na papier, a w zasadzie wrzucamy w przestworza internetu ;), by były inspiracją dla wszystkich, którzy marzą o odkrywaniu nowych lądów. Mamy nadzieję, że swoimi podróżami zarazimy Was do wypraw w nieznane. Wizyta w Kenii to był nasz pierwszy raz w tym kraju i musimy przyznać, że wyjątkowo udany :).
.....
.....

Warto zapoznać się z poprzednimi tekstami. Jeżeli interesują Was informacje ogólne, położenie, pogoda i największe atrakcje tego pięknego zakątka Afryki, koniecznie zajrzyjcie do naszego posta Kenia - powitanie z Afryką. Oczywiście nie zapominamy, że Kenia to mekka wszystkich żądnych wypraw safari. I tutaj również wychodzimy naprzeciw Waszym oczekiwaniom i zamieszczamy piękne artykuły o wyjazdach do rezerwatów przyrody. Te posty znajdziecie pod linkami: Safari w Kenii - Tsavo East & Ashnil Aruba Lodge oraz Safari w Kenii: Tsavo West & Wielka Piątka Afryki.

.....
.....

Ten natomiast artykuł przeznaczamy w całości idyllicznym plażom Kenii. A uwierzcie nam na słowo - jest bajecznie! Wylegiwanie się na leżaku, lub po prostu na ręczniku rozłożonym na miękkiej plaży, unoszenie się na cieplutkich falach oceanu, powolne sączenie pinacolady, czy nawet lekka drzemka w popołudniowym słońcu - to najlepszy relaks jaki możecie sobie wymarzyć. Do tego koniecznie dobra książkowa pozycja i jesteśmy w niebie ;).

.....
.....

Najpiękniejsze plaże Kenii

.....

Kenijskie plaże są jednymi z najwspanialszych i najpiękniejszych na całym globie. Linia brzegowa nie jest wyjątkowo urozmaicona, w zasadzie w 100 procentach piaszczysta. Plaże, plaże, plaże. Nuda, hahaha ;). Brak tu urwisk klifowych czy falujących wydm, które tak dobrze znamy z naszego nadbałtyckiego wybrzeża. Wybrzeże Kenii jest płaskie, z lekkością zanurzające się w wodach Oceanu Indyjskiego. Plaże w większości są białe i miękkie jak cukier puder. I nie trzeba w zasadzie nic więcej dodawać, bo taka szata sama zdobi.

.....
.....

Oczywiście istnieje ranking najpiękniejszych plaż. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które w międzynarodowej opinii są najbardziej godne polecenia. Oto one:

  1. Diani
  2. Wyspa Chale
  3. Gazi
  4. Kikambala
  5. Wyspa Lamu
  6. Mambrui
  7. Watamu
  8. Nyali
.....
.....

Plaża Diani Beach

.....
Wybrzeże Mombasy to w zdecydowanej mierze tereny nizinne. Najwyższy punkt stanowią wzgórza Nguu Tatu wznoszące się na wysokość 100 metrów nad poziomem morza. Zgodnie z raportem Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z powodu zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia tereny te zostaną zalane wodą w ciągu najbliższych 20 lat. Być może jest to ostatni dzwonek, by zobaczyć cudowne plaże w okolicach Mombasy.
.....
.....

Na czele rankingu niepodzielnie panuje Diani Beach. To 17 kilometrów płaskich jak patelnia terenów. Stolicą tego obszaru jest Ukunda - nadmorskie miasteczko, które wcale takie małe nie jest, a jego dodatkowym atutem okazuje się małe lotnisko, z którego możecie odbyć loty w głąb kraju. Tego typu czartery pomiędzy kurortami Diani Beach a rezerwatami przyrody to bardzo wygodna opcja dla turystów przybywających do Kenii w dwóch celach: dla plaż i wyjazdów na safari. Przemieszczenie się z jednego zakątka kraju do drugiego pozwoli na zaoszczędzenie czasu, choć przypuszczamy, że raczej nie pieniędzy :).

.....
.....

Plaża jest położona w niedużej odległości od Mombasy, a dojazd z lotniska do hoteli umiejscowionych właśnie w tym zakątku Kenii to około 1,5 - 2 godziny jazdy autokarem czy samochodem. Oczywiście byłoby szybciej, bo to jedynie 44 kilometry od Moi International Airport - Międzynarodowego Lotniska w Mombasie. Sporo czasu traci się jednak na przeprawę promem. Należy nastawić się na grzeczne stanie w sznurze samochodów, autobusów i ciężarówek. Sama przeprawa jest krótka - trwa około 15 minut, ale czas oczekiwania w kolejce znacznie wydłuża podróż.

.....
.....
Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, a nagroda zawsze smakuje lepiej kiedy jest okupiona potem i łzami ;). Oczywiście o łzach nie ma mowy, chyba że są wywołane śmiechem i żartami przyjaciółki. Pot to już zupełnie inna bajka, bo jadąc autokarem w ciągu dnia, trochę ciepło może być ;). Jednak… Kiedy już znajdziemy się w hotelu, trudy podróży zostają zrekompensowane cudownymi widokami rajskich plaż. Jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki - zmęczenie oddala się z prędkością światła, endorfiny zaczynają szaleć, a my marzymy o zrzuceniu z siebie kilogramów podróżniczych ubrań. Jakby nie było jest listopad, a w Polsce o tej porze ciepło nie jest. No rejczel ;).
.....
.....

Jeszcze lekkie japonki, otulenie ciała najdelikatniejszą i najcieńszą sukienką jaką znalazłyśmy w walizce, i już biegniemy na plażę. Oczywiście do torby plażowej wrzucamy krem przeciwsłoneczny, bo ochrona skóry przed promieniowaniem UV w tym zakątku świata jest obowiązkowa. Na nos czarne okulary, by chronić wzrok przed słońcem i… zazdrosnymi turystkami łypiącymi na nas spod ronda kapelusza. Choć musimy przyznać, że przyjeżdżające tu w celach wypoczynkowych Kenijki były niesamowicie piękne. Po prostu hebanowe królowe. I teraz to my zazdro!

.....

.....

Pogoda na wybrzeżu kenijskim

.....

Warunki geograficzne, które kształtują klimat Kenii są podobne do tych na Seszelach, Bali czy Malediwach. To oczywiście zasługa prawie identycznych współrzędnych geograficznych. Nie znajdziemy tutaj tak charakterystycznych pór roku jak wiosna, lato, jesień, zima. Położenie równikowe wyznacza tylko dwie pory - suchą i deszczową. Brak tutaj również wyraźnego podziału na miesiące o wysokich i niskich amplitudach - tak typowych dla naszego europejskiego klimatu. Średnie temperatury powietrza w dzień kształtują się na poziomie 27-29 stopni w porze deszczowej do 32 stopni w porze suchej. Tak więc średnia ta jest bardzo wypłaszczona i nie ulega zbytnim wahaniom. Jednym słowem można stwierdzić, że każda pora roku będzie odpowiednia do wizyty w Kenii :).

.....

.....

Wybrzeże Mombasy znajduje się w pasie klimatu tropikalnego suchego i wilgotnego. Oczywiście aura zależy od miesiąca, w czasie którego odwiedzamy te niesamowicie piękne tereny. Najbardziej deszczowe miesiące to kwiecień i maj. Reszta roku to gwarancja dobrej, słonecznej i bezchmurnej pogody.

Podczas naszego pobytu na kenijskim wybrzeżu ani razu nie padał deszcz, a poranne, białe chmurki zanikały w ciągu dnia przepędzone tutejszą bryzą. Skoro już mowa o wiatrach, to są to bardzo przyjemne i delikatne podmuchy. Byłyśmy zdane wyłącznie na delikatny zefirek i nie przypominamy sobie żadnych silnych porywów.

.....
.....

Flora i fauna

.....

Wybrzeże kenijskie kształtowane nadmorskim, wilgotnym klimatem, pokryte jest wiecznie zieloną, tropikalną roślinnością. Pachnące akacje, olbrzymie baobaby, eukaliptusy, hebanowce i palmy - to najpopularniejsze gatunki tutejszej flory. Charakterystyczne dla wąskiego pasa nadbrzeża są również lasy namorzynowe, które porastają skrawki lądu zalewanego raz po raz słoną wodą morską.

Zacienione zatoczki i bujna roślinność stanowi ostoję dla ptactwa wodnego, które odnajduje tutaj doskonałe warunki lęgowe.

.....
.....

Pas nadmorski to bogactwo świata podwodnego, który zachwyca wielobarwnością i różnorodnością. Kraby, ryby, żółwie, delfiny, rozgwiazdy - wszystko to można podziwiać podczas najzwyklejszego w świecie urlopu. Co więcej - nawet nie musicie zanurzać się w głębiny, żeby zobaczyć niektóre okazy tutejszej fauny na własne oczy. Oczywiście rekomendujemy nurkowanie, bo to najlepszy sposób na powolne odkrywanie ukrytego pod taflą wody świata. Jednakże dla tych, którzy nie nurkują, ba! nawet dla tych, którzy boją się pływać, mamy dobrą wiadomość. świat podwodny odkrywa bowiem swoje tajemnice podczas odpływu. Woda ustępuje nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb oceanu, a bladobłękitne płycizny okazują się świetnym miejscem na spacery. Koniecznie uważajcie, by podczas takiej wędrówki nie niszczyć tutejszej flory i fauny. Najlepiej zabrać ze sobą plażowego przewodnika, który za parę dolarów oprowadzi Was po tym nowo odkrytym kawałku nadbrzeża.

.....
.....

I my również wybrałyśmy się na mini morskie safari ;). Zobaczcie jak pięknie o zwierzętach żyjących w przybrzeżnych wodach Oceanu Indyjskiego opowiada nasz przewodnik.

.....
.....

Zapytałyśmy go również o to, jak to jest z wyciąganiem rozgwiazd z wody. Trudno nie zapomnieć fali komentarzy atakujących celebrytki, które pozwoliły sobie na fotkę z rozgwiazdą. Podobno rozgwiazd nie nie wolno wyciągać z wody, bo od razu umierają. Nasz kenijski przewodnik powiedział, że to bzdura i rozgwiazdy żyją do 5 godzin poza wodą morską. I jest to najzupełniej normalne, co więcej wynika z przystosowania się tych organizmów do życia poza wodą podczas odpływu. Oczywiście rekomendujemy szacunek dla natury, a już samo podglądanie morskich stworzeń będzie wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem :).

.....
.....

Atrakcje kenijskiego wybrzeża - sporty wodne & morskie safari

.....

Co możecie robić podczas leniwego wypoczynku na cudownych plażach kenijskiego wybrzeża? Gwarantujemy, że na pewno nie będziecie się nudzić, a wypoczynek może okazać się nie tak leniwy jakby się na początku wydawało ;). Do wyboru macie wszelkiego rodzaju sporty wodne. Oczywiście - ze względu na bogactwo podwodnego świata - pierwsze miejsce na podium należy do snorklingu. Tak więc koniecznie zabierzcie ze sobą rurkę i maskę, bo szkoda byłoby z takiej atrakcji nie skorzystać i spędzić wyjazd tylko na opalaniu ;).

.....
.....

Jeśli już jesteś entuzjastą snorklingu i marzysz o pływaniu na głębokich wodach Oceanu Indyjskiego, możesz wykupić rejs statkiem. Tego rodzaju wyjazdy na pobliskie rafy koralowe są organizowane w zasadzie wszędzie. Rejs można zakupić zarówno w hotelowej recepcji jak również w szkołach sportów wodnych lub lokalnie u kenijskich sprzedawców, których na pewno spotkacie podczas spaceru lub leżakowania na plaży. Wyprawa statkiem z reguły połączona jest ze snorkelingiem lub z nurkowaniem z butlą. To może być niesamowite przeżycie. Nurkowanie to doskonała forma wypoczynku i relaksu - taki mindfulness dla ciała i umysłu.

.....
.....

Większość z tych łodzi jest wyposażona w przezroczystą podłogę, dzięki której będziecie mogli podziwiać morskie głębiny. Podczas rejsu i nurkowania zachwycicie się bogatym światem ukrytym pod taflą wody. Widok pięknej, nienaruszonej rafy koralowej i bliskie spotkania z kolorowymi rybami - będą Wam towarzyszyły w wspomnieniach jeszcze długo po powrocie do kraju. A jeśli szczęście dopisze, to zobaczycie również żółwie i delfiny :).

.....
.....
Trzeba przyznać, że kenijskie wybrzeże jest niezwykle zadbane i bardzo, bardzo czyste. Dbałość Kenijczyków o nadmorskie tereny pozwoliła zachować przyrodę w stanie wyjątkowym. Oczywiście jest to uzasadnione przede wszystkim gospodarczymi aspektami, albowiem pas nadmorski jest jedną z największych atrakcji, które rok do roku przyciągają tysiące turystów. A tysiące turystów zostawiają tysiące dolarów i koło się kręci. Mając taką żyłę złota trudno byłoby o nią nie dbać ;).
.....

.....

Z czego możecie jeszcze skorzystać podczas pobytu w Kenii? Alternatywą do wypraw łodziami może być również krótki rejs miejscowymi, drewnianymi katamaranami. Nie jest to drogie, w zasadzie na każdą kieszeń. Warto więc wybrać którąś z powyższych opcji.

Przy wietrznej pogodzie można korzystać z windsurfingu i kitesurfingu. Kiedy zaś wiatru zabraknie, a flauta wyciszy lustro wody, doskonałym wyborem będą narty wodne, wakeboarding lub stand up paddle. Prawda, że brzmi zachęcająco? Miłością do sportów wodnych warto zarazić najmłodszych. Dzieci będą zaintrygowane nowymi formami aktywności i nie ma szans, by zaczęły się nudzić i marudzić. Marudy-barrakudy odpłyną w siną dal ;).

.....

.....

Cała prawda o cenach, plażowych zakupach, naciąganiu i targowaniu się :)

.....
Wyjście na plażę jest nieodłącznie związane z kenijskimi sprzedawcami. Stąd też trochę informacji o tego rodzaju zakupach może się okazać niebywale przydatne. Należy pamiętać, że kenijskie plaże są publiczne. Nawet pięciogwiazdkowe hotele posiadają dostęp wyłącznie do publicznego pasa nadmorskiego. To oznacza, że Kenijczycy mają swobodę w oferowaniu swoich usług czy towarów w zasadzie wszędzie. Podczas leżakowania i opalania się, czy też najzwyklejszego spaceru po plaży, należy nastawić się na bliskie kontakty z kenijskimi biznesmenami ;).
.....
.....
Nie będzie to dużym problemem, ponieważ są oni bardzo przyjaźnie nastawieni. Wystarczy powiedzieć - Nie, dziękuję - i z reguły możecie liczyć na to, że dadzą Wam spokój. Zanim jednak odmówimy tego rodzaju zakupom, warto choć przez chwilę poplotkować z Kenijczykami. Należy pamiętać, że Co kraj to obyczaj i parafrazując dalej - Co kraj to inni ludzie, zwyczaje, inna kultura. Spotkania z tutejszą ludnością mogą okazać się świetnym sposobem na odkrycie ich natury. Kenijczycy są uśmiechnięci i gadatliwi - godzinami mogą opowiadać o sobie, swojej rodzinie, kraju, pogodzie, a nawet o tutejszej gospodarce czy szkolnictwie ;). Swój poranny - notabene dwugodzinny - spacer po plaży zakończyłam z wiedzą poszerzoną przez kenijskiego sprzedawcę koralików ;).

.....
.....
Jeśli już zdecydujemy się na zakupy na plaży, pamiętajmy jednak o odrobinie zdrowego rozsądku. Nie dajcie się zwieść - plażowi sprzedawcy są wytrawnymi graczami :). Uśmiech sprzedawcy to jedno, a cena, którą oferuje to drugie. I trzeba przyznać, że zawsze rozpoczynają negocjacje od najwyższej możliwej do uzyskania kwoty. Przypuszczalnie wyjdą propozycją cenową przekraczającą nawet te oferowane w hotelu. Z jednej strony warto się potargować, ponieważ dla najlepszych negocjatorów cena może spaść nawet o 60-70 procent. Z drugiej strony należy pamiętać, że Kenia jest krajem bardzo biednym. Stąd - przy tego typu negocjacjach - zawsze należy wykazać się zdrowym rozsądkiem i odrobiną sumienia :). Najważniejsze jest to, by wilk był syty i owca cała.
.....
.....

A co możecie kupić na plaży? W zasadzie wszystko - od biżuterii począwszy, na kolorowych fatałaszkach skończywszy. Plażowa biżuteria jest wyjątkowo ładna. Pełne kolorów bransoletki, naszyjniki, pierścionki czy kolczyki mogą być super pamiątką z podróży. Kenijscy sprzedawcy oferują w głównej mierze cudeńka wytworzone z maleńkich koralików: niebieskich, zielonych, białych, żółtych i czerwonych. Taki mix gorących jak Afryka barw. Biżuteria jest piękna i niedroga, warto więc przywieźć z podróży tego rodzaju wyroby. Będą bardzo ładnym prezentem dla każdej kobiety bez względu na wiek :).

.....
.....
Oprócz biżuterii można zakupić drewniane figurki zwierząt i ludzi. Pomalowane w brązowo-żółtych czy brązowo-czerwonych barwach żyrafy, słonie, lwy będą świetnym podarunkiem dla dzieci. Do tego dochodzą wykonane z drewna misy, miseczki, tace, a nawet łyżki. A wszystko to bardzo dobrej jakości, pięknie wykończone różnego rodzaju wzorami i kolorami. Sama przywiozłam z wojaży i miskę, i bransoletki, i figurki :).
.....
.....

Na jakie ceny należy się więc nastawić? Ceny mis kształtują się w zależności od ich wielkości. Małe i średniej wielkości to koszt około 10-15 dolarów amerykańskich. Ale bądźcie ostrożni. Oferta wyjściowa, którą mi złożono dla małej drewnianej misy, zdobionej w zwierzęce wzory, wynosiła aż 60 dolarów! I tu przychodzi z pomocą umiejętność targowania się :).

.....
.....

Za bransoletki z koralików powinniśmy zapłacić około 5 dolarów, nie więcej. Mowa tu o bransoletkach o szerokości około 1 centymetra, każda większa jest nieco droższa. Koszt zakupu tych szerszych powinien się zmieścić w cenie do 25 dolarów. Czy warto? Oczywiście! Zresztą zobaczcie sami na zdjęciu :). W urodzinowym prezencie od Ani otrzymałam cudowną, kolorową bransoletkę na nogę. Zazdrość innych turystek na hotelowym basenie gwarantowana ;)!

.....
.....

Jeżeli nie lubicie się targować i macie obawy co do zakupów na plaży, nie martwcie się. Pamiątki kupicie zarówno w hotelowych sklepikach jak i na lotnisku w Mombasie. Ceny są w zasadzie takie same jak po zakończeniu negocjacji plażowych ;). Osobiście, dla zachowawczych w swoich zakupach turystów, polecamy kupowanie pamiątek na lotnisku. Jest tam wszystko i co więcej, w naprawdę atrakcyjnych cenach. Lotniska europejskie niech się chowają ;).

.....
.....

I to już chyba wszystko, co chciałyśmy Wam przekazać o Diani Beach. Mamy nadzieję, że zainspirowałyśmy Was do zabaczenia tego pięknego zakątka. A jeśli jeszcze macie wątpliwości i pytania, to zawsze służymy pomocą :). 

Szczególne podziękowania dla Ani, która była moją towarzyszką podczas podróży do Kenii i z którą świetnie się bawiłam :).

.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/