Wyróżnione 

Sardynia - Wyspa Szczęśliwości

Sardynia to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Kraina piaszczystych plaż, morza o barwie szmaragdu, klimatycznych miasteczek, pysznego jedzenia i niespiesznego, szczęśliwego życia. Jednym słowem Dolce vita!

Nie od parady nazywana jest Karaibami Europy. W naszym osobistym rankingu wyprzedziła nawet Dominikanę i jej bajeczne plaże. Czasami raj jest bliżej niż nam się wydaje :). Mówi się, że Sardynia jest odciskiem stopy Stwórcy, a on sam darzy wyspę szczególnymi względami. Jeśli więc chcecie choć przez chwilę poczuć magię tego miejsca, pakujcie walizkę i wyruszajcie na Sardynię! 

.....
.....

Gdzie leży Sardynia? 

.....

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą (po Sycylii) na Morzu Śródziemnym. Położona na zachód od Półwyspu Apenińskiego jest jednocześnie najdalej wysuniętą prowincją Włoch. Odrębność od kontynentalnych Włoch jest określona przede wszystkim przez: 

  • Autonomię - na mocy specjalnego prawa Regione Autònoma de Sardigna. Mimo że Sardynia administracyjnie należy do Włoch, posiada jednak pewien stopień autonomii i w sposób ograniczony może tworzyć własne prawo na terenie wyspy. 
  • Własny język - il sardo.
  • Lokalną flagęSardynia posiada również własną flagę, która prezentuje głowy czterech Maurów na białym tle z czerwonym krzyżem. Głowy pokonanych Saracenów są symbolem długiego konfliktu religijnego pomiędzy islamem i chrześcijaństwem. 
.....
.....

Pogoda na Sardynii

.....

Kiedy jechać na Sardynię? Sezon na Sardynii trwa od maja do października. W miesiącach późnowiosennych wzgórza Sardynii pokrywają się aksamitną głęboką zielenią, dookoła zakwitają pachnące zioła i kwietne krzewy. Maj i czerwiec to jedne z najpiękniejszych miesięcy, by odwiedzić tę włoską wyspę. Temperatura powietrza w tym okresie jest bardzo przyjemna i oscyluje w granicach 22-27 stopni, zaś woda w morzu ogrzewa się do 25 stopni. Jeśli więc planujecie wiosenny urlop, to Sardynia może okazać się doskonałym wyborem.

.....
.....

Lato jest upalne, a opady niewielkie. W zasadzie należy przygotować się na sto procent dni słonecznych. Jest to niewątpliwy atut dla przyjeżdżających tu co roku tysięcy turystów pragnących po długiej zimie rozgrzać ciało ciepłymi promieniami słońca. Ale w końcu to właśnie po to jedziemy na południe Europy ;). Z drugiej strony należy pamiętać o częstym piciu wody, smarowaniu ciała olejkami ochronnymi z barierą UV50 (nie niższą) oraz o unikaniu plażowania w godzinach południowych (w szczególności jeśli towarzyszą nam dzieci). Temperatura powietrza w najgorętszych dniach lipca i sierpnia może skoczyć nawet do 40 stopni Celsjusza, a wody w morzu nawet do 30 stopni. Jest więc naprawdę gorąco :).

.....
.....

Klimat północnej części wyspy jest dużo łagodniejszy – głównie ze względu na mistral wiejący znad wybrzeża Francji. Natomiast południe Sardynii wystawione jest na gorące podmuchy sirocco wiejącego znad Afryki. Wpływa to nie tylko na wyższą temperaturę powietrza, ale również i wód przybrzeżnych. Jeśli więc lubicie kąpiele w przysłowiowej zupie to zdecydowanie w zatokach południowej Sardynii.

.....
.....

Przyroda Sardynii

.....

Sardynia to w przeważającej mierze tereny górzyste, porośnięte zimozieloną makią - niskopiennymi krzewami w kolorze głębokiej zieleni. Najwyższym szczytem jest wznosząca się na wysokość 1834 m n.p.m. Punta La Marmora, z której roztacza się panorama na całą wyspę. Masyw górski, w obrębie którego znajduje się szczyt, został w 1998 roku objęty ochroną, a na jego terenie utworzono Park Narodowy Gennargentu. Krajobraz centralnej Sardynii to nie tylko górskie szczyty, ale również zielone doliny, wąwozy i jary. To właśnie tutaj znajduje się absolutnie wyjątkowy, bo najgłębszy w całej Europie - Kanion Gorropu. 

Gennargentu jest domem zwierząt i roślin nie występujących w innych rejonach Europy lub też zagrożonych wyginięciem. Możemy tu spotkać muflona, jelenia sardyńskiego, osła białego czy też dzika sardyńskiego. Jest to również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie można zobaczyć dzikie konie :).

.....
.....

Plaże Sardynii 

.....
Linia brzegowa wyspy to aż 1850 kilometrów długości i ponad 200 plaż zjawiskowej urody! Z czystym sumieniem można stwierdzić, że są to jedne z najpiękniejszych plaż świata. I choć w rankingi nie będziemy się bawić, bo wybór tej jednej jedynej jest po prostu niemożliwy, to musimy przyznać, że kilka z nich skradło nam serca :).
.....
.....

Koniecznie należy zobaczyć Archipelag La Maddalena. Na maleńkie wysepki położone na północnym wybrzeżu Sardynii dostaniemy się wyłącznie promem. La Maddalena to ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku Włochów, którzy przyjeżdżają tu z kontynentu. Jeśli zamierzacie znaleźć tam nocleg, należy to zrobić na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Archipelag składa się z siedmiu głównych wysp - La Maddalena, Budelli, Razzoli, Santa Maria, Santo Stefano, Spargi i Caprery, i jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Sardynii.

.....
.....

Najpopularniejszym miejscem wypoczynku wśród turystów cieszy się Costa Smeralda - wybrzeże usiane pięknymi, małymi zatoczkami. Niektórzy twierdzą, że jest to najbardziej luksusowa część wyspy, a to za sprawą przyjeżdżających tu celebrytów i gwiazd kina :). Nie od parady jest nazywane Wybrzeżem Szmaragdowym - woda jest wyjątkowej, turkusowej barwy. Odnajdziemy tu takie plaże jak: Spiaggia Capriccioli, Spiaggia del Principe, Spiaggia Piccola, Grandę Pevero, czy też nazywaną Long Beach - Spiaggię di Liscia Ruja.

.....
.....
Sardynia ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Interesują Was szerokie, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże? A może turkusowe oczka osłonięte skalnymi klifami? Te ostatnie, w naszej subiektywnej opinii są najpiękniejsze, ale wiadomo - każdy ma inne preferencje. Jednak bez względu na upodobania, to, co łączy wszystkie plaże na Sardynii, to krystalicznie czysta woda i barwa najszlachetniejszego szmaragdu.
.....
.....


Miasteczka na Sardynii

.....
Sardynia to tysiące maleńkich miasteczek rozrzuconych po całej wyspie. Niektóre z nich przycupnęły w nadmorskich pasach wybrzeża i co roku witają turystów przyjeżdżających tu z całego świata. Inne rozłożyły swe kolorowe domki w zielonym otoczeniu górzystej, centralnej części wyspy. Gdziekolwiek jednak nie trafimy, warto choć chwilę porozmawiać z miejscowymi, albo przynajmniej wymienić spojrzeniem i uśmiechem, bo uwaga…! Uśmiech na Sardynii jest zarażliwy :)! 
Bella Sardegna nazywana jest bardzo często krainą szczęśliwości. Dlaczego? Ponieważ jej mieszkańcy należą do do najszczęśliwszych i najdłużej żyjących ludzi na ziemi. Na całym świecie wytypowano tylko 5 miejsc, gdzie żyje najwięcej stulatków. Miejsca te nazywane są Blue Zones, czyli Niebieskimi Strefami. Oprócz Sardynii należą do nich: Ikaria w Grecji, Okinawa w Japonii, Nicoya na Kostaryce i Loma Linda w USA. Czy dzieje się to za sprawą śródziemnomorskiej kuchni pełnej owoców morza i doskonałej oliwy z oliwek, a może czerwonego wina z dobroczynnymi antyoksydantami? Na pewno! A jeśli do tego dodamy trzysta dni słonecznych w roku, to długowieczność i zadowolenie z życia gwarantowane :)!
.....
.....
Spacerując po ulicach sardyńskich miasteczek ma się nieodmienne wrażenie, że czas się zatrzymał. Nikogo nie dziwią osiołki czy owce swobodnie przemieszczające się po drogach ani pranie rozwieszone w oknach kamienic. Ulice w okresie letnim przybierane są sznurami kolorowych proporczyków. Wieczorami można udać się do zapełnionych po brzegi restauracji i posłuchać miejscowych grajków. Pyszne jedzenie, dobre wino, włoskie dyskusje i głośny śmiech to prawdziwa wizytówka Sardynii.
.....
.....

Czym się przemieszczać po Sardynii?

.....

Sardynia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wynajmu samochodu. Nie musi to być żaden luksusowy jeep ;) – drogi są dobre, więc i jazda małym samochodem nie będzie uciążliwa. Oczywiście to doskonała opcja dla tych, którzy: albo nie lubią czekać na przystanku autobusowym, albo po prostu nie chcą lub nie lubią tracić czasu. Najem samochodu to zdecydowanie najwygodniejszy sposób poznawania wyspy, szczególnie jeśli mamy w planach długie dystanse i preferujemy indywidualne zwiedzanie wyspy.

.....
.....

A co dla tych, którzy chcą przyjechać na wyspę własnym samochodem? Będzie to niewątpliwie duża oszczędność, ponieważ najem samochodów do najtańszych opcji podróżowania nie należy. A trzeba przyznać, że Sardynia jest doskonale skomunikowana ze stałym lądem. Promy kursują w zasadzie do większości dużych miast na wyspie - Olbii, Cagliari, Golfo Aranci, Santa Teresa Gallura czy Arbatax. Sardynia jest również skomunikowana z niektórymi małymi wyspami - na przykład z położonym na północy przepięknej urody Archipelagiem La Maddalena.

Turyści mogą również wynająć skutery, które świetnie sprawdzą się na krótszych trasach i są zdecydowanie tańsze. W końcu Italia jest matką słynnej Vespy! Może więc warto wypróbować ten rodzaj podróżowania i poczuć wiatr we włosach ;). Szerokiej drogi!

.....
.....

Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu nadal zastanawiacie się nad wyborem wakacyjnej destynacji, to być może przekonamy Was poniższym argumentem. 

Z reguły odwiedzamy konkretne miejsce tylko raz w życiu :). Wszystko po to, by zobaczyć jak najwięcej zakątków na naszym pięknym globie. Ale Sardynia... Cóż rzec ;)? Najzwyczajniej w świecie urzekła nas i już rok później wróciliśmy na tę piękną wyspę.

I to chyba najlepsza rekomendacja - gorąco polecamy, bo wyspa jest zjawiskowa! Jedźcie i chłońcie wszystkimi zmysłami drgania rozgrzanego powietrza, piękne zachody słońca, niebiańskie turkusowe zatoki, przepyszne jedzenie i wspaniałych ludzi!

.....
...

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Piękna oprawa graficzna i zdjęciowa - ten ebook to idealny pomysł na prezent dla Twoich najbliższych miłośników podróży. Interaktywne menu - łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach w książce zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Plan podróży - podajemy Ci gotowy
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/