Sardynia - Archipelag La Maddalena


Sardynia to jeden z naszych ulubionych kierunków na wakacje. Ta druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym ujmuje pięknymi krajobrazami, piaszczystymi plażami i morzem o szmaragdowej barwie. Jeśli szukacie plaż wyjątkowej urody, to z czystym sumieniem potwierdzamy, że są jednymi z najpiękniejszych na świecie. To idealny kierunek na odpoczynek. Słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku, co zdecydowanie stanowi plus i zachętę dla tych, którzy zamierzają przyjechać na Sardynię poza wysokim sezonem. Słoneczna pogoda zagwarantuje idealny wypoczynek i relaks, a przepyszna kuchnia włoska dopieści zmysły.
.....
.....

Nie od parady Sardynia nazywana jest Wyspą Szczęśliwości - mieszkańcy należą do najdłużej żyjących na świecie. I nic dziwnego :). Tutejsze życie dalekie jest od wielkomiejskiego pośpiechu. Sardyńczycy żyją tu spokojnie i korzystają z uroków, jakie przynosi im słońce, piękna pogoda i ciepłe morze. Jeśli do tego dorzucimy kuchnię śródziemnomorską, która jest nie tylko jedną z najpyszniejszych, ale i najzdrowszych na świecie, znajdziemy klucz do długowieczności Sardyńczyków. Poza tym mówi się, że to lud umiłowany przez boga, a sama wyspa ma kształt odcisku stopy stwórcy. No i jak tu nie być szczęśliwym? Pełny brzuch, słońce, które świeci niemal przez cały rok i całodobowa opieka boska ;)!

.....
.....

Plaże Sardynii 

.....

Wakacje tuż tuż, więc to co nas najbardziej interesuje to relaks na plaży i korzystanie z uroków ciepłego morza. A tego na Sardynii nie brakuje :). Wyspa ma bardzo urozmaiconą linię brzegową -to aż 1850 kilometrów długości i ponad 200 plaż zjawiskowej urody! Interesują Was szerokie, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże? A może turkusowe oczka osłonięte skalnymi klifami? Te ostatnie, w naszej subiektywnej opinii są najpiękniejsze. Jednak bez względu na upodobania, to, co łączy wszystkie plaże na Sardynii, to krystalicznie czysta woda i barwa najszlachetniejszego szmaragdu. W końcu wyspa nazywana jest Karaibami Europy. I nie trzeba wybierać się na odległe kontynenty, by poczuć powiew luksusowych wakacji ;).

.....
.....

Costa Smeralda 

.....
Najpopularniejszym miejscem wypoczynku wśród turystów cieszy się nieodmiennie Costa Smeralda nazywana również Wybrzeżem Szmaragdowym. I musimy przyznać, że nie bez powodu - woda jest tutaj pięknej, turkusowej barwy, a wybrzeże usiane małymi, urokliwymi zatoczkami. Niektórzy twierdzą, że jest to najbardziej luksusowa część wyspy, a to za sprawą przyjeżdżających tu celebrytów i gwiazd kina :).Odnajdziemy tu takie plaże jak: Spiaggia Capriccioli, Spiaggia del Principe, SpiaggiaPiccola, Grandę Pevero, czy też nazywaną Long Beach - Spiaggię di Liscia Ruja.
.....
.....

Archipelag La Maddalena 

.....

Jednak naszym bezkonkurencyjnym hitem jest Archipelag La Maddalena. Często pomijany przez turystów ze względu na konieczność przeprawy promowej. Przeprawa jest jednak bardzo krótka, a cena dostępna - jeśli więc pokusicie się na zobaczenie archipelagu, to będziecie absolutnie zachwyceni! Maleńkie wysepki wchodzące w skład archipelagu rozrzucone są na turkusowych wodach pomiędzy Sardynią i Korsyką. Pierwotnie archipelag stanowił przesmyk łączący obie wyspy. Na wskutek ruchów tektonicznych i morskich, La Maddalena osiadła w postaci pięknie rozsianych mniejszych i większych wysepek u północno-wschodnich wybrzeży Sardynii. Obecnie terytorialnie należy do Włoch, choć przekornie można by napisać, że do Sardynii. Dlaczego? Wyspa ta ma bowiem znaczny stopień autonomii politycznej i prawnej, w tym własną flagę i własny język.

.....
.....
Archipelag La Maddalena składa się z 23 wysp. Największe z nich to La Maddalena, Caprera, Spargi, Santo Stefano, Santa Maria, Razzoli i Budelli. Do mniejszych wysepek można dotrzeć wyłącznie prywatnymi łodziami, natomiast La Maddalena i Caprera są dostępne po przeprawie promowej. Plaże archipelagu są bajkowe i idealne na rodzinny wypoczynek. Najważniejsze z nich to: Spiaggetta di Giardinelli (zwana także Spiaggia Testa di Polpo), Spiaggetta del Villaggio Piras, Cala dello Spalmatore, Cala Lunga (znana również pod nazwą Porto Lungo), Cardellino, Monti d'Arena, Abbatoggia Est, Abbatoggia Ovest, Strangolato i Bassa Trinita. Cześć z nich - na przykład Bassa Trinita czy Porto Lungo - zostały wyróżnione Błękitną Flagą Europejskiej Federacji Środowiska.
.....
.....
Archipelag jest miejscem chronionym. W 1996 roku został na jego terenie utworzony park narodowy, który odnajdziemy na mapach pod nazwą Parco Nazionale dell Arcipelago della Maddalena. Ale to nie wszystko :). Wyspy są objęte ochroną Międzynarodowego Rezerwatu Waleni i Ssaków Morskich. To obszar, który stanowi naturalne środowisko przede wszystkim dla delfinów, kaszalotów i wielorybów dziobowatych. To najlepsze miejsce na spotkanie z tymi mądrymi zwierzętami :). I uwaga -archipelag jest na tyle znaczącym miejscem ochrony biosfery, że w niektórych jego miejscach zabronione jest na przykład żeglowanie, a nawet kąpiele :). Oczywiście, nie bójcie się, że nie wejdziecie do wody. Byłyśmy i sprawdziłyśmy na własnej skórze ;). Niemniej jednak to właśnie dzięki tak restrykcyjnej ochronie La Maddalena zachowała swój dziewiczy charakter. I wielkie dzięki bogom, za to, że chronią takie obszary i wielkie dzięki mądrym głowom, które dbają o to, by świat pozostał tak piękny jak w dniu stworzenia ;).
.....
.....

La Maddalena to ulubione miejsce wypoczynku Włochów, którzy na okres 2-3 tygodni porzucają kontynent i wielkomiejskie życie i przyjeżdżają tu na wakacje. Baza noclegowa jest bardzo uboga, więc jak to się mówi kto pierwszy ten lepszy ;).

Jeśli zamierzacie znaleźć tam nocleg, należy to zrobić na kilka miesięcy (a być może nawet wcześniej) przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Domów czy apartamentów do wynajęcia jest niewiele, ponieważ jest to obszar chroniony. Jednak jeśli szukacie naprawdę wyjątkowych miejsc do relaksu i przede wszystkim zaznania spokoju i oderwania się od rzeczywistości, to miejsce polecamy z czystym sumieniem. Jest na wskroś idealne :). Nie zaznasz tu dyskotekowych podrygów, ani gwarnych wieczorów, za to noce tak spokojne, że do snu kołysze jedynie szum fal.

.....
.....

Nie będzie przesadą jeśli powiemy, że archipelag jest rajem na ziemi, a widoki jakie tu się rozpościerają są jak z najpiękniejszych pocztówek. Plaże La Magdaleny są absolutnie zjawiskowe, a decyzja by właśnie tutaj odpocząć będzie ukoronowaniem pobytu na Sardynii. Nie pozostaje nic, tylko spakować walizki i obrać kierunek na Włochy!

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. 
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/