Petra - miasto wykute w skale


Petra - starożytne miasto położone w południowo-zachodniej Jordanii to jeden z Siedmiu Cudów Świata i najbardziej rozpoznawalny symbol dzisiejszej Jordanii. Piękno tego miejsca, jego historia sięgająca daleko przed naszą erę, potęga majestatycznych budowli wykutych w kolorowym piaskowcu sprawiają, że co roku Petrę odwiedzają setki tysięcy turystów. Mimo to nadal pozostaje archeologiczną perełką i jednym z najbardziej tajemniczych miejsc świata starożytnego. A jeśli do tego dodamy szczyptę opowieści o dżinach strzegących ruin miasta i zagadkowych szeptach jakie można tu usłyszeć, robi się naprawdę fascynująco.

.....
.....

Historia Petry

.....

Raqmu – bo taka jest pierwotna, oryginalna nazwa skalnego miasta – zostało wzniesione w IV wieku p.n.e. przez koczowniczy lud Nabatejczyków. Dzisiaj niewiele wiemy o Nabatejczykach, a i naukowcy nie do końca są przekonani o tym skąd pochodzili i jaka historia wiązała się z ich osiedleniem na terenach dzisiejszej Petry. Niektórzy sądzą, że lud ten pochodził od Nebajota – najstarszego syna Ismaela i wnuka Abrahama, inni że przybyli tutaj z terenów północnej Arabii. I mimo niewielu przekazów historycznych, które mogłyby rzucić nieco więcej światła na pochodzenie Nabatejczyków, współczesną sławę zawdzięczają niesamowitym budowlom wykutym w czerwonej litej skale.

.....
.....

Petra była doskonale zlokalizowana. Przecięcie szlaków handlowych prowadzących z Indii do Egiptu oraz z Arabii do Syrii zapewniło Nabatejczykom bogactwo i szybki rozwój ich stolicy. Kupcy przemierzający pustynne tereny Bliskiego Wschodu z cennymi towarami złota, srebra, żelaza czy też kości słoniowej i pachnących korzennych przypraw, zatrzymywali się w Petrze na odpoczynek i zaopatrywali swoje karawany w wodę. Tej zaś w skalnym mieście nie brakowało… Nabatejczycy sprawdzili się jako świetni inżynierowie znający się nie tylko na architekturze, ale również i hydraulice. Ich nowoczesne konstrukcje doprowadzające wodę do miasta oraz ogromne cysterny służące do jej gromadzenia zagwarantowały wielowiekową dominację Nabatejczyków na tym terenie. Jednak to nie wszystko :). Dzisiejsze wykopaliska sugerują, że położona na pustynnym terenie Petra była udekorowana ogrodami z bujną roślinnością, fontannami i basenami! A to wszystko dzięki innowacyjnemu systemowi irygacyjnemu doprowadzającemu wodę aż z odległych wzgórz położonych poza miastem.

.....
.....

Kolejne stulecia pod rządami Nabatejczyków wzmocniły dominację i kontrolę Petry nad najważniejszymi szlakami świata arabskiego. Miasto kwitło rozwijając się i bogacąc, a jej wyjątkowa lokalizacja dawała poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom i kupcom przybywającym tu ze swoimi cennymi towarami. Do usytuowanej w dolinie Petry prowadziła jedna jedyna droga przez głęboki i wąski wąwóz Al-Siq. To odstraszało zakusy potencjalnych grabieżców, a stolica Nabatejczyków wydawała się nie do zdobycia. Miasta nie udało się podbić ani władcy Judei - Herodowi, ani Kleopatrze ani nawet samemu cesarzowi Oktawianowi Augustowi. Mimo to, Nabatejczycy świadomi potęgi Imperium Rzymskiego oraz jego dominacji w basenie Morza Śródziemnego, podjęli decyzję o sojuszu, który zagwarantował im ochronę i dalszy rozwój miasta nie odbierając niezależności jaką cieszyli się dumni mieszkańcy Petry.

.....
.....

Upadek cywilizacji Nabatejczyków jest ściśle związany z klęskami żywiołowymi jakie nawiedzały te tereny w I, IV i VI wieku n.e. Trzęsienia ziemi doprowadziły do upadku metropolii i znacznego wyludnienia miasta. Petra ukryta wśród czerwonych skał została zapomniana, a o pogrzebanych w niej skarbach zaczęły krążyć legendy… Droga prowadząca do mitycznej twierdzy była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic i długo ukrywana przed przybyszami z zagranicy. Dopiero w XIX wieku szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt odkrył ją na powrót dla świata. Przez lata szlifował on język arabski i lokalne dialekty, kształcił się w Koranie, poznawał obyczaje i kulturę islamu. Do miasta dotarł przebrany za Araba, a zachwyt swój opisywał później w swoich pamiętnikach.

.....
.....

Najważniejsze miejsca w Petrze

.....

Do najważniejszych atrakcji Petry zalicza się:

Bab al-Siq (z arabskiego Wrota do Siq) - wąwóz stanowiący jedyną drogę do miasta. Ściany wznoszą się na wysokość około 80 metrów, a droga biegnąca między skałami jest tak wąska, że w niektórych miejscach osiąga jedynie 3 metry. Zwieńczeniem skalnej drogi jest niesamowity widok jaki rozpościera się na Skarbiec Faraona. Al-Siq to wrota do magicznego świata.

.....
.....
Al-Chazna - najsłynniejszy zabytek starożytnej Petry. Umiejscowiony na końcu wąwozu nazywany jest przez Beduinów Skarbcem Faraona. Według legend na szczycie budowli został ukryty skarb faraona, obecnie uważa się jednak że stanowił grobowiec jednego z królów Petry.
.....
.....

Ad-Dajr Klasztor - budowla jest bardzo podobna do Al-Chazna, ale nieco wyższa i znacznie szersza. To daje jej miano największego obiektu w Petrze, choć sławą zdecydowanie ustępuje miejsca Skarbcowi Faraona.

.....
.....

Kasr Bint Firaun świątynia Duszary - miejsce kultu arabskiego boga Duszary, a także świątynia, w której według legendy została uwięziona córka faraona.

Ulica Fasad - to trakt, przy którym wykuto w litej skale 44 grobowce, które zostały zwieńczone prostymi, czystymi w formie fasadami. Ulica ciągnie się na długość 500 metrów, a nieco dalej znajdziemy kolejne 33 grobowce skalne.

.....
.....

Grobowiec Sekstusa Florentinusa - wzniesiony w I połowie II wieku n.e. na cześć rzymskiego namiestnika Sekstusa Florentinusa.

Grobowce Królewskie - zespół grobowców przypuszczalnie wybudowanych dla wysokich urzędników oraz rodzin królewskich. Odnajdziemy tu: Grobowiec Jedwabny, Grobowiec Urny, Grobowiec Koryncki i Pałacowy. Ciekawostką jest fakt, że nigdy nie odnaleziono w nich żadnych szczątków ludzkich, stąd też ich powstanie nadal owiane jest tajemnicą.

.....
.....

Grobowiec Obelisków - grobowiec, którego fasada zwieńczona jest czterema monumentalnej wielkości obeliskami żywo przypominającymi swoim kształtem egipskie piramidy.

Suchur al-Dżinn - Skały Dżinów, potężnych duchów, które zostały stworzone z "bezdymnego ognia".

Amfiteatr - jego powstanie datuje się na I wiek n.e. i wiąże z panowaniem nabatejskiego króla Aretasa IV. Teatr jest jednym z największych obiektów w Petrze, szacuje się, że mogło w nim zasiąść od 4 do 10 tysięcy widzów!

.....
.....

Wielka Świątynia - największy obiekt w Petrze obejmujący aż 7000 metrów kwadratowych. Początkowo uważany za miejsce kultu religijnego, jednak w ostatnich latach archeologowie skłaniają się do teorii, że znajdowała się tutaj olbrzymia królewska sala, w której organizowano przyjęcia.

.....
.....

Petra w popkulturze 

.....

Petra to miasto absolutnie warte zobaczenia - pełne zabytkowych budowli, zjawiskowych formacji skalnych i pięknych widoków. Ze wszystkich naszych podróży umieściłybyśmy Skalne Miasto w pierwszej piątce miejsc, które koniecznie należy odwiedzić. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, polecamy kultowy film "Indiana Jones i Ostatnia Krucjata" albo jeden z najnowszych seriali Netflixa zatytułowany "Jinn". Filmowy świat od dawna czerpie inspiracje z jednego z najbardziej tajemniczych miast świata starożytnego, a informacje o dżinach dodają pikanterii i potwierdzają kontrowersyjne opowieści podróżników o słyszanych tu dziwnych szeptach...

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/