Sri Lanka - Kandy

Sri Lanka - perła Oceanu Spokojnego to kraj, w którym spotyka się wiele kultur i tradycji, ale największą popularnością cieszy się buddyzm. Jego główny ośrodek zlokalizowany jest w mieście Kandy, choć cała wyspa pełna jest miejsc blisko związanych z tą religią. Podania historyczne dowodzą, że sam Budda przebywał na Sri Lance i pozostawił tu po sobie ważną relikwię - swój ząb. Świątynia Zęba Buddy - jedna z najważniejszych świątyń buddyjskich na świecie, znajduje się właśnie w Kandy. I to tam zabieramy Cię w niniejszym poście.
.....
.....

Buddyzm trafia na Sri Lankę

.....

W wielowiekowej, sięgającej starożytności historii, największe znaczenie dla rozwoju kraju, miało przyjęcie buddyzmu jako religii państwowej. Dokonał tego król Devanampiyatissa w połowie III w. p.n.e.. Buddyzm, który obowiązuje na Sri Lance to tzw. theravada. W Chinach, w Japonii i w Tybecie dominuje bardziej populistyczna wersja tej religii - mahajana.

.....
.....

Buddyzm theravada kładzie nacisk na osobistą odpowiedzialność za swoje czyny, wskazując, że droga do nirwany wiąże się ze stałymi zmaganiami duchowymi i jest możliwa dopiero po przejściu milionów wcieleń. Theravada jest najbliższa pierwotnej odmianie buddyzmu i obowiązuje od wielu stuleci w formie niemal niezmienionej. Ustanowił ją sam Budda Siakjamuni, który wędrował po Sri Lance w VI wieku p.n.e.. Więcej o ciekawych miejscach związanych zarówno z tradycją buddyjską, jak i hinduistyczną na Sri Lance przeczytasz w postach: Sri Lanka - Wybrzeże Południowe & Sri Lanka - Colombo.

.....
.....

Sri Dalada Maligawa - Świątynia Zęba Buddy

.....
Ponieważ Budda spędził na Sri Lance kilka lat, mieszkańcy wyspy czują się tym faktem szczególnie wyróżnieni. Nic dziwnego zatem, że jedna z najważniejszych świątyń buddyjskich na świecie znajduje się właśnie w tym kraju, w leżącym w centralnej części mieście Kandy, u stóp jeziora Kandy Lake. Świątynia Relikwii Świętego Zęba znajduje się w dawnym królewskim kompleksie pałacowym Królestwa Kandy. Jego budowa rozpoczęła się w połowie XVI wieku, a do dziś ocalały liczne budynki świątynne i pałacowe. Jest to naprawdę ogromny teren.
.....

Sri Dalada Maligawa zawiera jedną z najcenniejszych relikwii buddyzmu - ząb samego Buddy. W świątyni można zobaczyć odprawiane trzy razy dziennie nabożeństwa. Z relikwią tą wiązał się niegdyś pewien przesąd. Mianowicie ten, kto posiadał dostęp do zęba Buddy, sprawował de facto realną władzę polityczną nad krajem. Żeby wejść na teren świątyni należy ubrać się na biało, zakryć ramiona i nogi (kobiety) oraz mieć długie spodnie (mężczyźni). Buddyści, którzy słyną z tolerancji, nie blokują dostępu do relikwii osobom wyznającym inne religie.

.....
.....

Esala Perahera - Święto Zęba Buddy

.....
Planując zwiedzanie miasta, oprócz wizyty w Sri Dalada Maligawa, warto zarezerwować sobie pobyt w Kandy podczas Esala Perahera - najważniejszego buddyjskiego festiwalu religijnego na Sri Lance. Jest to kilkudniowe święto ku czci Buddy, którego zwieńczeniem jest wielogodzinna parada przy dźwiękach muzyki i bębnów. W paradzie biorą udział święte słonie ubrane w piękne, kolorowo i bogato zdobione szaty oraz muzycy, mnisi buddyjscy, grupy tancerek i tancerzy lankijskich, którzy nosząc tradycyjne ozdoby i stroje wykonują dawne lankijskie tańce ludowe. Święto jest ruchome zgodnie z kalendarzem lunarnym, przypada zazwyczaj w lipcu lub w sierpniu i kończy się główną procesją podczas pełni księżyca.
.....
.....
Lankijczycy przybywają do Kandy całymi rodzinami, by zająć miejsca wzdłuż trasy procesji na wiele godzin przed jej rozpoczęciem. Ponieważ niezwykle barwny korowód kilkudziesięciu słoni, muzyki i tańca trwa kilka godzin, warto znaleźć sobie optymalne stanowisko do podziwiania tego wydarzenia. Ludzie oblegają chodniki ulicy, przez którą przechodzi procesja, ale siedzą też na dachach, balkonach i tarasach przylegających doń domów. Uwaga! Za takie miejsca trzeba zapłacić. Oczywiście można się targować, ale najlepiej kupić bilety za pośrednictwem przewodnika, z którym zwiedzasz miasto lub kraj. Jest to zdecydowanie najbardziej opłacalna opcja, inaczej zapłacisz kokosy. Nie rezygnuj jednak z możliwości obejrzenia tego religijno-folklorystycznego spektaklu. Naprawdę nigdzie indziej nie zobaczysz tak wspaniałej esencji kultury lankijskiej, i to na żywo.
.....
.....

Królewski Ogród Botaniczny

.....

Królewski Ogród Botaniczny w Peradeniya jest zlokalizowany około 5 kilometrów na zachód od Kandy, w pobliżu najdłuższej rzeki Sri Lanki - Mahaweli River. Został ustanowiony w 1821 roku, niedługo po tym jak Anglicy ostatecznie podbili Sri Lankę i ustanowili tu trwającą ponad 100 lat okupację. Ale jego rodzima tradycja sięga XIV wieku. Ogród zajmuje niemal 60 hektarów. Znajduje się tu ponad 4000 gatunków roślin, w tym: zioła, przyprawy, rośliny medyczne, palmy, bardzo sławna kolekcja orchidei i najstarsze drzewo figowe Sri Lanki, a może i świata.

.....
.....

Na wizytę w Królewskim Ogrodzie Botanicznym zarezerwuj sobie cały dzień. Jest co podziwiać. Ogród ten słynie na całym świecie zarówno ze swojej różnorodności, jak i z bogactwa i rzadkości zgromadzonych okazów. Spacer po tym niezwykłym terenie jest doznaniem estetycznym najwyższych lotów. Oprócz roślin, można tu spotkać także lokalnie występujące makaki, niezwykle rzadki gatunek lankijskiego pająka oraz jedne z największych nietoperzy na świecie. Rudawki wielkie, zwane latającymi lisami, są pozbawione zmysłu echolokacji. Śpią na drzewach lub latają między nimi także w ciągu dnia, dlatego spotkanie z nimi jest niemal pewne jak w banku. Zdecydowanie jest to niezwykły widok.

.....
.....

Sri Lanka to wyspa, która zachwyca swoją egzotyczną przyrodą i bogatą tradycją. Aby objechać ten kraj dookoła i doświadczyć wszystkich jego niezwykłości warto spędzić tu minimum dwa tygodnie. Kilka dni koniecznie trzeba przeznaczyć na błogie leniuchowanie na najpiękniejszych plażach świata, by potem w pełni sił wyruszyć w dalszą podróż po tym zachwycającym kraju.

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/