Wyróżnione 

Wenecja - uwodziciele i czarownice

Weneckie pejzaże

Zakochani

Od paru lat jestem zakochana we Włoszech:) Najpierw Rzym, później Sycylia, dwa razy Sardynia, dwa razy narty we włoskich Dolomitach. Urzekająca kuchnia, urzekający ludzie – uczynni wszędzie i zawsze. Nie wiem, czy to ta pogoda, czy słońce, czy wino i morze tak kojąco wpływają na tamtejszą kulturę, na uśmiech ludzi, ale nie mniej jednak coś musi w tym być☺

Tym razem wybraliśmy się na północ Włoch, niedaleko Bibione, a później nasza droga kierować się będzie bardziej na południe – do Toskanii.

Naszą letnią przygodę we Włoszech rozpoczynam od pięknej małej przystani – Aprilia Marittima. Tutaj mieszkamy.

.....

Aprilia Marittima

.....

Wszędzie cicho, spokojnie, jak na miejscowość leżącą u stóp Bibione jest to raczej niespotykane, aby znaleźć maleńką przystań z jednej strony otoczoną polami kukurydzy sięgającymi aż po horyzont, na którym tli się zarys wysokich gór. Przez cały dzień towarzyszy nam cykanie cykad. Z drugiej strony może nie las, ale zagajnik☺ masztów pochylających się pod wpływem wiatru.

.....

.....

Zwiedzamy na drugi dzień Bibione. Chcę zobaczyć jedną z piękniejszych plaż. Przyjeżdżamy pod wieczór. I przed sobą widzę urzekająco szeroką plażę, która kiedyś pewnie była jedną z najpiękniejszych plaż Włoch. Dzisiaj jest to plaża, z lasem parasoli. I to nie przesada – dosłownie kilkanaście rzędów parasoli licząc od brzegu morza, prawie do ulicy. Podzielone na dystrykty jak na parkingach w wielkich supermarketach.

Czy polecam? Raczej nie, lepiej pojechać do Lignano. Gdybym miała spędzić urlop na poszukiwaniach mojej trójki dzieci pomiędzy takim skupiskiem parasoli i ludzi, to nie mógłby być odpoczynek.

Uwielbiam piękne plaże, które na Sardynii i Sycylii czarują urokami małych zatoczek. I tego tutaj brakuje. Za to położenie i hotel, w którym mieszkamy w Aprilia Marittimo jest naprawdę urzekający.

.....

W poszukiwaniu weneckich pereł

.....

Unosząc się i opadając - spacer po Wenecji 


W odległości niecałej godziny jazdy znajduje się Wenecja. Nie można pominąć takiej perełki, być w jej pobliżu i nie pojechać, to nie zjeść „całego pudełka czekoladek z likierem naraz":)

Kochani, dojazd. Jak z dojazdem? Ja zrezygnowałam z przejazdu samochodem. Jedziemy do miejscowości Latisane oddalonej nieco ponad 10 minut drogi od Aprilia Marittima. Tam zostawiamy na bezpłatnym parkingu samochód i wsiadamy do pociągu, który zabiera nas bezpośrednio do stacji Wenecja Santa Lucia – wprost do samego centrum. Cena 7,45eur od odrosłej osoby. Niestety dzieci powyżej 11 lat traktują jak dorosłych. Wszędzie. Trzeba się dobrze zastanowić czy bardziej opłaca się dojazd samochodem, czy pociągiem.

Po godzinnej podróży pociągiem wysiadamy w Wenecja Santa Lucia. Po wyjściu z pociągu wypadamy bezpośrednio na „przystanek" miejskich motorówek transportu publicznego. Jeżeli ktoś marzył o przemieszczeniu się po Wenecji gondolami, to oczywiście może, ale skupi się to znacząco na jego portfelu.

.....

Płyniemy:)

.....

Tajemnica

.....

Wenecja jest jednym z najdroższych miast, w których byłam. Precyzując: jeżeli chodzi o pamiątki, maski, wyroby ze szkła weneckiego nie jest aż tak drogo. Biżuteria z Murano wcale nie pogrąży☺ naszych kieszeni, jest w bardzo, ale na prawdę w bardzo przyzwoitych cenach. Dlatego gorąco namawiam, aby kupić sobie coś z lokalnego szkła. Na pewno szkło z Murano jest o wiele w wyższych cenach w innych regionach europejskich. Będąc w Wenecji, kup biżuterię Murano☺

.....

.....

Wenecja chłonie nas a my ją.

Jest upał, na Placu świętego Marka nie sposób przejść w ostrych promieniach słońca. Chowamy się do pobliskiej kawiarni, gdzie pijemy najlepszy na świecie (przynajmniej takie były odczucia nasze w tym gorącu;) świeżo wyciskany sok z pomarańczy. Chwilę odpoczywamy i ruszamy dalej.

.....

.....

Zwiedzamy rejsem wyspy okoliczne: Murano, Burano, Torcillę. Mnie zachwyciło Burano. Miasteczko pięknych kolorowych domków. Jedno obok drugiego, każde w innym kolorze, urzekające. W wielu otwartych domach sprzedają wyroby z koronki. Moja siostra zostaje głośno okrzyczana przez włoską „Buraniankę" za robienie zdjęcia na tle jej żółtego domku. W rzeczywistości kobieta ma sklepik z pięknymi wyrobami z koronki, ale pewnie tego dnia mało co sprzedała☺

Ale czego się nie robi dla pięknego zdjęcia????:)

.....

Zamykamy;)

.....

Warto za wszelką cenę zachować wspaniałe chwile, wspaniałe widoki, przeżycia, uczucia, które pielęgnujemy właśnie na zdjęciach. A te, których jest zabronione robić, smakują najlepiej.

Tak właśnie zrobiłam zdjęcia w fabryce szkła Murano. Oczywiście totalny ZAKAZ!!!!!!!!!!!! Zakaz powtarzany co 3 sekundy. Dlatego zdjęcie AŻ TAK SMAKUJE☺ I pstryknęłam 4. Oczywiście najpierw była awantura, że nie wolno robić zdjęć, a później… Przystojniaki zapytały:

„Where are you from?"

„From Poland"

I biednym Włochom kolana się uginają. OF COURSE;)

Polish girls are the most beautiful on the world☺ Ja też to wiem;)

.....

.....

Uwodząc...

Kieruję swoje kroki do Domu Casanovy☺ Mało kto wie, że spędził sporą część swojego życia w Polsce.

Giacomo jako dziecko był uważany za nie w pełni rozwinięty umysłowo, podobno dopiero po wizytach u czarownicy z Murano został wyleczony. Chyba tak go wyleczyła, że już w wieku 12 lat potrafił oczarować swoją pierwszą zdobycz☺ Wielki uwodziciel, który swoje wyczyny opisał w „Historii mojego życia". Awanturnik, skrzypek, kawaler Złotej Ostrogi, i jeden z największych podróżników tamtych czasów. Kolejna inspiracja?:)

.....

Uwodzenie... Gdzieżby, to naturalny wdzięk;)

.....

Ciekawe, czy Casanova poradziłby sobie z dzisiejszymi pięknymi paniami?;) Byłby to nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę power dzisiejszych kobiet. Byłyśmy silne od zawsze, przez wszystkie stulecia; wykorzystywałyśmy zamiast siły spryt, mądrość, inteligencję, dobroć, łagodność, zadziorność☺

To my jesteśmy Casanove 21 wieku;)

.....

......

Dawna Huta Szkła w Murano

......

Czytajcie więcej artykułów o Włoszech na naszym blogu:


Padwa - miasto pierwszych kobiet z dyplomem

Florencja - czy potrafisz latać?

Toskania - verde czy tęczowa?


Jeżeli chcecie zobaczyć Włochy zimą zapraszamy na stronę:

Białe szaleństwo w Dolomitach


......

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/