Najlepsze safari na Sri Lance

Jeśli planujesz wyjazd na Sri Lankę, musisz koniecznie przeczytać ten post. Polecamy w nim najlepsze naszym zdaniem lankijskie safari, dzięki którym poznasz ten niezwykły kraj także od jego dzikiej, nieujarzmionej, ale jakże pięknej strony. Sri Lanka to wyspa, która zachwyca swoją egzotyczną naturą: dziewiczymi krajobrazami, rzadkimi roślinami i żywiołem oceanu. Wiele zwierząt znanych nam jedynie z filmów przyrodniczych ma swój dom właśnie na Sri Lance. Warto spędzić tu trochę więcej czasu i oprócz leżakowania na rajskich plażach, ajurwedyjskich masaży i zwiedzania zabytków, odwiedzić choćby jeden z licznych parków narodowych.
.....
.....

Safari na lądzie i na wodzie

.....

Czy wiesz, że na Sri Lance udział powierzchni parków narodowych w stosunku do całkowitego obszaru kraju jest najwyższy na świecie?! Jeśli udamy się szlakiem wybrzeża i dopływów rzek, to czeka na nas możliwość skorzystania z safari wodnego tradycyjnymi lankijskimi łodziami. Żeby zakosztować najfajniejszych safari lądowych na wyspie trzeba udać się w głąb kraju, gdzie mamy do dyspozycji szeroką ofertę safari dżipami po wielu lankijskich parkach narodowych. A jakby i tego było Ci mało, to na podróżników spragnionych morskich atrakcji czekają także oceaniczne rejsy i oglądanie wielorybów. 

.....
.....

Hikkaduwa Lagoon Safari

.....

Plażing w miasteczku Hikkaduwa - o czym pisałyśmy w poście Sri Lanka: wybrzeże południowe - był jednym z najpiękniejszych pobytów nad morzem w całej naszej podróżniczej historii. Mieliśmy do dyspozycji dom położony na rajskiej plaży, która była przepiękna, puściusieńka, a zachody słońca obłędnie piękne. Nocą ocean kołysał nas miarowym szumem fal do snu. Warto jednak pamiętać, że w pobliżu Hikkaduwa znajduje się także jezioro Hikkaduwa Lake oraz rzeka, która wstęgą meandrów łączy morze z jeziorem. Życie toczy się tu bardzo aktywnie, a przy tym mieszkańcom nadal udaje się zachować dziki charakter tego pięknego miejsca. To właśnie na rzece Hikkaduwa warto skorzystać z Hikkaduwa Lagoon Safari tradycyjnymi lankijskimi łodziami

.....
.....
Trasa w kierunku Hikkaduwa Lake zaczyna się przy ujściu rzeki, tuż nad oceanem. Wypływamy małymi tradycyjnymi katamaranami z niewielkiej przystani w Dodanduwa. Takie safari trwa zazwyczaj kilka godzin, ale można też zarezerwować safari dwudniowe z noclegiem na jednej z wysepek położonych na rzece lub na jeziorze Hikkaduwa. Laguna Rath Gama w Hikkaduwa gwarantuje, że zobaczysz nie tylko dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku: warany, legwany, makaki oraz liczne egzotyczne nietoperze i ptaki, ale także poznasz jak tradycyjnie poławia się krewetki albo produkuje cynamon.
.....

Atrakcją tego typu safari jest przepływanie pod niskimi, drewnianymi pomostami i kluczenie między bujnymi drzewami lasów namorzynowych, które niczym mityczni wojownicy stoją po kolana w rzece dając naturalne schronienie tysiącom owadów, zwierząt i ptaków. Można cichutko do nich podpłynąć, by móc je obserwować w niemym zachwycie. Po drodze znajduje się kilka tzw. cynamonowych wysp, na których - jak sama nazwa wskazuje - w tradycyjny, organiczny sposób wytwarza się cynamon. Punktem kulminacyjnym trasy safari jest wizyta w ponad 300-letniej buddyjskiej świątyni Hikkaduwa Sanctuary i rozmowa z tamtejszymi mnichami. Zgodnie z buddyjskim zwyczajem, w zamian za drobną darowiznę dostaniesz także błogosławieństwo w postaci nitki zawiązanej na nadgarstku.

.....
.....

Safari w Udawalawe National Park

.....
Jeśli chodzi o safari lądowe to zdecydowanie polecamy Park Narodowy Udawalawe. Można tu dojechać bezpośrednio z Hikkaduwa lub przemieścić się bliżej parku i nocować w jednej z pobliskich agroturystyk, co także jest świetnym doświadczeniem. My tak zrobiliśmy. Spaliśmy w małym domku u lankijskiej rodziny, która organizowała codziennie wyjazdy na safari do parku Udawalawe. Nasze dzieciaki bawiły się razem biegając godzinami po ogromnym ogrodzie, po którym uwaga! nie chodziły koty i psy, tylko jaszczurki: legwany, kameleony i gekony :).
.....
.....
Podczas safari poruszamy się wysokimi, specjalnie przygotowanymi do tego celu dżipami mieszczącymi do 10 osób. Udawalawe to prawdziwa gratka dla wielbicieli przyrody. Park Udawalawe powstał w 1972 roku i obejmuje obszar 31 tysięcy kilometrów kwadratowych rozległych trawiastych równin nad rzeką Walawe. Najważniejszą częścią parku jest rozległy wodopój Walawe, który powstał po zbudowaniu na rzece zapory. To właśnie tu można z bliska podziwiać niezwykłe zwierzęta w ich naturalnym środowisku: słonie, szakale, krokodyle, bawoły czy, antylopy. W lasach parku można zaobserwować niezwykle rzadkie gepardy, pawie, makaki, orły, sokoły i jeżozwierze. Na terenie parku narodowego znajduje się również sierociniec i azyl dla słoni.
.....
.....

Safari w Yala National Park

.....

Świetnym miejscem słynącym zwłaszcza z obecności gepardów i słoni jest Yala National Park, znajdujący się na wschód od Parku Narodowego Udawalawe. Park Yala jest miejscem o największym skupisku gepardów na całej kuli ziemskiej. Jakiekolwiek filmy przyrodnicze poświęcone tym dostojnym drapieżnikom, jakie mogliście oglądać zostały z pewnością nakręcone właśnie w tym miejscu. Królowie Dżungli, bo tak nazywa się gepardy na Sri Lance, to jedne z największych i najszybsze koty żyjące na ziemi.

.....
.....

Safari w Parkach Narodowych Udawalawe czy Yala najlepiej rezerwować bezpośrednio przez firmy mające licencję parku lub można to zrobić wcześniej przez internet za pośrednictwem, np. Trip Advisora. Cena jednodniowego safari to koszt około 30-40 dolarów za osobę, więc naprawdę niedużo. A możliwość obserwacji słoni, krokodyli czy gepardów na żywo, w ich naturalnym otoczeniu, jest warta każdych pieniędzy i każdych emocji. Pamiętaj, że to my ludzie jesteśmy gośćmi w tym dziewiczym otoczeniu, i że jako goście powinniśmy zachowywać się z szacunkiem i respektem wobec naszych gospodarzy.

.....
.....

Safari na Sri Lance gwarantuje niezapomniane wspomnienia przede wszystkim związane z obcowaniem z dziką przyrodą - florą i fauną, która leży dosłownie na wyciągnięcie ręki. Te doświadczenia i związane z nimi emocje pozostaną żywe przez wiele, wiele lat. Te miejsca naprawdę zachwycają i zasługują na najwyższe noty w podróżniczych bucket listach. Pobyt na Sri Lance oznacza nie tylko obcowanie z historią, ale także z bogactwem bujnej przyrody i jej odwiecznymi mieszkańcami, z tętniącymi życiem rzekami, sawannami i lasami, a także z dziką potęgą Oceanu Indyjskiego. Choć znane z broszur lankijskie plaże zachwycają od pierwszego wejrzenia, to ten kraj ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej! O wszystkich tych ciekawych miejscach piszemy w innych postach, relacjonujących naszą podróż po Sri Lance - przepięknej i niezwykle gościnnej wyspie.

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/