City Break: Warszawa

Warszawa, Kraków i Wrocław znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych podróżniczo miast Europy. Co oprócz pięknych zabytków, historii i atrakcji zdecydowało o wysokich miejscach rodzimych lokalizacji? Uwaga! Chodzi przede wszystkim o koszty podróży. Choć w świetle szalejącej inflacji brzmi to abstrakcyjnie, to jednak nadal polskie miasta wypadają konkurencyjnie na tle zachodnich metropolii, zwłaszcza w obszarze cen hoteli, transportu i jedzenia.
.....
.....
O Krakowie, do którego Ania ma bardzo wielki sentyment, pisałyśmy już na naszym blogu w poście Mój Kraków. Teraz nadeszła pora na wizytę w Warszawie. A ponieważ nie mamy tam daleko, proponujemy krótki wypad na weekend, czyli popularny city break. Co warto zobaczyć i gdzie warto pójść jeśli mamy do dyspozycji tylko lub aż dwa dni? Zobaczcie nasz przewodnik po Warszawie w pigułce.
.....

Pałac Kultury i Nauki 

.....
.....
Od czego zacząć? WIadomo, od symbolu! Jeśli dotrzecie do Warszawy pociągiem, co jest dosyć wygodną opcją przynajmniej z południa Polski, to pierwszą rzeczą, jaką zobaczycie po opuszczeniu Dworca Centralnego będzie Pałac Kultury i Nauki. PKiN jest drugim najwyższym budynkiem w Polsce - liczy sobie 237 metrów wysokości i 42 piętra, a nocą jest bardzo ładnie podświetlony. Od roku 2007 PKiN jest wpisany do rejestru zabytków.
.....
.....
W Pałacu Kultury znajdują się ważne miejsca związane z polską kulturą, m.in.: Teatr 6.piętro Michała Żebrowskiego oraz słynna Sala Kongresowa. Uroda Pałacu budzi wiele kontrowersji, ale nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w naszym kraju. Co do urody, to czy wiecie, że pałac jest inspirowany pośrednio amerykańskimi wieżowcami ery art déco? Bezpośrednią inspiracją były radzieckie drapacze chmur wybudowane na przełomie lat 40-tych i 50-tych - czyli Siedem Sióstr.
.....

Trakt Królewski: od Nowego Świata po Krakowskie Przedmieście
 

.....
.....
Spacer po Warszawie zaczynam zwykle od ulicy Nowy Świat. Jest to bardzo przyjemne miejsce mimo, że nadal ulica ta nie jest wyłącznie deptakiem. A szkoda, choć ma to swoje wytłumaczenie w przeszłości. Historia Nowego Świata sięga XVII wieku, kiedy to Stara Warszawę i Ujazdów zostały połączone Traktem Królewskim. Z czasem, gdy Warszawa zaczęła się rozrastać, przy Trakcie powstawały coraz to nowe budynki. Na Nowym Świecie rosną tylko dwa drzewa: są to stare grusze samosiejki. Obecnie, po remoncie ulicy w 1996 roku funkcjonuje tu wiele ogródków, kawiarni i restauracji.
.....
.....
Nowy Świat ma zaledwie kilometr i łączy się dość płynnie z Krakowskim Przedmieściem - świadkiem licznych manifestacji patriotycznych. Jest to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Warszawy, o wielkim znaczeniu historycznym. Z tego też powodu stoi tu wiele ważnych dla Polski budynków: Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, dom Fryderyka Chopina, Uniwersytet Warszawski, Pałac Czapskich, liczne kościoły i kamienice, a także słynne pomniki: Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika. W 1994 Trakt Królewski wraz z historycznym zespołem miejskim Warszawy oraz z Wilanowem został uznany za pomnik historii.
.....
.....

Plac Zamkowy i Stare Miasto 

.....
Krakowskim Przedmieściem przechodzę dalej, na Plac Zamkowy, a stamtąd na Stare Miasto. Na Placu Zamkowym, który jest punktem startowym Traktu Królewskiego, znajdują się dwa ważne symbole narodowe: kolumna Zygmunta i Zamek Królewski. Plac wytyczono w 1818 roku wedle projektu generalnego architekta rządowego Jakuba Kubickiego, który zaprojektował wiele innych warszawskich budynków ery klasycyzmu, m.in.: Belweder. Dawniej było to miejsce triumfalnych wjazdów królów polskich, zwłaszcza z dynastii Wazów. Przygotujcie się zatem na liczne wycieczki klasowe i tłum turystów. O każdej porze roku, nawet zimą :).
.....
.....
Stare Miasto to obecnie jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miejsc w Warszawie. Nie zawsze jednak tak było. Po latach świetności i rozkwitu w okresie od XIII do XVII wieku, Starówka podupadła stając się dzielnicą prostytucji i biedoty. Dopiero w XIX wieku rozpoczęto prace restauracyjne w obrębie Starego Miasta, zmierzające do przywrócenia mu dawnej świetności. Jednak zarówno Zamek Królewski jak i Staówka zostały zniszczone przez Niemców w okresie II Wojny Światowej w odwecie za Powstanie Warszawskie. Czy wiedzieliście, że z ponad 260 domów pochodzących z okresu średniowiecza, renesansu i baroku pozostało wówczas zaledwie sześć?
.....
.....

Łazienki Królewskie 

.....

Być w Warszawie i nie zobaczyć Łazienek Królewskich to błąd :). Z drugiej strony, jeśli mamy do dyspozycji zaledwie weekend to musimy dokonywać trudnych wyborów, co zobaczyć, a co odpuścić. Trakt Królewski to propozycja na pierwszy dzień. Co do drugiego dnia zostawiamy Wam dwie opcje do wyboru: Pałac w Wilanowie i Łazienki Królewskie właśnie. Temu przepięknemu i niezwykle interesującemu miejscu należy się osobny post. W tym wspomnimy tylko o kilku najważniejszych miejscach - must see.

.....
.....

Przede wszystkim na zwiedzanie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-ogrodowego króla Stanisława Augusta trzeba sobie zarezerwować ładną pogodę :), a poza tym najlepiej w sezonie wiosenno-letnim. Dlaczego? Ponieważ wszystkie kluczowe miejsca Łazienek: Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Oranżeria, Pomnik Jana III i Świątynia Egipska mieszczą się w ogromnym parku i po prostu musimy nieustannie przemieszczać się na zewnątrz. Po drugie ważne budynki: Biały Dom i Wodozbiór są otwarte do zwiedzania wyłącznie w tym okresie.

.....
.....

Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

.....

Równie ciekawą opcją do wyboru na drugi dzień pobytu w Warszawie jest wizyta w pałacu w Wilanowie. Pałac wybudowano w latach 1681–1696 dla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marii Kazimiery. Na początku był to typowy magnacki dwór w tradycyjnym, polskim stylu. Z czasem dobudowano do niego kolejne piętro i boczne skrzydła, a teren wokół przeznaczono na ogrody.

.....
.....

Wnętrza pałacu prezentują się dość skromnie, ponieważ niemal 80% ich wyposażenia została skradziona podczas II Wojny Światowej przez Niemców i Węgrów. Niestety podobny los spotkał przypałacowy ogród, który został całkowicie zdewastowany. Obecnie teren wokół Pałacu w Wilanowie został poddany rewitalizacji i można już cieszyć oko nowym ogrodem.

.....
.....

Jeśli w trakcie intensywnego spaceru po Warszawie dopadnie Was zmęczenie, to pamiętajcie, że nie samym zwiedzaniem człowiek żyje :). Zatrzymajcie się na kawę w kawiarni w Królewskich Łazienkach lub na dobry obiad na Nowym Świecie. Zróbcie sobie przystanek na kilka głębszych wdechów - latem powietrze w Warszawie jest całkiem przyjemne :). Wyskoczcie na drinka do klubu albo na nadwiślańską plażę lub przystań, albo popłyńcie w krótki rejs po rzece. Wieczorkiem idźcie do teatru lub na koncert. Warszawa ma przecież tyle do zaoferowania, by odbyć piękną podróż w stylu slow! Zatem miłego weekendu :)!

.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/