Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Spływ kajakowy rzeką Łyną
Tym razem za cel kajakowego szaleństwa wybieramy liczącą niemal 300 kilometrów rzekę Łynę, którą biegnie słynny Warmiński Szlak Kajakowy. Rzeka Łyna zaczyna swój bieg w małej wsi o tej samej nazwie, przepływa przez kilka większych miast na terenie Warmii, tj.: Olsztyn, Lidzbark Warmiński i Dobre Miasto, a następnie wpływa do Obwodu Kaliningradzkiego. Nasza trasa to ponad piętnastokilometrowy odcinek od Łaniewa do Lidzbarka Warmińskiego. Ahoj przygodo!
Warmiński Szlak Kajakowy
Przystań Łaniewo
Nasza przygoda zaczyna się tam gdzie się tam, gdzie się skończy, czyli w Lidzbarku Warmińskim. Umawiamy się z właścicielem firmy organizującej spływy. Zostawiamy nasz samochód na parkingu pod UM i przesiadamy się do busa, który zawiezie nas i kajaki do miejsca rozpoczęcia spływu, czyli na przystań Łaniewo. Tutaj otrzymujemy instruktaż, sprzęt, dzielimy się na drużyny, nakładamy kapoki (obowiązkowo), wodujemy kajaki i ruszamy na rzekę.
Meandry rzeki
Bliżej ziemi, bliżej nieba
Łyna nie jest na tym odcinku zbyt roległa, zazwyczaj ma około 10, może 15 metrów szerokości. Dzięki czemu doskonale widać obydwa brzegi, porośnięte trzcinami, liliami wodnymi i lasami, które są siedliskiem i schronieniem dla wielu dzikich zwierząt i ptaków. Rzeka jest bardzo czysta, choć ze względu na muliste dno, można odnieść wrażenie, że jest inaczej. Nic bardziej mylnego. Podczas całego, trzygodzinnego spływu byliśmy na rzece sami. Nie jest to powtarzalna sytuacja. Czasem może być nawet kilkadziesiąt kajaków, zwłaszcza w weekendy. Ale nam trafił się prawdziwy Private Tour i mieliśmy Łynę na wyłączność.
Dzięki temu mogliśmy garściami czerpać z niesamowitej i uspokajającej bliskości przyrody. Cisza, delikatny szum wody, szelest trzcin i liście poruszanych delikatnym wiaterkiem, odgłosy żab i ptaków. Najpiękniejsza symfonia, najdoskonalsza muzyka dla zestresowanego i zabieganego człowieka XXI-go wieku. Zamknij oczy i pomyśl, kiedy ostatnio słuchałaś /-eś takiego koncertu? Dla regeneracji ciała i ducha nie ma skuteczniejszej metody, niż czas spędzony na łonie dzikiej przyrody, czyli tam, gdzie są nasze najprawdziwsze korzenie.
Zamek Biskupów Warmińskich
Na 120 kilometrze szlaku kajakowego po Łynie znajduje się cel naszej wyprawy - Lidzbark Warmiński. Na przedmieściach, przepływamy pod dwoma mostami drogowymi, i po prawej stronie mijamy gotycki kościół Św. Piotra i Pawła, a następnie docieramy do przystani, przy której zostawiamy nasze kajaki. Stąd odbierze je sobie organizator. Bardzo wygodne, prawda? Teraz na spokojnie udajemy się do największej atrakcji miasta - czternastowiecznego Zamku Biskupów Warmińskich.
Zamek Biskupów Warmińskich wpisano do rejestru zabytków klasy światowej! Warto zaznaczyć, że budowla jest zaliczana także do najcenniejszych zabytków sztuki gotyckiej w Polsce. Zamek, który przez stulecia był siedzibą biskupów warmińskich, pełnił funkcję obronną i reprezentacyjną. Został zbudowany na planie kwadratu 48,5 m na 48,5 m. W środku, podobnie jak na Wawelu, znajduje się obszerny dziedziniec krużgankowy, a w centralnym miejscu dziedzińca na podzamczu stoi barokowy pomnik św. Katarzyny. Obecnie część zamku jest wykorzystywana jako ekskluzywny hotel. Z pewnością nocleg w takim otoczeniu musi być fantastycznym doświadczeniem.
Spływ kajakowy po Łynie jest doświadczeniem, które polecamy każdemu ze względu na piękne otoczenie przyrody i możliwość zwiedzenia niezwykłych miejsc, cennych dla historii naszego kraju, i jak widać, świata. Żeby przebyć 15 kilometrów trzeba się troszkę nawiosłować i zamoczyć. Tyłek mokry, koszulka mokra - ale, co tam. Takie są jak widać uroki odkrywania świata z perspektywy kajaka!
ps. Zresztą sami zobaczcie. Zapraszamy Was na nasz kanał na You Tube - nie zapomnijcie zasubskrybować i zostawić łapkę w górę :). Dziękujemy!

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj:
Polska & Podróże & Pasje
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
* Czym się poruszać: wodowanie kajaków odbywa się na przystani Łaniewo, gdzie dowozi nas właściciel firmy organizującej spływy. Kajaki zostawiamy na przystani obok Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
* Waluta: złoty
* Płatności: na miejscu płacimy gotówką
* Cena za obiad w restauracji: przez cały pobyt żywiłyśmy się wyłącznie w restauracjach z lokalnym jedzeniem. Sycący dwudaniowy obiad z uwzględnieniem napojów 50 - 70 za osobę. Najlepsza zupa? Chłodnik! Bardzo dużo dań wegetariańskich do wyboru.
* Bezpieczeństwo: ludzie byli przyjaźnie nastawieni, otwarci, skorzy do rozmów, czułyśmy się bardzo bardzo bezpiecznie.
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: tak, dzieci będą tu otoczone opieką i uśmiechem
*Czystość: Wszędzie było bardzo, bardzo czysto. Rzeka Łyna, Lidzbark Warmiński oraz sprzęt kajakowy - wszystko było mega czyste i zadbane
* Poziom hoteli: mieszkaliśmy w przepięknym i klimatycznym miejscu oddalonym zaledwie 15 kilometrów od Lidzbarka Warmińskiego: Pałac i Folwark w Galinach. Bardzo rodzinna, domowa atmosfera. Z serca polecamy!.
*Kiedy najlepiej jechać na Warmię: sezon na spływy trwa cały rok
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/