Wyróżnione 

Murano, Burano, Torcello - Laguna Wenecka

Wenecja jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie - niepowtarzalna ze względu na położenie, bogata w zabytkowe kamienice odbijające się w lustrze wody, romantyczna od milionów pocałunków złożonych pod Mostem Westchnień, owiana tajemniczymi technikami uwodzenia Casanovy, ukryta pod kolorowymi maskami…

Miasto, które zostało wybudowane na 117 wyspach, raz po raz zalewane przez morze, nie otoczone żadnymi fortecami i wysokimi murami, przez tysiąc lat nadawało rytm historii w Europie, a także na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Potęga, która nie miała sobie równych zarówno w kwestiach handlowych, kulturalnych jak i dominacji politycznej.

.....

.....

Początki odkrywania Wenecji przez podróżujących znajdziemy już w XV wieku, ale rozkwit turystyki w tutejszym regionie nastąpił w wieku XVII. Podróże, które podejmowali wówczas młodzi arystokraci były znane jako Grand Tour - stąd właśnie pochodzi słowo Turystyka. Wtedy to bogata i w głównej mierze arystokratyczna młodzież wyruszała na podbój kulturalnych ośrodków Europy, by doskonalić swoją szkolną wiedzę. Podróżowali, by gładzić swoje kulturalne obycie w Paryżu, by szlifować swoje zdolności pianisty we Wiedniu czy też, by poczuć ciepły wiatr przywiany historiami starożytnych Greków. Jednak nie tylko zew wiedzy popychał młodych do poszerzania swoich horyzontów. Odkrywanie historii, kultury czy rozwijanie swoich zdolności lingwistycznych to jedno, a… zabawa to drugie :).

.....

.....

Wenecja zaś należała do tych miast, obok których nie przechodzi się obojętnie - konieczna do zobaczenia, poznania i oczywiście do zabawy - maskowe bale weneckie przyciągały jak magnes. Co więcej - Wenecja była bardzo wyzwolona pod niektórymi względami obyczajowymi. Powszechne zadowolenie płci męskiej budził ubiór Wenecjanek, które bez pruderii nosiły suknie z bardzo głębokimi dekoltami i barwiły sutki na czerwono, by były widoczne spod tkaniny sukni. Po dziś dzień zachował się mocno wycięty, kwadratowy krój dekoltu o nazwie décolleté alla veneziana
Poza tym młodzież była przyciągana swobodą wypowiedzi. Anonimowość jaką dawało noszenie masek pozwalała na podejmowanie dość kontrowersyjnych tematów.

.....

.....

Murano

.....

Ale Laguna Wenecka skrywa nie tylko tajemniczą i piękną Wenecję, ale również maleńkie, zabytkowe miasteczka, które przepychem być może ustępują Królowej Masek, natomiast są równie urodziwe. Dzisiaj przed nami rejs na wyspy Murano, Burano i Torcello.

.....

.....

Wydawałoby się, że Murano to jedna wyspa. Nic bardziej mylnego! Mimo że w rzeczywistości ma jedynie 1,17 kilometrów kwadratowych powierzchni i na mapach stanowi jedynie niewidoczną, maleńką kropeczkę, Murano jest położone aż na siedmiu wyspach połączonych ze sobą mostami. Maleństwo ;)! Oj, te podróże ciągle nas zaskakują - człowiek myśli, że taki mądry i z wiedzą wszechstronną, a tu niespodzianki ;). Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i rozwinąć swoje światowe obycie ;). Ale wróćmy do naszej perełki, która w końcu wcale nie słynie ze swoich tycich rozmiarów, ale… z produkcji szkła.

.....

.....

Oczywiście ani Murano ani nawet sama Wenecja nie były prekursorami w wytwarzaniu szkła. Kiedy więc wynaleziono szkło?

Pierwsze wzmianki sięgają aż V tysiąclecia przed naszą erą, kiedy to w Mezopotamii i Egipcie zajmowano się wytwarzaniem drobnych przedmiotów ze szkła. Około IX wieku przed narodzinami Chrystusa nastąpił rozkwit szklanej wytwórczości i rzemieślnicy egipscy i mezopotamscy potrafili wytworzyć nie tylko drobne wyroby takie jak biżuteria i koraliki do przyozdabiania strojów, ale również olbrzymie bloki szklane. 

.....

.....

Szkło rzemieślników mezopotamskich było sprzedawane w całym basenie Morza Śródziemnego; kupcy nie omieszkali zawitać również do Wenecji. Szkło było przedmiotem pożądania i luksusu. Nie wiadomo, czy to zazdrość o błyskotki popchnęła Wenecjan rozpoczęcia prac na produkcją szkła, a może była to ciekawość i chęć poznania skrywanej od setek lat tajemnicy tego rzemiosła. Niemniej jednak już w pierwszym tysiącleciu naszej ery Laguna Wenecka stała się centrum produkcji szkła w Europie. Pierwsze huty były umiejscowione w samej Wenecji, ale częste pożary, które miały miejsce w owym czasie, doprowadziły do przeniesienia fabryk na maleńką wysepkę Murano.

.....

.....

Podobno to właśnie tutaj wynaleziono technikę produkcji szkła przezroczystego. Patent na wytwarzanie tego rodzaju szkła był ściśle chroniony, co więcej ani mistrzowie ani rzemieślnicy nie mogli opuszczać wyspy i samej Wenecji bez specjalnego zezwolenia.

Ograniczenia praw balansowano licznymi przywilejami: szklarze byli objęci immunitetem, który chronił ich przed sprawami sądowymi wytaczanymi przez władze Republiki Weneckiej, a także mieli prawo noszenia mieczy i co najbardziej zadziwiające - mogli zawierać związki małżeńskie z arystokracją wenecką. Coś za coś ;). 

.....

.....

Dzisiaj można odwiedzić Muzeum Szkła - Museo Vetrario i zobaczyć jak pierwsi rzemieślnicy wytwarzali cuda z piasku - biżuterię i naczynia. Można również obejrzeć pokaz na żywo o tym jak w średniowieczu wyrabiano szkło. Z ciekawostek: to właśnie tutaj wynaleziono lustro weneckie :).

.....

.....

Wenecjanie po dziś dzień chronią swoje szklane wyroby przed konkurencją. Oczywiście sposób wyrabiania szkła przezroczystego nie jest już owiany tajemnicą, jednak wzornictwo nadal ściśle strzeżone. W sklepie fabrycznym nie można robić zdjęć i jest to bardzo pilnowane przez tutejszych strażników. Ale co to dla nas! Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy przestrzegały wszystkich nakazów i zakazów :).

.....

.....

Burano 

.....

Burano podobnie jak Murano jest położone na kilku wysepkach, dokładnie czterech, połączonych ze sobą kanałami. Jest maleńką miejscowością, ale równie słynną jak siostra, którą przed chwilą mieliśmy okazję odwiedzić :). I tak jak Murano słynie ze szkła, tak Burano szczyci się kolorowymi domkami. 

.....

.....

Przypływając na wyspę już daleka widać ferie kolorów. Chyba wszyscy znamy przepyszne słodycze Macarons o polskiej nazwie makaroniki, i musimy przyznać, że Burano wygląda trochę jak pudełko z tymi ciasteczkami. Budynki - każde w innym kolorze, przytulają się do siebie ścianami, tworząc kolorowe ciągi kamienic.

.....

......

Tradycja malowania domów jest przestrzegana do dnia dzisiejszego i co więcej jest regulowana urzędowymi zgodami. Mieszkaniec Burano musi dostać zezwolenie zarówno na przemalowanie domu, jak i na zgodę na kolor!

Barwy budynków mają swoją genezę w odległej historii, kiedy to mieszkanki Burano, by ułatwić powrót swoim mężom z wypraw morskich, zaczęły malować domy w intensywnych kolorach. Podobno pomagało to w odnalezieniu drogi do wyspy, która nierzadko otoczona była gęstą mgłą.

......

......

Burano słynie również z wyrobów koronkarskich - można tu kupić haftowane tkaniny i ubrania. Miejscowa legenda opowiada historię rybaka, który pewnego razu ujrzał na morzu syrenę. Ta uderzając ogonem w toń wody, wyczarowała z mgiełki przepiękny, koronkowy welon, który miał być prezentem dla jego przyszłej wybranki.

......

......

Centrum miasteczka stanowi Piazza Baldassarre Galuppi - plac, gdzie za dnia koncentruje się życie turystyczne, a wieczorami rodzinne i sąsiedzkie spotkania mieszkańców wyspy. Burano można obejść w pół godziny, ale fajnie jest usiąść w jednej z tutejszych knajpek, zjeść ciepłą kanapkę czy miejscowe, pyszne ciasteczka. Odpocząć i podelektować oczy barwnymi krajobrazami.

......

......

Torcello 

......

Torcello, które zwiedzamy jako ostatnią z trzech wysp laguny, zamieszkuje jedynie 11 mieszkańców! Mało kto wie, że miasteczko - choć to na chwilę obecną za dużo powiedziane ;) - jest starsze niż sama Wenecja i było swego czasu najbogatszą wyspą Laguny Weneckiej. 

......

......

Osada jest podobno tak stara, że jej historia sięga początków Imperium Rzymskiego. W 639 roku przeniesiono na wyspę biskupstwo i wybudowano katedrę. W X wieku liczba mieszkańców wynosiła już 20 tysięcy, zaś sama wyspa stawała się centrum religijnym. W XV wieku na jej terenie znajdowało się aż 16 klasztorów!

......

......

Dzisiaj główną atrakcję turystyczną stanowi Bazylika Santa Maria Assunta - przepiękny symbol bizantyjskiego budownictwa.

......

......

Tuż obok znajduje się kościół Santa Fosca wybudowany w XII wieku. Ciekawostką jest jego architektura oparta na bazie krzyża greckiego, co jest dość sporą rzadkością w tutejszym budownictwie.

......

......

A oto most wybudowany w jedną noc przez diabła. A może diablicę ;).

......

......

Na głównym placyku Torcello odnajdziemy również maleńkie Museo Provinciale di Torcello, którego niektóre z eksponatów są udostępnione w ogrodowym dziedzińcu. Uff… W tym upale musimy spocząć na kamiennym siedzisku. Ale ostrożnie! To Tron Atylli - legenda mówi, że kto na nim usiądzie, tego czeka rychły ślub. Zastanówcie się więc, czy chcecie wpaść w sidła małżeńskiej stabilizacji ;).

......

......

Nasza wyprawa po Lagunie Weneckiej dobiega końca. Będąc w Wenecji koniecznie wybierz się na wycieczkę po Murano, Burano i Torcello. Rejs statkiem będzie świetnym urozmaiceniem, nuda na pewno nam nie grozi ;). I obowiązkowo przywieź coś z podróży - piękne kolczyki w kolorze turkusowego nieba poprzetykanego złotymi promieniami słońca do dziś przypominają piękne chwile spędzone podczas odkrywania Wenecji i otaczającej jej laguny.

......

......

......

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/