Toronto: miejsca, które trzeba zobaczyć

Toronto to jedno z najbardziej znanych i popularnych miast w Kanadzie. I co ważne - największe miasto w tym kraju. W przeciwieństwie do francuskojęzycznego Montrealu, w Toronto dominuje język angielski, co znacznie przyczyniło się do gwałtownego rozwoju miasta i wzrostu jego znaczenia na arenie międzynarodowej. Nazwa Toronto pochodzi z języka Indian Huron i oznacza miejsce spotkań. I właśnie na spotkanie z tym niezwykłym miastem chcemy Was dzisiaj zaprosić, polecając kilka ciekawych miejsc, które koniecznie warto zobaczyć. A położenie miasta na północno-zachodnim brzegu jeziora Ontario naprawdę zachwyca. Dawniej prowadził tędy indiański szlak między jeziorami Ontario i Huron, i aż do końca XVIII wieku mieszkali wyłącznie Indianie i zaledwie kilku francuskich kupców.
.....
.....

Jezioro Ontario - Kraina Wielkich Jezior

.....
Na granicy kanadyjskiej prowincji Ontario i amerykańskiego stanu Michigan leży kraina Wielkich Jezior Amerykańskich, obejmująca akweny: Ontario, Huron, Górne, Michigan i Erie. Jezioro Ontario jest z nich najmniejsze, bo ma "zaledwie" 18960 metrów kwadratowych! Maluszek prawda :)?. Jeśli staniemy na skraju jeziora, nie zobaczymy jego przeciwległych brzegów. Nie zobaczymy ich także z najwyższego budynku w Toronto. To jezioro jest niczym morze i dokładnie takie robi wrażenie. Warto wiedzieć, że aż 25% całej populacji Kanady mieszka nad jeziorem Ontario i w jego okolicach. Zachodnie, kanadyjskie wybrzeże jeziora jest mocno zurbanizowane. Głównym miastem jest oczywiście Toronto, stolica prowincji Ontario, która wraz z kilkoma mniejszymi miastami tworzy ogromną, ponad ośmio milionową aglomerację zwaną Złotą Podkową, z angielskiego Golden Horseshoe.
.....
.....

Niagara

.....
Jedną z największych atrakcji podczas pobytu w Toronto jest oczywiście wycieczka do wodospadu Niagara. Taką wycieczkę można zrobić nawet w jeden dzień. Rzeka, o tej samej nazwie wpływa do jeziora Ontario blisko jego zachodniego końca i oddziela je wodospadem od jeziora Erie. Rzeka na swojej trasie ma do pokonania różnicę wysokości terenu sięgającą 100 metrów. U ujścia rozwidla się i spadając w dół tworzy dwie rozległe kaskady: jedną po stronie amerykańskiej, a drugą po stronie kanadyjskiej. Jedną część Niagary tworzą dwa wodospady: American Falls - Wodospad Amerykański oraz wąski pasek Bridal Veil Falls, czyli Wodospadu Ślubny Welon. Znajdują się one na terenie Stanów Zjednoczonych. Oba są doskonale widoczne z tarasów leżących po kanadyjskiej stronie granicy. W okolicach Jeśli chcecie zaznać bliskiego kontaktu z przyrodą, to warto przejechać się na tyrolce nad rzeką Niagara lub popłynąć łodzią turystyczną pod kaskady wodospadu. Więcej szczegółów na temat zwiedzania Niagary, znajdziecie w innym naszym poście: Wodospad Niagara.
.....
.....

CN Tower - najwyższy budynek w Toronto

.....

CN Tower to absolutny symbol Toronto i najwyższy budynek w tym mieście. Do 13 września 2007 była to najwyższa wolnostojąca budowla na świecie i dopiero wybudowanie dubajskiej wieży Burdż Chalifa, zakończyło hegemonię kanadyjskiej piękności. Wieża CN Tower jest wysoka na 553,33 metry i działa między innymi jako wieża telewizyjna. Ale jest to także doskonały punkt widokowy na całą okolicę, z uwzględnieniem super nowoczesnych wieżowców Financial City oraz portową dzielnicę Harbourfront rozciągającą się u brzegów jeziora Ontario. CN Tower została otwarta w 1976 roku i jest dostępna dla turystów. Na dole znajdują się sklepy z pamiątkami, a na górze przeszklone tarasy widokowe, słynna obrotowa restauracja oraz kompleks rozrywkowy. Obok wieży stoi pierwszy na świecie stadion z całkowicie otwieraną kopułą - Rogers Centre. Bilety wstępu do CN Tower (około. 40 CAD) możemy kupić przez internet albo bezpośrednio w kasie.

.....
.....

Nathan Phillips Square

.....

Plac Nathan Phillips Square jest jednym z najpopularniejszych instagramowych spotów w mieście. Zapewne to zasługa nie tylko historii tego miejsca, ale także wielkiemu kolorowemu napisowi Toronto, przy którym wszyscy chętnie się fotografują. Ale wracając do historii… Nathan Phillips Square oddano do użytku w 1965 roku, jest on de facto dziedzińcem ratusza New City Hall. Plac mieści się na skrzyżowaniu Queen Street West i Bay Street. Swoją nazwę zawdzięcza postaci Nathana Phillipsa, który był burmistrzem miasta w latach 1955-1962. Tutaj bije serce Toronto, bowiem Nathan Phillips Square przez cały rok jest miejscem spotkań, imprez, koncertów i różnego typu eventów artystycznych. W zimie natomiast przekształca się w miejskie lodowisko. Rocznie plac odwiedza aż 1,5 miliona turystów!

.....
.....

Yonge-Dundas Square

.....

Do placu Yonge-Dundas Square w dzielnicy Downtown dojdziecie w kilkanaście minut spacerem z Nathan Phillips Square. Yonge-Dundas Square zajmuje przestrzeń wielkości jednego akra i znajduje się na skrzyżowaniu Yonge Street - jednej z najdłuższych ulic świata oraz Dundas Street. Plac na pierwszy rzut oka przypomina nowojorski Times Square, i to zarówno swoim kształtem, jak i licznymi ekranami reklamowymi. Główną misją Yonge-Dundas Square jest stworzenie w centrum Toronto artystycznej, aktywnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej jednoczącej lokalną społeczność. Plac przyciąga międzynarodowych turystów oraz mieszkańców Toronto licznymi wydarzeniami artystycznymi i festiwalami.

.....
.....

The Theatre District

.....

Podobnie jak w Nowym Jorku słynne Broadwayowskie teatry znajdują się w okolicach Times Square, tak samo w Toronto ponad 30 teatrów rozsianych jest w pobliżu Yonge-Dundas Square. Dorobek tutejszych teatrów jest bardzo znaczący, wiele ze spektakli wystawionych najpierw w dzielnicy The Theatre District trafiło potem na sceny nowojorskiego Broadwayu czy londyńskiego West Endu. Podczas wizyty w Toronto warto zatem kupić bilet na jedną z popularnych sztuk lub znany musical zwłaszcza, że The Theatre District jest uważana za kanadyjską stolicę kultury.

.....
.....

Muzea

.....

W Toronto znajduje się ponad 100 muzeów! W tym te najsłynniejsze: Royal Ontario Museum, Bata czy Art Gallery of Ontario. Oprócz typowych galerii sztuki, czy muzeów edukacyjnych istnieje też kilka naprawdę niepowtarzalnych typów muzeów, np. jedyne na świecie muzeum antykoncepcji (Museum of Contraception), muzeum telewizorów, czy cukru. Większość muzeów jest zrzeszona w ramach The Ontario Museum Association. Na wędrówkę po tych najbardziej interesujących, powinniście sobie zarezerwować minimum 1 lub dwa dni. 

.....
.....

Casa Loma

.....

Casa Loma to neogotycka rezydencja wzniesiona na początku XX wieku przez lokalnego milionera Sir Henry'ego Mill Pellatt. Willa kosztowała go 3,5 miliona dolarów, co nawet jak na dzisiejsze czasy wydaje się sumą dosyć wysoką. Do wyposażenia zamku użyto nie tylko najdroższych materiałów, sprowadzanych z całego świata, ale również najnowszych wówczas zdobyczy techniki takich jak: domowa winda, ogrzewanie podłogowe, chłodzona mechanicznie piwniczka na wino oraz bidety i ruchome prysznice. W rezydencji znajduje się 98 pokoi, 22 kominki, sala balowa, stajnie dla koni wykończona mahoniem i złotem oraz ogromny ogród z fontanną. Inspiracją do budowy willi był zamek windsorski, więc już wiadomo, skąd przepych :). Niemniej, ta historia nie ma happy endu. Sir Henry'ego Mill Pellatt - właściciel Casa Loma, po kilku latach stracił fortunę i na koniec musiał opuścić swój wymarzony dom.

.....
.....

Wyspy Torontońskie

.....

Piętnaście małych wysp na jeziorze Ontario, na południe od głównego lądu Toronto, tworzy łańcuch nazywany Wyspami Torontońskimi. Na wyspy można dostać się promami miejskimi kursującymi przez cały rok z terminalu promowego Jack Layton Ferry Terminal lub prywatnymi taksówkami wodnymi w sezonie wiosenno - jesiennym. W miesiącach zimowych można pojeździć na łyżwach po zamarzniętych wodach lagun jeziora. Wyspy Torontońskie są popularnym celem wyjazdów rekreacyjnych. Rowery przewozi się promem bez opłat, ale można je też wypożyczyć na Centre Island. W sezonie dostępny jest sprzęt do aktywności wodnych: kajaki, łodzie wiosłowe i deski z wiosłem. Na wyspach znajduje się kilka plaż, w tym jedna dla nudystów. Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy Wysp Torontońskich są największą miejską społecznością bez samochodów w Ameryce Północnej. 

.....
.....
Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!
.....
.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/