Chorwacja, Istria: Kamenjak & Pula

Wakacje w Chorwacji? Zawsze! Tym razem zapraszamy Cię do Istrii - jednego z najpiękniejszych urlopowych rejonów tego kraju. Szczególnie polecamy Przylądek Kamenjak - najdalej wysunięty na południe fragment Istrii, który zachwyci Cię wspaniałą przyrodą, nietkniętą ręką ludzkiej cywilizacji. W pobliskiej Puli, której korzenie sięgają czasów rzymskich, rozsmakujesz się w atmosferze śródziemnomorskich klimatów. Półwysep Istria ma do zaoferowania krystalicznie czystą wodę, piękne kamieniste plaże oraz klimatyczne miasteczka o wielowiekowej historii. Jeśli zatem planujesz wakacje w Chorwacji, koniecznie zaglądnij na Istrię!
.....
.....

Istria & Przylądek Kamenjak

.....

Przylądek Kamenjak, znany jest także pod nazwą Półwysep Premantura (Punta). Dosłownie wbija się on w głąb morza niczym bardzo długie molo na prawie sześć kilometrów. Do złudzenia przypomina morski pomost, poniewaz jego szerokość to średnio zaledwie jeden kilometr. Charakterystyczne poszarpane i skaliste wybrzeże Kamenjaka to niezwykła mozaika bezludnych wysepek, zatoczek i plaż, słynących ze swej dzikości i niezaprzeczalnego piękna. Zachodnie wybrzeże przypomina raczej azjatycki step, nie ma tu asfaltowych dróg, a jedynie biała mączka, która wchodzi w każdy zakamarek i osiada na skórze i karoseriach samochodów niczym pudrowa woalka.

.....
.....

Na przylądku utworzono rezerwat przyrody Kamenjak National Park, który jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, także tych morskich. Przy wjeździe na Przylądek Kamenjak samochodem czy motocyklem obowiązuje opłata. Piesi i rowerzyści są z niej oczywiście zwolnieni. Szczegółowe informacje na temat dojazdu i parkingów można znaleźć pod tym linkiem: Dojazd do Przylądka Kamenjak. Na Kamenjaku znajdują się dwa porty morskie: Polje i Podlokva, które są używane przez lokalnych mieszkańców. Wśród jachtów i łodzi komercyjnych najbardziej popularna jest zatoczka Veliki Portic.

.....
.....

Kamenjak - najpiękniejsze plaże

.....
Kamenjak oferuje wiele miejsc do pływania, także dla rodzin z dziećmi, i to pomimo tego, że w większości są tu plaże kamieniste, albo nawet składające się wyłącznie z wielkich głazów i kamieni. To właśnie w nich tworzą się spokojne i płytkie zatoczki, wręcz idealne dla baraszkujących w wodzie maluszków. Kamenjak słynie też z miejsc fantastycznie nadających się do skoków do wody z wysokości. Do większości plaż dojedziemy samochodem, do innych wyłącznie rowerem, a niektóre miejsca są dostępne tylko od strony morza.
.....
.....

Na plażowanie na Kamenjaku warto sobie zarezerwować calutki dzień, a nawet tydzień, by codziennie pojawić się na innej plaży. Kamenjak to też idealne miejsce do uprawiania nurkowania i snorkelingu. Na przylądku znajdują się centra nurkowe, a tutejsze krystalicznie czyste wody Adriatyku skrywają w sobie bogactwo podmorskiego świata. Na Kamenjaku nie ma żadnych budynków: ani domów, ani hoteli, a plaże nie posiadają bogatej infrastruktury. Uważamy, że to spory atut tego miejsca, poniewaz dzięki temu zachowuje ono swój dziki, niezmącony cywilizacją charakter. Zabierz więc ze sobą woreczki na odpady, ręczniki, parasole, zabawki dla dzieci oraz prowiant. Świetnie sprawdzi się mała, podróżna lodówka.

.....
.....

Pula - śladami Rzymian

.....
Wracając z Kamenjaka zarezerwuj sobie czas na zwiedzanie pobliskiej Puli - miasta, które w sposób wyjątkowy łączy się z burzliwą historią wielkiego Imperium Rzymskiego. Żeby w pełni skorzystać z uroków tego miejsca, możesz na przykład wynająć nocleg w Puli, a na plażowanie jeździć na Kamenjak. Ponieważ na Istrii dnie są długie, a wieczory ciepłe, po pobycie na plaży zdążysz na pewno poznać Pulę we wszystkich jej odsłonach. Już samo położenie miasta zasługuje na uwagę.
.....
.....
Pula leży w południowej części Istrii, w głębokiej zatoce, na drodze do Przylądka Kamenjak. Miasto rozciąga się na siedmiu wzgórzach: Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondi Pola i Pra Grande. W II wieku przed naszą erą zajęli je Rzymianie i od tej pory, aż do czasów bizantyjskich cieszyło się prosperitą,jako ważny ośrodek handlowy i kulturowy Imperium. Następnie w wyniku różnych wydarzeń historycznych Pulą rządzili: Wenecjanie, Włosi, Austriacy i Słowianie: Jugosłowianie, a obecnie Chorwaci. W Puli urodzili się książęta Ziemi Cieszyńskiej i Żywieckiej oraz oficerowie Wojska Polskiego: Leon Karol Maria Habsburg-Lotaryński oraz Karol Olbracht Austriacki.
.....
.....

Pula - co warto zobaczyć?

.....

Z pewnością do najznamienitszych zabytków Puli należy rzymski Amfiteatr, rozbudowany przez cesarza Wespazjana - pomysłodawcę rzymskiego Koloseum. Amfiteatr zbudowany jest z białego wapienia, ma trzy kondygnacje. Docelowo mógł on pomieścić 23 tysiące widzów, co czyni go szóstym co do wielkości obiektem tego typu na świecie. Amfiteatr w Puli jest jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów starożytnego Rzymu. Dwa pozostałe to Koloseum i Amfiteatr w Al-Dżamm w Tunezji.

.....
.....

W czasach starożytnych organizowano tu walki gladiatorów, a nawet morskie bitwy, tak zwane naumachie. Dzisiaj Amfiteatr w Puli jest areną koncertów wielkich gwiazd, a co ciekawsze - meczów hokeja. W Puli, która była jednym z najważniejszych miast Imperium, znajdziesz także inne rzymskie budowle: pozostałości po Forum, Świątynię Augusta i Romy, Mały Teatr Rzymski, Bramę Herkulesa oraz Łuk Triumfalny Sergiusza. Poza tym warto zwiedzić obiekty z późniejszej historii miasta: Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, średniowieczny Ratusz, zamek oraz kaplicę Santa Maria Formosa.

.....
.....

W letnie, rozgrzane wieczory Pula ma do zaoferowania prawdziwą śródziemnomorską atmosferę: restauracje z doskonałymi owocami morza, wyśmienite lokalne wina i muzykę graną na żywo na brukowanych uliczkach i placach. Jeśli połączysz plażowanie na Przylądku Kamenjak z wieczorami w rozgrzanych letnim słońcem miasteczkach Istrii, gwarantujemy, że zapewnisz sobie wspaniałe wspomnienia i relaksujące wakacje. I jeszcze jedno. Nie zapomnij przywieźć ze sobą świetnej, tutejszej oliwy!

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/