Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Żywiec - zabytkowy park Habsburgów
Zabytkowy park Habsburgów w Żywcu to jedno z najładniejszych miejsc do odwiedzenia na Podbeskidziu. Park jest wyjątkowo atrakcyjny ze względu na swoje osobliwości przyrodnicze i walory antropogeniczne - zabytki architektury, muzea czy cykliczne imprezy o charakterze kulturowo-społecznym i historycznym. Położenie parku w samym centrum miasta daje mieszkańcom możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu i spacerów wśród kilkusetletnich drzew bez konieczności wyjazdu z miasta. To taka mała zielona enklawa zapewniająca relaks i wypoczynek. Być może nie jest to Central Park w Nowym Yorku, bo ten na pewno przebija nasz żywiecki rozmachem ;), natomiast piękno zabytkowego parku Habsburgów ukryte jest i w historii i w wyjątkowej architekturze, której czasy sięgają średniowiecza.
Stary Zamek
Historia Starego Zamku sięga czasów średniowiecza, a najstarsze zapiski pochodzące z początków XV wieku informują o istnieniu murowanej wieży mieszkalnej, drewnianych zabudowań, obronnego wału kamienno-ziemnego oraz płytkiej fosy. Powstanie średniowiecznej budowli przypisuje się Mikołajowi Strzale, który odkupił te tereny od oświęcimskich książąt. Kolejni właściciele ziem żywieckich - bracia Skrzyńscy - nie nacieszyli się zbyt długo panowaniem na zamku. Znani z rozbojów i grabieży pobliskich ziem, zostali pokonani przez króla Kazimierza Jagiellończyka, któremu ostatecznie odsprzedali Żywiec. Pod koniec XV wieku twierdza przeszła we władanie rodziny Komorowskich. Dokonano jej rozbudowy i umocnienia pod kątem obronnym. Wtedy to powstały dodatkowe wieże - kwadratowa i okrągła, oraz mury zwieńczone w narożnikach basztami.
Następne stulecie to okres świetności zamku. Pod koniec XVI wieku, średniowieczną twierdza, zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze, została przebudowana na styl renesansowy. Rezydencja została podniesiona o jedno piętro oraz upiększona o attyki i arkadowe krużganki. Kolejnymi władcami na żywieckim zamku byli: królowa Konstancja (żona Zygmunta III Wazy), jej syn Jan Kazimierz Waza, sekretarz dworu królewskiego Wawrzyniec Wodzicki, wielki kanclerz koronny Jan Wielopolski i ostatecznie rodzina Habsburgów. Za panowania Wielopolskich pałac został zmodernizowany na barokowy, a jego otoczenie upiększono ogrodem we włoskim stylu. Dzisiaj całość wyglada jak z baśni o księżniczkach i rycerzach.
Nowy Zamek
W II połowie XIX wieku, za panowania Albrechta Fryderyka Habsburga dokonano przebudowy oficyn mieszkalnych znajdujących się tuż nieopodal starego zamku. Zmodernizowane w iście pałacowym stylu wnętrza miały służyć właścicielom jako nowa siedziba. Rezydencja zwana odtąd Nowym Zamkiem stała się domem dla linii Habsburgów, którzy mocno związali się z Żywiecczyzną i przyjęli polskie obywatelstwo. W pałacu zorganizowano sale biblioteczną i bilardową, kręgielnię, jadalnię, pokoje sypialne właścicieli oraz ich gości. Dobudowano również pawilon, w którym powstała ogromna sala balowa zwana również lustrzaną ze względu na tafle luster, którymi przyozdobiono ściany.
Nowy Zamek został urządzony z wielkim rozmachem - wnętrza udekorowano meblami sprowadzonymi z Austrii, włoskimi kominkami, a wyposażenie do łazienek sprowadzono aż z Anglii. Habsburgowie świetnie znali się na sztuce - na zamku gromadzili dzieła wybitnych malarzy, a także imponującą kolekcję sreber, których wagę szacowano na 500 kilogramów. W 2009 roku wróciło do pałacu (uważane za zaginione po II wojny światowej) płótno arcymistrza Wojciecha Kossaka przedstawiające parę książęcą w parku zamkowym. Dzieło to jest uważane za największy portret jaki kiedykolwiek namalował Kossak.
Domek Chiński
Domek Chiński w parku żywieckim to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów zabytkowych w Żywcu. Na początku XVIII wieku stała w tym miejscu parterowa altana, która stanowiła jeden z ozdobników typowego ogrodu włoskiego. W II połowie XVIII wieku, z inicjatywy ówczesnych włodarzy Żywca - rodziny Wielopolskich - altana została przebudowana, wpisana w plan ośmioboku i wzbogacona o dodatkowe kondygnacje. Domek Chiński wpisywał się idealnie w ówczesne trendy organizowania ogrodów na modłę angielską. Domek nie tylko urozmaicał swoją bryłą przyzamkowy ogród, ale służył również jako bawialnia dla dzieci Wielopolskich. Obecnie Domek Chiński jest miejscem ogólnie dostępnym, a w jego wnętrzu urządzona jest kawiarnia.
Ogród Różany
Ławeczka Księżnej Habsburg
W 1993 roku do Polski wróciła ich córka - Maria Krystyna, która po latach emigracji i bycia bezpaństwowcem, otrzymała na powrót obywatelstwo polskie. Zamieszkała w urządzonym dla niej mieszkaniu na Nowym Zamku. W parku, na przeciw mieszkania Marii, postawiono ławeczkę z rzeźbą wykonaną z brązu przedstawiającą naturalnej wielkości postać jej matki Alicji Ankarcrony. Było to uhonorowanie niezwykłej postawy kobiety, która podczas wojny walczyła w podziemiu i współpracowała z AK.
Po prawie 100 latach, 11 maja 2023 roku, Karol Olbracht Habsburg oraz jego małżonka Alicja Ankarcrona otrzymali pośmiertne odznaczenia: Karol - Krzyż Wielki Odrodzenia Polski, a Alicja - Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski. Medale zostały przekazane na ręce ich córki Renaty - jedynej żyjącej potomkini pary, która po II wojnie światowej wyemigrowała do Hiszpanii. Odznaczenia mają powrócić do Polski i zostać umieszczone w krypcie Habsburgów w Żywcu.
Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl
W tekście wykorzystano fragment wiersza Adama Mickiewicza "To lubię"
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj:
Podróże
Polska
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
* Czym się poruszać: Do Żywca przyjechaliśmy samochodem.
* Waluta: PLN
* Płatności: Na miejscu można płacić kartą i gotówką.
* Ceny wstępu: Wstęp do parku jest darmowy, można spacerować godzinami.
Natomiast pod poniższym linkiem odnajdziecie cennik wejść do obiektów na terenie Parku Habsburgów:
https://muzeum-zywiec.pl/cennik
* Bezpieczeństwo: Tutaj absolutnie nic nie trzeba dodawać, jest całkowicie bezpiecznie, a cały park jest ogrodzony.
Jeśli więc udajecie się na spacer do parku w Żywcu z małymi dziećmi, to możecie je puścić jak to się mówi "samopas" ;).
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: zdecydowanie!
*Czystość: Wszystko dookoła jest wspaniale utrzymane, a spacery po ogrodach wyśmienite.
* Poziom hoteli: Do Żywca mamy rzut beretem, więc nie korzystaliśmy z noclegu, jednak na pewno każdy coś dla siebie znajdzie :). Zarówno w samym mieście jak i poza nim jest sporo apartamentów czy domków do wynajęcia.
*Kiedy najlepiej przyjechać do Żywca: Zawsze! Sprawdzajcie terminy różnorodnych wystaw, które są organizowane na miejscu.
Być może niektóre zainteresują Was szczególnie.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/