Wyróżnione 

Malta - największe atrakcje, najpiękniejsze miejsca


Malta to jeden z tych krajów, który można odwiedzać przez cały rok. Na wyspie jest aż 300 słonecznych dni w roku, a jeśli dodamy do tego możliwość kąpieli w krystalicznie czystym morzu, to śmiało można stwierdzić, że panują tu doskonałe warunki do plażowania. Świetny wybór na wakacje, prawda :)? Ale Malta to nie tylko plaże, słońce i morze. Kraj ten to również nie lada gratka dla fascynatów historii.  Znajdziecie tu prehistoryczne świątynie i ukryte w ciemnościach podziemi katakumby, wspaniałe średniowieczne miasta, muzea, pałace, katedry i zdobne kamienice. Zobaczcie z nami najpiękniejsze miejsca na wyspie :). 

.....
.....

Świątynie megalityczne - Ggantija, Hagar Qim, Mnajdra, Tarxien i inne

.....
Megalityczne budowle na Malcie to największa atrakcja tego kraju i podpowiadamy, że absolutnie pierwsza pozycja, którą powinniście wpisać na listę miejsc wartych do odwiedzenia. Nawet jeśli nie jesteście amatorami archeologii, wybierzcie się na wycieczkę, by zobaczyć choć jedną z takowych budowli. Dlaczego? Megality to olbrzymie bloki skalne i budowle wznoszone w czasach neolitu (ostatnim okresie epoki kamienia) i w epoce brązu. Szacuje się, że powstały pomiędzy 5500 a 2500 lat przed naszą erą. Świątynie na Malcie są jednymi z najstarszych budowli wolnostojących na świecie! Egipskie piramidy czy słynne Stonehenge to przy nich młodzieniaszki ;). Duża część z tych megalitycznych świątyń jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Megality znajdziecie zarówno na wyspie Malta jak i na Gozo. Polecamy świątynie: Ggantija, Hagar Qim, Mnajdra czy Tarxien. Wybierzcie choć jedną spośród wielu i przenieście się w czasie o kilka tysięcy lat..
.....
.....

Valletta - Muzeum Pod Otwartym Niebem

.....
Valletta - najmniejsza stolica Europy - to perełka na skalę światową. Wyobraźcie sobie, że na terenie miasta znajduje się aż 320 zabytków! I nie byłoby w tym nic dziwnego, bo przecież w Paryżu, Rzymie czy innych pięknych stolicach zabytków jest pewnie tyle samo albo i więcej ;). Dlaczego więc Valletta jest tak wyjątkowa? Smaczku dodaje fakt, że ścisłe centrum miasta zajmuje powierzchnię zaledwie 0,8 kilometra kwadratowego!!! Starówka Valletty to jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie i właśnie dlatego nazywa się ją Muzeum Pod Otwartym Niebem. Stolica Malty jest w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.
.....
.....

Grobowiec Hal Saflieni i Katakumby Świętego Pawła

.....

Świątynie megalityczne to nie jedyne relikty prehistorycznej społeczności maltańskiej. Jedną z najbardziej tajemniczych konstrukcji jaką możecie tutaj zobaczyć jest Hypogeum Hal Saflieni. Odkryty w 1902 roku od początku wzbudził ogromne zainteresowanie w świecie archeologii. Hal Saflieni to podziemny grobowiec, którego powierzchnia zajmuje aż  800m2 i sięga 14m poniżej poziomu gruntu. Kompleks składa się z trzech kondygnacji, które najprawdopodobniej pełniły funkcję sanktuarium oraz nekropolii. Część wykutych w litej skale komór służyła do pochówku - odnaleziono w tym miejscu szczątki ponad 7000 osób. Nie wszystkie jednak komnaty były przeznaczone do chowania zmarłych. Uważa się, że niektóre komnaty mogły pełnić również funkcję sakralną. Innym wartym zobaczenia miejscem tego rodzaju są Katakumby Świętego Pawła w Rabacie.
.....
.....

Solniska na Gozo

.....

Na listę atrakcji, które należy zobaczyć na Malcie wpisałyśmy również panwie solne. Podobnych miejsc na Malcie jest wiele. My polecamy największe z nich na wyspie Gozo. Solniska to nic innego jak małych rozmiarów (ok. 1 m2) baseny, ułożone obok siebie na planie szachownicy. To oczywiście nasza indywidualna interpretacja ;), ale chyba najlepiej oddająca postać i charakter takiego miejsca. Solniska wyżłobione są płytko w skalnym nabrzeżu i wypełnione wodą morską. Silne nasłonecznienie oraz proces parowania powodują, że woda wysycha i tworzą się kryształki soli. Sól gozitańską można oczywiście zakupić - na pewno będzie to oryginalny prezent z podróży :).

.....
.....

Mdina - Miasto Ciszy

.....

Średniowieczna Mdina to jedno z najpiękniejszych miast na Malcie. Ze względu na swoje strategiczne i bezpieczne położenie w samym sercu wyspy, Mdina przez wiele stuleci pełniła rolę stolicy Malty. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czaruje plątaniną krętych, wąskich uliczek, kamienicami zdobionymi w kolorowe wykusze i ozdobnymi kołatkami, które są nieodłącznym elementem maltańskiej architektury i kultury. Mdina nazywana jest często Miastem Ciszy (Silent City) - na jej terenie ruch samochodowy jest zakazany. Podwoje Głównej Bramy miasta to jednocześnie wrota do innego świata - tajemniczego i fascynującego niezwykłą atmosferą. 

.....
.....

Riwiera maltańska - Golden Sands Beach, Ghajn Tuffieha, Qarraba, Gnejna

.....

Malta to nie tylko atrakcyjne miejsce ze względu na swoją arcyciekawą historię, różnorodność czasową zabytków i wyjątkowość archeologiczną. Dla wszystkich poszukujących fajnych miejscówek na wakacje wyspa oferuje piękne plaże. Wbrew stereotypom jakie krążą o wyspie, na Malcie znajdziecie nie tylko plaże kamieniste, ale również szerokie i piaszczyste - idealne na wakacyjny wypoczynek. Spośród takowych perełek my polecamy Riwierę Maltańską usytuowaną na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy.  To właśnie tutaj znajdziecie najpiękniejsze piaszczyste plaże na Malcie. Należą do nich: Golden Sands Beach, Ghajn Tuffieha Beach, Qarraba Beach i Gnejna Beach. Plaże te leżą blisko siebie, a z jednej na drugą można przejść pieszo, podążając szlakiem trekkingowym Il-Majjistral Nature & History Park, który został wpisany na listę miejsc chronionych programem Natura 2000. Jest to więc świetne miejsce zarówno do plażowania jak i aktywnego wypoczynku.

.....
.....

Błękitna Laguna

.....

 Blue Lagoon to niewielki przesmyk wody pomiędzy wyspami Comino i Cominotto. To chyba najsłynniejsze miejsce do plażowania na Malcie - znane z zachwycającego pocztówkowego widoku, krystalicznie czystej wody i jasnoturkusowej barwy morza. To doskonałe miejsce do złapania złotej opalenizny i relaksu w ciepłych wodach maltańskiego wybrzeża. Miejsce to jest jednak na tyle popularne, że w szczycie sezonu wręcz oblegane przez turystów, co może nieco zniechęcać osoby szukające spokoju, relaksu i wyciszenia podczas urlopu wakacyjnego. Niemniej sceneria jest zachwycająca i warto tu przyjechać choć na parę godzin :).

.....

.....

Blue Grotto i Klify Dingli

.....

Blue Grotto to największa i jednocześnie najpiękniejsza z sześciu jaskiń wyżłobionych w klifie zatoki Wied iż-Żurrieq. Skalną formację można podziwiać z punktu widokowego lub przypłynąć tu jedną z kolorowych łódek turystycznych. Grota jest wyjątkowa głównie ze względu na widowiskową grę świateł we wszystkich odcieniach błękitu i głębokiego turkusu. Blue Grotto położona jest w niewielkiej odległości na południe od Klifów Dingli, dlatego warto połączyć te dwa miejsca w jedną niezapomnianą wycieczkę.

.....
.....

Maltańskie trójmiasto - Birgu, Senglea, Cospicua

.....

To trzy bardzo stare, ufortyfikowane miasta położone tuż obok Valletty. Miasta to być może zbyt dużo powiedziane, ale patrząc na średni areał maltańskich aglomeracji nieprzesadzone ;). I choć wielkością nie dorównują miastom europejskim, to urodą zdecydowanie przodują. Czy warte są odwiedzenia? Absolutnie tak! Birgu, znane również pod nazwą Città Vittoriosa to miasteczko, którego wizytówką są piękne stare kamienice, kręte uliczki i wyjątkowej urody port. Cospicua słynie z obchodów Wielkiego Piątku oraz przypadającego w grudniu święta patronalnego. W mieście znajduje się również największy na Malcie targ na świeżym powietrzu. Senglea z kolei znana jest z odbywających się tutaj dwa razy w roku regat tradycyjnych łodzi Luzzu.

.....
.....
Oczywiście atrakcji i miejsc do plażowania jest na Malcie o wiele, wiele więcej. Jeśli jesteście zainteresowani odwiedzeniem tej wyspy, to nasz świeżutki przewodnik w formie ebooka oprowadzi Was po całej Malcie :). Szczegółowe informacje o tym, co znajduje się w ebooki znajdziecie pod linkiem:


Malta ebook - najlepszy przewodnik po wyspie!

„Podróże życia. Malta". W naszym e-booku znajdziecie wszystkie potrzebne informacje o tej wspaniałej wyspie. Link do ebooka o Malcie, a także do naszych pozostałych ebooków - Korfu, Argentyna, Zakynthos znajdziecie poniżej. Wystarczy kliknąć na obrazek :).
.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/