Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Cristal Blue Ice Cave - Kryształowa Jaskinia Lodowcowa
Decyzja o podróży na Islandię zimą do najłatwiejszych nie należy, a przeglądając opinie na forach internetowych można się konkretnie zniechęcić. I jak to zwykle bywa, we wszystkim jest ziarno prawdy. Lodowa kraina to nie wyssana z palca nazwa, i lodowa faktycznie oznacza LODOWA! Śnieg, mróz, zamiecie, wiatry wiejące z prędkością, która przewraca. Pogoda jak w piosence z popularnej bajki Kraina Lodu:
Biały śnieg prószy na górze wieczorem
Nie widać nawet śladu stóp
Królestwo osamotnienia (…)
Wiatr wyje jak wirująca burza wewnątrz mnie
The Kingdom of Isolation - Królestwo Osamotnienia - to określenie pasuje tu jak ulał ;).
Vatnajokull Glacier - Lodowiec Vatnajokull
Surowy, subpolarny klimat jaki panuje na Islandii jest łagodzony przez ciepły Prąd Zatokowy Golfsztrom. Duża ilość opadów oraz mroźnie zimy stanowią doskonałe warunki dla tworzenia się lodowców. Największy z nich to lodowiec Vatnajokull, który jest jednocześnie największym lodowcem Europy. Jeszcze przed kilkudziecięciu laty jego powierzchnia zajmowała 8400 kilometrów kwadratowych, co stanowiło aż 11% obszaru Islandii. Obecnie - w wyniku globalnego ocieplenia - tempo topnienia znacznie przyspieszyło i lodowiec skurczył się do 7700 kilometrów kwadratowych, co daje około 8% powierzchni wyspy.
Średnia grubość lodu to, bagatela, 400 metrów, a maksymalna 950. Vatnajokull jest wyraźnie widziany nawet z kosmosu. I mimo, że lico lodowca jest mniejsze niż kiedyś, ogrom zgromadzonego tam lodu jest tak duży, że rzeka odprowadzająca wodę do oceanu potrzebowałaby 200 lat, by ją przetransportować!
Vatnajokull to czapa lodowcowa składająca się z kopuł lodowych i aż 40 mniejszych lodowców wylotowych, których jęzory rozprzestrzenione są we wszystkich kierunkach. Jednak najciekawsze leży pod lodowcem…
Ice Cave - jaskinia lodowa czy jaskinia lodowcowa?
- Według słownika geograficznego jaskinia lodowa to jaskinia ze stale występującym lodem, czyli skupieniami i naciekami lodowymi w tych jej miejscach, gdzie temperatura spada poniżej zera stopni. Przykładem takiej jaskini może być Jaskinia Lodowa w Ciemniaku.
- Natomiast jaskinia lodowcowa powstaje nie w masywie górskim, a w lodowcu.
Jak powstaje jaskinia lodowcowa?
Cristal Blue Ice Cave - Kryształowa Błękitna Jaskinia Lodowcowa
Jak w praktyce wygląda wycieczka do Cristal Blue Ice Cave?
Wyprawa trwa około 3 godzin, z czego godzina przeznaczona jest na dojazd i powrót. Na miejsce można się dostać dzięki kilku firmom, które organizują wycieczki. Gwarantują one transport, opiekę przewodnika i oprowadzenie po jaskinii. Oczywiście, jeśli ktoś myśli, że zwiedzi jaskinię na własną rękę, to jest to po prostu niemożliwe. Żaden "zwykły" samochód nie dojedzie w okolice lodowca - nawet duży, terenowy z napędem 4x4. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć jakimi potężnymi truckami przemieszczaliśmy się w kierunku lodowca.
Kiedy już przyjedziecie na miejsce, czeka Was jeszcze półgodzinna wędrówka do czoła lodowca. NIe jest ona trudna ani wymagająca - przejdzie ją dziecko, ale osoby ograniczone ruchowo już nie. Na trasie leży bowiem mnóstwo olbrzymich głazów, kamieni, a wszystko przyobleczone jest lodową skorupą. Jest bardzo ślisko i trzeba uważać. Oczywiście obowiązkowe są raki, ale te wraz z kaskiem ochronnym otrzymujemy od przewodnika zaraz na początku wycieczki.
Na miejscu zwiedzamy trzy komnaty lodowcowe. Każda z nich ma inne światło, a jedna piękniejsza od drugiej. Dojście do ostatniej prowadzi wąskim i niskim tunelem i trzeba się sporo nagimnastykować, aby tam dotrzeć. Zwiedzanie trwa około godziny - choć w zasadzie byłoby krócej, gdyby nie milion zdjęć, bez których nie ruszymy się z jaskini ;).
Trekking do jaskiń lodowcowych trochę nas wysuszył ;). Ale akurat na Islandii wody nie brakuje - ta z rzeki lodowca smakowała wybornie!

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj: Podróże
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
* Dokładne informacje o aktualnych zasadach wjazdu na Islandię znajdziecie tutaj: Islandia
* Czym się poruszać: na Islandię lecieliśmy na trasie Katowice - Reykjavik - Katowice liniami Wizzair.
Na miejscu wynajęliśmy samochód Suzuki Grand Vitara 4x4. Dlaczego potrzebny byłam tak duży samochód? Po pierwsze nasza rodzina jest dość spora ;), bo 5-osobowa, a po drugie w okresie zimowym warunki jazdy są bardzo trudne: samochód musi być duży, z napędem na 4 koła i pełnym pakietem ubezpieczeniowym.
* Waluta: 1 korona islandzka (ISK) = 0,03 złotego w zależności od kursu walut w danym okresie.
* Płatności: na miejscu można płacić kartą i gotówką, wszędzie dostępne są bankomaty. Nie było żadnego problemu z dostępnością bankomatów.
* Cena wycieczki: Cristal Blue Ice Cave to koszt około 150 euro
* Cena za obiad w restauracji: cena za obiad składający się z pierwszego i drugiego dania i napojów to około 150 - 200 zł od osoby. Ceny w lokalach gastronomicznych są bardzo wysokie, ale możemy też dobrze zjeść w małych punkach, np. Fish & Chips i zapłacimy dużo mniej.
* Bezpieczeństwo: Prawie codziennie przemieszczaliśmy się pomiędzy poszczególnymi punktami naszej podróży w godzinach wieczornych, po zmroku. Musimy tu jednak zwrócić uwagę na fakt, że jazda w zimie jest na prawdę ciężka i wymaga dużego skupienia i dobrych umiejętności kierowcy. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na podmuchy wiatru (który wieje tu z prędkością ponad 100km/h) oraz na oblodzenie dróg.
Co jeszcze na temat bezpieczeństwa? Islandia od lat przoduje w rankingach na najbezpieczniejsze miejsce na świecie zajmując pierwsze miejsce :).
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: tak, dzieci będą tu otoczone opieką i uśmiechem. I nie tylko dzieci ;).
*Czystość: Wszędzie było czysto. W hotelach jest wysoki standard.
* Poziom hoteli: do wyboru jest cała paleta tańszych i droższych hoteli o wysokim standardzie
*Kiedy najlepiej jechać na Islandię - każdy miesiąc jest piękny na odkrywanie tego wspaniałego zakątka Europy. Oczywiście na wiosnę i w lecie mamy największe szanse na słoneczną pogodę. Jednak my byliśmy w połowie stycznia i mieliśmy piękne słońce :).
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/