10 najpiękniejszych miejsc na Maderze

Madera nazywana jest często krainą wiecznej wiosny. Nazwę tę zawdzięcza stabilnej całorocznej temperaturze powietrza i łagodnemu klimatowi, który zapewnia nieustanną wegetację bujnej roślinności. Średnia temperatura powietrza oscyluje w granicach 23-28 stopni, a temperatura wody - 20 stopni Celsjusza. Madera to szczyt zatopionego w Oceanie Atlantyckim wulkanu. Wszystko tu zatem leży "pod górkę" :). Dlatego do dogłębnego zwiedzenia Madery potrzebujemy dwóch rzeczy: samochodu i wygodnych butów, najlepiej trekkingowych. Na tej rajskiej wyspie mamy wszystko, co sprawia, że wakacje są zarazem wygodne, ciekawe i aktywne. Oto miejsca, które naszym zdaniem zdecydowanie warto odwiedzić. Będą wśród nich i pachnące wawrzynem lasy laurowe, i klimatyczne miasteczka, i wysokie góry, w których czasem leży śnieg, i najwyższe europejskie klify, i oczywiście plaże :).
.....
.....

Fanal - Las Mglisty

.....

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych pejzaży Madery jest las mglisty Fanal, który zyskał sobie przydomek magicznego miejsca. I chyba rzeczywiście jest ono magiczne, zwłaszcza jeśli chodzi o widoki i atmosferę. Ale zacznijmy od kilku realiów. Las mglisty Fanal leży w północno zachodnim rejonie wyspy. Można tu przyjść pieszo szlakiem górskim PR13 - Vereda do Fanal, albo przyjechać samochodem (w pobliżu znajduje się parking). Fanal zawdzięcza swoją legendę pojawiającej się znienacka mgle. Ogromne, pradawne laurowe drzewa, które wedle legendy mają moc spełniania najskrytszych ludzkich marzeń, stoją w posągowych pozach na dywanie wiecznie zielonych łąk. Co kilkadziesiąt minut Fanal zatapia się we wszechogarniającej mgle. I to jest właśnie ten moment, kiedy las odsłania swoją największą fotogeniczność i filmową atmosferę tajemniczości, bo zatopiony we mgle przywodzi na myśl scenerię z filmów fantasy. A kiedy mgła znika naszym oczom ukazuje się przepiękny widok na okoliczne góry i lasy, a także na leżące dookoła… krowie placki :). Fanal to także tradycyjne miejsce wolnego wypasu tutejszych krów. Rzeczywistość i bajka w jednym? Panie i Panowie - życie!

.....
.....

Płaskowyż Paul da Serra

.....

Paul da Serra to jedyny płaskowyż Madery. Leży on na wysokości 1500 m. n.p.m. i zajmuje powierzchnię 24 km². Najwyższym punktem Paul da Serra jest szczyt Pico do Paul (1640 m n.p.m.), z którego rozciąga się imponujący widok na całą okolicę. Droga na płaskowyż od strony Funchal - stolicy wyspy - prowadzi przez przepięknie pachnące lasy wawrzynowe, a dojazd tu jest przygodą samą w sobie. W ciągu zaledwie kilkunastu minut auto wspina się krętymi serpentynami na przewyższenia rzędu 600-800 metrów. Widoki są naprawdę zniewalające i to zarówno na rozciągającą się dookoła pustą przestrzeń, jak i na otaczające płaskowyż intensywnie zielone lasy, wąskie doliny oraz górskie szczyty. Przez płaskowyż prowadzi trasa dojazdowa do lasu Fanal. Kiedyś rozważano tu budowę lotniska, ale na szczęście ze względu na trudny dojazd, zrezygnowano z tego pomysłu i dziś samoloty lądują tuż nad oceanem, na jednym z najtrudniejszych i widowiskowych lotnisk świata.

.....
.....

Pico do Arieiro (1818 m n.p.m)

.....
Pico do Arieiro to trzeci co do wysokości szczyt Madery, który oferuje niesamowite widoki na cały Masyw Centralny. Dojazd do Pico do Arieiro jest bardzo prosty, ponieważ można niemal na samą górę wjechać samochodem. Oczywiście istnieje też możliwość wędrówki górskim szlakiem. Co kto woli :). Na szczycie znajduje się płatna toaleta, bar, sklep z pamiątkami i charakterystyczna biała kopuła radaru portugalskich sił powietrznych. Szczyt zwykle wystaje powyżej linii chmur, a wąska skalista ścieżka, która prowadzi z punktu widokowego dalej w kierunku Pico Ruivo jest niezwykle fotogeniczna i stanowi zapowiedź czekającej na wędrowca przygody. Widoki rozciągające się z Pico do Arieiro, a zwłaszcza słynne skalne Schody do Nieba, to inspiracja dla najbardziej spektakularnych zdjęć z Madery. Dojazd samochodem nie jest zatem złą opcją, zwłaszcza jeśli ktoś planuje przejść słynną i bardzo wymagającą trasę Vereda do Areeiro z Pico do Arieiro na najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo.
.....
.....

Pico Ruivo (1861 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Madery

.....

Słynna trasa PR1, czyli Vereda do Areeiro z Pico Arieiro na Pico Ruivo to bardzo wymagająca i równocześnie zachwycająca sześciokilometrowa wędrówka poprzez maderski Masyw Centralny. Cała trasa prowadzi bardzo wąską skalną ścieżką przyklejoną do górskich zboczy, wiodącą skalnymi tunelami (uwaga! koniecznie zabierzcie latarki) i graniami wiszącymi nad przepaścią. Ale to, co jest najbardziej charakterystyczne dla tej trasy to kilkusetmetrowe przewyższenia i setki, a może i tysiące stromych schodów prowadzących ostro raz w górę, a raz w dół. Ponieważ przejście pętli Vereda do Areeiro z Pico do Arieiro na Pico Ruivo i spowrotem to całodniowa wyprawa, przygotujcie sobie odpowiedni zapas wody i jedzenia. Tuż przed szczytem Pico Ruivo znajduje się małe górskie schronisko - jedyne miejsce na trasie, w którym możecie kupić coś do jedzenia lub do picia. Ponieważ trasa jest naprawdę bardzo wymagająca, głównie ze względu na swoje przewyższenia, upał latem i oblodzenia zimą, konieczne są górskie buty, okulary słoneczne, czapeczka z daszkiem i w zależności od pory roku odpowiednie ubrania oraz bardzo dobra kondycja. Pomimo całej swojej trudności jest to też jedna z najbardziej zachwycających górskich tras na świecie!

Uwaga! Zimą na Pico do Arieiro i na Pico Ruivo może wiać mocny wiatr, a na trasie zalegać śnieg i mgła - wtedy szlak Vereda do Areeiro może być zamknięty dla turystów.

.....
.....

Półwysep Świętego Wawrzyńca - Ponta de São Lourenço

.....
Jak widać, Madera to miejsce, które aż prosi się o codzienny trekking. Kto podejmie wyzwanie, zostanie sowicie nagrodzony niezapomnianymi doznaniami, emocjami i wspomnieniami. Do najpiękniejszych trekkingów na Maderze zaliczana jest trasa PR 8 - Vereda da Ponta de São Lourenço, czyli szlak przez Półwysep Św. Wawrzyńca - najbardziej wysunięty na wschód fragment wyspy. Przejście całej trasy zajmuje około 5 godzin. Po drodze znajduje się kilka zapierających dech w piersiach punktów widokowych na Ocean Atlantycki, małe, dzikie zatoczki i wpadające wprost do wody skalne klify. Są też dwie malutkie plaże, więc jeśli ktoś ma ochotę na krótką kąpiel, to najlepiej w drodze powrotnej skorzystać z takiej ochłody, zwłaszcza latem. Na półwyspie wieje bardzo silny wiatr i świeci ostre słońce, dlatego należy zachować podwójną ostrożność i zabrać ze sobą krem z filtrem oraz nie zbliżać się do krawędzi wyznaczonej trasy. Casa di Sardinha to jedyne schronisko na całej trasie. Lubimy nazywać je schroniskiem pod palmami. Znajduje się tu bar oraz płatna toaleta. Tutaj też kończy się główny szlak. Dalsza część to wędrówka na szczyt wzniesienia Pico do Furado - ale uwaga! oficjalnie ta część trasy jest zamknięta. Decydując się na wejście na górę, trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ podejście jest bardzo strome i wąskie, a na szczycie wieje porywisty wiatr. Za to widoki z Pico do Furado są po prostu obłędne :).
.....
.....

Santana - najpiękniejsza wioska Madery

.....
Santana na portugalskiej Maderze to wioska, która słynie z trójkątnych, kolorowych tradycyjnych domków. Domki pokrywa stromy dach ze strzechy, który miał chronić przed porywistami wiatrami, wiejącymi na Maderze w porze zimowej. Dookoła otaczają je kwietne ogrody i porośnięte zielenią szczyty. Wioska znajduje się w górzystej części Madery, w pobliżu pradawnych lasów wawrzynowych i słynnych ścieżek wzdłuż wodnych kanałów - tzw. lewad. Obecnie we wnętrzach domków znajdują się najczęściej sklepy z pamiątkami, choć niektóre z nich są nadal zamieszkane. Wypad do Santany warto połączyć z kilkugodzinnym trekkingiem po pobliskich lewadach.
.....
.....

Lewady & lasy wawrzynowe

.....

Lasy wawrzynowe, czyli Laurissilva to jedne z ostatnich lasów reliktowych na świecie - szacuje się, że występowały one na ziemi już dwadzieścia milionów lat temu. Dziś można je zobaczyć jedynie na Wyspach Kanaryjskich oraz na należących do Portugalii archipelagach Madery i na Azorach. Właśnie w tych pierwotnych lasach znajdują się liczne trasy trekkingowe poprowadzone wzdłuż lewad - kanałów, którymi od wieków gromadzono i transportowano wodę z górskich cieków wodnych. Lewady oplatają gęstą siecią niemal całą Maderę, Każdy może dostosować do siebie trudność, rodzaj i długość trasy trekkingowej ponieważ do wyboru mamy około 200 lewad o łącznej długości 3000 km. Najsłynniejsze trasy to prowadząca do Santany Levada do Caldeirão Verde - PR9 oraz Levada do Alecrim – PR 6.2, Levada dos Cedros – PR 14, Levada do Rei – PR 18, Levada dos Tornos – Boaventura, czy Levada da Ribeira da Janela, ale prawda jest taka, że każda z lewad, jaką wybierzecie na pewno dostarczy Wam niezapomnianych doznań.

.....
.....

Funchal

.....

Stolica Madery Funchal leży na na południowym wybrzeżu wyspy, nad samym oceanem. Historia miasta portowego sięga XVI wieku. Atrakcje których nie możesz przegapić będąc w Funchal to wizyta na targu Mercado dos Lavradores oraz w ogrodzie botanicznym Monte Palace Tropical Garden, czy w licznych miejskich parkach. Również przejażdżka kolejką linową Funchal – Monte ma swój urok. Spacer ulicą Rua de Santa Maria słynącą z tego, że drzwi licznych barów, restauracji i kawiarni zostały pomalowane przez artystów z różnych stron świata, to także obowiązkowy punkt zwiedzania Funchal. Projekt Arte de Portas Abertas rozpoczął się w 2011 roku przywracając do życia tę nieco zapomnianą historyczną dzielnicę Funchal. Na głównym deptaku, na Starym Mieście, znajduje się pomnik odkrywcy Madery João Gonçalvesa Zarco, katedra, fort obronny, klasztor, liczne kościoły i pałace. Współcześnie miasto jest znane również z tego, że to właśnie tutaj w bardzo biednej rodzinie urodził się jeden z najwybitniejszych piłkarzy świata - Cristiano Ronaldo. Niedaleko mariny jachtowej znajduje się oczywiście muzeum poświęcone CR7, który i na Maderze, i w całej Portugalii jest uważany za boga :).

.....
.....

Cabo Girão - najwyższy klif Europy

.....

Klif Cabo Girão leży wzdłuż południowego wybrzeża Madery, ale geograficznie stanowi części Afryki. Jest to najwyższy klif w Europie (589 m n.p.m.) i zarazem bardzo popularny turystyczny punkt widokowy na Maderze, odwiedzany rocznie przez około 2000 osób. Znajduje się tutaj obszerny taras ze szklaną podłogą, gwarantujący spektakularne widoki tuż pod naszymi stopami. Wstęp jest płatny, ale wysokość opłaty jest raczej symboliczna. Fajna atrakcja, którą warto "zaliczyć" przy okazji powrotu lub wyjazdu w kierunku miasteczka Camara de Lobos.

.....
.....

Plaże na Maderze

.....

Sprawdziłyśmy też tutejsze plaże i potwierdzamy, że na Maderze jest gdzie uprawiać morskie kąpiele. Wyspa oferuje głównie plaże kamieniste, ale też piaszczyste: czarne i jedną żółtą. Znajdziemy tu plaże z pełną infrastrukturą i dzikie, malutkie plaże ukryte w nostalgicznych zatoczkach. Miejskie plaże gwarantują bezpieczny wypoczynek dla rodzin z małymi dziećmi. Dla turystów spragnionych adrenaliny znajdą się miejsca z trampolinami i pomostami, z których można skakać wprost do oceanicznej toni. Generalnie wybór i dostęp do plaż na Maderze jest bardzo zróżnicowany. Jedne znajdują się na wyciągnięcie ręki, a inne wymagają zaangażowania i samozaparcia, żeby do nich dotrzeć. Opis topowych naszym zdaniem plaż na Maderze znajdziecie w tym poście: Madera - najpiękniejsze plaże.

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/