Wyróżnione 

10 najpiękniejszych miejsc w Kapadocji

Szukasz wakacyjnych inspiracji? Świetnie! Mamy dla Ciebie bajkową propozycję. Kierunek Turcja, a dokładniej położona w Anatolii Kapadocja! Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie Turcja to jeden z najpopularniejszych destynacji urlopowych Polaków. Jednak my omijamy wybrzeże, plaże i zatłoczone hotele. Zabieramy Cię w jeszcze bardziej niezwykłe miejsce - obieramy kurs na jeden z najpiękniejszych regionów świata. Zatem przed nami Kapadocja!
.....
.....
Wiele osób pyta nas gdzie dokładnie leży Kapadocja. W Polsce nie jest to bardzo znany region. Przykładowo #kapadocja ma tylko 5000 wyświetleń na Instagramie, podczas gdy angielski #cappadocia ma ich ponad dwa i pół miliona. Co to oznacza? Że świat już wie, że podróż do Kapadocji to absolutny must see każdego podróżnika. Jesteśmy pewne, że dzięki naszemu mini przewodnikowi przekonamy Cię, że w Kapadocji można się zakochać na całe życie, od pierwszego wejrzenia i na amen. Zobacz więc naszą listę 10 topowych miejsc, jakie koniecznie trzeba tam zobaczyć!
.....

Goreme 

.....
.....
Na początek… gdzie się zatrzymać w Kapadocji? Miejsc jest kilka, ale my zdecydowanie polecamy urokliwe, rozpostarte na skalnych formacjach miasteczko Goreme. Stąd jest blisko wszędzie i to tu znajdują się świetne hotele wykute w skale, wspaniałe tarasy widokowe, z których można obserwować poranne spektakle latających balonów. Stąd wyjdziemy na trekking do pobliskich dolin i tu zażyjemy relaksującego rytuału tureckiej łaźni hammam. Wszędzie dojdziemy pieszo, zrobimy zakupy w sklepach z dywanami lub pamiątkami, zjemy przepyszne tureckie dania i będziemy rozkoszować się wspaniałym lokalnym winem.
.....
.....

Devrent Valley - Dolina Wyobraźni

.....
Kapadocja słynie z niezwykłego, wulkanicznego krajobrazu usianego wieloma dolinami. Pomimo, że leżą one blisko siebie, są niezwykłe i niepowtarzalne. Większość z nich zamieszkiwali ludzie, i to od tysięcy lat. To tu powstały najstarsze kościoły chrześcijaństwa. Jedną z dolin, które nigdy nie były zamieszkane jest Devrent Valley, czyli Dolina Wyobraźni. Leży ona zaledwie kilka kilometrów od miasta Goreme. Czasem nazywa się ją także Różową Doliną - Pink Valley. Wszystkie te nazwy wiążą się z intensywnie ceglanym kolorem i niezwykłym kształtem tufowych skał. W Devrent Valley przybierają one formy zwierząt i smoków, a nawet - uwaga - Maryi z Dzieciątkiem. Widoki różowych kominów na tle błękitu nieba są naprawdę zachwycające. Reszta pozostaje wyłącznie kwestią wyobraźni…
.....
.....

Kaymakli - podziemne miasto
 

.....
Kaymakli jest jednym z najsłynniejszych i największych podziemnych miast na świecie. Podobno jego historia zaczęła się już w okresie Hetytów, tj. około XX wieku przed naszą erą. Jednak dokładny wiek Kaymakli nie jest do końca znany. Wiemy za to, że ludzie używali podziemnych miast przede wszystkim dla ochrony i bezpieczeństwa przed licznymi wojnami i najazdami kolejnych imperiów. Wydrążone w jasnej, "śmietankowej" skale mieszkania były wbrew pozorom bardzo komfortowe. Zapewniały ciepło zimą - o tak, w Kapadocji pada śnieg :) - i naturalną klimatyzację w upalne lato. A do tego były wyposażone w spiżarnie, kuchnie, stajnie, a nawet w świątynie. Obecnie dla turystów otwarte są 4 poziomy podziemnego miasta Kaymakli i uwierz nam na słowo - będziesz czuć niedosyt, że nie możesz pójść głębiej.
.....
.....

Red & Rose Valley - Dolina Róż
 

.....
Kolejną piękną doliną, jaką warto zobaczyć jest Dolina Róź, czyli Red & Rose Valley. Najlepiej wybrać się tu na pieszy trekking, konno albo quadem. Trekking może przypominać trochę wyprawę w nieznane :), z tego tylko powodu, że szlaki turystyczne są kiepsko opisane. Dwie pozostałe opcje: konie i quady, na pewno odbędą się z przewodnikiem. Polecamy wersję private, czyli wycieczkę indywidualną, ponieważ wtedy będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, by nacieszyć oczy tą piękną doliną. W Red & Rose Valley nie znajdziesz co prawda róż :), jak mogłaby sugerować nazwa, ale bardzo dużo różowych i czerwonych skał, które najpiękniej wyeksponuje światło zachodzącego słońca. Spektakl ten najlepiej oglądać z punktu widokowego, albo z ruin starej wioski Cavisin. Red & Rose Valley była zamieszkana, więc można tu też zwiedzić wiele skalnych kościołów i opuszczonych, wykutych w skale domów.
.....
.....

Goreme Open Air Museum

.....
Tuż za miastem Goreme znajduje się najbardziej znana atrakcja Kapadocji - Goreme Open Air Museum. Jest to położony na świeżym powietrzu kompleks klasztorny założony przez Św. Bazylego. Oczywiście - w całości wykuty w wulkanicznej, tufowej skale, tym razem w jasnym, beżowym kolorze. Znajdziesz tu najstarsze i najsłynniejsze na świecie skalne kościoły, a także dormitoria dla kobiet i mężczyzn, klasztorną kuchnię wraz z salą jadalną, oraz owocowe sady i starożytne gołębniki. Na miejscu można wykupić audioprzewodnik chociaż my polecamy opłacenie realnego przewodnika, który oprowadzi Cię po zakamarkach tego niesamowitego miejsca. Koszt to 20 $.
.....
.....

Zamek Uchisar

.....
Skalna twierdza obronna Uchisar to kolejny punkt must see w Kapadocji. Zamek znajduje się w odległości około pięciu kilometrów od miasteczka Goreme. Nie będzie niespodzianką jeśli wyjawimy, że zbudowany jest w całości ze skały tufowej. A ściślej mówiąc - wydrążony :). Uchisar góruje nad okolicą jak prawdziwa twierdza z dwóch powodów. Po pierwsze znajduje się na wzniesieniu, a po drugie - tworzą go bardzo wysokie, najwyższe na świecie skalne kominy w kształcie stożków. Zamek był używany celach obronnych już 2000 lat temu, więc nietrudno sobie wyobrazić jak ważną funkcję pełnił dla tutejszych mieszkańców i tych, którzy aktualnie władali Kapadocją: Rzymian, Persów, Bizantyjczyków czy Turków. Punkt obowiązkowy :).
.....
.....

Pigeon Valley - Dolina Gołębi

.....

Dolina Gołębi, czyli Pigeon Valley to idealna opcja na kilkugodzinny trekking. Podczas wędrówki Pigeon Valley nad głową przelatywały nam stada gołębi, które niegdyś trzymano tu dla produkcji naturalnego nawozu. Od dawna bowiem ta dolina była zamieszkana i intensywnie używana w celach rolniczych. Nawet obecnie okoliczni mieszkańcy mają tu drobne gospodarstwa i małe winnice. Pigeon Valley, znajdująca się pod ochroną UNESCO jest przepiękna, zielona, rozbrzmiewa nieustannym śpiewem ptaków, a kiedyś płynęła tędy nawet rzeka. Szlak turystyczny łączy okolice skalnego zamku Uchisar z oddalonym o około 6 kilometrów Goreme. Trasa nie jest zbyt dobrze opisana i kilka razy zdarzyło nam się wybrać nieprawidłową ścieżkę. Zamek Uchisar jest jednak widoczny przez cały czas wędrówki, więc tak naprawdę nie da się zabłądzić :). Uwaga! Koniecznie ubierz buty trekkingowe, bo tufowy piasek skalny jest naprawdę śliski.

.....
.....

Avanos - stolica ceramiki

.....
.....

Kapadocja to prawdziwe zagłębie piękna. Oprócz niezwykłej rzeźby terenu i fascynującej historii, jest to kraina wybitnego rękodzieła - to właśnie tutaj powstaje najwyższej klasy, ręcznie robiona turecka ceramika. Mistrzowie tego fachu to prawdziwi artyści, którzy lepią w sposób tradycyjny gliniane naczynia, a potem tworzą unikalne wzory i kompilacje kolorów na talerzach, wazach, dzbanach, filiżankach i miseczkach. Stolicą tureckiej ceramiki jest miasto Avanos, gdzie z pokolenia na pokolenie przekazuje się tajemnice tego fachu. Koniecznie warto odwiedzić lokalne manufaktury, w których nie tylko poznasz długi i pracochłonny proces produkcji ceramiki, ale także będziesz mieć szansę, by wykonać swoje własne dzieło sztuki :).

.....
.....

Dolina Mnichów - Pasabag 

.....

Kolejny, bardzo znany symbol Kapadocji to Dolina Mnichów, zwana też Pasabag - winnicą paszy. Wstęp do tej doliny jest biletowany, a na jej zwiedzenie potrzebujesz około godziny. Co znajdziesz na miejscu? Pustelnię Św. Szymona, który mieszkał w tym miejscu w V wieku oraz najprawdziwsze skalne miasto - wszystko wykute w białej skale tufowej. Jednak naszą uwagę uwagę przykuwają przede wszystkim skalne kominy, które przypominają wielkie grzyby, przykryte kapeluszami czarnych skał. Spacerując po lesie wysokich na kilkanaście metrów grzybów, zwiedzisz także kaplice i pomieszczenia mieszkalne. Wrażenia są niesamowite...

.....
.....

Ihlara Valley - Dolina Ihlara i katedra Selime

Żeby wybrać się do Doliny Ihlara musisz pojechać 70 kilometrów od Goreme. Ihlara to wielki kanion, który w dole wypełnia pokryta zielenią dolina i przepływająca przez nią rzeka. Z tej przyczyny jest to bardzo popularna trasa spacerowa i trekkingowa, także dla mieszkańców Kapadocji. W dolinie panuje przyjemny chłód, można napić się soku lub kawy w schronisku przy rzece, no i oczywiście zwiedzić kilka ważnych i znanych skalnych kościołów porozrzucanych po pionowych, czerwonych ścianach kanionu. Na końcu trasy, przy naturalnym wejściu do Doliny Ihlara znajduje się skalna katedra Selime, którą na pewno skojarzysz ze scenerią Gwiezdnych Wojen. I to jest dobry trop, ponieważ to właśnie tutaj w latach 70-tych nagrywano ten kultowy film. Na naszej liście Selime zajmuje bardzo wysokie, premiowane miejsce :).

.....
.....

Podróż do Kapadocji jest świetnym pomysłem na wakacyjny wypoczynek. Warto zostać tu na minimum pięć dni, by poznać wszystko, co ta niezwykła część Anatolii ma nam do zaoferowania. Krajobrazy, historia i lokalne atrakcje Cię nie zawiodą. Jesteśmy pewne, że polecisz to miejsce każdemu znajomemu, który będzie szukał urlopowych inspiracji. Zobacz film na naszym kanale You Tube i daj znać kiedy lecisz :)?

.....
.....

ps. A, i jest jeszcze jedna rzecz ważna rzecz, której w Kapadocji jest pod dostatkiem, a o której my w Polsce już chyba nieco zapomnieliśmy: niesamowita otwartość, życzliwość i gościnność - #helloTurkiye !

.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/