Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Maroko TOP 10 - największe atrakcje, najpiękniejsze miejsca
Szawszawan - Chefchaouene
Szawszawan - znane również jako Szafszawan albo Chefchaouene - to niewielka miejscowość położona w górach Riff w północno-zachodniej części Maroka. Swoją popularność zawdzięcza niebieskiej barwie, którą widać z drogi dojazdowej wiele kilometrów przed wrotami tego bajecznego miasteczka. Z racji swojego niezwykłego kolorytu miasteczko nazywane jest Błękitną Perłą Maroka i uznawane za najbardziej instagramowe miejsce na świecie. Ale nie zawsze tak było :). Przez wieki Szawszawan był niedostępny dla innowierców, a jego mury pilnie strzeżono przed wpływami zachodniego świata. Za próbę wjazdu do miasta cudzoziemcom groziła kara śmierci. Dopiero w 1920 roku zostało otwarte dla przyjezdnych i niemuzułmańskich podróżników. Najbardziej zaskakujący był fakt, że święte miasto od wieków zamieszkiwane było przez zgodnie żyjącą ze sobą ludność żydowską, muzułmańską i rdzennych Berberów. Szawszawan to niesamowita mieszanka religii i różnych kultur, które wspólnie egzystowały w jednym miejscu przez długie stulecia.
Aït-Ben-Haddou
Aït-Ben-Haddou jest jednym z najsłynniejszych miejsc w Maroku, jednym z najpiękniejszych i podobnie jak Szawszawan jednym z najbardziej instagramowych :). Z całą pewnością to właśnie tutaj zobaczymy najpiękniejsze zachody słońca. Aby dotrzeć do wioski, trochę trzeba się natrudzić - przemierzyć górskie pasma Atlasu Wysokiego i przejechać przez najwyżej położoną w Atlasie przełęcz Tizi N'Tichka , czyli Przełęcz Pastwisk. Czy warto? Zdecydowanie! Ait Ben Haddou to najsłynniejszy ksar (czyli ufortyfikowana osada) w Maroku i prawdopodobnie w północnej Afryce. Ait Ben Haddou objęty jest pasem murów obronnych wzmocnionych basztami. Wewnątrz znajdują się domy, które same w sobie przypominają maleńkie zamki z niedużymi okienkami zwieńczonymi w górnej partii elementami ozdobnymi. Największe wrażenie w Ait Ben Haddou robią kasby czyli gliniane zamki, które są unikatowe na skalę światową. W 1987 roku wioska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. I choć ma się wrażenie, że jest się na końcu świata, to nadal mieszkają tu ludzie. Co prawda garstka, bo 10 rodzin!, ale jednak :).
Moulay Idris
Atlas Wysoki
Essaouira
Marrakesz
Pustynia Erg Chebbi - Merzouga
Podczas naszej wyprawy po Maroku nie mogło zabraknąć pustynnych bezdroży :). Pustynia Erg Chebbi położona jest w południowo-wschodniej części Maroka tuż przy granicy z Algierią. Najłatwiej dostać się tutaj z Marrakeszu. Droga prowadzi przez Atlas Wysoki i miasteczko Warzazat, znane miejsce produkcji filmowych. Erg Chebbi jest pustynią wydmową o długości 28 i szerokości 7 kilometrów. Przejażdżka na wielbłądach w głąb pustyni jest niesamowita, podobnie jak spędzenie tutaj nocy :). Tylu gwiazd na niebie - jak wówczas na pustyni Erg Chebbi - nigdy w życiu nie widzieliśmy. Z drugiej strony nic dziwnego. Nie ma tu dużych miast, które rozświetlałyby swoją poświatą czarne niebo, nie ma zgiełku, jest tylko cisza, gwiazdy i my. Uśpioną pustynię przeszywa jedynie miarowe dudnienie bębnów jakie rozbrzmiewają przy ognisku i dźwięki ballad śpiewanych chropowatym głosem przez berberskich pieśniarzy.
Meknes
Meknes to duże miasto położone w północnym Maroku z wielowiekową tradycją i pięknymi zabytkami. Zostało założone w XI wieku jako twierdza wojskowa, ale największy rozkwit przeżyło za panowania Moulay Ismail'a w wieku XVII. Legenda głosi, że władca ten, zakochany bez wzajemności we francuskiej księżniczce, zaprzysiągł, że zbuduje miasto piękniejsze niż Wersal. To właśnie za jego panowania wybudowano pałace, a miasto otoczono imponujących rozmiarów murami z pięknymi bramami wjazdowymi. Zabytki jakie można po dziś dzień zobaczyć w Meknesie to wyjątkowe połączenie stylu europejskich stolic z mauretańskim przepychem i harmonią.
Fez
Fez jest oddalony o niecałą godzinę drogi od Meknes, dlatego realizując wycieczkę do jednego z nich uwzględnijcie w swoich planach odwiedzenie również drugiego miasta. A jest co zwiedzać. Fez to najstarsza stolica Maroka i przez kilka stuleci był największą aglomeracją w Północnej Afryce. Jego rozwój warunkowały przede wszystkim doskonałe położenie u stóp Atlasu Średniego, dostatek wody, żyzne gleby i szlaki handlowe, które sprzyjały rozwojowi handlu i rzemiosła. Bogate miasto przyciągało uczonych i bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków naukowych. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Po dzień dzisiejszy Fez słynie z doskonałej jakości wyrobów rękodzielniczych: wyrobów skórzanych, ceramicznych, metalowych, z produkcji dywanów, ubrań i biżuterii. Na pewno niejednemu znane są zdjęcia kolorowych czadzi z najsłynniejszej chyba garbiarni skór Chouwara. Na uwagę zasługuje również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco medyna. To plątanina aż 9000 ulic biegnących w różnych kierunkach - absolutny labirynt i uwaga.. To największy obszar ruchu bezkołowego na świecie!
Wąwozy Dades i Todra
Wąwozy Dades i Todra to jedne z najbardziej fotogenicznych miejsc w Maroku. Znajdują się we wschodniej części Atlasu Wysokiego. Pierwszy z nich - Dades - umiejscowiony jest w połowie drogi między Warzazat a Tinghirem (miasteczkiem słynącym z wydobycia i sprzedaży srebra), z kolei drugi - Todra - centralnie w okolicach Tinghiru. Oba dzieli jedynie około godzinna jazda samochodem, warto więc zaplanować tak wycieczkę, by zobaczyć oba. Trekking po wąwozach będzie najprawdopodobniej jedną z najbardziej zachwycających wędrówek na jakie zdecydujecie się w tym afrykańskim kraju. Droga do wąwozu Dades, gdzie możemy rozpocząć trekking, prowadzi przez skaliste wzniesienia i wije się niczym wąż mozolnie pod górę. To 29 kilometrów absolutnie zjawiskowych widoków.
Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj: Maroko
Do Maroka możecie też polecieć z biurem ITAKA
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
* Dokładne informacje o aktualnych zasadach wjazdu do Maroka znajdziecie tutaj
* Czym się poruszać: Do Maroka dostajemy się tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Na miejscu wynajęliśmy samochód terenowy - był nam potrzebny na przemierzenie Gór Atlas. Drogi w Maroku są bardzo dobre, największe miasta łączy sieć autostrad - więcej przeczytasz tutaj.
* Waluta: dirham. Przelicznik to około 0,4PLN za 1 dirham. W miastach bez problemu znajdziemy bankomaty, Obciążenie za wybranie 3000 dirhamów to około 23 dirhamy.
* Cena za obiad w restauracji: około 170 dirham za 5 osób.
* Bezpieczeństwo: My nie mieliśmy żadnych problemów ani utrudnień. Miejsce było bardzo przyjazne rodzinom z dziećmi.
*Czystość: To zależy - są miejsca bardzo czyste, a są i takie, które wymagałyby większej świadomości lokalnej społeczności. W skali od 1 do 10 czystość jest na 7.
* Poziom hoteli: bardzo dobry, wysoki standard, w tym względzie Maroko wyprzedza nawet Europę. Więcej o rodzajach zamieszkania przeczytasz tutaj.
*Kiedy najlepiej jechać do Maroka? - Sezon trwa cały rok. Przy czym najprzyjemniejszy klimat panuje w miesiącach wiosennych i jesiennych, równie przyjemne zwiedza się Maroko w zimie. Temperatury pod koniec grudnia wynosiły między 17 a 24 stopnie Celsjusza. Uwaga, Woda w Ocenie Atlantyckim ma od 17 stopni zimą do 24 stopni w lecie. W wysokich partiach gór w zimie pada śnieg.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/