Jordania - 10 miejsc, które warto zobaczyć

Jordania - jeden z najpiękniejszych krajów świata. Zachwyca zarówno starożytnymi zabytkami, jak i wspaniałą, filmową wręcz przyrodą. Wadi Rum - czerwona pustynia, tętniąca życiem rafa koralowa Morza Czerwonego, Morze Martwe i jego dobroczynne błoto, biblijna Góra Nebo, Petra - miasto wykute w skale, najstarsze kościoły świata w Madabie, niezdobyta muzułmańska twierdza Ajlun i Jerash - ogromne rzymskie miasto. To zaledwie przedsmak tego, czym w Jordanii można się zachwycić.
.....
.....
Żeby zwiedzić te wszystkie cuda warto wybrać się do Jordanii na minimum tydzień. Najlepiej podczas polskiej jesieni, zimy i wiosny. Wtedy jordański, pustynny klimat będzie dla podróżnika wyjątkowo przyjemny. Koniecznie zaplanujcie sobie wyprawę objazdową. Najcenniejsze podróżnicze perły Jordanii rozrzucone są bowiem po całym kraju, więc żeby je zebrać w piękny naszyjnik, trzeba to tu to tam pojechać. Przygotowałyśmy dla Was listę tych największych, najważniejszych skarbów, które po prostu trzeba zobaczyć! Zatem ruszamy w drogę!
.....

Wadi Rum 

.....
.....
Na początek… pustynia Wadi Rum - zwana również Doliną Księżyca - to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi :). To czerwona pustynia z ogromnymi połaciami przesuwających się wydm, wysokie strzeliste skały, które raz po raz przecinają pustynną dolinę, wąskie kaniony i niezwykłe formacje skalne. Wadi to obok Petry największa wizytówka Jordanii i jedno z najbardziej oryginalnych miejsc podróżniczych na świecie. Znaczenie przyrodnicze, jak również kulturowe tego zakątka ziemi doceniło również Unesco, które wpisało Wadi Rum na listę światowego dziedzictwa.
.....
.....

Petra 

.....
Petra to starożytne miasto Nabatejczyków, położone w południowo-zachodniej Jordanii, przez wieki niedostępne dla cudzoziemców i ukryte przed oczyma innowierców. Zostało odkryte dopiero na początku XIX wieku i od tamtej pory stało się jedną z najbardziej pożądanych destynacji podróżniczych. Zachwycające skalne miasto zostało wybudowane na zboczach masywu Dżabal asz-Szara. Do miasta prowadzi tylko jedna droga - trakt wiodący wzdłuż wysokich, pomarańczowych w barwie skał. Wąwóz przez lata był niedostępny, a droga prowadząca do ukrytego miasta ściśle strzeżona. Kto jednak pokusi się o podróż na krańce świata, nie będzie zawiedziony :). Petra bowiem to jeden z najważniejszych zabytków na świecie - wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco, a w 2007 roku okrzyknięty jednym z siedmiu cudów świata :). Starożytne miasto to absolutne must see w Jordanii - pięknie wyrzeźbione w skałach kolumny, portyki, rzeźby, do tego wszystko w imponujących rozmiarach. Wszystko to sprawia, że Petra po prostu i tylko po prostu zapiera dech w piersiach.
.....
.....

Madaba
 

.....
Biblijne miasto Madeba, obecnie Madaba, leży na południowy zachód od stolicy Jordanii - Ammanu. Madaba w swej burzliwej historii przechodziła z rąk do rąk: najpierw osiedlili się tutaj Machabejczycy, potem pierwsi chrześcijanie, a wreszcie Arabowie. Każda z tych kultur odcisnęła swoje piętno na charakterze i znaczeniu miasta. Obecnie Mataba słynie z licznych kościołów. Kościoły te należą do najstarszych na świecie i skrywają niezwykle cenny skarb - doskonale zachowane piękne mozaiki oraz pierwsze chrześcijańskie ikony malowane na drewnie.
.....
.....

Oaza na pustyni
 

.....
Ważnym punktem wizyty w Jordanii jest oczywiście wizyta w najprawdziwszej oazie, ukrytej między piaskami pustyni. Spędzenie nocy w beduińskim namiocie, ognisko pod bezkresnym płaszczem rozgwieżdżonego pustynnego nieba i wypalenie sziszy w towarzystwie najbliższych przyjaciół jest jednym z najpiękniejszych wspomnień jakie można sobie podarować. Zakosztowanie upalnego słońca i przenikliwego chłodu czerwonej pustyni, słuchanie dogłębnej, absolutnej ciszy i możliwość dotknięcia palcami drogi mlecznej pozostanie z Wami na całe życie. I uwierzcie nam, niewiele rzeczy może się równać z tym wspaniałym doświadczeniem.
.....
.....

Morze Martwe 

.....
Morze Martwe to kolejny symbol Jordanii. To jak wiadomo największe naturalne SPA na świecie. Z dobroczynnego działania tutejszej wody, błota i unoszących się nad Morzem Martwym oparów korzysta oprócz Jordanii, także Izrael. To bezodpływowe jezioro jest niezwykłym cudem natury. Leży ono w najniższej depresji świata na 400 metrach poniżej poziomu morza i jest to jeden z najbardziej zasolonych akwenów. Zasoby soli są tak ogromne (300% większe od wody w Bałtyku), że pływając w Morzu Martwym unosimy się na powierzchni wody zupełnie jak na materacu. Nie wymaga to od nas żadnego wysiłku. Więcej o Morzu Martwym możecie przeczytać w naszym poście Ziemia Święta - Morze Martwe, Masada & Qumran.
.....
.....

Amman

.....
Stolica Jordanii Amman to miasto, którego historia sięga zamierzchłych czasów, nawet wydarzeń opisanych w Biblii. Amman pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba) został zdobyty przez izraelskiego króla Dawida, a następnie w III wieku p.n.e. przez władcę faraona Ptolemeusza II, który nadał mu nową nazwę - Filadelfia :). Od VII wieku miasto zamieszkiwali Arabowie, następnie Turcy i wreszcie Czerkiesi, a od kilku dziesięcioleci mieszka tu bardzo dużo Palestyńczyków. Miasto zamieszkują wyznawcy wszystkich religii monoteistycznych: chrześcijanie, muzułmanie, żydzi. Panuje tu przyjazna atmosfera i tolerancja religijna. Można tu odwiedzić meczet, kościół grecko katolicki lub stary bazar. Można wyjść na dobrego drinka, pyszne jedzenie albo aromatyczną sziszę. Miasto bezpieczne i otwarte - punkt obowiązkowy na turystycznej mapie Jordanii.
.....
.....

Akaba - Morze Czerwone

.....

Jadąc w kierunku Morza Czerwonego koniecznie zatrzymajcie się nad Zatoką Akaba w jedynym porcie morskim Jordanii - mieście Akaba. W tym miejscu linia brzegowa wynosi zaledwie 27 kilometrów! Wystarczy to jednak, by zakosztować plażowania i to w bardzo fajnym wymiarze. Morze Czerwone jest bowiem miejscem idealnym do uprawiania snorkelingu i do nurkowania. Bogata i pełna życia rafa koralowa nie jest tu zadeptana, większośc turystów pływa bowiem w Egipcie. Warto więc skorzystać z szansy pływania na rafie w Jordanii, a może tak jak my spotkacie skrzydlicę albo morenę? Kto wie!

.....
.....

Twierdza Kalat ar-Rabat w Ajlun

.....

W mieście Ajlun, na wzgórzu Dżabal Awf na wysokości 1250 metrów stoi jedna z najsłynniejszych twierdz obronnych świata muzułmańskiego. Zamek Kalat ar-Rabat wybudowano w XII wieku na polecenie Saladyna - wielkiego wodza i sułtana muzułmańskiego, który pokonał i ostatecznie wygnał krzyżowców z Jerozolimy i z Ziemi Świętej. Twierdza jest udostępniona do zwiedzania. Warto tu przyjechać, ponieważ zamek robi naprawdę imponujące wrażenie i puszcza ukradkiem oko do zmiennych kolei historii.

.....
.....

Jerash - rzymskie miasto

.....

Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od Ammanu, w pobliżu Ajlunu znajduje się Jerash - zachwycający zabytek kultury rzymskiej. Jerash to najprawdziwsze rzymskie miasto! Zachowane w doskonałym stanie, obejmujące ogromny obszar - na jego zwiedzenie potrzebujecie dobrych kilku godzin. Znajdziecie tu drogi, mury obronne, rozległe Forum, stadion - hipodrom do wyścigów rydwanów na 15 000 widzów!, teatr mogący pomieścić 5000 osób, świątynie Zeusa i Artemidy - patronki miasta, a także ruiny kościołów chrześcijańskich, łaźnie i nimfeum, czyli ozdobną fontannę. Szczerze mówiąc rzymskie Forum Romanum może się jedynie przy tym cudzie architektury zarumienić ze wstydu 🙂, że ta sława to trochę na wyrost.

.....
.....

Góra Nebo

Niedaleko Madaby i Morza Martwego znajduje się Góra Nebo - miejsce kultu dla żydów, chrześcijan i muzułmanów. Wedle Biblii jest to góra, z której Mojżesz po 40 latach tułaczki po pustyni, zobaczył Ziemię Obiecaną - Kanaan. Nie mógł jednak do niej wejść z powodu popełnionych wcześniej przewinień. W czasach bizantyjskich budowano tu klasztory i sanktuaria chrześcijańskie. Na szczycie znajdują się charakterystyczne monumenty: oliwne drzewo pokoju, krzyż wężowy i Monolit Jubileuszowy Roku 2000. W czasach współczesnych zadziwia fakt, jak nieduże odległości oddzielają od siebie najważniejsze miejsca Ziemi Świętej - wszystko wydaje się być w zasięgu wzroku… Więcej o niezwykłej historii Ziemi Świętej przeczytacie w poście Ziemia Święta - Morze Martwe, Masada & Qumran.

.....
.....

W morzu jordańskich piasków ukryte są liczne tajemnice. Niewiarygodne piękno tego kraju zachęciło już niejednego twórcę do spopularyzowania jordańskiego krajobrazu w swoich dziełach. Mówimy tu zarówno o pozycjach książkowych, jak na przykład Atlantis of the Sands (Atlantyda Piasków) Ranulpha Fiennesa, ale również o wielkich przebojach filmowych, takich jak Indiana Jones, Diuna, Marsjanin, Prometeusz, czy kultowe Gwiezdne Wojny. A skoro wybitni ludzie od lat czerpią stąd inspirację, to faktycznie coś w tym miejscu musi być fascynującego ;)!

.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/