Wyróżnione 

Kenia - powitanie z Afryką

Listopadowe poranki w zimnej i deszczowej Polsce zostawiłam za sobą i dałam się ponieść fali gorącego powietrza. Wysiadłam z samolotu po prawie trzynastu godzinach lotu - wymęczona, niewyspana, a jednak najszczęśliwsza pod słońcem. Spojrzałam ze szczytu schodków pasażerskich. Było dobrze po północy. Kilka oświetlonych budynków i czerń nocy sięgająca aż do najmroczniejszych zakamarków w sercu. 

Ciepło powoli przylepiało się do mojej skóry. Afryka….

.....
.....

Afryka - Bóg i Szatan w jednym 

.....

Kiedy zostawiasz cywilizowany świat za sobą i oddajesz się podróży po czerwonej Afryce, nagle dociera do Ciebie, że ta cała uporządkowana, zachodnia cywilizacja jest tylko dziwną hybrydą - kompilacją naszych oczekiwań, strachu i braku marzeń. Tak jakbyśmy już dawno utracili zdolność do odkrywania tego, co przynosi nam radość i spokój. Wszystko skrojone na miarę, wszystko poddane wymaganiom otoczenia, wszystko poddane temu, co wydaje nam się słuszne, prawidłowe, logiczne i poprawne.

.....
.....


Tutaj - w Afryce - nasz przemyślany plan na życie ma się jak skurczony w sobie człowieczek do ciemnoskórego, pełnego tężyzny atlety. Afryka jest dzika, nielogiczna, jednocześnie brutalna i piękna sercem.

Afryka uczy nas tego, że Bóg i Szatan są jednym, majestat obu jest równie odwieczny, nie ma dwu nie mających początku, lecz jest jeden tylko…

.....
.....

Skóra Afryki lśni od palącego słońca, mieni się wszystkimi odcieniami żółci, pomarańczu i czerwieni. Jest najpiękniejszą i jednocześnie najbrzydszą ziemską oblubienicą.

Złudne jest myślenie o niej tylko w kategoriach superlatywnych. Można się zakochać, ale kochanie Afryki jest jak kochanie nieprzystępnego drania. Niebezpieczne, pozbawione skrupułów, szalone, ryzykanckie i… gorące, pełne namiętności, gwałtowne i ekstatyczne. 

Taka jest Afryka - Bóg i Szatan w jednym.

.....
.....

Kiedy Bogowie chcą cię ukarać, spełniają twoje prośby

.....
Wyjazd do Kenii był jednym z najpiękniejszych mojego życia. Żaden z dotychczasowych krajów, jakie zwiedziłam podczas afrykańskich wojaży, nie przypadł mi tak bardzo do serca jak właśnie ten. Choć każdy z nich był niesamowity i każdy godny zobaczenia, to jednak dopiero w sercu afrykańskiego kontynentu poddałam się całkowicie magii Czarnego Lądu.

Kiedy Bogowie chcą cię ukarać, spełniają twoje prośby.

Jeżeli Bogowie chcieli mnie ukarać, to mogę być karana w ten sposób przez całe życie ;). 

.....
.....
Dzisiaj opowiemy Wam o najpiękniejszych miejscach, które możecie zobaczyć podczas pobytu w Kenii. O tym, kiedy i gdzie warto pojechać i co koniecznie musicie zobaczyć. Afryka przyciąga bowiem jak magnes. Kusi piękną przyrodą, a jednocześnie powala brzydotą biedy jakiej nigdy w życiu nie widziałyśmy.
.....
.....

Kenia - położenie 

.....

Kenia nazywana jest często sercem Afryki Wschodniej. Położona dokładnie na linii równika we wschodniej części kontynentu jest jednym z najpiękniejszych krajów Czarnego Lądu. Graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą i Tanzanią. Powierzchnia Kenii jest prawie dwukrotnie większa od powierzchni Polski i wynosi ponad 580 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Ten ogromny kraj oferuje nam cały wachlarz niesamowitych walorów przyrodniczych. Klimat i szata roślinna potrafią znacząco się różnić w zależności od tego, w jakim regionie kraju się znajdujemy. Bezkresne spalone słońcem sawanny, pokryte śnieżnym puchem szczyty góry Kenia, białe szerokie plaże obmywane ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego. Chmmmm… To co wybieramy ;)?

.....
.....

Kenia - klimat

.....

Kenia jest położona w strefie klimatu tropikalnego, który stwarza doskonałe warunki do całorocznego wypoczynku. Średnia temperatura oscyluje w granicy 30 stopni Celsjusza i raczej nie spada poniżej 25 stopni. Oczywiście temperatury są odmienne w różnych częściach kraju i są zależne od wysokości nad poziomem morza i regionu, do którego planujemy wyjechać. Należy bowiem pamiętać, że Kenia zajmuje całkiem sporą część afrykańskiego lądu: od wybrzeża obmywanego wodami Oceanu Indyjskiego po wysokie góry znajdujące się w głębi kraju.

.....
.....
Typowy klimat subtropikalny z dużymi opadami deszczu występuje w południowozachodniej części Kenii, w okolicach Jeziora Wiktoria. Centralna część kraju znajduje się w strefie ciepłego i suchego klimatu stepowego. Natomiast wybrzeże podlega wpływom wilgotnego, morskiego powietrza, które zdecydowanie łagodzi trzydziestostopniowe upały.  
.....
.....
Występują tu dwie pory roku: sucha i deszczowa. Najkorzystniejsze warunki pogodowe panują od października do lutego. W miesiącach od grudnia do lutego nastaje pora sucha. Jest to najbardziej sprzyjająca pora do podziwiania zwierząt, wprost idealna na wyprawy safari, i idealna na celebrowanie najcudowniejszych w świecie zachodów słońca. Od marca do maja następuje pora deszczowa. Jest to okres godowy i rozrodczy zwierząt. Jeżeli w tym okresie planujecie safari, koniecznie sprawdźcie możliwość wjazdu do kenijskich parków narodowych.
.....
.....

Safari w Kenii

.....

Safari w Kenii to punkt obowiązkowy w planie podróży! I choć nie lubimy podążać wytyczonymi ścieżkami, ten fragment naszej wyprawy na Czarny Ląd był tak oczywisty jak oczywiste jest to, że ziemia się kręci. Wyjazd na safari będzie jednym z najpiękniejszych wspomnień Twojego życia. Zastanawianie się nad sensem wydania gotówki na safari, to jak zastanawianie się nad kupnem czekoladek. Po prostu musisz je kupić, posmakować i rozsłodzić się od środka :). 

Dlatego nasza rada: Absolutnie nie rezygnuj z wyjazdu na safari! A najlepiej połącz dwa w jednym i zaplanuj relaks na boskich plażach wraz z kilkudniowym safari po kenijskich parkach narodowych :).

.....
.....

Park Narodowy Tsavo East

.....
National Park Tsavo East jest jednym z największych parków narodowych w Kenii i jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów na świecie. Półpustynne połacie płaskowyżu śródlądowego porośnięte są suchymi, brązowymi trawami i niskimi krzewami. Sawannę przecinają raz po raz wysokie, pojedyncze drzewa, wyrastające z czerwonej, spękanej od słońca ziemi. Zielone solitery strzegą przed naszym zachłannym wzrokiem gazele, antylopy, czy ukrywające się w koronach drzew pawiany.
.....
.....
Tsavo East jest ostoją zwierząt, których mnogość zaskoczy nawet najwybredniejszego odkrywcę. W kenijskich parkach zobaczycie przedstawicieli fauny całego kontynentu afrykańskiego: dostojne, czerwone słonie, poruszające się z najwyższą gracją żyrafy czy czarne, spoglądające spode łba bawoły. Chmmm… Pięknie, prawda? I te bezkresne przestrzenie wymalowane niezliczonymi stadami antylop, zebr, gazeli…
.....
.....

Afryka to miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Zobaczysz lwy w ich naturalnym środowisku, i to na wyciągnięcie ręki! 

Stanąć oko w oko z bestią - wyrzut adrenaliny gwarantowany!

A jeśli należysz do tych urodzonych pod szczęśliwą gwiazdą, a na pewno tak jest ;), uchwycisz poruszające się z najwyższą gracją, wolne ruchy leopardów i gepardów, najrzadziej spotykanych kotów na ziemi.

.....
.....

Park Narodowy Tsavo West 

.....
Na południowy zachód od Tsavo East znajduje się kolejny park narodowy - Tsavo West. Te dwa siostrzane parki przecięte są główną drogą prowadzącą ze stolicy kraju Nairobi aż na wschodnie wybrzeże, do Mombasy. Odległość pomiędzy nimi to około 3 godziny jazdy samochodem. Oba parki są równie piękne jak i różne. Każdy z nich ma do zaoferowania coś innego i wyjątkowego. Warto zatem zobaczyć oba :).
.....
.....
Tsavo West jest znacznie bardziej zróżnicowane wysokościowo i więcej tu przewyższeń. Sawannę przecinają czarne, magmowe skały - ulubione miejsce lwich rodzin, wygrzewających swoje kremowe cielska na ciepłym bazalcie.
.....
.....

W Tsavo West odnajdziemy zarówno krajobrazy wymalowane przez półpustynne łąki, jak i tereny bardziej zielone i znacznie wilgotniejsze ze względu na usytuowanie w pobliżu jeziora Jipe i źródeł Mzima. W Tsavo West żyją niezliczone stada żyraf, zebr, gazeli. To również ostoja różnych gatunków antylop - od tych najmniejszych sięgających dosłownie do kolan - dikdik do masywnie zbudowanych oryxów i kadu.

.....
.....

Rezerwat Taita Hills

.....

Rezerwat Taita Hills Wildlife Conservancy jest umiejscowiony na obrzeżach Parku Tsavo West. Obejmuje swoim zasięgiem 119 kilometrów kwadratowych łąk półpustynnych i lasów rzecznych. Stanowi korytarz migracyjny pomiędzy parkami Tsavo East i Tsavo West. Tereny rezerwatu są górzyste i stanowią dobry punkt widokowy na górę Kilimandżaro. 

.....
.....

Salt Lick

.....

Salt Lick, czyli w dosłownym tłumaczeniu Słona Lizawka jest nieodłącznie związana z Rezerwatem Taita Hills i Parkiem Tsavo West. Będziecie mogli zobaczyć słonie, bawoły, zebry czy antylopy w odległości dwóch, trzech metrów. Dosłownie na wyciągnięcie ręki. 

.....
.....

Masajowie

.....
.....

Każda podróż - nieistotne jak dalekie lądy pozwoli nam odkryć - jest nieodłącznie związana z poznaniem niezwykłych kultur i wyjątkowych ludzi. Kenia jest bardzo zróżnicowanym etnicznie krajem. Eksplorując internet natrafiłyśmy aż na 23 grupy etniczne. Wow! Pomyślmy, że każda z nich wprowadza do życia inną religię, inne obyczaje i inny język. To dlatego tak dużym problemem w kenijskiej rzeczywistości - przeszłej i obecnej - są napięcia międzyetniczne.

.....
.....
Jedną z najbardziej znanych na świecie afrykańskich grup etnicznych są Masajowie. Kto nie widział choć raz w telewizji czy internecie, zdjęć wysokich, szczupłych mężczyzn podskakujących w górę jak sprężyna? Niektóre wioski masajskie za drobną opłatą przyjmują wizyty turystów. Biorąc pod uwagę ogromną biedę panującą poza głównymi miastami Kenii i nadmorskimi ośrodkami, to naprawdę nie dziwi. Kenijczycy są nastawieni na zarobkowanie na turystach z zagranicy - nierzadko bowiem to ich główne źródło utrzymania.
.....
.....

Plaże Diani Beach

.....

Kenijskie wybrzeże to aż 536 kilometrów bajkowych plaż obmywanych przez turkusowe wody Oceanu Indyjskiego. Szerokie na kilkanaście, kilkadziesiąt metrów, pokryte śnieżnobiałym, drobnym jak mąka piaskiem, i do tego niezwykle czyste - co w dzisiejszych czasach nie jest taką oczywistością.

.....
.....

Wraz z upływem dnia plaża odkrywa coraz to większe połacie białego piasku. Około godziny 11 zaczyna się odpływ i to, co do tej pory było ukryte pod taflą, odsłania bogactwo życia podwodnego. Po prostu musicie to zobaczyć! Jeżeli nawet nie macie ochoty na sea-safari w postaci wyprawy kenijską, drewnianą łajbą w głąb morza, to koniecznie wybierzcie się na spacer po plaży podczas odpływu. Można powiedzieć: na spacer po dnie oceanu :).

.....
.....

Będziecie mogli zobaczyć rozgwiazdy, kraby, kałamarnice, pająki i ogórki morskie. Tak! Ogórki :). I choć nie znamy prawidłowej nazwy tego przedstawiciela fauny podwodnego świata, to i tak do końca życia zapamiętamy jak wygląda i jak go nazywają lokalni przewodnicy.

.....
.....

Nasza podróż do Kenii dopiero się zaczyna. Poznaliście zarysy wyprawy. W kolejnych odcinkach ukażą się artykuły szczegółowo opisujące każdą z powyższych atrakcji. Koniecznie śledźcie nasz blog i sprawdzajcie ostatnie wpisy. A jeśli jesteście z gatunku leniwców - to szybciutko zapisujcie się na nasz newsletter ;).

PS. Wyjazd do Kenii był prezentem jaki podarowałam sobie na urodziny ;). To już od dobrych paru lat tradycja w moim kalendarzu. Co prawda bardzo chciałam, aby Ania mogła w tej podróży uczestniczyć, ale wiecie jak to jest... Czasami współrzędne geograficzne pokazują się inne dla każdej z nas. Ja pojechałam do Kenii, a Ania.... Szszaaaaa, jeszcze nie zdradzamy ;).

Wyjazd do Kenii zaplanowałyśmy z przyjaciółką - Anią, którą widzicie na zdjęciu i którą gorąco pozdrawiam :). Buziaki!

.....
.....
.....
.....

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/