Azory - wakacje w Portugalii. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?


Azory to jedno z najbardziej magicznych miejsc na świecie. Archipelag dziewięciu wysp pochodzenia wulkanicznego rzuconych pośrodku Atlantyku urzeka niesamowitą pierwotną przyrodą, jeziorami uśpionymi na dnie kraterów, parującymi źródłami geotermalnymi, ukrytymi w bujnych lasach wodospadami i lagunami czarnego mięciutkiego piasku, które zachęcają do letniego wypoczynku i kąpieli w oceanicznych wodach. Okruchy lądu, które po dzień dzisiejszy wyglądają jak rajski ogród... Brzmi zachęcająco? 

Azory były na naszej liście podróżniczej już od pewnego czasu i w końcu udało się zrealizować to marzenie. I szczerze mówiąc, jeśli chodzi o wojaże wakacyjne, to Azory przebiły wszystko :). To najlepsze miejsce na spędzenie urlopu letniego. Teraz mamy zagwozdkę: Gdzie pojechać w przyszłym roku ;)? 

.....
.....

Gdzie leżą Azory?

.....
Azory leżą na Oceanie Atlantyckim i stanowią część Archipelagu Wysp Makronezyjskich, do których zalicza się również: Maderę, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Dzikie oraz Wyspy Zielonego Przylądka. Autonomiczny Region Azorów to jeden z dwóch (oprócz Madery) autonomicznych regionów Portugalii. Politycznie stanowią część Portugalii, ale dysponują własnym rządem, autonomiczną władzą ustawodawczą i sądowniczą. Azory posiadają aż trzy stolice. Oczywiście najbardziej znaną jest Ponta Delgada, znajdująca się na największej z wysp: São Miguel. Pozostałe to: Horta na wyspie Faial oraz Angra do Heroismo na wyspie Terceira. Azory to również dwa najdalej wysunięte na zachód punkty Unii Europejskiej. Są oddalone o 1400 kilometrów od Europy i około 3000 kilometrów od Ameryki Północnej.
.....
.....

Przyroda na Azorach

.....

Wyspy azorskie są nazywane często Hawajami Europy lub też ostatnim rajem na ziemi. I chyba faktycznie są najbardziej zielonym miejscem na naszym kontynencie. Bujna szata roślinna jest wynikiem wysokiej wilgotności powietrza, częstych opadów oraz wyjątkowo żyznej, wulkanicznej gleby. Grzbiety górskie wprost toną w zieleni. Wszędzie, ale to dosłownie wszędzie rosną kwiaty - przede wszystkim hortensje, które kwitną nie tylko w maju, jak możemy przeczytać na różnych portalach internetowych, ale również w pozostałych miesiącach letnich, w tym w sierpniu i wrześniu.

.....
.....

Równie często widziany na wyspach azorskich jest żółty kwiat imbiru Kahili Hedychium, który porasta tutejsze wzgórza. Co ciekawe - kiedy zerwiemy pojedynczy kwiat, możemy z niego wysysać sok :). Poza tym spotykamy anturium, amarylis czy wrzosiec. Azory to, podobnie jak Madera, strefa lasów wawrzynolistnych, które są unikatowe na skalę światową. Dawniej występowały również na terenach południowej Europy i północnej Afryki, obecnie można je zobaczyć wyłącznie na wyspach makaronezyjskich i w północnym Maroku.

.....
.....

Jaka pogoda jest na Azorach i kiedy najlepiej jechać?

.....

Generalnie, gdybyśmy chcieli opisać pogodę na Azorach, to jest to: słońce, deszczyk, chmurka i znowu słońce i chmurka. Nawet mieszkańcy wysp się śmieją, że u nich występują cztery rodzaje pogody: 1. sunny, 2. cloudy, 3. cloudy i 4. rainny (słoneczna, z chmurką, z chmurką i deszczowa).

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie wysp azorskich są lipiec i sierpień. Wtedy opadów jest najmniej i można się cieszyć słoneczną pogodą. Średnie temperatury zanotowane na przestrzeni lat wskazują na około 24-26 stopni Celsjusza w miesiącach letnich (w sierpniu mieliśmy pomiędzy 24 a 27 stopnie). Dla nas Polaków to naprawdę bardzo przyjemna pogoda - nie ma typowych dla południa Europy 40-stopniowych męczących upałów, wysuszonego powietrza i żaru lejącego się z nieba. W zimie z kolei należy spodziewać się większych opadów, ale temperatura spada jedynie o kilka stopni i średnio wynosi 16-18 stopni Celsjusza. Jak widać dużych wahań temperatur nie ma i są one umiarkowane przez cały rok. 

.....
.....

Co z kąpielami w oceanie? Na pewno są orzeźwiające, bo to przecież nie Morze Śródziemne. Zdecydowanie nie jest to również Bałtyk - orzeźwienie orzeźwieniem, ale fajnie wejść do wody, która nie mrozi ;). Temperatura oceanu to około 20 -25 stopni w miesiącach letnich, zimą spada do 15-17.

Jak widać amplitudy są wyrównane, temperatura nie ulega dużym wahaniom i sprzyja podróżowaniu przez cały rok - obojętne czy jedziemy wiosną, latem czy zimą. Jedynym mankamentem (ale naprawdę istotnym) w miesiącach zimowych są opady, a te mogą pokrzyżować nawet najlepsze plany związane ze zwiedzaniem wyspy. Jeśli zamierzacie spędzić na Azorach wakacje, trochę poplażować i pozwiedzać wyspę to zdecydowanie rekomendujemy lipiec i sierpień.

.....
.....

Gdzie mieszkać na Azorach?

.....

W tym miejscu można by napisać cały artykuł. Dopóki ktoś nie pojedzie na Azory, dopóty nie będzie wiedział jak to wszystko wygląda w rzeczywistości. Nie spodziewajcie się wakacyjnych kurortów w postaci wielkich hoteli - tych na Azorach nie znajdziecie. I dobrze :). Zagospodarowanie turystyczne sprowadza się tutaj do wynajmu domów bądź apartamentów. Baza noclegowa jest ograniczona. Być może jest to wynikiem tego, że w naszej indywidualnej opinii wyspy azorskie nie są jeszcze tak popularne jak na przykład Madera, więc i lokalni mieszkańcy nie są przygotowani do tłumu turystów. I mimo że na Google Maps znajdziecie mnogość punkcików z ofertą noclegów, to jednak z doświadczenia mówimy, że znikają w oka mgnieniu nawet na kilka miesięcy przed sezonem.

.....
.....
My zwiedziliśmy praktycznie całą wyspę São Miguel, która notabene jest największą spośród wysp azorskich i ma największe i najlepsze zaplecze turystyczne. I choć nie widzieliśmy ani Heroismo ani Flores, to możemy przypuszczać, że baza noclegowa w tych miejscach jest jeszcze uboższa. Również ofert na tak popularnych portalach jak Booking.com i Airbnb jest niewiele, a większość z nich jest naprawdę bardzo droga. Taki wyjazd może faktycznie uderzyć po portfelu, szczególnie jeśli wybieracie się rodzinnie z dziećmi. Ceny noclegów na Azorach są przeróżne. Są i takie, gdzie zapłacimy grube tysiące, a są i takie, gdzie za grosze wynajmujemy cały domek w pięknym miejscu. Jeżeli jednak będziecie zainteresowani takimi wakacjami, a nie macie czasu na poszukiwania fajnych miejscówek, to piszcie do nas, a przygotujemy dla Was Indywidualny Plan Podróży - z noclegami i atrakcjami, które koniecznie trzeba zobaczyć.
.....
.....

Jak się przemieszczać po wyspie?

.....

Najlepszym rozwiązaniem - i ten gorąco polecamy - jest wynajem samochodu. W zasadzie z ręką na sercu przyznajemy, że nie wyobrażamy sobie innego sposobu podróżowania po wyspie. Komunikacja publiczna jest dość średnia (ładnie to ujmując). Nie opieralibyśmy się ani na godzinach odjazdów czy przyjazdów autobusów, ani nawet na tym, czy w ogóle przyjadą. Nawet w wysokim sezonie - lipiec, sierpień - może okazać się, że nie będziecie mieli jak dostać się w wymarzone miejsce. Poza tym najem samochodu pozwoli Wam zwiedzić wyspę we własnym tempie i na własną rękę. Punktów z wynajmem samochodów jest całkiem sporo. Należy to jednak zrobić jeszcze przed sezonem, najlepiej kilka miesięcy wcześniej. Będziecie mieć wybór co do wielkości i oczywiście ceny samochodu, a te najtańsze bardzo szybko znikają z ofert rent-a-car.

.....
.....

Inną możliwością przemieszczania się po wyspie jest podróżowanie na rowerze. Takich amatorów na São Miguel widziałyśmy całkiem sporo. To na pewno doskonała opcja dla tych, którzy podróżują w pojedynkę, by zresetować umysł i ciało, albo dla par, grup przyjaciół, dla wszystkich dla których aktywne spędzanie czasu wolnego jest sposobem na wakacje. Raczej odradzamy zwiedzanie wyspy na rowerze rodzinom z dziećmi - wyspa jest górzysta, a podjazdy naprawdę strome. 

.....
.....

Czy na Azorach jest czysto?

.....

Wyspy azorskie to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. I zapewne jedno z najczystszych. Mieszkańcy dbają o środowisko i lokalne otoczenie. Domy są zadbane, ogrody pięknie zagospodarowane, a na ulicach wszystko uprzątnięte co do jednego papierka ;). Na wspomnienie zasługuje tu również czystość linii brzegowej. Plaże są pod tym względem wyjątkowo zadbane - nie zobaczycie tu papierków po lodach czy nawet zgaszonych końcówek papierosów - co wydawałoby się nie takie oczywiste, bo to akurat często spotyka się na całym świecie. Tutaj władze rozwiązały problem kubeczkami, które znajdują się przy wejściu na plażę. Są ogólnodostępne i zdecydowanie pomagają w zachowaniu czystości plaż.

.....
.....

Czy warto pojechać na Azory?

.....

Mieszkańcy Azorów zwracają wyjątkową uwagę na to, by ich wyspy zachowały dziewiczy charakter i były pięknym, czystym miejscem dla przyszłych pokoleń. Ich starania zostały docenione przez wiele międzynarodowych komitetów, które zajmują się oceną zrównoważonego rozwoju. Wyspy azorskie od lat przodują w rankingach na najpiękniejsze miejsce na globie. Spośród najbardziej prestiżowych nagród można tu wymienić: najwyższe wyróżnienie Quality Coast Platinium Award za najbardziej zielone i najczystsze miejsce na świecie, nagrodę Best of Nature na ITB Berlin czy też TOP 100 Destination w rankingu najbardziej zrównoważonych kierunków podróżniczych. Od 2007 roku Azory dominują w rankingu National Geographic jako jeden z najatrakcyjniejszych rejonów świata, a w roku bieżącym 2023 zostały ogłoszone hitem podróżniczym - National Geographic Best of the World 2023 Nature. To absolutny raj na ziemi, który jako obowiązkowy punkt destynacji podróżniczych należy wpisać na swoją bucket list.

I tym chyba zakończymy - to najlepsza rekomendacja, by odwiedzić Azory :).

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Piękna oprawa graficzna i zdjęciowa - ten ebook to idealny pomysł na prezent dla Twoich najbliższych miłośników podróży. Interaktywne menu - łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach w książce zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Plan podróży - podajemy Ci gotowy
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/