Wyróżnione 

Cristal Blue Ice Cave - Kryształowa Jaskinia Lodowcowa


Decyzja o podróży na Islandię zimą do najłatwiejszych nie należy, a przeglądając opinie na forach internetowych można się konkretnie zniechęcić. I jak to zwykle bywa, we wszystkim jest ziarno prawdy. Lodowa kraina to nie wyssana z palca nazwa, i lodowa faktycznie oznacza LODOWA! Śnieg, mróz, zamiecie, wiatry wiejące z prędkością, która przewraca. Pogoda jak w piosence z popularnej bajki Kraina Lodu:

Biały śnieg prószy na górze wieczorem
Nie widać nawet śladu stóp
Królestwo osamotnienia (…)
Wiatr wyje jak wirująca burza wewnątrz mnie

The Kingdom of Isolation - Królestwo Osamotnienia - to określenie pasuje tu jak ulał ;).

.....
.....
Oczywiście są plusy i minusy takiej wyprawy i zdecydowanie należy być przygotowanym na różne ewentualności i ekstrema pogodowe. Jednak Islandia zimą jest urzekająca, a krajobrazy otulone białym puchem zapierają dech w piersiach. Poza tym zima to jedyna pora roku, podczas której możemy zobaczyć zorzę polarną i zwiedzić jaskinie lodowe. I nie ukrywamy, że jest warto! Skuszeni bajkowymi widokami i możliwością eksploracji grot ukrytych w lodowcach bez cienia wątpliwości podjęliśmy decyzję o wyjeździe na Islandię zimą. I był to strzał w dziesiątkę! Zatem zapraszamy do królewskich komnat - Elza's Ice Cave :).
.....
.....

Vatnajokull Glacier - Lodowiec Vatnajokull

.....

Surowy, subpolarny klimat jaki panuje na Islandii jest łagodzony przez ciepły Prąd Zatokowy Golfsztrom. Duża ilość opadów oraz mroźnie zimy stanowią doskonałe warunki dla tworzenia się lodowców. Największy z nich to lodowiec Vatnajokull, który jest jednocześnie największym lodowcem Europy. Jeszcze przed kilkudziecięciu laty jego powierzchnia zajmowała 8400 kilometrów kwadratowych, co stanowiło aż 11% obszaru Islandii. Obecnie - w wyniku globalnego ocieplenia - tempo topnienia znacznie przyspieszyło i lodowiec skurczył się do 7700 kilometrów kwadratowych, co daje około 8% powierzchni wyspy. 

Średnia grubość lodu to, bagatela, 400 metrów, a maksymalna 950. Vatnajokull jest wyraźnie widziany nawet z kosmosu. I mimo, że lico lodowca jest mniejsze niż kiedyś, ogrom zgromadzonego tam lodu jest tak duży, że rzeka odprowadzająca wodę do oceanu potrzebowałaby 200 lat, by ją przetransportować! 

Vatnajokull to czapa lodowcowa składająca się z kopuł lodowych i aż 40 mniejszych lodowców wylotowych, których jęzory rozprzestrzenione są we wszystkich kierunkach. Jednak najciekawsze leży pod lodowcem…

.....
.....
Vatnajokull to nie tylko jęzory lodowe, ale również ogniste. Pod lodowcem ukrywa się aż 7 aktywnych wulkanów! Są to: Öræfajökull, Bárðarbunga, Kverkfjöll, Grímsvötn, Þórðarhyrna, Hamarinn, Esjufjöll. 

Nie tylko nazwy są straszne do wymówienia, wypluwana przez wulkany lawa jest równie przerażająca. Wybuchy wulkanów na Islandii są tak częste, że niekiedy zdarzają się rok do roku. Dość powiedzieć, że ostatni spektakl ognia i lawy nastąpił w roku 2022! Dla zainteresowanych pozostawiamy link do strony, gdzie znajdziecie pełną listę erupcji: List_of_volcanic_eruptions_in_Iceland. 

I tyle gwoli ciekawostek o lodowcu Vatnajokull i ukrytych pod nim wulkanach. Wróćmy do naszych jaskiń lodowych.
.....
.....

Ice Cave - jaskinia lodowa czy jaskinia lodowcowa?

.....
Oczywiście każdy z nas chce dokonać najlepszego wyboru: iść do najpiękniejszej jaskini, najbardziej kryształowej i najbardziej niebieskiej :). Wszystko musi być na tip-top, bo „Iceland's ice cave" to jedna z najdroższych wycieczek oferowanych w tym kraju. Ale jak to się mówi - monopol dyktuje ceny ;). W czym jest więc problem? Otóż w ofertach pojawia się różne nazewnictwo dotyczące jaskiń - raz jest to jaskinia lodowa, a innym razem lodowcowa. A my chcemy do najlepszej… Którą więc wybrać???
.....
.....
Nazewnictwo grota lodowa i lodowcowa to w zasadzie nasz polski podział. 

  • Według słownika geograficznego jaskinia lodowa to jaskinia ze stale występującym lodem, czyli skupieniami i naciekami lodowymi w tych jej miejscach, gdzie temperatura spada poniżej zera stopni. Przykładem takiej jaskini może być Jaskinia Lodowa w Ciemniaku. 
  • Natomiast jaskinia lodowcowa powstaje nie w masywie górskim, a w lodowcu. 
.....
.....
Islandczycy posługują się wyłącznie jedną nazwą ice cave i jest dla nich oczywistym, że mowa tu tylko o tej wydrążonej w lodowcu. Jeśli więc wybieracie wycieczkę Ice Cave in Iceland - bądźcie spokojni, to na pewno będzie zwiedzanie jaskinii lodowcowej.
.....
.....

Jak powstaje jaskinia lodowcowa?

.....
Jaskinie lodowcowe są rzeźbione przez wodę. Spływająca po lodowcu woda tworzy tak zwane mouliny, czyli szyby przypominające studnie, przez które przedostaje się w głąb lodowca. Drąży tunele, czasami łączy je w sieci, a czasami dociera na skraj lodowca tworząc magiczne kryształowe kieszenie. To właśnie one są dostępne do zwiedzania.
.....
.....

Cristal Blue Ice Cave - Kryształowa Błękitna Jaskinia Lodowcowa

.....
Cristal Blue Ice Cave to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji, bez cienia wątpliwości powiedziałybyśmy, na całym świecie. Kto zaglądnie na Islandię zimą, musi ją koniecznie zobaczyć. Kryształowa Jaskinia Lodowcowa to nie jedna jaskinia na lodowcu Vatnajokull. Jaskinie te topnieją, zmieniają kształt, niekiedy ulegają zawaleniu - jednym słowem są ruchliwe i niestałe. Może zdarzyć się tak, że w jednym roku taka jaskinia będzie dostępna do zwiedzania, a już w następnym absolutnie niemożliwa, by ją zobaczyć.
.....
.....
Lodowiec to stale zmieniający się twór, którego formacje przemieszczają się pod działaniem potężnego ciężaru. Warunki naturalne oraz ruch lodowca powodują, że jedne groty zanikają, a inne powstają. Można romantycznie powiedzieć, że to co odchodzi, ustępuje drogę nowemu życiu :). Dlatego jeśli mówimy o Kryształowej Jaskini Lodowcowej, to w zasadzie nie jest to nazwa własna jednej groty, a odnosi się generalnie do grot ukrytych w lodowcach.
.....
.....

Jak w praktyce wygląda wycieczka do Cristal Blue Ice Cave?

.....

Wyprawa trwa około 3 godzin, z czego godzina przeznaczona jest na dojazd i powrót.  Na miejsce można się dostać dzięki kilku firmom, które organizują wycieczki. Gwarantują one transport, opiekę przewodnika i oprowadzenie po jaskinii. Oczywiście, jeśli ktoś myśli, że zwiedzi jaskinię na własną rękę, to jest to po prostu niemożliwe. Żaden "zwykły" samochód nie dojedzie w okolice lodowca - nawet duży, terenowy z napędem 4x4. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć jakimi potężnymi truckami przemieszczaliśmy się w kierunku lodowca. 

.....
.....

Kiedy już przyjedziecie na miejsce, czeka Was jeszcze półgodzinna wędrówka do czoła lodowca. NIe jest ona trudna ani wymagająca - przejdzie ją dziecko, ale osoby ograniczone ruchowo już nie. Na trasie leży bowiem mnóstwo olbrzymich głazów, kamieni, a wszystko przyobleczone jest lodową skorupą. Jest bardzo ślisko i trzeba uważać. Oczywiście obowiązkowe są raki, ale te wraz z kaskiem ochronnym otrzymujemy od przewodnika zaraz na początku wycieczki.

Na miejscu zwiedzamy trzy komnaty lodowcowe. Każda z nich ma inne światło, a jedna piękniejsza od drugiej. Dojście do ostatniej prowadzi wąskim i niskim tunelem i trzeba się sporo nagimnastykować, aby tam dotrzeć. Zwiedzanie trwa około godziny - choć w zasadzie byłoby krócej, gdyby nie milion zdjęć, bez których nie ruszymy się z jaskini ;).

.....
.....

Trekking do jaskiń lodowcowych trochę nas wysuszył ;). Ale akurat na Islandii wody nie brakuje - ta z rzeki lodowca smakowała wybornie!

.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/