Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Łazienki Królewskie w Warszawie
Od Pawilonu do Pałacu
Pałac na Wyspie & Amfiteatr
Za przebudowę pawilonu Łaźni w latach 1772-1793 odpowiadało dwóch architektów: Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer. W miejscu niewielkiej sadzawki, na północ i południe od Pałacu na Wyspie, wykopano dwa duże stawy, pośrodku usypano sztuczną wyspę. Zespół pałacowy jest położony właśnie na tej wyspie. Z lądem łączą go dwa mosty ozdobione kolumnami. Dziedziniec pałacu, który wychodzi na staw południowy, wieńczą dwie ogromne rzeźby: Wisły i Bugu. W obrębie stawu południowego wzniesiono Amfiteatr, który wzorowano na antycznym teatrze z Herkulanum. Tu odbywały się spektakularne pokazy i spektakle wodne.
Biały Dom
Stara Oranżeria
Idąc dalej przez park Promenadą Królewską dojdziemy do kolejnego bardzo ważnego i reprezentatywnego budynku - Starej Pomarańczarni. Stara Oranżeria została wybudowana jako miejsce, w którym przechowywano liczne drzewka pomarańczowe, które latem ozdabiały parkowe alejki. Obecnie znajduje się tu całkiem obszerna galeria rzeźby, która również warta jest zwiedzenia. Pomarańczarnia przeszła niedawno gruntowną renowację i odzyskała swój dawny blask.
Przy Starej Oranżerii znajduje się ogród, a w nim słynne łazienkowskie pawie, które są chyba największą atrakcją wśród szkolnych wycieczek. Swoją drogą, to bardzo ciekawe, jak z wiekiem doceniamy zupełnie inne rzeczy, hahaha :). Na terenie Łazienek, oprócz teatru na wodzie, znajduje się także unikatowa w Europie, całkowicie zachowana oryginalna sala teatru królewskiego z epoki, czyli słynny Teatr Stanisławowski. Koniecznie zaglądnijcie do tego historycznego pomieszczenia, ponieważ robi ono niesamowite wrażenie.
Wodozbiór
Niedaleko Starej Oranżerii znajduje się bardzo ważne miejsce w Łazienkach - Wodozbiór, który również niedawno został całkowicie odnowiony. Wodozbiór, dawniej nazywany Okrąglakiem, Okrągłą Wieżą czy też Rezerwuarem, jest niczym innym, jak zbiornikiem wodnym, którego funkcją było gromadzenie wody ze źródeł i wód gruntowych skarpy warszawskiej. Stąd woda dostarczana była drewnianymi rurami do Pałacu na Wyspie i do fontanny na jego tarasie.
Wodozbiór był wyposażony w dwa grzewcze piece i jest doskonałym przykładem myśli technicznej przełomu XVIII i XIX wieku. Historia Wodozbioru kryje wiele tajemnic, a część z nich pozostaje nieodkryta do dziś. Nie wiadomo na przykład kto zlecił wybudowanie Rezerwuaru, ani kiedy dokładnie powstał. Wiadomo jednak, że oprócz doprowadzania wody do budynków Łazienek, Wodozbiór pełnił także funkcję mieszkalną dla służby.
W Łazienkach Królewskich znajduje się jeszcze wiele pięknych miejsc: Pałac Myślewicki, Ermitaż, Wielka Oficyna, czyli słynna Podchorążówka, Nowa Kordegarda zwana też Teatrem Małym, Świątynia Sybilli, Świątynia Egipska, most i pomnik Jana III Sobieskiego oraz słynny pomnik Fryderyka Chopina, przy którym odbywają się chopinowskie koncerty plenerowe. Ciężko nawet wymienić wszystkie te miejsca na jednym wdechu :). Dlatego nieustannie i z zachwytem zachęcamy Was do odwiedzenia Łazienek - bez wątpienia naszego skarbu narodowego.
Szukasz inspiracji na bliskie i dalekie podróże? Polub nasze filmy i zasubskrybuj nasz kanał, by być na bieżąco. Dziękujemy!

Podróże życia. Argentyna - Interaktywny przewodnik podróżniczy (ebook) – sklep.followmyflow.com.pl
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj:
Polska & Podróże
zwiedź go z nami, napisz do nas
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Muzeum Łazienki Królewskie: godziny otwarcia, ekspozycje
* Czym się poruszać: do Warszawy dojeżdżamy pociągiem lub samochodem, można też samolotem. Na miejscu najlepiej i najtaniej poruszać się pieszo, metrem lub Uberem.
* Waluta: polski złoty
* Płatności: na miejscu można płacić kartą i gotówką, wszędzie dostępne są bankomaty.
* Cena za obiad w restauracji: Sycący obiad z uwzględnieniem napojów i wina to koszt około 70 - 100 zł za osobę.
* Bezpieczeństwo: ludzie byli przyjaźnie nastawieni, otwarci, skorzy do rozmów, czułyśmy się bardzo bardzo bezpiecznie.
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: tak, dzieci będą tu otoczone opieką i uśmiechem.
*Czystość: W mieście było czysto.
* Poziom hoteli: można zarezerwować hotel na każdym poziomie lub mieszkanie na krótki wynajem - opcja najkorzystniejsza finansowo zwłaszcza w centrum
*Kiedy najlepiej jechać na Warszawy: sezon trwa cały rok. Aczkolwiek najładniej i najcieplej jest od maja do października
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/