Japonia: Tokio

Tokio odwiedza rocznie około 12 milionów turystów. Stolica Japonii to z pewnością jeden z najbardziej zachwycających i nieoczywistych kierunków na naszej blogowej mapie podróżniczej. Największa światowa metropolia zamieszkiwana jest przez 40 milionów ludzi. Zachwyca różnorodnością, połączeniem tradycji i ekstremalnej nowoczesności. Czy warto wybrać się tu na wakacje? Kiedy jechać, co trzeba zobaczyć, gdzie spać, czego skosztować i jak zwiedzać to niezwykłe miejsce? No i Ile kosztuje taka podróż? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym poście. Nie musimy Was chyba przekonywać, że podróż do Japonii to z pewnością podróż życia. Lecimy!
.....
.....

Tōkyō 東京 - miasto w cieniu góry Fuji

.....

Tokio jest położone na Honsiu - jednej z czterech głównych wysp tworzących terytorium Japonii. Miasto, a raczej formalnie rzecz biorąc wielomilionowa Prefektura Metropolitalna Tōkyō-to, rozciąga się u ujścia rzeki Sumido do Zatoki Tokijskiej na Oceanie Spokojnym. Granice miasta na wschodzie wytyczają dwie rzeki Naka i Edo oraz rzeka Tama, będąca południową granicą miasta. Ws, aż na skraj wyżyny Musashino.

.....
.....

Szacunek do przyrody i dbanie o ekologię jest widoczny w Japonii na każdym kroku. Aż 36% terenów metropolii Tokio pokrywają zalesione góry i wzgórza. Szczyty górskie, które znajdują się w obszarze Tōkyō-to, to: Kumotori o wysokości 2017 m n.p.m., Takanosu (1737 m n.p.m.), Ōdake (1267 m n.p.m.), czy otoczone szczególnym kultem Mitake (929 m n.p.m.) i Takao (599 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Japonii (3776 m. n.p.m.), święta góra otoczona kultem oraz artystyczna inspiracja Japończyków - wulkan Fuji leży na południowy zachód od stolicy. Z powodu smogu nie zobaczycie go raczej od strony miasta, ale czasem przy dobrej pogodzie można święty wulkan dostrzec z najwyższych tarasów wieży Tokyo Skytree. W 2013 roku góra Fuji została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego.

.....
.....

Meiji - od Edo do Tokio

.....
Historia Japonii w dużym uproszczeniu to walka o wpływy pomiędzy kolejnymi dynastiami Szogunów i Cesarzy. Innymi słowy władców wojskowych i cywilnych. Tak głęboko sięga również historia współczesnego Tokio, choć aż do XIX wieku nie było ono oficjalną stolicą Kraju Kwitnącej Wiśni. Pierwsza wzmianka o protoplaście Tokio - osadzie rybackiej Edo, mieszczącej się na przedpolu dzisiejszego zamku cesarskiego o tej samej nazwie pochodzi z XII wieku. Założyciel ostatniej dynastii szogunów panującej w Japonii od XVII do XIX wieku - Ieyasu Tokugawa, dostał te ziemie jako dzierżawę lenną i uczynił z Edo centrum swojego majątku, a następnie faktyczną stolicę kraju. Oficjalnie nadal była ona zlokalizowana w Kioto, o czym pisałyśmy w postach: Kioto śladem cesarzy i gejsz oraz Kioto śladem bogów.
.....
.....

Znaczenie Edo było na tyle duże, że pozostawało ono siedzibą dynastii Tokugawa aż do restauracji Meiji w 1868 roku, kiedy to Szogunowie wraz z samurajami zostali obaleni, a władzę w Japonii przejął pierwszy Cesarz Meiji - Mutsuhito. W tym okresie Japonia po wiekach izolacji otworzyła się na współpracę z zachodnimi imperiami, dokonując wielkich reform w szkolnictwie, armii, systemie opieki medycznej, administracji i sądownictwie. Zniesiono także feudalizm, a samurajskie miecze daishō zastąpiły strzelby i proch. Wówczas Cesarz Mutsuhito dokonał oficjalnej przeprowadzki stolicy z Kioto do Edo, zmieniając nazwę miasta na Tōkyō, co w języku japońskim oznacza Wschodnią Stolicę.

.....
.....

Tokio - co warto zobaczyć?

.....
Miasto ewoluowało ze stolicy feudalnego państwa do stolicy rozwijającego się kraju, co wiązało się ze stopniowymi zmianami w jego zabudowie. Dzielnice w centrum miasta zostały zajęte przez mieszczan i powoli zamieniły się w obszary handlowe, dzielnice feudalnych panów, tzw. daimyō stały się rezydencjami arystokracji, burżuazji i wysokich urzędników państwowych, a dzielnice samurajów opanowali przedstawicieli klasy średniej. Dziś możemy podziwiać w Tokio niezwykłą mieszankę złożoną z XIX-wiecznych budynków w stylu zachodnim, super nowoczesnej architektury oraz pięknych pałaców, świątyń i ogrodów w tradycyjnym japońskim stylu.
.....
.....
Na tym też polega unikatowy charakter Tokio. Po prostu nie da się go porównać do żadnego innego miasta w Japonii. Super nowoczesność miesza się z wielowiekową tradycją tworząc niesamowitą symbiozę. W ciągu kilkudniowego pobytu w Tokio na pewno zdążysz zwiedzić najważniejsze ikoniczne miejsca. Warto zacząć od najstarszego parku publicznego w Japonii - UENO, który został oddany do użytkowania w 1878 roku. W rejonie Ueno odwiedź koniecznie pandy w Ueno Zoological Gardens, czyli w tokijskim ZOO oraz najstarsze japońskie muzeum - Tokijskie Muzeum Narodowe.
.....
.....

Cesarza & Anime

.....

W Tokio znajduje się jedna z najsłynniejszych japońskich świątyń - Kinryūzan Sensō-ji, która znajduje się w dzielnicy Asakusa i jest poświęcona bogini Kannon. Kolejne obowiązkowe punkty programu starego Tokio to wycieczka w okolice pałacu cesarskiego EDO i spacer w przepięknych ogrodach East Gardens of the Imperial Palace, które są dostępne dla turystów. W pobliżu pałacu EDO przy Marunouchi Ekimae Square znajduje się budynek słynnego dworca tokijskiego. Warto tu zawitać i wejść do środka - japońskie dworce to majstersztyk organizacji i punktualności.

.....
.....

Niesamowitych wrażeń dostarczy także wizyta na najwyższej wieży telewizyjnej na świecie i jednym z najwyższych budynków świata - Tokyo Skytree. Warto udać się też do jego poprzedniczki, czyli wieży Tokyo Tower wybudowanej w 1957 roku na wzór paryskiej Wieży Eiffla ale pomalowanej w kolory japońskiej flagi. Obie wieże można zwiedzać, przy czym ze Skytree zobaczysz niesamowitą panoramę Tokio i może przy odrobinie szczęścia także górę Fuji.

.....
.....

Niezwykle luksusowa ulica Ginza to kolejny must see w stolicy Japonii. Znajdziesz tu przepiękne kamienice w zachodnim stylu, a w ich pobliżu najbardziej luksusowe sklepy i samochody w całym Tokio. Z kolei wizyta w dzielnicy Shibuya przyprawi Cię o kolorowy zawrót głowy. Z pewnością jest to najbardziej głośna i kolorowa dzielnica miasta. Znajduje się tu też najsłynniejsze skrzyżowanie świata, dworzec kolej / metro Shibuya-eki oraz pomnik słynnego psa rasy akita - Hachikō, który czekał nieprzerwanie w tym samym miejscu przez prawie 10 lat na przybycie swojego zmarłego pana. Dla fanów japońskich komiksów atrakcją będzie odwiedzenie dzielnicy Shinjuku, gdzie znajdują się między innymi sklepy z figurkami i kostiumami z filmów anime.

.....
.....

Kiedy najlepiej jechać i czy jest drogo?

.....

W Japonii można jeść wszystko i wszędzie. Bo wszędzie jest pysznie, a wyznacznikiem wyboru miejsca i dania jest zasobność portfela :). Uwaga w tradycyjnych japońskich restauracjach siedzimy na podłodze! W owianych sławą restauracjach przy targu rybnym Tsukiji jest bardzo drogo, ale to kultowe miejsce na skosztowanie prawdziwego japońskiego sushi. Za podane tam dania zapłacisz nawet kilkaset złotych. Natomiast w innych miejscach można wydać na jedzenie tylko kilkanascie złotych. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz. Oferta jest bogata i na pewno każdy znajdzie coś na własną kieszeń. Podobnie jest z noclegami. 

.....
.....

Do Tokio warto jechać od kwietnia do października. Po mieście najlepiej poruszać się metrem. Stacje są świetnie rozmieszczone po całej metropolii, nie stoimy w korkach, a ceny biletów nie zwalają z nóg. Warto znaleźć nocleg w jednym z hosteli w pobliżu stacji metra, np. w Asakusa. Ponieważ noclegi w Tokio generalnie są bardzo drogie, polecamy spanie w hostelach. Najczęściej w takich miejscach jest wspólna łazienka, natomiast w niczym to nie przeszkadza, ponieważ Japończycy ekstremalnie dbają o czystość. Zresztą i tak nie będzie Cię całymi dniami, szkoda więc przepłacać za drogie tokijskie hotele. Lepiej odwiedzić codziennie tradycyjną japońską łaźnię - onsen, która będzie świetnym SPA po całodziennym zwiedzaniu. Do zobaczenia w Tokio - Mata ne :)!

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/