Hiszpania - Andaluzja: Alhambra & Granada

Nazwa Andaluzja pochodzi od arabskiego słowa Al-Andalus. To ojczyzna flamenco i kolebka kultury arabskiej na Półwyspie Iberyjskim. Najbardziej historyczna część Hiszpanii; pełna zabytków, pięknych krajobrazów, spuścizny tradycji arabskiej i europejskiej. To tutaj znajduje się słynne wybrzeże Costa del Sol oraz najwyższe góry kontynentalnej Hiszpanii - Sierra Nevada. Blisko jest do Gibraltaru i do Portugalii, a Afryka jest niemal na wyciągnięcie ręki.
.....
.....

Arabowie, którzy zdobyli Półwysep Iberyjski w VIII wieku nazwali go Andaluzją. Obecna Andaluzja to jedna z najbardziej zaludnionych hiszpańskich prowincji. Jej stolicą jest Sewilla, ale wiele tu innych miast, które wręcz kipią folklorem i historią oraz zachwycają urodą. Warto wspomnieć choćby o Kadyksie, Maladze czy Granadzie. Dzisiaj zabieramy Was w podróż do perły andaluzyjskiej kultury, do miejsca gdzie wszystko się zaczęło i gdzie historia zmieniła swój bieg, zmieniając na zawsze losy Europy. Gotowi? Jedziemy do Andaluzji, a pierwszy przystanek to Alhambra i Granada!

.....

Alhambra - perła Andaluzji

.....
.....
W 711 roku wojska Maurów z północnej Afryki zdobyły znaczne tereny Półwyspu Iberyjskiego docierając daleko na północ, w obszar Pirenejów. W Muzeum Archeologii w Madrycie znajduje się dinar pochodzący z 716 roku, który jest najstarszym świadectwem inwazji arabskiej. Moneta ma dwa napisy – arabskie Al-Andalus na jednej stronie i łacińskie Spanica z drugiej. Jest to prawdopodobnie najwcześniejsze świadectwo podboju tych terenów przez imperium Umajjadów. Po Umajjadach - w 750 roku - władzę przejęli Abbasydzi, którzy rządzili przez kolejne dwa stulecia. Przyczynili się oni do rozkwitu kultury, sztuki i nauki arabskiej, podczas gdy Europa tkwiła wówczas w głębokich mrokach Średniowiecza.
.....
.....
W roku 929 emir Al-Andalus Abd Ar-Rahman III ogłosił swoją niezależność wobec Kalifatu w Damaszku i powołał na terenie dzisiejszej Andaluzji niezależny Kalifat Kordoby. Powszechnie uznaje się, że były to czasy wielkiej tolerancji religijnej - na terenie Al-Andalus żyli przecież chrześcijanie, żydzi i muzułmanie. Kiedy jednak w połowie XI wieku kalifat się rozpadł, powstało wiele małych państewek - zwanych taifami, rządzonych na północy przez władców chrześcijańskich, a na południu przez emirów muzułmańskich. Dało to początek rekonkwisty, czyli odzyskania przez chrześcijan terytoriów muzułmańskich na Półwyspie Iberyjskim.
.....
.....
Do XV wieku przetrwała jedynie taifa Granady i jej symbol - położony na wzgórzu przepiękny kompleks pałacowo-obronny - Alhambra. Jednak i one poddały się ostatecznie 2 stycznia 1492 roku, po długim oblężeniu prowadzonym przez wojska królowej Izabeli Kastylijskiej i jej męża Ferdynanda Aragońskiego. Tych samych, którzy sponsorowali wyprawę Krzysztofa Kolumba do Indii. Moment ten jest niezwykle ważny w historii świata, ponieważ właśnie wtedy muzułmanie zostali wyparci ze swoich wpływów w Europie, a odkrycie Ameryki stało się początkiem Renesansu oraz Epoki Wielkich Odkryć Geograficznych. Alhambra to ostatni punkt oporu islamskich władców na terenie Europy i symbol ich upadku. Równocześnie to perła w koronie Andaluzji, która dzisiaj zachwyca nie mniej, niż w czasach swej świetności i rozkwitu.
.....
.....

Pałace, arabeski i ogrody

.....

Alhambra - z arabskiego Qa'lat al-Hamra - oznacza dosłownie czerwoną twierdzę. I rzeczywiście, kiedy podjeżdżamy na miejsce z samego rana, to ceglany kolor murów i wież obronnych od razu rzuca się w oczy. Jedynie główna brama do twierdzy jest zbudowana z białego kamienia. Alhambra - siedziba dynastii Nasrydów - to coś znacznie więcej niż tylko pałac i więcej niż tylko zamek, czy twierdza obronna. To w istocie prawdziwe miasto - oficjalna rezydencja emirów. Cały kompleks pałacowo - warowny, który powstał w XIII wieku nadal zachwyca intensywnymi kolorami, pięknymi formami architektonicznymi, subtelnymi zdobieniami i bujnymi ogrodami. Jednym słowem - zapiera dech w piersiach. W 1984 roku twierdza Alhambra została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

.....
.....
Czerwona Twierdza została zaprojektowana w czasach, kiedy Arabowie wiedli światowy prym w rozwoju nauki, zwłaszcza: matematyki, astrologii i medycyny. Nie od parady używamy dziś cyfr arabskich, prawda :)? Zamiłowanie do matematycznej precyzji widać w architekturze Alhambry na każdym kroku. Wyobraźcie sobie, że proporcje elementów twierdzy opierają się na następującej zależności - uwaga! korzystam teraz z danych Wikipedii, żeby się w niczym nie pomylić :). Otóż; podstawą wszystkich budynków oraz elewacji jest kwadrat, a następnie kolejno tworzone prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury. Uff! Wysokości kolejnych figur tworzą dzięki temu ciąg liczb podniesionych do potęgi. Brzmi intrygująco? I takie jest, ale przede wszystkim cały kompleks charakteryzuje się niezwykłą lekkością, harmonią i perfekcją.
.....
.....
Twierdza składa się z kilku części, ale najważniejsze są na pewno: Alcazaba - warowny zamek i Generalife - pałac emirów wybudowany na szczycie wzgórza w otoczeniu przepięknych ogrodów. Oryginalnie pałac Generalife był połączony z Alcazabą krytym przejściem przecinającym wąwóz, dzielący dwa kompleksy pałacowe. Centralnym punktem Generalife jest białe Patio de los Leones - Dziedziniec Lwów - z fontanną utrzymywaną przez 12 kamiennych lwów. Nazwa Generalife oznacza Rajskie Ogrody. I dokładnie tak możecie się poczuć docierając w to miejsce - jak w raju. W istocie pałac był prywatną rezydencją emirów i służył im do wypoczynku oraz relaksu. Znajdował się tutaj także królewski harem. Do Patio de los Leones przylegają cztery przepięknie zdobione sale: 
  • Sala Mozarabów
  • Sala Królów, z polichromowanymi malowidłami na suficie
  • Sala Dwóch Sióstr, z gipsowym sklepieniem stalaktytowym
  • Sala Abencerragów, z kopułą w kształcie gwiazdy.
Na ścianach wszystkich znajdziecie niezwykle precyzyjne arabeski - dzieło wybitnych artystów. Od podłogi po sufit rzeźbione w drewnie wersety Koranu tworzą niezwykły rysunek, prawdziwy obraz. Mogłabym tak stać i podziwiać je bez końca, w zachwycie.
.....
.....

W skład kompleksu pałacowego Generalife wchodzi także słynny wewnętrzny orientalny ogród - Patio de la Acequia. Założono go wzdłuż długiego, wąskiego basenu wypełnionego krystaliczną wodą z pobliskich gór Sierra Nevada. Ogród otaczają pawilony i kolumnady, częściowo oryginalne z epoki, a częściowo odrestaurowane po kilku pożarach jakie nawiedziły Alhambrę na przestrzeni dziejów. Z innym ogrodem - Jardín de la Sultana, czyli Ogrodem Sułtanki, wiąże się romantyczna albo i tragiczna historia :). To właśnie w tym miejscu Zoraya, żona emira Abu Hasana, spotykała się ze swym kochankiem Hametem, pochodzącym z rodu Abencerragów. Liczne ogrody Alhambry rozciągały się także wokół budowli, część z nich pełniła rolę gajów owocowych i ogrodów warzywnych, a na łąkach pasły się domowe zwierzęta. Alhambra była dzięki temu w pełni samowystarczalna i dlatego mogła tak długo bronić się przed zakusami Hiszpanów.

.....
.....
Każdy kolejny emir, który rozbudowywał Alhambrę kierował się zamysłem stworzenia raju na ziemi. O niezwykłych bogactwach i pięknie Czerwonej Twierdzy krążyły legendy. Opowieści i domysły fascynowały chrześcijan i ich królów przez prawie trzysta lat. Kiedy więc królowa Izabela zdobyła wreszcie dostęp do owianej legendą fortecy i jej pałaców, nie pozwoliła jej zniszczyć ani splądrować. Co więcej, wiele z rozwiązań architektonicznych zostało zaadoptowanych przez hiszpańskich artystów. Dlatego kiedy zwiedzacie Andaluzję i miasta Costa del Sol, możecie mieć niejednokrotnie wrażenie, że w istocie jesteście w Maroku albo w Tunezji :). Hiszpanie, na znak zwycięstwa nad Arabami, dobudowali w XVI wieku na terenie Alhambry Pałac Karola V, który uchodzi dziś za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury renesansowej w Europie. 
.....
.....
Bryła Alhambry jest arcydziełem architektury, a jej wnętrza to arcydzieła sztuki i rzemiosła. Swym urokiem i wymuskaną delikatnością formy odbiega od ówczesnych średniowiecznych zamczysk chrześcijańskiej Europy, niczym narowisty rumak czystej krwi arabskiej od konia pociągowego :). Dziedzińce, którymi co i raz wędrujemy zwiedzając Alhambrę, są okolone smukłymi kolumnami, tworząc wiele cienistych zakątków. Wewnątrz znajdują się mniejsze i większe ogrody z drzewami mandarynkowymi i strumykami chłodnej wody, sprowadzanej systemem kanałów z pobliskich ośnieżonych szczytów Sierra Nevada. Z arkadowych balkonów, które dają cień i schronienie wewnątrz, roztaczają się olśniewające widoki na okoliczne góry i leżące poniżej miasto - Granadę.
.....

Granada - najbogatsze miasto Hiszpanii

.....
.....
Łączenie i miksowanie wieloletnich tradycji kulturowych widoczne jest także tam - w pobliskiej Granadzie. Do miasta można się łatwo dostać transportem kursującym ze wzgórza do starej bramy miasta. Inną opcją jest kilkunastominutowy spacer trasą parkową okalającą wzgórze. Jest to fajna opcja na złapanie chwili oddechu. Ścieżka przypomina mi trochę krakowskie Planty, tyle tylko, że w Granadzie prowadzi nas cały czas stromo w dół, aż do dawnej bramy miejskiej. Po jej przekroczeniu znajdujemy się od razu na starym mieście. Wiekowe kamienice, gdzieniegdzie zachowane jeszcze arabskie ornamenty, brukowane uliczki, kameralne knajpki i rozległe aleje - wszystko pięknie się ze sobą komponuje. Miasto podoba nam się od pierwszego wejrzenia.
.....
.....

Do najważniejszych miejsc, które warto odwiedzić zalicza się z pewnością gotycko-renesansowa katedra Santa María de la Encarnación. Granada była ukochanym miastem królowej Izabeli, która chciała być pochowana właśnie tu. W wybudowanej do tego celu kaplicy królewskiej - Capilla Real - pochowano dwie królewskie pary: Izabelę i Ferdynanda oraz ich córkę Joannę Szaloną wraz z Filipem Pięknym.

.....
.....
Spacerując po Granadzie, zaglądnijcie do jednego z klasztorów. Do wyboru mamy: klasztor kartuzów z kościołem pochodzącym z XVI wieku lub XV-wieczny klasztor San Jerónimo. W mieście znajdują się także słynne kościoły: San Pedro y San Pablo i Santa Ana poraz pałace: Casa del Cabildo Antiquo (szkoła wyższa z czasów Maurów) i pałac arcybiskupi z XVII wieku. Na uwagę zasługują kamienice: Corral de Carbon, Casa de los Tiros, czy Casa del Castri. Wisienką na torcie będzie wizyta w zabytkowej mieszkalnej dzielnicy mauretańskiej - Albaicin. Można do niej dotrzeć i objechać ją specjalnym dedykowanym do tego celu miejskim transportem. Granada zachwyca i stanowi piękne dopełnienie naszej wizyty w Czerwonej Twierdzy.
.....
.....
Na koniec podam Wam świetny sposób, żeby jak najlepiej skorzystać z pobytu w tym niesamowitym miejscu. Zwiedzając Alhambrę mogliśmy bowiem zobaczyć znacznie więcej niż w standardowej opcji. Dlaczego? Ponieważ mieliśmy tak zwany private tour :). Jak go zorganizować? Bilety możecie zarezerwować i wykupić przez internet. Macie do wyboru kilka opcji zwiedzania, ale zdecydowanie polecam prywatnego przewodnika. Nie jest to o wiele droższa opcja, a na pewno dużo bardziej atrakcyjna i mniej męcząca. Zwiedzanie Alhambry bez przewodnika też nie ma sensu, ponieważ umknie Wam wiele cennych informacji i stracicie sporo czasu na błąkanie się po jej rozległych terenach. No i skoro przyjedziecie aż tutaj, to koniecznie zarezerwowujcie sobie czas także na Granadę - miasto u stóp Alhambry.
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/