Wyróżnione 

Rovinj & Poreč - najlepsze atrakcje

Rovinj uważane jest za najpiękniejsze miasto Istrii. Zatem jeśli wybieracie się na wakacje w ten rejon Chorwacji, ta włoska perła architektury musi obowiązkowo znaleźć się na waszej bucket liście. Dlaczego włoska? To proste - Rovinj (wł. Rovigno) przez stulecia był częścią Republiki Weneckiej, więc włoskie jest tu wszystko, co dotyczy architektury i zabytków miasta. Spacerując po zachwycającym od pierwszego spojrzenia Starym Mieście będziecie mieć wrażenie pobytu w jednym z klimatycznych starych miasteczek Italii. Pikanterii niech doda fakt, że aż do końca XVIII wieku Rovinj był wyspą! Dopiero wówczas zasypano wąską cieśninę oddzielającą miasto od stałego lądu i zezwolono na jego rozbudowę poza stare mury miejskie. To jak, zachęceni i zaciekawieni? Świetnie! Zatem jedziemy do Rovinj i do pobliskiego Poreča. Jak mus, to mus :).
.....
.....

Stare Miasto w Rovinj

.....
Rovinj uznane zostało za narodowy skarb Chorwacji. Podziwiając urodę tego miasta możemy jedynie przyklasnąć tej decyzji. Oczywiście największą atrakcją jest Stare Miasto, które dosłownie zwala z nóg. Wąskie i strome uliczki pokryte jednym z najstarszych bruków w Europie, kolorowe kamienice, w których dziś mieszczą się galerie sztuki, świetne hotele, restauracje i kafejki, a do tego schodki prowadzące do skalistych nabrzeży, gdzie niegdyś cumowały łodzie - to charakterystyczne elementy tutejszego krajobrazu "małej Wenecji" lub chorwackiego Saint Tropez jak zwykło się nazywać Rovinj. Spacerując klimatycznymi uliczkami Starego Miasta warto "zahaczyć" o pochodzący z XVIII wieku Klasztor Franciszkanów - znajdujący się przy ulicy De Amicis, czy o barokowy Łuk Balbiego przy ulicy Grisia. Pamiętajcie też, że wizyta w Rovinj to uczta zarówno dla oczu, jak i dla żołądka. Chyba nigdzie na Istrii nie zjecie tak dobrze jak właśnie na Starym Mieście w Rovinj. Tutejsze restauracje słyną z wyśmienitych owoców morza, dań włoskiej kuchni i oczywiście doskonałego wina.
.....
.....

Katedra św. Eufemii

.....
Centralnym punktem Starego Miasta, do którego prowadzą wszystkie uliczki jest plac Veli Trg i stojąca przy nim katedra św. Eufemii - patronki Rovinj. Kościół św. Eufemii jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych i historycznych w Rovinj. Wybudowano go w stylu tak zwanego baroku weneckiego. Prace projektowe i wykonawcze zlecono weneckim architektom i artystom, sprowadzonym specjalnie do tego zadania. Katedra jest stosunkowo młoda (XVIII wiek), ale powstała na miejscu kilku wcześniejszych świątyń, z których najstarszą zbudowano już w VIII wieku. Krótko po powstaniu pierwszego kościoła, umieszczono w nim relikwie św. Eufemii z Chalcedonu (okolice Stambułu) - męczennicy chrześcijańskiej czczonej przez kościół katolicki, ormiański, koptyjski i prawosławny. Drugim ważnym miejscem kultu tej świętej jest kościół św. Jerzego w Stambule. Wieża dzwonnicy katedry góruje nad miastem i jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu.
.....
.....

Port Valdibora

.....

Port Valdibora jest jedną z najbardziej cenionych atrakcji Rovinj. Setki kolorowych łódek i tradycyjnych rybackich kutrów zacumowanych na tle Starego Miasta i górującej nad nim dzwonnicy kościoła św. Eufemii to niezapomniany widok. Kameralna atmosfera portu, zwłaszcza o zachodzie słońca tworzy niesamowicie malowniczą scenerię, idealną do wykonania pięknych zdjęć do wakacyjnego albumu. Spacer i sesja zdjęciowa w porcie Rovinj to mówiąc najprościej turystyczny must do :).

.....
.....

Ale port to nie tylko fotograficzne tło :). Odpływają stąd liczne łodzie wycieczkowe oraz prom do Wenecji. Koszt biletu wynosi około 100 euro, a przepłynięcie zajmuje zaledwie 4 i pół godziny. Podróż promem to najlepszy sposób, aby wybrać się do Wenecji - siostrzanego miasta Rovinj, lub przybyć tu z Wenecji, zwłaszcza kiedy nie mamy do dyspozycji samochodu. Dzięki podróży morskiej omijamy wielogodzinne korki, które niestety są standardem na tej trasie. Tym, którzy nie mają czasu lub ochoty zapuszczać się do sąsiedniej Italii, proponujemy wycieczki na okoliczne plaże i wysepki w pobliżu Rovinj. W tym celu najlepiej skorzystać z wynajętej łódki lub z "podmiejskiego" promu 🙂.

.....
.....

Poreč

.....

Oddalony o 35 kilometrów od Rovinj Poreč to jeden z największych ośrodków turystycznych na Istrii. W sezonie letnim przeżywa on prawdziwe oblężenie, z czym niestety trzeba się liczyć. Historia Poreča sięga czasów zamierzchłych, bo aż do V wieku p.n.e.. W 177 p.n.e. tereny te trafiły we władanie Rzymian, którzy nazwali je Julia Parentium. Następnie włodarzem Poreča zostali kolejno od VI wieku - Bizancjum, od XII wieku - Wenecjanie, a następnie Austriacy. Po I wojnie światowej na Istrię wrócili Włosi. Po II wojnie światowej Poreč znalazł się w granicach Jugosławii i finalnie po jej rozpadzie trafił do Chorwacji. Uff, trochę się tego uzbierało :)! Stare Miasto w Poreču do złudzenia przypomina włoskie miasteczka. Architektura domów i pałacyków, czerwona dachówka, wąskie uliczki, a także oryginalny, zachowany do dziś układ ulic tworzą niepowtarzalny klimat. Dookoła miasta znajduje się kilka plaż, które są nakierowane na turystów tłumnie przybywających tu w sezonie letnim.

.....
.....

Bazylika Eufrazjana

.....

Z okresu bizantyjskiego pochodzi najsłynniejszy zabytek Poreča - świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, powszechnie znana jako bazylika Eufrazjana lub Eufrazjusza. Wedle legendy, bazylika, która de facto jest formalnie katedrą, powstała w miejscu śmierci św. Maura, a decyzję o budowie świątyni chroniącej jego relikwie wydał biskup Eufrazjan. W 1997 roku kościół został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Na jego zwiedzanie należy zarezerwować sobie minimum 2 godziny. 

.....
.....

Wizyta w bazylice musi koniecznie znaleźć się na waszej liście topowych atrakcji Istrii i Chorwacji. Budowla jest niezwykle imponująca i zachwycająco piękna. Ciekawym elementem bazyliki jest znajdująca się w podłodze chrzcielnica, która nadal jest używana do udzielania chrztów. Generalnie bazylika jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej w Chorwacji i uchodzi za arcydzieło architektury tego okresu. Była wielokrotnie przebudowywana, ale zachowała spójny charakter. We wnętrzu, oprócz przepięknych bizantyjskich mozaik przedstawiających sceny biblijne, znajdują się liczne dekoracje z późniejszych okresów. 

.....

...

Fiord Lim

.....

Na zakończenie wizyty w Poreču i w Rovinj, najlepiej przy zachodzie słońca, trzeba koniecznie odwiedzić fiord Lim. Można się tu dostać na dwa sposoby: od strony lądu, najlepiej samochodem, lub od strony wody, czyli łodzią, która wypływa z portu w Rovinj. Nazwa zatoki pochodzi od łacińskiego słowa limes, czyli granice. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego dolina była naturalną granicą między dwiema prowincjami rzymskimi. Widoki i mikroklimat panujący w tej okolicy są naprawdę zjawiskowe. Woda w zatoce tworzy sprzyjające warunki życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Zwłaszcza owoców morza: ostryg i małż, których można spróbować w jednej z lokalnych restauracji. Dziesięciokilometrowy rejs po krystalicznie czystej rzece Lim Fjord w otoczeniu stromych, zielonych ścian fiordu pozostawia niezapomniane wrażenia. Dolina Limu cieszy się również sporą popularnością wśród miłośników wspinaczki, a także była scenerią filmu Wikingowie z Kirkiem Douglasem w roli głównej.

.....
.....
Kiedy już zwiedzanie zabytków da się Wam porządnie we znaki, warto pamiętać, że okolice Rovinj i Poreča słyną z atrakcyjnych i malowniczych plaż, przy których możecie odpocząć i zakosztować nieco ochłody w krystalicznie czystych wodach Adriatyku. Oto kilka z naszych ulubionych i sprawdzonych tutejszych plaż. Żwirowo-skalista plaża Amarin uchodzi za najpiękniejszą plażę w okolicy, jest oddalona od miasta o 3 km i posiada certyfikat Błękitnej Flagi. Plaża Mulini jest położona niemal w centrum Rovinj, i choć to w zasadzie betonowa platforma, to jej zaletą jest bliskość i dostępność jeśli nocujecie w mieście. Plaża Cuvi jest z kolei najpopularniejszą z plaż położonych w okolicach Rovinj. Idealnie nadaje się na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Podobnie jak miejska plaża Lone Beach. Aby do niej dotrzeć wystarczy kilkunastominutowy spacer z centrum. Valalta Beach to lokalna plaża nudystów, a Cisterna to zacieniona plaża, gdzie panuje cisza i spokój.
.....
.....
Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!
.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/