Wyróżnione 

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie najlepiej odwiedzić w sezonie wiosenno-letnim. Po pierwsze Łazienki wyglądają najpiękniej zanurzone w oceanie zieleni i kwiatów. Po drugie wszystkie kluczowe miejsca Łazienek: Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Oranżeria, Pomnik Jana III, Wodozbiór, czy Świątynia Egipska mieszczą się w ogromnym parku. A do tego, dwa ważne budynki kompleksu Łazienek Królewskich, czyli Biały Dom i Wodozbiór są otwarte do zwiedzania wyłącznie w tym okresie.
.....
.....
Pamiętajcie zatem, aby na zwiedzanie unikatowego w skali Europy XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-ogrodowego króla Stanisława Augusta zarezerwować sobie ładną pogodę :). Być w Warszawie i nie zobaczyć Łazienek Królewskich to spore niedopatrzenie, choć pobyt w Łazienkach być może kojarzy Wam się z nudną, szkolną wycieczką. Jednak możemy Was śmiało zapewnić, że jest to miejsce, na które warto zarezerwować swój cenny czas, bo prawdę mówi przysłowie: cudze chwalicie, swego nie znacie.
.....

Od Pawilonu do Pałacu

.....
.....
Od czego zaczynamy? Na początek kilka ważnych faktów z historii. Nazwa Łazienki Królewskie pochodzi od pawilonu Łaźni, który jeszcze końcem XVII wieku wybudował na terenie swojego zwierzyńca łownego Stanisław Herakliusz Lubomirski. Pawilon ów przyszły król - Stanisław August Poniatowski, odkupił wraz z otaczającym go terenem łowieckim i przeznaczył na swoją prywatną rezydencję.
.....
.....
Po wykonaniu licznych prac melioracyjnych w terenie, przebudowano pawilon Łaźni w taki sposób, że powstał słynny Pałac na Wyspie - najcenniejszy symbol Łazienek. Choć król Stanisław August politykiem był raczej marnym, to jego nieprzeciętne zamiłowanie i znajomość sztuki przyniosły naszemu krajowi ten wspaniały i niepowtarzalny na skalę europejską obiekt. Oprócz zabudowań pałacowych, stajennych oraz łaźni, rzeźb i pawilonów znajdują się tu cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.
.....

Pałac na Wyspie & Amfiteatr
 

.....
.....

Za przebudowę pawilonu Łaźni w latach 1772-1793 odpowiadało dwóch architektów: Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer. W miejscu niewielkiej sadzawki, na północ i południe od Pałacu na Wyspie, wykopano dwa duże stawy, pośrodku usypano sztuczną wyspę. Zespół pałacowy jest położony właśnie na tej wyspie. Z lądem łączą go dwa mosty ozdobione kolumnami. Dziedziniec pałacu, który wychodzi na staw południowy, wieńczą dwie ogromne rzeźby: Wisły i Bugu. W obrębie stawu południowego wzniesiono Amfiteatr, który wzorowano na antycznym teatrze z Herkulanum. Tu odbywały się spektakularne pokazy i spektakle wodne.

.....
.....
Pałac służył jako letnia rezydencja króla, który przebywał tu od maja do końca września. To właśnie tutaj odbywały się słynne obiady czwartkowe, na które król zapraszał wybitnych przedstawicieli sztuki, literatury i myśli społecznej. W sali balowej urządzano przyjęcia, tańce i królewskie bale. Na piętrze Pałacu na Wyspie znajdowały się prywatne apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego: gabinet, sypialnia, garderoba i biblioteka. Pałac na Wyspie był prywatną siedzibą króla. Rodzina królewska mieszkała w Białym Domu podobnie jak królewscy goście. Pałac Myślewicki był siedzibą wyższych urzędników dworskich, a niżsi urzędnicy i służba mieszkali w Wielkiej Oficynie. Park natomiast był dostępny dla publiczności.
.....
.....

Biały Dom 

.....
Król, kiedy przebywał w Łazienkach przyjmował wielu zagranicznych gości i władców z innych krajów europejskich. Zwykle mieszkali oni w Białym Domu, czyli w pierwszym budynku wybudowanym od podstaw na zlecenie króla. Pałacyk ten jest prawdziwą perełką, koniecznie poświęćcie czas, by go odwiedzić podczas wizyty w Łazienkach. Biały Dom przeszedł ostatnio gruntowną renowację i naprawdę zachwyca, zapiera dech. Jest to naszym zdaniem jeden z piękniejszych budynków, jakie znajdują się w Polsce.
.....
.....
Biały Dom jest unikatowym zabytkiem architektury polskiej XVIII wieku. Ponieważ budynek był projektowany na życzenie Stanisława Augusta, jest też dowodem wysmakowanego gustu króla. Co ważne, pałac zachował się niemal kompletnie jeśli chodzi o sam budynek i jego ornamentykę. A w środku w reprezentacyjnej jadali znajduje się antyczny, zakupiony w Rzymie, posąg bogini Wenus Anadyomene.
.....
.....

Stara Oranżeria 

.....

Idąc dalej przez park Promenadą Królewską dojdziemy do kolejnego bardzo ważnego i reprezentatywnego budynku - Starej Pomarańczarni. Stara Oranżeria została wybudowana jako miejsce, w którym przechowywano liczne drzewka pomarańczowe, które latem ozdabiały parkowe alejki. Obecnie znajduje się tu całkiem obszerna galeria rzeźby, która również warta jest zwiedzenia. Pomarańczarnia przeszła niedawno gruntowną renowację i odzyskała swój dawny blask.

.....
.....

Przy Starej Oranżerii znajduje się ogród, a w nim słynne łazienkowskie pawie, które są chyba największą atrakcją wśród szkolnych wycieczek. Swoją drogą, to bardzo ciekawe, jak z wiekiem doceniamy zupełnie inne rzeczy, hahaha :). Na terenie Łazienek, oprócz teatru na wodzie, znajduje się także unikatowa w Europie, całkowicie zachowana oryginalna sala teatru królewskiego z epoki, czyli słynny Teatr Stanisławowski. Koniecznie zaglądnijcie do tego historycznego pomieszczenia, ponieważ robi ono niesamowite wrażenie.

.....
.....

Wodozbiór

.....

Niedaleko Starej Oranżerii znajduje się bardzo ważne miejsce w Łazienkach - Wodozbiór, który również niedawno został całkowicie odnowiony. Wodozbiór, dawniej nazywany Okrąglakiem, Okrągłą Wieżą czy też Rezerwuarem, jest niczym innym, jak zbiornikiem wodnym, którego funkcją było gromadzenie wody ze źródeł i wód gruntowych skarpy warszawskiej. Stąd woda dostarczana była drewnianymi rurami do Pałacu na Wyspie i do fontanny na jego tarasie.

.....
.....

Wodozbiór był wyposażony w dwa grzewcze piece i jest doskonałym przykładem myśli technicznej przełomu XVIII i XIX wieku. Historia Wodozbioru kryje wiele tajemnic, a część z nich pozostaje nieodkryta do dziś. Nie wiadomo na przykład kto zlecił wybudowanie Rezerwuaru, ani kiedy dokładnie powstał. Wiadomo jednak, że oprócz doprowadzania wody do budynków Łazienek, Wodozbiór pełnił także funkcję mieszkalną dla służby.

.....
.....


W Łazienkach Królewskich znajduje się jeszcze wiele pięknych miejsc: Pałac Myślewicki, Ermitaż, Wielka Oficyna, czyli słynna Podchorążówka, Nowa Kordegarda zwana też Teatrem Małym, Świątynia Sybilli, Świątynia Egipska, most i pomnik Jana III Sobieskiego oraz słynny pomnik Fryderyka Chopina, przy którym odbywają się chopinowskie koncerty plenerowe. Ciężko nawet wymienić wszystkie te miejsca na jednym wdechu :). Dlatego nieustannie i z zachwytem zachęcamy Was do odwiedzenia Łazienek - bez wątpienia naszego skarbu narodowego.

.....
.....
.....

Szukasz inspiracji na bliskie i dalekie podróże? Polub nasze filmy i zasubskrybuj nasz kanał, by być na bieżąco. Dziękujemy!

.....
...

Podróże życia. Argentyna - Interaktywny przewodnik podróżniczy (ebook) – sklep.followmyflow.com.pl

Ta niezwykła książka elektroniczna zabiera Cię w podróż do Argentyny - jednego z najpiękniejszych krajów świata. Co nas wyróżnia? Przepiękna szata graficzna - idealny pomysł na prezent dla miłośników podróży Interaktywne linki do hoteli, restauracji i atrakcji na miejscu Gotowy plan podróży, dzięki któremu zaplanujesz
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/