Tanzania: safari w Parku Narodowym Mikumi


Safari w Tanzanii to obowiązkowy punkt wizyty w tym pięknym, afrykańskim kraju. Zabierzemy Was zatem do Parku Narodowego Mikumi, czwartego pod względem wielkości parku narodowego Tanzanii. Afrykańską sawannę i jej skarby warto zobaczyć na własne oczy, bo wierzcie nam, nic nie gwarantuje takich doznań, jak oglądanie dzikich zwierząt nie w cyrku i nie w ZOO, ale w ich naturalnym środowisku. Nasz przewodnik opowiadał nam, że do lat 60-tych XX wieku, kiedy to cała niemal Afryka odzyskała niepodległość od kolonialnej władzy, każdy biały, bogaty człowiek mógł tu przyjeżdżać i polować na takie zwierzęta, jakie tylko chciał. Tanzański rząd zaczął tworzyć pierwsze parki narodowe i w myśl przepisów prawa chronić swoje największe bogactwo naturalne. Jeśli więc dziś niektóre gatunki zwierząt są zagrożone, to stało się to przede wszystkim z powodu chciwości białego człowieka...

.....
.....

Safari w Tanzanii

.....

Dzisiejsze wyprawy na safari są bardzo popularne wśród amatorów fotografii, miłośników dzikiej przyrody i tych, którzy pragną zaznać szczypty adrenaliny. Takie wyprawy mają znaczący aspekt edukacyjny - myślimy, że większość uczestników safari powraca z nich jako zupełnie inni ludzie - bardziej empatyczni i świadomi. Do Tanzanii można dostać się na dwa sposoby: albo drogą lotniczą bezpośrednio z Polski, albo lotniczą bądź lądowo-morską z pobliskiego Zanzibaru. Jeśli więc przebywacie na wakacjach na Zanzibarze, koniecznie wykupcie sobie wycieczkę na safari do Parku Narodowego Mikumi. Samolot, który zabiera nas do tanzańskich parków, jest najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu (choć być może nie najtańszym). Mamy jednak gwarancję, że podróż jest szybka - samolot ląduje bezpośrednio w Mikumi i na oglądanie zwierząt będziemy mieć aż 5 lub 6 godzin. Sprawdzajcie uważnie oferty, ponieważ może się zdarzyć, że jednodniowe safari to tak naprawdę czas spędzony w autobusie w drodze do parku, niestety.

.....
.....

Park Narodowy Mikumi

.....

Park Narodowy Mikumi położony jest w pobliżu Morogoro w Tanzanii, pomiędzy dwoma masywami górskimi - Udzungwa i Uluguru, na północ od największego tanzańskiego rezerwatu przyrody – Selous. Park zajmuje powierzchnię 3230 km², przecina go międzynarodowa afrykańska autostrada A7. Od stolicy kraju Dar es Salam dzieli go 5 godzin jazdy samochodem. Park powstał w 1964 roku i jak już wspominałyśmy, jest czwartym co do wielkości w Tanzanii. Mikumi nie jest tak popularny i oblegany przez turystów jak inne parki tanzańskie (na przykład Serengeti), ale dzięki temu zwierzęta można tu podziwiać bez tłumów. 

.....
.....

Koło życia - the circle of life

.....

Mikumi jest zdecydowanie nieoszlifowanym diamentem i cenną alternatywą wobec innych bardziej znanych parków narodowych Tanzanii. Nie należy też do najbardziej znanych przeciętnemu turyście parków narodowych, jednak jego położenie i wysokie standardy dbania o tutejsze zwierzęta plasują go w absolutnej czołówce tego typu placówek. Dodatkowo warto zauważyć, że razem z położonym tuż obok Parkiem Narodowym Selous, Mikumi tworzy unikalny w skali świata ekosystem, który skutecznie zachował swój oryginalny i naturalny charakter. Uważa się nawet, że Mikumi jest dużo bardziej pierwotny niż popularny park Serengeti. I nie zmienia tego faktu nawet przecinająca park droga, która biegła tędy na długo przed tym, jak powołano park narodowy do istnienia.

.....
.....

Wielka Piątka Afryki

.....
Zwierzęta w Mikumi mają do dyspozycji bardzo duży i bogaty w pożywienie obszar, dzięki czemu panuje tu prawdziwy sawannowy raj. Poza krótkimi okresami suszy od sierpnia do października, jest tu naprawdę bardzo zielono. Rajem tym w sposób niekwestionowany rządzą lwy, ale w Mikumi możemy spotkać prawie wszystkie duże ssaki reprezentujące tak zwaną wielką piątkę Afryki: afrykańskiego słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła i lamparta. Z tego zacnego grona na terenie parku Mikumi spotkacie lwy, bawoły i słonie. A poza tym także: zebry, antylopy, pawiany, sępy, guźdźce i będące symbolem Tanzanii - żyrafy.
.....
.....

Lwy i sępy

.....
Podczas naszego safari w parku Mikumi miałyśmy niesamowite szczęście zobaczyć, ba! przez ponad godzinę obserwować rodzinę lwów z bardzo, naprawdę bardzo bliska. Trzy lwice i pięć dwuletnich lwiątek, które w zasadzie w tym wieku mają już rozmiary niemal dorosłych osobników, właśnie skończyło śniadanie. Tym razem w menu była świeżo upolowana zebra, na której resztki czekało już w pogotowiu kilkadziesiąt sępów. Jak wiadomo lwice są najlepszymi myśliwymi na sawannie. Zawsze polują w stadzie ucząc swoje dzieci tej cennej sztuki przetrwania. Młode samce, które w wieku pięciu lat opuszczają stado, muszą nauczyć się polować samodzielnie i tę naukę pobierają właśnie od swoich matek. Po zakończeniu posiłku i dopuszczeniu sępów do stołu, lwy podeszły do naszych samochodów, by spokojnie grzać się w pierwszych promieniach słońca. Nasz przewodnik tłumaczył, że lwy z tego obszaru rezerwatu znają samochody safari i traktują je jako element krajobrazu. Podobnie traktują ludzi, pod warunkiem, że Ci znajdują się w samochodach. Bycie tak blisko tych przepięknych zwierząt było niesamowitym doświadczeniem, bo naprawdę słyszałyśmy ich oddechy. Czy się bałyśmy? Oczywiście, że nie! Naszym zdaniem jedyną bestią, która najczęściej bywa nieprzewidywalna jest niestety człowiek.
.....
.....

Żyrafy i bawoły

.....
Bawoły, które należą do przedstawicieli wielkiej piątki są dosyć powszechnie obecne w Mikumi. Naprawdę aż trudno sobie wyobrazić, jak wielkie i niebezpieczne mogą to być zwierzęta. Spłoszone stado bawołów to śmiertelna pułapka dla każdej przeszkody na drodze. Pamiętacie Króla Lwa? No właśnie! Podczas safari widziałyśmy bawoły na żywo, ale także miałyśmy okazję zobaczyć czaszkę tego zwierzęcia wraz z rogami i uwierzcie, mają one rozpiętość około 1,5 metra! Ciekawostką jest fakt, że młode bawoły, które zostają wygnane ze stada tworzą z innymi samcami różnych gatunków patchworkowe stada, dzięki czemu ich szansa na przeżycie znacznie się zwiększa. W Mikumi można też zobaczyć żyrafy, które są uznawane za symbol narodowy Tanzanii. Te niezwykle piękne i bardzo inteligentne zwierzęta zwykle żyją w niewielkich stadach i razem przemierzają sawannę. Wiedzieliście, że każda żyrafa ma swój własny indywidualny print cętek? Są one niepowtarzalne i stanowią identyfikator danego osobnika, dokładnie tak, jak u człowieka odciski palców. Na żyrafy polują lwy i … ludzie. Jednak kara za zabicie żyrafy jest w Tanzanii bardzo wysoka, łączy się z grzywną i więzieniem. Polowanie na zwierzęta w parkach narodowych jest surowo zabronione.
.....
.....

Zebry i antylopy

.....
Zebry i antylopy, których kilka gatunków zamieszkuje Park Narodowy Mikumi, żyją ze sobą w całkiem niezłej komitywie. Ich koegzystencja przynosi korzyści w kilku aspektach. Po pierwsze zebry mają bardzo dobrą pamięć i orientację w terenie. Z łatwością zapamiętują miejsca, w których wcześniej widziały drapieżniki, dlatego podczas potencjalnego ataku, nie ulegają ślepej panice, tylko łatwiej identyfikują optymalną drogę ucieczki. Z tej umiejętności zebr korzystają wówczas także antylopy. Z kolei antylopy w ramach wdzięczności zjadają wyższe źdźbła traw, tak żeby zebry mogły dostać się do niższych partii roślinności. Zależność ta jest ściśle związana z budową pysków i zębów u obu gatunków. Grunt to znać swoje mocne i słabe strony, i umieć znaleźć odpowiednie kompetencje u innych, tak by zrekompensować własne braki. Na koniec pytanie! Jak myślicie: zebry są białe w czarne paski, czy czarne w białe paski? Po pobycie na safari znamy już prawidłową odpowiedź, a wy?
.....
.....

Słonie i hipopotamy

.....
W Mikumi można obserwować afrykańskie słonie sawannowe. Słoń afrykański to największe zwierzę żyjące na lądzie. Samica może mierzyć 2,5 metra, a samiec nawet ponad 4 metry przy wadze do sześciu ton. Niestety przez lata słonie afrykańskie były regularnie zabijane przez kłusowników z powodu popytu na kość słoniową. Populacja słoni jest poważnie zagrożona i to pomimo tego, że zwierzęta te obecnie znajdują się pod ścisłą ochroną. Jeśli robicie zakupy w różnych krajach, zwracajcie uwagę na to, czy figurki albo biżuteria nie są zrobione z kości słoniowej. Innym wielkim zwierzęciem jakie możecie zobaczyć w Parku Narodowym Mikumi jest hipopotam. Pomimo tego, że hipopotamy są roślinożerne, należą do najgroźniejszych zwierząt na sawannie. Hipopotam nie czeka na atak przeciwnika, wychodzi bowiem z założenia, że najlepszą formą obrony jest atak. Jeśli tylko poczuje się zagrożony, przystępuje do ofensywy. A zważywszy na to, że waży od tony w górę, to możecie sobie wyobrazić, że taki szturm jest naprawdę zabójczy. W Mikumi kąpiące się hipopotamy możemy obserwować wychodząc z samochody. W bezpiecznej odległości od sadzawki znajduje się bowiem niewielkie wzgórze, które jest świetną platformą widokową.
.....
.....

Na co zwrócić uwagę szukając idealnego safari?

.....

Planując wyjazd na safari w Tanzanii warto sprawdzić kilka ofert i porównać ceny. Ale uwaga! Czasem dwudniowe safari nie musi wcale oznaczać, że dwa dni jesteście wśród zwierząt. Niestety niektóre oferty sprowadzają się raczej do dłuższego czasu dotarcia na miejsce, np. samochodem, a nawet samochodem i statkiem, np. z Zanzibaru. W takim przypadku niby wydacie mniej pieniędzy, ale efektywnie na safari jesteście krócej. Naszym zdaniem najlepiej do Mikumi lecieć bezpośrednio samolotem i od razu po wylądowaniu udać się specjalnym samochodem z przewodnikiem na 5 lub 6-godzinne safari. W cenę wliczony jest też lunch. Ubierzcie się wygodnie, unikajcie ostrych barw, zabierzcie też cienką kurtkę lub bluzę, bo rano zwłaszcza w porze deszczowej, może być chłodno. W samochodzie dostaniecie lornetki, a także napoje. Przewodnicy są bardzo dobrze przygotowani. Z pewnością opowiedzą Wam wiele ciekawych rzeczy o zwierzętach, ich zwyczajach i zachowaniach. Safari to naprawdę niezwykła lekcja przyrody, którą zapamiętuje się na całe życie! I pamiętajcie, że na safari to my ludzie jesteśmy gośćmi.

.....
.....

Jeśli zainteresowałyśmy Was wyprawami safari, zobaczcie również na nasze wyjazdy, które odbyłyśmy po parkach narodowych Kenii - linki poniżej :).

Safari w Kenii - Tsavo East & Ashnil Aruba Lodge

Safari w Kenii: Tsavo West & Wielka Piątka Afryki

Safari w Kenii: Taita Hills & Salt Lick


.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. 
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/