Stambuł - najważniejsze atrakcje

Stambuł to jedyna metropolia na świecie położona na dwóch kontynentach. Otoczony wodami Morza Marmara i Morza Czarnego, które łączy wąska cieśnina Bosfor i odchodzący od niej przesmyk - Złoty Róg, jest także jednym z najstarszych miast świata. Miasto założone zostało przez Greków, a następnie zdobyte przez Persów, Ateńczyków, Spartan i Rzymian. By finalnie rozbłysnąć pełnią chwały pod panowaniem pierwszych chrześcijan jako Bizancjum, a potem Konstantynopol. W wieku XV stolicę cesarstwa bizantyjskiego zdobyli Turcy Osmańscy, których spadkobiercy do dziś władają tym najgęściej zaludnionym miastem Europy. W 1930 wciąż obowiązującą nazwę - Konstantynopol, zmieniono na Istanbul (Stambuł). Jeśli zapytasz: Czy miasto to warte jest odwiedzenia? Odpowiemy: To mało powiedziane! Stambuł jest zachwycająco piękny! Przedstawiamy zatem listę najważniejszych atrakcji Stambułu - miasta, o którym marzą wszyscy podróżnicy i fani city breake'ów.
.....
.....

Hagia Sophia

.....

Bez wątpienia można powiedzieć, że Hagia Sophia to arcydzieło architektury bizantyjskiej i jedna z najpiękniejszych i najokazalszych świątyń na świecie. Wybudowana w połowie VI w. n.e. przez cesarza Justyniana I Wielkiego pierwotnie służyła jako Kościół Mądrości Bożej i była najważniejszą świątynią w kościele bizantyjskim - miejscem koronacji cesarzy i siedzibą patriarchy Konstantynopola. Po zdobyciu miasta przez Turków w XV wieku, Hagia Sophia została przekształcona w meczet. Po osmańskim podboju rozpoczęto gruntowną przebudowę kościoła, dobudowano minarety, a większość symboli chrześcijańskich zakryły islamskie insygnia, medaliony i ornamenty. 

Błędem jest jednak twierdzenie, że usunięto wszystkie insygnia typowe dla kultury chrześcijańskiej. Wiele ze zdobień jak mozaiki i freski zachowano, i nawet dzisiaj można podziwiać je w oryginalnych kształtach. W 1934 roku, na mocy dekretu pierwszego prezydenta Republiki Turcji - Ataturka, budowla została zmieniona w muzeum. W tej postaci Hagia Sophia służyła jako monument historyczny przez niemalże 100 lat. W 2020 roku ponownie została przekształcona w meczet. Można go zwiedzać po zakupieniu biletu wstępu. Dla innowierców dostępne jest pierwsze piętro, z którego można podziwiać przestronny parter - główną nawę świątyni. Jednak wszystkie rzeźby i ważne elementy przeniesiono do pobliskiego muzeum Hagia Sophia.

.....
.....

Meczet Błękitny, czyli Meczet Sultanahmet

.....
Dokładnie vis a vis Hagii Sophii znajduje się Meczet Błękitny. To jedna z najwspanialszych budowli Imperium Osmańskiego. Został wzniesiony w I połowie XVII wieku z polecenia sułtana Ahmeda I. Imponujących rozmiarów meczet miał być formą zadośćuczynienia za błędy młodości sułtana. Władca ofiarował nielimitowane ogromne fundusze na budowę świątyni zatrudniając najlepszych specjalistów: architektów i artystów. Meczet swoją wielkością i urodą miał przyćmić samą Hagię Sophię, więc budowano go z ogromnym rozmachem. Na zewnątrz budynek przykuwa wzrok swoimi kopułami oraz strzelistymi sześcioma minaretami. Liczba minaretów jest dość nietypowa, gdyż zazwyczaj są ich cztery lub dwa. Wnętrze świątyni ozdobiono 20 tysiącami błękitnych płytek ceramicznych, sprowadzonych specjalnie z Iznika, jednego z ważniejszych ośrodków ceramiki na świecie. Meczet Błekitny można zwiedzać po zakupieniu biletów. Jak w każdym meczecie kobiety powinny zakryć włosy, ramiona i nogi minimum do kolan, a panowie w zasadzie tak samo, za wyjątkiem włosów :).
.....
.....

Cysterna Bazyliki - Yerebatan Sarnıcı

.....

Cysterna Bazyliki to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Stambule, a więc zdecydowanie należy zobaczyć. Cysterna, której turecka nazwa brzmi Yerebatan Saray lub też Yerebatan Sarnıcı, jest największym z kilkuset zbiorników systemu hydrologicznego zapewniającego ciągłość czystej wody dostarczanej do pałacu cesarza Justyniana I, który zdecydował o budowie rezerwuaru w obawie przed zatruciem wody z akweduktów. Wnętrze cysterny jest niezwykle imponujące. Rozmach z jakim ją budowano w niczym nie przypomina "zwykłych" zbiorników na wodę. Sama cysterna bardziej przypomina świątynię lub salę pałacową niż pomieszczenie, które miało służyć wyłącznie do gromadzenia wody. 336 oryginalnych greckich i rzymskich kolumn wypełnia wnętrze komnaty długiej na 143 metry i szerokiej na 65 metrów. Zbiornik mógł pomieścić aż 100000 litrów wody pitnej! Jedną z atrakcji cysterny jest odwrócona "do góry nogami" kolumna, u podstawy wyrzeźbiono głowę meduzy. Cesarz kazał zamontować ją do góry nogami, w nadziei, że po zalaniu wodą nikt nie będzie oglądał "bezbożnego" wizerunku. Jednak los lubi płatać figle i dziś to jedna z największych atrakcji tego miejsca.

.....
.....

Wieża Galaty - Galata Kulesi

.....

Wieża Galaty to bardzo charakterystyczny punkt Stambułu. Zbudowano ją jeszcze w średniowieczu jako element fortyfikacji obronnych miasta, stąd nadal bywa nazywana Cristea Turris, czyli Wieżą Chrystusa. Znajduje się ona na północ od Złotego Rogu w zabytkowej XI - wiecznej dzielnicy Galata, zwanej też Nowym Miastem. Wieża ma wysokość 63 metrów i podczas kilku wieków swojego istnienia pełniła wiele funkcji, uległa pożarowi, a nawet było tu więzienie. Obecnie jest to jedna z ważniejszych atrakcji Stambułu. Dookoła, w dzielnicy Galata, która wraz z półwyspem stanowi integralną część zabytkowego Starego Miasta, znajduje się wiele sklepów z pamiątkami, klimatycznych kawiarni i barów, a z samej wieży rozciąga się piękny widok na wzgórza Starego Miasta. Warto tu również wpaść wieczorem na typową turecką kolację w jednej z nadbrzeżnych restauracji, tuż nad wodami Złotego Rogu. 

.....
.....

Pałac Topkapi - Topkapı Sarayı

.....

Pałac Topkapi, którego turecka nazwa brzmi Topkapı Sarayı, to naszym zdaniem jedna z najpiękniejszych budowli w Stambule i na świecie. Przez prawie pięć stuleci służył on osmańskim sułtanom nie tylko jako siedziba administracyjna, ale również jako dom. Budowę pałacu rozpoczęto w 1453 roku z polecenia panującego wówczas Mehmeda Zdobywcy, który stworzył podwaliny dla jednego z największych i najbogatszych imperiów czasów nowożytnych. Pałac ma imponujące rozmiary i na jego zwiedzanie należy poświęcić minimum 3 lub 4 godziny. Kompleks składa się z cesarskich pawilonów oraz czterech pięknych dziedzińców ogrodowych. 

Największe atrakcje Pałacu Topkapi to Harem, czyli miejsce prywatne, w którym mieszkała rodzina królewska oraz liczne konkubiny, służba i strażnicy, czyli czarni eunuchowie sprowadzani z Afryki. Poza tym skarbiec cesarski, gdzie można zobaczyć spektakularną kolekcję biżuterii i klejnotów, zwłaszcza ogromnych rozmiarów diamentów. Dormitorium Sił Ekspedycyjnych, w którym obecnie prezentowana jest okazała kolekcja oryginalnych szat królewskich, Sala Cesarska oraz Tajemne Komnaty Murata III i Ahmeda III - jedne z najbogatszych pomieszczeń pałacu. 

.....
.....

Meczet Sulejmana

.....

Meczet Sulejmana to w naszej opinii najpiękniejszy meczet w Stambule i generalnie na całym świecie. Już samo położenie świątyni na jednym ze wzgórz miasta potęguje to wrażenie poprzez spektakularne widoki na panoramę Stambułu i Złotego Rogu i zabytkową dzielnicę Galata. Meczet został zbudowany w połowie XVI wieku na polecenie Sulejmana Wspaniałego. Na miejscu znajduje się kompleks sakralny, medresy, kuchnia, szpital, cmentarz oraz mauzoleum Sulejmana i jego ukochanej żony sułtanki Hurrem. Podobnie jak inne meczety w Stambule, dach świątyni zwieńczony jest większymi i mniejszymi kopułami, których kaskadowe ułożenie pozwala rozróżnić przestrzeń centralną poświęconą głównej sali modlitewnej i dziedzińca. Wnętrze jest utrzymane w ornamentyce osmańskich meczetów, jednak panuje tu jakaś niezwykła atmosfera kontemplacji i zadumy, być może z powodu braku ostentacyjnych dekoracji i doskonałym pięknie całej budowli.

.....
.....

Wielki Bazar & Bazar Egipski

.....

Z Meczetu Sulejmana jest dosłownie rzut kamieniem do jednego z najstarszych bazarów świata: Wielki Bazar (Grand Bazaar) to chyba najdłużej działająca galeria handlowa o jakiej słyszałyśmy, bo początki bazaru sięgają XV wieku. Zakupy tutaj będą drogie, zdecydowanie najdroższe w całym mieście. No chyba, że masz ochotę na zakup skarbu w postaci starej, orientalnej, złotej i srebrnej biżuterii. Wtedy jesteś w odpowiednim miejscu. Pamiętaj, że na bazarach zawsze trzeba się targować. 

.....
.....

Poza tym Wielki Bazar trzeba zobaczyć przez wzgląd na jego historyczne walory. My polecamy, żeby zwykłe zakupy tureckich pyszności zrobić jednak w położonym poniżej, u stóp portu przy Złotym Rogu, Bazarze Egipskim. Jest to również zabytkowy bazar, który bywa nazywany Spice Bazaar, gdzie towary są równie doskonałej jakości, ale różnica w cenie wynosi zazwyczaj 100%! Na koniec jeszcze jedna uwaga: w Stambule wszędzie można płacić kartą, także zbliżeniowo.

.....

Bosfor & azjatycka część Stambułu

.....
.....
O ile europejskie brzegi miasta zawsze słynęły ze swojej reprezentacyjnej i politycznej roli, o tyle azjatycka część Stambułu pozostawała raczej spokojna i służyła za sypialnię tej wielkiej metropolii. Obecnie dzielnice azjatyckie Stambułu położone nad wodami Bosforu stają się coraz bardziej popularne wśród turystów i wśród mieszkańców miasta. Jeśli nie masz za dużo czasu, to najlepszą formą "zwiedzenia" tych rejonów bedzie rejs po Bosforze. Jest to bardzo fajna atrakcja, z jakiej warto skorzystać podczas wizyty w Stambule, który plasuje się w dziesiątce najczęściej odwiedzanych miast świata. Rejsy organizowane są kilka razy w ciągu dnia, a nawet w nocy. Trwają maksymalnie 2 i pół godziny. Za bilet zapłacisz około 20 euro. Warto jednak zwrócić uwagę na trasę takiego rejsu. My wybrałyśmy taką, która obejmowała zarówno Bosfor, jak i Złoty Róg, ale wiemy, że można skorzystać z eskapady organizowanej tylko po wodach Bosforu.
.....
.....
Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!
.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. To zale
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/