Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Petra - miasto wykute w skale
Petra - starożytne miasto położone w południowo-zachodniej Jordanii to jeden z Siedmiu Cudów Świata i najbardziej rozpoznawalny symbol dzisiejszej Jordanii. Piękno tego miejsca, jego historia sięgająca daleko przed naszą erę, potęga majestatycznych budowli wykutych w kolorowym piaskowcu sprawiają, że co roku Petrę odwiedzają setki tysięcy turystów. Mimo to nadal pozostaje archeologiczną perełką i jednym z najbardziej tajemniczych miejsc świata starożytnego. A jeśli do tego dodamy szczyptę opowieści o dżinach strzegących ruin miasta i zagadkowych szeptach jakie można tu usłyszeć, robi się naprawdę fascynująco.
Historia Petry
Raqmu – bo taka jest pierwotna, oryginalna nazwa skalnego miasta – zostało wzniesione w IV wieku p.n.e. przez koczowniczy lud Nabatejczyków. Dzisiaj niewiele wiemy o Nabatejczykach, a i naukowcy nie do końca są przekonani o tym skąd pochodzili i jaka historia wiązała się z ich osiedleniem na terenach dzisiejszej Petry. Niektórzy sądzą, że lud ten pochodził od Nebajota – najstarszego syna Ismaela i wnuka Abrahama, inni że przybyli tutaj z terenów północnej Arabii. I mimo niewielu przekazów historycznych, które mogłyby rzucić nieco więcej światła na pochodzenie Nabatejczyków, współczesną sławę zawdzięczają niesamowitym budowlom wykutym w czerwonej litej skale.
Petra była doskonale zlokalizowana. Przecięcie szlaków handlowych prowadzących z Indii do Egiptu oraz z Arabii do Syrii zapewniło Nabatejczykom bogactwo i szybki rozwój ich stolicy. Kupcy przemierzający pustynne tereny Bliskiego Wschodu z cennymi towarami złota, srebra, żelaza czy też kości słoniowej i pachnących korzennych przypraw, zatrzymywali się w Petrze na odpoczynek i zaopatrywali swoje karawany w wodę. Tej zaś w skalnym mieście nie brakowało… Nabatejczycy sprawdzili się jako świetni inżynierowie znający się nie tylko na architekturze, ale również i hydraulice. Ich nowoczesne konstrukcje doprowadzające wodę do miasta oraz ogromne cysterny służące do jej gromadzenia zagwarantowały wielowiekową dominację Nabatejczyków na tym terenie. Jednak to nie wszystko :). Dzisiejsze wykopaliska sugerują, że położona na pustynnym terenie Petra była udekorowana ogrodami z bujną roślinnością, fontannami i basenami! A to wszystko dzięki innowacyjnemu systemowi irygacyjnemu doprowadzającemu wodę aż z odległych wzgórz położonych poza miastem.
Kolejne stulecia pod rządami Nabatejczyków wzmocniły dominację i kontrolę Petry nad najważniejszymi szlakami świata arabskiego. Miasto kwitło rozwijając się i bogacąc, a jej wyjątkowa lokalizacja dawała poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom i kupcom przybywającym tu ze swoimi cennymi towarami. Do usytuowanej w dolinie Petry prowadziła jedna jedyna droga przez głęboki i wąski wąwóz Al-Siq. To odstraszało zakusy potencjalnych grabieżców, a stolica Nabatejczyków wydawała się nie do zdobycia. Miasta nie udało się podbić ani władcy Judei - Herodowi, ani Kleopatrze ani nawet samemu cesarzowi Oktawianowi Augustowi. Mimo to, Nabatejczycy świadomi potęgi Imperium Rzymskiego oraz jego dominacji w basenie Morza Śródziemnego, podjęli decyzję o sojuszu, który zagwarantował im ochronę i dalszy rozwój miasta nie odbierając niezależności jaką cieszyli się dumni mieszkańcy Petry.
Upadek cywilizacji Nabatejczyków jest ściśle związany z klęskami żywiołowymi jakie nawiedzały te tereny w I, IV i VI wieku n.e. Trzęsienia ziemi doprowadziły do upadku metropolii i znacznego wyludnienia miasta. Petra ukryta wśród czerwonych skał została zapomniana, a o pogrzebanych w niej skarbach zaczęły krążyć legendy… Droga prowadząca do mitycznej twierdzy była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic i długo ukrywana przed przybyszami z zagranicy. Dopiero w XIX wieku szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt odkrył ją na powrót dla świata. Przez lata szlifował on język arabski i lokalne dialekty, kształcił się w Koranie, poznawał obyczaje i kulturę islamu. Do miasta dotarł przebrany za Araba, a zachwyt swój opisywał później w swoich pamiętnikach.
Najważniejsze miejsca w Petrze
Do najważniejszych atrakcji Petry zalicza się:
Bab al-Siq (z arabskiego Wrota do Siq) - wąwóz stanowiący jedyną drogę do miasta. Ściany wznoszą się na wysokość około 80 metrów, a droga biegnąca między skałami jest tak wąska, że w niektórych miejscach osiąga jedynie 3 metry. Zwieńczeniem skalnej drogi jest niesamowity widok jaki rozpościera się na Skarbiec Faraona. Al-Siq to wrota do magicznego świata.
Ad-Dajr Klasztor - budowla jest bardzo podobna do Al-Chazna, ale nieco wyższa i znacznie szersza. To daje jej miano największego obiektu w Petrze, choć sławą zdecydowanie ustępuje miejsca Skarbcowi Faraona.
Kasr Bint Firaun świątynia Duszary - miejsce kultu arabskiego boga Duszary, a także świątynia, w której według legendy została uwięziona córka faraona.
Ulica Fasad - to trakt, przy którym wykuto w litej skale 44 grobowce, które zostały zwieńczone prostymi, czystymi w formie fasadami. Ulica ciągnie się na długość 500 metrów, a nieco dalej znajdziemy kolejne 33 grobowce skalne.
Grobowiec Sekstusa Florentinusa - wzniesiony w I połowie II wieku n.e. na cześć rzymskiego namiestnika Sekstusa Florentinusa.
Grobowce Królewskie - zespół grobowców przypuszczalnie wybudowanych dla wysokich urzędników oraz rodzin królewskich. Odnajdziemy tu: Grobowiec Jedwabny, Grobowiec Urny, Grobowiec Koryncki i Pałacowy. Ciekawostką jest fakt, że nigdy nie odnaleziono w nich żadnych szczątków ludzkich, stąd też ich powstanie nadal owiane jest tajemnicą.
Grobowiec Obelisków - grobowiec, którego fasada zwieńczona jest czterema monumentalnej wielkości obeliskami żywo przypominającymi swoim kształtem egipskie piramidy.
Suchur al-Dżinn - Skały Dżinów, potężnych duchów, które zostały stworzone z "bezdymnego ognia".
Amfiteatr - jego powstanie datuje się na I wiek n.e. i wiąże z panowaniem nabatejskiego króla Aretasa IV. Teatr jest jednym z największych obiektów w Petrze, szacuje się, że mogło w nim zasiąść od 4 do 10 tysięcy widzów!
Wielka Świątynia - największy obiekt w Petrze obejmujący aż 7000 metrów kwadratowych. Początkowo uważany za miejsce kultu religijnego, jednak w ostatnich latach archeologowie skłaniają się do teorii, że znajdowała się tutaj olbrzymia królewska sala, w której organizowano przyjęcia.
Petra w popkulturze
Petra to miasto absolutnie warte zobaczenia - pełne zabytkowych budowli, zjawiskowych formacji skalnych i pięknych widoków. Ze wszystkich naszych podróży umieściłybyśmy Skalne Miasto w pierwszej piątce miejsc, które koniecznie należy odwiedzić. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, polecamy kultowy film "Indiana Jones i Ostatnia Krucjata" albo jeden z najnowszych seriali Netflixa zatytułowany "Jinn". Filmowy świat od dawna czerpie inspiracje z jednego z najbardziej tajemniczych miast świata starożytnego, a informacje o dżinach dodają pikanterii i potwierdzają kontrowersyjne opowieści podróżników o słyszanych tu dziwnych szeptach...
Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów o Jordanii znajdziecie tutaj: Podróże
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/