Japonia: Hiroszima & Miyajima

Hiroszima i pobliska wyspa Miyajima - siedziba jednej z najsłynniejszych japońskich świątyń shintō Itsukushima - to dwa obowiązkowe punkty do zobaczenia na turystycznej mapie Japonii. Hiroszima, która ucierpiała niebywale podczas wybuchu bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku, została ogłoszona Miastem Pokoju w 1949 roku. Pobliski chram to miejsce słynne z ogromnej bramy torii, tworzącej jeden z trzech najsłynniejszych japońskich pejzaży, obok zatoki Matsushima i mierzei Ama-no-hashidate. W tym poście zabieramy Was w podróż do naprawdę ikonicznych miejsc, nie tylko dla historii Japonii, ale całego świata.
.....
.....

Hiroszima - zamkowe miasto

.....

Hiroszima, którą zamieszkuje niemal półtora miliona mieszkańców, leży nad zatoką o tej samej nazwie, na jednej z czterech głównych wysp Japonii - Honsiu, w regionie Chūgoku. Pierwszym budynkiem, jaki zbudowano w regionie pod koniec XVI wieku był Zamek Hiroshima, który przyciągnął licznych samurajów, kupców oraz rzemieślników. Podobno nazwa Hiroszima pochodzi właśnie od rzecznej wyspy, na której postawiono ów słynny zamek - hiro = szeroka, shima = wyspa. Rejon, w którym położona jest Hiroszima łączy centrum kraju, wysunięte na zachód części wyspy Honsiu, Morze Wewnętrzne oraz pobliską wyspę Shikoku.

.....
.....

To położenie od początku dawało miastu znakomite możliwości do rozwoju gospodarczego i kulturalnego, który przebiegał sprawnie także w okresie rządów szogunów. Od końca XIX wieku kiedy to obalono szogunat, Hiroszima stawała się stopniowo coraz ważniejszym ośrodkiem przemysłowym i technicznym. Znajdowały się tu liczne zakłady przemysłowe i produkcyjne. Niebagatelną rolę odegrała budowa linii kolejowej oraz portu Ujina, skąd obecnie wysyłane są na cały świat liczne towary, a nawet samochody marki Mazda, które są produkowane w fabryce w Hiroszimie.

.....
.....

Pomnik Pokoju - Kopuła Bomby Atomowej

.....
Lokalizacja geograficzna i znaczenie gospodarcze Hiroszimy były jednym z głównych powodów najbardziej krytycznego wydarzenia w historii miasta, Japonii i świata. 6 sierpnia 1945 roku amerykańska superforteca B-29 Enola Gay zrzuciła na miasto 4-tonową uranową bombę atomową Little Boy. Eksplozja zabiła ponad 78 tysięcy ludzi za jednym zamachem, zraniła kolejne 30 tysięcy, a wielu przez lata borykało się ze skutkami napromieniowania. Finalnie zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki doprowadziło także do zakończenia II Wojny Światowej.
.....
.....

Jedynym budynkiem, który przetrwał w promieniu dwóch kilometrów od epicentrum wybuchu, były ruiny centrum wystawowego, znane obecnie jako Kopuła Bomby Atomowej. Charakterystycznym elementem budynku jest 25-metrowa stalowa kopuła, która stała się ikoną i symbolem wielkiej tragedii mieszkańców Hiroszimy. Obecnie posiada ona rangę Pomnika Pokoju. Otacza ją specjalnie utworzony Park Pamięci Pokoju, w którym w intencji pokoju na świecie można uderzyć w tradycyjny japoński dzwon. W 1966 roku rada miasta Hiroszimy uchwaliła rezolucję o zachowaniu ruin Kopuły Bomby Atomowej w nienaruszonym stanie po wsze czasy. W 1996 roku Pomnik Pokoju wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to zdecydowanie najważniejsze miejsce, jakie w Hiroszimie po prostu trzeba odwiedzić i warto zaznaczyć, że wielu turystów z Japonii i ze świata przyjeżdża tu głównie z tego powodu.

.....
.....

Miyajima - święta wyspa

.....
Okolice Hiroszimy oferują wiele ciekawych miejsc dla turystów i podróżników. Na pewno na tej liście znajduje się święta wyspa Miyajima i najsłynniejszy japoński chram shintoistyczny - Itsukushima. Na stację Miyajimaguchi dojedziecie z Hiroszimy podmiejskim pociągiem JR Sanyo Line. Następnie musicie popłynąć promem Miyajima Maru. Jeśli posiadacie kartę JR Pass, nie ponosicie już żadnych dodatkowych kosztów. Co ważne, oba środki transportu są w pełni zsynchronizowane, w związku z czym dojazd na Miyajimę nie sprawia żadnych trudności i przebiega bardzo sprawnie.
.....
.....
Jeśli przyjedziecie na Miyajimę rano, powinniście mieć wystarczająco dużo czasu, żeby zwiedzić Itsukushimę oraz wyjechać kolejką na Misen - najwyższą górę na wyspie, skąd roztacza się wspaniała panorama na okolicę. Miyajima jest uważana za świętą ziemię, dlatego przez wieki w trosce o zachowanie czystości tego miejsca, nie można było się tu rodzić, ani umierać. Nawet obecnie, na wyspie nie ma ani jednego cmentarza. Jak już wspominałyśmy, Miyajimę wraz z charakterystycznymi czerwonymi zabudowaniami świątyni Itsukushima, uważa się za jeden z trzech kultowych japońskich pejzaży. I rzeczywiście, miejsce to nie dość, że jest otoczone ogromnym religijnym szacunkiem, to jeszcze zachwyca swoją niepowtarzalną urodą.
.....
.....

Itsukushima 

.....

Zdecydowanie najpiękniejszy na Miyajimie jest chram Itsukushima, który zbudowano około XII wieku, jako miejsce kultu trzech shintoistycznych bogiń: Takiribime, Ichikishimahime i Tagitsuhime. Zgodnie z zasadami religii shintō czcią otaczano również całą tutejszą przyrodę, zwłaszcza pierwotny las okalający świątynię. Nikt ze zwykłych ludzi nie mógł tu przybyć pieszo, bo wówczas święta ziemia zostałaby skalana. Dlatego też chram zbudowano na brzegu morza na palach, które podczas przypływu zostają zalane, powodując, że cały kompleks "unosi się" na wodzie.

.....
.....

Przez setki lat, żeby dotrzeć do świątyni należało przepłynąć pod szeroką na 23 metry ogromną bramą torii i w ten sposób dokonać oczyszczenia. Obecnie w zależności od okresowego harmonogramu przypływów i odpływów, turyści mogą spacerować pod bramą suchą stopą. Warto jednak zostać na wyspie do godziny przypływu, żeby na własne oczy podziwiać "pływającą" świątynię, która naszym zdaniem jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Japonii. W 1996 roku chram Itsukushima został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

.....
.....

Współczesna Hiroszima to bardzo nowoczesne miasto, które odważnie patrząc w przyszłość, nie zapomina o swojej bogatej i tragicznej historii. Na zwiedzenie miasta, wyspy Miyajima oraz lokalnej fabryki Mazdy zaplanujcie sobie dwa dni. Dodatkowo, namawiamy Was na jednodniową wycieczkę do pobliskiej Osaki, gdzie znajduje się park rozrywki Universal Studio, o którym pisałyśmy w poście: Podróże śladami Harrego Pottera. Hiroszima ma świetne, super szybkie połączenia kolejowe Shinkansen ze wszystkimi ważnymi miastami Japonii, w tym z Osaką, Tokio i Kioto, a 500-kilometrowa podróż między nimi zajmie Wam góra 2 godziny :).

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/