Minho - na styku Portugalii i Hiszpanii


Region Minho leży w północnej Portugalii, dosłownie na granicy z Hiszpanią. Jest to jeden z najbardziej zielonych i górzystych regionów tego państwa. Podobno może w tym względzie rywalizować tylko z Maderą. Rzeka Minho, z hiszpańskiego Miño, stanowi naturalną granicę między dwoma sąsiadami, choć jak mówią tutejsi mieszkańcy - Hiszpanie i Portugalczycy zamieszkujący Minho i sąsiednią Galicję są przede wszystkim braćmi. I to jest piękne!
.....
.....

Minho znaczy Miño

.....

Nazwę regionu w obu językach wymawia się tak samo, po polsku jako Minio. Region ten uważa się za kolebkę Portugalii. I rzeczywiście znajdziemy tu na przykład pierwszą stolicę kraju - Guimarães, ośrodek kultu religijnego - Braga oraz najstarszą portugalską wioskę - Ponte de Lima. Wracając do samego regionu. Rozciąga się on wzdłuż rzeki Minho, tworząc zieloną i górzystą krainę położoną między Oceanem Atlantyckim i hiszpańską Galicją.

.....
.....

Jako kolebka Portugalii, region Minho słynie też z zachowania wielu tradycji historycznych i ludowych, jak na przykład: tańce, rzemiosło, muzyka, a przede wszystkim kuchnia. Trzeba przyznać, że jedzenie, oparte w dużej mierze na owocach morza, rybach i jagnięcinie jest tu wyjątkowo smaczne i tanie. Tak, dobrze czytacie. Portugalia północna to świetna opcja na podróżowanie bez ryzyka bankructwa :). Ceny są tu w zasadzie identyczne jak w Polsce. A kawa na lotnisku w Porto jest nawet dwukrotnie tańsza, niż na naszych kochanych Balicach :).

.....
.....

Vila Nova de Cerveira

.....
Naturalną koleją rzeczy rzeka Minho stanowiła historycznie idealne miejsce do rozwoju osadnictwa. Dlatego też najstarsze i najbardziej malownicze miasteczka rozsiane są właśnie wzdłuż rzeki. Jednym z najbardziej znanych, przede wszystkim z licznych artystycznych wydarzeń i festiwali, jest Vila Nova de Cerveira, z którą łączy się słynna portugalska legenda o Królu Jeleniu Cervo Rei (port. cervo = jeleń). Wedle opowieści magiczny Jeleń wybrał tę krainę na swoje terytorium ze względu na jej urok i urodzaj. W miasteczku znajdziemy zatem liczne ślady upamiętniające symbol miasta - Króla Jelenia.
.....

Po górach regionu Minho prowadzą liczne szlaki trekkingowe, rowerowe i jeździeckie, dlatego też zwiedzanie Vila Nova de Cerveira warto zacząć właśnie od wędrówki na wzgórze Alto Minho, gdzie znajduje się niesamowity, górujący nad okolicą pomnik Cervo Rei i punkt widokowy Miradouro do Cervo. Można stąd podziwiać wspaniały widok na dolinę rzeki Minho oraz miejsce, w którym dosłownie wpada ona do Oceanu Atlantyckiego. A w samym miasteczku warto pospacerować po uliczkach Starego Miasta, odwiedzić ruiny zamku Castelo de Cerveira i wybrać się na spacer nadbrzeżną promenadą, by pozdrowić gromkim Hola! naszych hiszpańskich sąsiadów po drugiej stronie rzeki.

.....
.....

Ponte de Lima

.....
Ponte de Lima to jak wspominałyśmy najstarsza wioska w Portugalii. I co najlepsze, tutejsi mieszkańcy długo nie chcieli zmiany statusu na miejski, właśnie z tego powodu - by zatrzymać ten prestiżowy tytuł. Wioskę założyli Rzymianie, jako przystanek w drodze między Bragą na południu a Compostelą na północy. Szybko jednak rozwinęła się ona jako prężny ośrodek handlowy. W Ponte de Lima odbywa się do dziś jeden z największych tradycyjnych targów w całej Portugalii, który zaczęto organizować już w połowie XII wieku.
.....
.....
W Ponte de Lima zachwyca przepiękna Starówka z licznymi kościołami, fontannami i kamienicami, których ceny obecnie sięgają zenitu :). Jednak najsłynniejszym symbolem miasta jest zbudowany z kamienia rzymski most Ponte Romana. Łączy on oba brzegi rzeki Lima i ma długość 280 metrów. W dawnych czasach, po przebudowie w okresie średniowiecza, po obu stronach mostu znajdowały się potężne baszty obronne. Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców i tłumnie odwiedzających miasteczko turystów.
.....
.....

Valença do Minho

.....

Kolejnym pięknym i klimatycznym miasteczkiem, które warto odwiedzić w regionie Minho jest Valença. Uwaga! Mówimy tu o portugalskiej miejscowości Valença do Minho, a nie hiszpańskiej Walencji. To dwa zupełnie różne miasta. W Valençido Minho znajdziecie charakterystyczne dla tutejszych miasteczek, mury obronne i ruiny XII-wiecznej twierdzy Fortaleza de Valença, którą dziś wypełniają sklepy i kawiarnie. Zachwyci Was też nieduże, ale piękne Stare Miasto, pełne wysokich kamienic pokrytych barwnymi elewacjami z płytek azulejos. Z wysokości murów jak dłoni widać sąsiednią Hiszpanię.

.....
.....

Vigo

.....

Stąd wystarczy zaledwie 15-minutowa przejażdżka samochodem, żeby znaleźć się w hiszpańskim Vigo, drugim co do wielkości mieście regionu Galicia. Dawniej była to strefa buforowa między chrześcijańskim obszarem Półwyspu Iberyjskiego, a ziemiami zajmowanymi przez Maurów. W Vigo znajdują się liczne hotele, muzea oraz zabytki sakralne i świeckie, w tym, a jakże! twierdza obronna z XVII wieku. Słynne są zwłaszcza tutejsze, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, które przyciągają zwłaszcza mieszkańców Madrytu. I dzieje się tak, pomimo tego, że wybrzeże Galicji należy do najbardziej deszczowych w całej Hiszpanii.

.....
.....

Niezwykle sympatyczni i gościnni mieszkańcy, szerokie, piaszczyste plaże Galicji oraz średniowieczne miasteczka, liczne parki narodowe, pyszne owoce morza pochodzące z Vigo - największego portu rybackiego w Europie, mnogość górskich szlaków i urozmaicony krajobraz bez dwóch zdań tworzą z Minho wspaniałą turystyczną perełkę. Jeśli zatem dotąd nie braliście pod uwagę wakacji w północnej Portugalii, być może właśnie dałyśmy Wam nową i niezwykle ciekawą inspirację. Nós convidamos!

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/