Czechy: Adršpach Skalne Miasto

Skalne Miasto w Czechach jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zachwycających skarbów przyrody, jakie do tej pory udało nam się zobaczyć. Przed milionami lat, kiedy polskie i czeskie Sudety pokrywał prastary ocean, na jego dnie kształtowały się strzeliste, wysokie nawet na 80 metrów skały, które z biegiem lat uformowały podwodny labirynt - zapierający dech w piersiach górski Manhattan.
.....
.....
Jeśli mieliście kiedykolwiek okazję być na nowojorskim Manhattanie, to dokładnie wiecie, co czuje człowiek patrząc w niebo poprzez przesmyki niebotycznie wysokich drapaczy chmur i ich uginających się od wiatru wierzchołków. To samo wrażenie - dotknięcia nieskończoności i absolutnego piękna - poczujecie odkrywając uroki Skalnego Miasta. A jeśli dotychczas nie daliście rady odwiedzić dżungli ze szkła i metalu, udajcie się do Czech, by na własne oczy zobaczyć TĘ zbudowaną ze skał, wąskich, piaszczystych ścieżek, strumyków i wodospadów.

.....

Skały Adrszpaskie

.....
.....
Skalne Miasto to popularna nazwa określająca słynny na całym świecie kompleks Skał Adrszpaskich. Skały te, leżące na terenie Czech w pobliżu miejscowości Adršpach i Teplice, są oddalone o zaledwie 35 kilometrów od polskiego uzdrowiska Kudowa Zdrój. Dojazd do nich jest szybki i łatwy - prowadzi przez lokalne drogi, a na miejscu znajdziecie duży, dobrze zorganizowany parking oraz całą infrastrukturę turystyczną, przydatną zwłaszcza, kiedy podróżujecie z dziećmi.
.....
.....
Zabranie dzieci na wycieczkę do Skalnego Miasta jest świetnym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze, choć Skały Adrszpaskie są jednym z najsłynniejszych ośrodków wspinaczki górskiej na świecie, to trasy turystyczne wiodące pomiędzy strzelistymi, skalnymi wieżami są łatwe, dostępne dla wszystkich i nie wymagają żadnych uzdolnień ani przygotowań wspinaczkowych. No może poza średnią kondycją, wygodnymi butami górskimi i trekkingowym strojem :).
.....
.....
Po drugie, każde, absolutnie każde dziecko, nastolatek, czy dorosły poczuje tu smak przygody i tajemnicy niczym w najlepszym parku rozrywki. I to, wyobraźcie sobie, "tylko" dzięki skałom, wąskim ścieżkom, drzewom i wodzie. Serio! Nic więcej. To się nazywa projekt doskonały. Zupełnie jak zabawa patykami, kamieniami albo kąpiel w kałuży. Żadnych wymyślnych iluzji, żadnych głośnych lunaparków - a zabawa jest przednia, i nie znamy nikogo, kto będąc w Skalnym Mieście nie powiedziałby, że było pięknie... najpiękniej.
.....
.....

Wreszcie po trzecie, w żadnej szkole, na żadnej nudnej do bólu lekcji geografii, Wasze dzieci nie odkryją i nie zrozumieją o co chodzi z kształtowaniem się Ziemi, co to jest piaskowiec, ani jak to jest stąpać po dnie oceanu sprzed 89 milionów lat. Żadne wkuwanie na pamięć wiedzy o geograficznych krainach nie nauczy Waszych dzieci tyle, co jeden dzień w Skalnym Mieście. Wizyta w Skałach Adrszpaskich jest niczym najbardziej ekscytujący serial naukowy o historii naszej planety, nadawany przez Netflix albo National Geographic.

.....

W królestwie Krasnoludów

.....
.....

Po wejściu na teren tras turystycznych wiodących przez wydzielony, dosyć rozległy obszar Skalnego Miasta, od razu doznajemy zachwytu. Na początku wita nas zielone szmaragdowe jezioro, które powstało po zalaniu dawnego wyrobiska piaskowca. Idąc dalej w prawo napotykamy niemal od razu na pierwsze skały wysokie na 70, 80 metrów. Każdy z tych samotnych olbrzymów ma nazwę nawiązującą do swojego kształtu, takie jak: Dzban, Głowa cukru, Wieża Elżbiety, Kochankowie i najsłynniejsze z nich: Starosta i Starościna. Są tu górskie place i skwery, na przykład Plac Słoni, i dwa wodospady, dwie panoramy, a nawet malutkie górskie jeziorko i brama wejściowa, żywcem wyjęta z Samotnej Góry - królestwa tolkienowskich Krasnoludów.

.....
.....
O atmosferze i niewątpliwym uroku Skalnego Miasta decydują też inne aspekty - a mianowicie magia i legenda. I teraz pewnie wszyscy do bólu sceptyczni Czytelnicy powiedzą: taaa, no jasne! Ale przecież znacie nas na tyle, by wiedzieć, że w naszych podróżach zawsze mamy do odkrycia coś więcej niż tylko nazwy i miejsca. W naszych podróżach liczy się też TAJEMNICA! To zapewne dlatego, wszędzie umiemy odnaleźć piękno, wszędzie znajdujemy życzliwość, a nasze wspomnienia są przepełnione dobrą energią. Jednym słowem: nie znajdziecie w nas prototypu narzekającego na wszystko Polaka na wakacjach :).
.....
.....
No, ale wracając do tajemnicy :). Ze Skalnym Miastem wiąże się ich kilka. Niektóre ocierają się o mity i baśnie, inne o literaturę piękną, a jeszcze inne o najprawdziwszą z prawd. Jedna z legend mówi o tym, że starożytni bogowie stworzyli miasto z zamienionych w kamienie przestępców i złodziei, i postawili ich w tym miejscu ku przestrodze dla innych rzezimieszków. Inna historia, ponoć całkiem prawdziwa, wspomina dwóch podróżników, którzy postanowili wejść w skalny labirynt w nocy i obserwować w nim burzę. Widok ten był jednak tak przerażający, że biedacy ledwo uszli z życiem. Za to na głazie, który zleciał na nich z wysokości podczas nocnej nawałnicy, wyryto pamiątkowy napis.
.....
.....
Pod wpływem urody Skalnego Miasta na jednych spływało natchnienie, a innych dopadał zew przygody. Skały odwiedził słynny niemiecki poeta: Johann Wolfgang Goethe i wiele koronowanych głów, na przykład: pruska królowa Luiza, polski król August Mocny, hrabia Franz von Sporck i austriacki cesarz Karol I. Faktem jest też, że okoliczna ludność od zawsze używała Skał Adrszpaskich jako schronienia: czy to w niebezpiecznych czasach wojen, czy to w sytuacjach innych katastrof. Nie zapuszczali się oni jednak zbyt daleko w obawie przed zbłądzeniem i zamieszkującymi to miejsce duchami. 
.....
.....

Historia Skalnego Miasta

.....

Pierwsi podróżnicy i poszukiwacze przygód zaczęli przybywać do Skalnego miasta na początku XVIII wieku. Odkrywcy ci zostawili na skałach liczne pamiątkowe inskrypcje i napisy. Zresztą zwyczaj ten zachował się na długie lata. Jednym z ostatnich napisów zachowanych na skałach jest ten z 1968 roku, który stanowił formę protestu czeskich wspinaczy przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na ówczesną Czechosłowację. Natomiast pierwszy zachowany wizerunek Skał Adrszpaskich pochodzi z 1739 roku.

.....
.....

Rozkwit turystyki w Skalnym Mieście zaczął się na dobre w latach dwudziestych XIX wieku. Stało się to trochę wskutek przypadku, a trochę w wyniku celowych działań. Już tłumaczymy. W 1824 roku w Skalnym Mieście wybuchł ogromny pożar. Wyobraźcie sobie - pożar trwający kilka tygodni, który strawił doszczętnie całą roślinność porastającą wąwozy, parowy i tereny między skałami. Zabrzmi to przekornie, ale dzięki temu Skalne Miasto stało się bardziej dostępne dla człowieka. Wreszcie można było zbadać położone w głębi korytarze, labirynty i wodospady, o których dotąd nie miano pojęcia.

.....
.....
Zaledwie cztery lata później w 1828 roku, majątek Adršpach wraz z pobliskim zamkiem, wsią, lasami, polami i Skałami kupił baron Nádherný, który dostrzegł w niezwykłych skalnych formacjach doskonałą atrakcję turystyczną. Zainwestował on całkiem spore sumy w wytyczenie ścieżek turystycznych oraz w zbudowanie infrastruktury gastronomicznej i rozrywkowej. Oczywiście w tamtych czasach chodziło przede wszystkim o możliwość zjedzenia posiłku na placyku przy Małym Wodospadzie i o konkursy, czy raczej koncerty wystrzałów z broni palnej na Placu Słoni, który idealnie spełniał wymogi naturalnego amfiteatru o doskonałej akustyce.
.....
.....

Na szczęście od 1991 roku teren Skał Adrszpaskich jest objęty całkowitą ochroną i takie szalone rozrywki nie wchodzą w grę. Skalne Miasto to nie tylko fenomenalne miejsce do zwiedzania dla ludzi, ale też dom dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. W Obszarze Chronionego Krajobrazu CHKO Broumovsko, który obejmuje również Skalne Miasto, obowiązują najsurowsze przepisy o ochronie środowiska. Pamiętajcie o tym, kiedy odwiedzicie to wspaniałe miejsce.

.....
.....
Wszyscy chcelibyśmy przecież zostawić naszym dzieciom i wnukom czyste i zdrowe środowisko naturalne. Mamy więc moralny obowiązek wobec naszych potomków, ale i wobec historii, czy nawet prahistorii. Skalne drapacze chmur powstały niemal 90 milionów lat temu i naszym priorytetem powinno być przekazanie ich w nienaruszonym stanie kolejnym pokoleniom.
.....
.....

Co nieco o geologii

.....
Kiedy uświadomimy sobie jak długie i skomplikowane procesy zachodziły, abyśmy dzisiaj mogli oglądać skalny Manhattan na własne oczy, to nasz szacunek do tego miejsca jeszcze bardziej wzrasta. Najpierw na dnie praoceanu powstał wąwóz, do którego morze, pojawiając się i znikając co kilka milionów lat, regularnie nanosiło kolejne warstwy osadu: iłu wapiennego i piasku. Jakby tego było mało, pod ziemią nieustannie trwały ruchy tektoniczne, które doprowadzały do systematycznego wybrzuszania się ziemi. 
.....
.....

W wyniku tej nieustannej i mozolnej pracy Matki Natury i jej żywiołów ziarnka piasku zaczęły w końcu łączyć się ze sobą tworząc skały. Tak powstały słynne piaskowce, które budują Skalne Miasto. Kolejne miliony lat, słońce, mróz, wiatr, deszcz i woda - płynąca tędy rzeka Metuje - dokończyły rzeźbiarskie dzieło formując skały w znaną nam obecnie formę.

.....
.....
Na terenie Skalnego Miasta znajdziemy wiele rodzajów piaskowców o nazwach tak oryginalnych, że aż poetyckich: margle, turony, cenomany, mułowce i zlepieńce permskie. Czyż nie brzmią one jak nazwy legendarnych stworzeń i baśniowych stworów? Nam tak to się kojarzy i chyba po raz pierwszy w życiu - jak na ironię losu nie przepadałyśmy za nudnymi lekcjami geografii w szkole - geologia wzbudziła w nas ciekawość, czułość, romantyzm i uśmiech :).
.....
.....

Na koniec dodamy tylko, że Skalne Miasto jest częścią Sudetów, a ściślej rzecz ujmując: Gór Stołowych. Całość, która pierwotnie była jedną płytą piaskowca, została podzielona na setki wąwozów, szczelin, samotnych skał, przesmyków i wysokich spójnych ścian skalnych. Poprzez te wszystkie zakamarki wiedzie kilka tras turystycznych, z których większość jest łatwa do przebycia, a część stanowi wyzwanie dla wprawnych wspinaczy górskich światowej klasy.

.....
.....
.....

Zresztą Kochani, cuda tego bajecznie pięknego miejsca widać na tych zdjęciach, a jeszcze więcej, na deser, możecie zobaczyć w filmie na naszym kanale YouTube. Mamy nadzieję, że przekonałyśmy Was do odwiedzenia Skalnego Miasta. Znając Waszą pasję do podróżowania, to pewnie właśnie w tym momencie wpisujecie ten punkt na swoją obowiązkową listę wyjazdów. Brawo, tak trzymać! Nie chowajcie tego w tajemnicy, tylko udostępniajcie ten post znajomym. Dziękujemy :)

.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/