Kassiopi - biała perła Korfu


Jest piękny poranek, słońce wstaje dumnie nad linią wzgórz porośniętych lasami i gajami oliwnymi. Raz po raz na horyzoncie strzela w górę pojedynczy cyprys, tak jakby chciał obecnością zaznaczyć swoją dominację. Jego wyprostowana jak u żołnierza sylwetka odcina się od rozlanego na horyzoncie błękitu nieba i morza. Ciepłe powietrze otacza Cię niewidzialną chmurą, a spokojny, początkowo szarawy świt rozjaśnia się wszystkimi barwami różu i pomarańczu. Myśli są spokojne i uporządkowane. Codzienną gonitwę praca-dom-praca zostawiamy w najodleglejszych galaktykach naszej głowy. Przyszedł czas na wyciszenie i czerpanie pełnymi garściami z porywów wakacyjnego wojażu. 
.....
.....
Czy właśnie o takiej rozkosznej przyjemności myśleli starożytni filozofowie kreśląc podstawy hedonizmu? Jeżeli tak wygląda przyjemność zmysłowa, która sprawia że każdy dzień niesie ze sobą szczęście i satysfakcję, to dla takich chwil warto żyć! Nie od parady mówi się o mieszkańcach Korfu, że to lud umiłowany przez Bogów. Urodzić się i spędzić życie na tej wyspie to faktycznie dar. Bo Korfu to jedna z najpiękniejszych wysp w Grecji.
.....
.....

Opisać każdy zakątek Korfu nie sposób w jednym artykule, dlatego dzisiaj zabieramy Cię w rejony północno-wschodniego wybrzeża. Tam, gdzie pozwolisz hedonistycznym drganiom swojej duszy uwolnić wszystkie swoje zmysły. Ty zadbasz o siebie, my z kolei zadbamy o inspiracje i cenne porady odnośnie tego, gdzie są najpiękniejsze plaże Korfu, gdzie można najlepiej wypocząć i gdzie, mówiąc pokrótce, będziesz zachwycony urodą krajobrazu.

.....
.....

Kassiopi

.....
Kassiopi to miejscowość położona w północno-wschodniej części Korfu. Niewielka, z kilkoma wąskimi uliczkami biegnącymi w kierunku portu. Port to może byłoby za dużo powiedziane - kilka kołyszących się na falach łodzi i jachtów. Wąskie wejście do niewielkiej zatoczki sprawia, że dla wielkich statków dostęp jest tu zamknięty. Pewnie dzięki temu Kassiopi zachowało swojską, małomiasteczkową naturę.
.....
.....
Główna droga przebiega skrajem miasta i prowadzi wzdłuż wybrzeża na zachodnią stronę wyspy. Odległości tutaj są niewielkie: przejazd samochodem ze wschodniej części wyspy na zachodnie krańce zabiera jedynie 40 minut. Czy to wada czy zaleta, to zależy od rodzaju naszej podróży. Nastawiając się na wypoczynek i relaks poprzetykany co jakiś czas zwiedzaniem wyspy, to będzie strzał w dziesiątkę. Szczególnie wtedy, gdy podróżując z dziećmi nie chcemy wsłuchiwać się w ciągłe: Daleko jeszcze? Dzieciaki nie zdążą o tym pomyśleć, a Ty już będziesz na drugim końcu wyspy. Korfu stanowi szczególną destynację dla podróżowania typu slowtravel: wypoczynek połączony z krótkimi wypadami, które pozwolą nam odkryć wyspę.
.....
.....

Kasjopeja - mitologia

.....
Grecy uwielbiają mity. Tutejsze miasteczka, ulice, domy, a nawet apartamenty hotelowe mają nazwy skradzione wprost z mitologii. Oddysey, Penelope, Posejdon, Aphrodítē - można by pomyśleć, że to hołd oddawany kapryśnym bogom. Kassiopi nie jest wyjątkiem, a swoją piękną nazwę zawdzięcza etiopskiej królowej, wyróżniającej się nieprzeciętną urodą i… próżnością.
.....
.....

Chełpiąca się piękniejszą od wszystkich kobiet, ba! uważająca się za urodziwszą nawet od słynących ze swojego wdzięku nimf, Kasjopeja została ukarana przez Posejdona, który zesłał na jej królestwo morskiego potwora Ketosa. Nadmierna, czy też można by rzec - wyłączna miłość do samej siebie, popchnęły królową do oddania własnej córki w ofierze. Przykuta do skał Andromeda została uratowana przez Perseusza, zaś morski potwór zamieniony w skałę. Żal jedynie Meduzy, której ścięta głowa pozwoliła wyzwolić córkę Kasjopei i jej królestwo… Kto zna historię Meduzy, nie jest zapewne zaskoczony naszemu brakowi zgody na jej smutny i niczym nieuzasadniony los. Piękno, które razi swoją urodą życia, nie może być przedmiotem kaprysów bogów czy władców. Choć… historia i ta mityczna i rzeczywista jest gęsto poprzetykana takimi opowieściami.

.....
.....

Mitologia jest pełna takich obrazów. Gwałtu, śmierci, heroizmu. A mimo wszystko piękna i wciągająca nas w świat niepokornych bogów. Świat, gdzie światło przenika mrok, a brzydota kreśli blizny na pięknym obrazie.

.....
.....

Kasjopeja patrzy dziś z czarnego nieba, gdzie została umieszczona po swojej śmierci. Czy narcystyczna natura królowej została wystarczająco ukarana? Tego nie wiem, trudno też zapytać starożytnych ;). Niemniej jednak gwiazdozbiór, który dziś obserwujemy, nie wydaje się być wystarczającym wyrazem kary. Ale… komu to osądzać? 

Kasjopeja każdej nocy siedzi na swoim tronie i czesze włosy… 

.....
.....

Zamek Bizantyjski w Kassiopi

.....

Mity mitami, a teraz czas na trochę historii, choć jakby na to nie spojrzeć w każdej legendzie jest zawsze ziarno prawdy. 

Kassiopi zostało założone w III wieku przed naszą erą i stanowiło punkt obronny podczas wojen z Rzymem. Ruiny twierdzy, która została zbudowana z myślą, by strzec północny skrawek wyspy, zwiedzaliśmy późnym wieczorem. Była to naprawdę niezwykła gratka dla naszego sześcioletniego syna. Buzia nie zamykała się od pytań kto tu mieszkał, czy po komnatach przechadzają się duchy i czy straszy :). 

.....
.....

Kościół Panagia Kassopitra

.....
Kościół Panagia Kassopitra został wybudowany w około VI wieku naszej ery. Podobno wcześniej znajdowała się w tym miejscu świątynia Kasjusza Zeusa. Kościół Panagia (Maryi Dziewicy) Kassopitra słynie z cudów i co roku przybywają tu pielgrzymi wierzący w uzdrowiajającą moc obrazu Maryi.
.....
.....

Przyroda i klimat

.....
Okolice Kassiopi urzekają krajobrazami. Przyroda jest tutaj niesamowita: roślinność ciemnozielona i gęsta. Tak jakby ciągle padał tu deszcz, który zezwalał zieleni tak bujnie się rozwinąć. A przecież to południe Europy i w lecie słońce i piękna pogoda gwarantowane! Niemniej jednak gąszcz intensywnej zieleni spowija te okolice, daje cień i niesie odrobinę chłodu. Klimat jest niebywale przyjazny turystyce. Pogoda na Korfu bardziej jest zbliżona do pięknego i słonecznego lata w Polsce niż do gorącego, pustynnego klimatu południowych wysp greckich takich jak Kreta czy Rodos. Średnie temperatury na Korfu, i oczywiście w Kassiopi, wynoszą około 26 stopni Celsjusza w czerwcu i 31-32 stopnie w miesiącach lipcu i sierpniu. W nocy jest równie przyjemnie, temperatura nieznacznie spada do około 22 stopni i daje wytchnienie po całodniowym plażowaniu. Taki klimat to my lubimy :).
.....
.....
A plaże.... są wyjątkowe. Dokładny opis i jak do nich dojść, możesz przeczytać w artykule : Korfu - najpiękniejsze plaże północnego wybrzeża
.....
.....

Sklepiki i restauracje

.....

Sporo tutaj kawiarni, tawern, restauracji, sklepików pełnych ozdób z muszli, magnesików z kolorowymi wizerunkami Kassiopi. Znajdziecie również sprzęt do snurkowania, jeżeli komuś zamarzy się podziwianie podwodnego świata - a uwierzcie, jest co podziwiać. Możecie też zaopatrzyć się w buty do wody, zakupić barwne ręczniki, czy choćby piękną widokówkę.

.....
.....

Kassiopi spełnia i te bardziej przyziemne, acz niezwykle praktyczne potrzeby. Są bankomaty, kawiarenki internetowe, lekarze i apteki, oraz małe sklepy, gdzie możemy zaopatrzyć się w produkty spożywcze. Wszystko na miejscu, na wyciągnięcie ręki. Jest to bardzo wygodne.

.....
.....

Wieczory

.....
Ze wzgórz okalających Kassiopi widać w oddali Albanię. W dzień na horyzoncie malują się jej dostojne góry, a noc rozjarza blask świateł miasta położonego po drugiej stronie Morza Jońskiego. 
.....
.....
Wieczory i noce są spokojne, nie ma tutaj dyskotek i potańcówek trwających do białego rana. Kassiopi jest doskonałe na odpoczynek, relaks, poprzebywanie z własnymi myślami, czy też na spokojne spędzenie czasu z rodziną i dzieciakami po całym roku pracy i szkoły. To jedno z najwspanialszych miejsc na wakacyjny wypoczynek. Polecamy!
.....
.....
...

Podróże życia. Korfu (eBook) – sklep.followmyflow.com.pl

Przewodnik po Korfu w formie ebooka zabiera Cię w podróż do jednej z najpiękniejszych greckich wysp. Co wyróżnia nasze ebooki podróżnicze? Przepiękna szata graficzna - idealny pomysł na prezent dla miłośników podróży 200 autorskich zdjęć Interaktywne linki do hoteli, restauracji i atrakcji na miejscu Gotowy plan podróż
.....
.....
.....

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/