Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Turecki hammam - tradycyjny rytuał piękności
Królestwo kobiecości
Orientalny rytuał piękności:
Krok pierwszy - sauny
W hammamie zawsze jest ktoś, kto kieruje nas do odpowiedniego miejsca. W skład całego, ponad dwugodzinnego rytuału łaźni tureckiej wchodzi kilka elementów. Standardowa procedura zaczyna się od sauny suchej, w której rozgrzewamy nasze zmęczone mięśnie i skórę. Po około 15 minutach przechodzimy do sauny mokrej, w której jest jeszcze bardziej gorąco. W chmurze pary wodnej ciężko jest nawet oddychać :). Za to fenomenalne nawilżenie całego organizmu - gwarantowane!
Krok drugi - grota solna
Krok trzeci - kąpiel
Nasze rozgrzane i nawilżone ciała są już przygotowane do najważniejszego zabiegu: kąpieli z peelingiem i masażem, czyli banyo, kese, masaj. Kładziemy się na ogromnym, ustawionym centralnie podeście, a kobiety pracujące w hammamie zaczynają od peelingu całego ciała za pomocą specjalnej rękawicy, po czym myją nas dokładnie naturalnym mydłem. Robią to przy użyciu specjalnych tkanin, które spieniają mydło i poprzez masaż idealnie usuwają martwy naskórek.
Przed, albo po kąpieli banyo, kese, masaj można skorzystać z basenu z zimną wodą, która posiada właściwości lecznicze i działa jak tempomat na naszą skórę, blokując oznaki zmęczenia i starzenia. Naprzemienne rozgrzewanie i chłodzenie ciała w życiodajnych i naturalnych źródłach jest powszechnie stosowane w tradycyjnych rytuałach beauty w wielu kulturach. I to nie tylko w Turcji, ale także na Dalekim Wschodzie: w Japonii, czy w Korei.
Krok czwarty - masaż ciała olejami
Ceremonię hammamu kończy relaksujący masaż z użyciem naturalnych olejków. Jest to opcja dodatkowa, warto z niej jednak skorzystać, żeby w pełni zasmakować wszystkich dobrodziejstw tureckiej łaźni. Pomieszczenie, w którym odbywa się maszczenie wonnymi olejami jest wyciszone. W tle słychać jedynie delikatną muzykę, która powoduje, że odpływamy w senne marzenia. Znacie ten stan? Mamy nadzieję, że choć raz udało się i Wam go doświadczyć - absolutne rozluźnienie, stuprocentowy relaks.
Masażystki smarują naszą skórę gęstymi, ciepłymi olejkami. Relaksujący masaż obejmuje całe ciało: plecy, ręce, nogi, brzuch i również głowę i włosy. Ucisk skroni i masowanie głowy tuż przy linii włosów to świetny sposób na zrelaksowanie wszystkich mięśni twarzy, wiedzieliście o tym? Pracownice hammamu myły nas, śpiewały, nieustannie prawiły nam komplementy. Zresztą nie tylko nam, ale każdej kobiecie, która akurat poddawała się kąpieli. Na tym polega właśnie jedna z najważniejszych zalet łaźni tureckiej. Znacie takie drugie SPA :)?
My, współczesne kobiety bywamy wiecznie zabiegane, zajęte, mamy tysiąc spraw na głowie. Martwimy się o wszystkich, a najmniej o siebie. Jesteśmy wobec siebie i naszych ciał zbyt krytyczne i wymagające. Tymczasem są tradycje takie, jak hammam, które gromadzą kobiety razem, dopieszczają je i wzmacniają. Zwyczaje, których przesłanie brzmi: zatrzymaj się na chwilę, zadbaj o siebie, zauważ, jaka jesteś piękna! Przetestowałyśmy ten rytuał na własnej, nagiej skórze i nie tylko wyszłyśmy z hammamu piękniejsze, ale też niebotycznie zrelaksowane.
ps. Zapraszamy Was także na nasz kanał na You Tube - nie zapomnijcie zasubskrybować i zostawić łapkę w górę :). Dziękujemy!

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj:
Turcja & Podróże & Beauty
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
* Dokładne informacje o aktualnych zasadach wjazdu do Turcji znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja
* Elis Hammam w Goreme. Cały rytuał, łącznie z masażem kosztował 150 zł od osoby.
* Czym się poruszać: do Kapadocji leciałyśmy świetnymi liniami Turkish Airlines, gdzie podawano przepyszne jedzenie :).
Lot na trasie Kraków - Warszawa - Istambuł - Nevsehir
* Waluta: 1 lira turecka = 0,28 złotego w zależności od kursu walut w danym okresie. Niemal wszędzie można było płacić w dolarach i w euro.
* Płatności: na miejscu można płacić kartą i gotówką, wszędzie dostępne są bankomaty. Nie było żadnego problemu z dostępnością bankomatów walutowych oraz z płatnością kartą (poza płatnościami zbliżeniowymi).
* Cena za obiad w restauracji: przez cały pobyt żywiłyśmy się wyłącznie w restauracjach z jedzeniem tureckim. Piłyśmy codziennie świeże soki, zwłaszcza sok z granata, jadałyśmy wszystkie dostępne owoce. Nie miałyśmy żadnych dolegliwości żołądkowych. Jedzenie jest pyszne. Sycący obiad z uwzględnieniem napojów i wina to koszt około 70 - 100 zł za osobę.
* Bezpieczeństwo: ludzie byli przyjaźnie nastawieni, otwarci, skorzy do rozmów, czułyśmy się bardzo bardzo bezpiecznie.
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: tak, dzieci będą tu otoczone opieką i uśmiechem. Jeśli podróżujecie z małym dzieckiem w wózku - sugerujemy zaznaczyć wcześniej, że będziecie potrzebować fotelik, nie jest to bowiem lokalny zwyczaj, aby wozić dzieci w fotelikach.
*Czystość: Elis Hammam było bardzo czysto. Na miejscu dostałyśmy klapki oraz ręczniki. Nic więcej nie było nam potrzebne.
* Poziom hoteli: mieszkaliśmy w **hotelu z pięknym widokiem na balony :): Kayatas Cave Suites
Nasz apartament był przestronny i bardzo czysty. Na miejscu do dyspozycji mieliśmy śniadania i taras. Naszym zdaniem hotel na ***
Polecamy!!!
*Kiedy najlepiej jechać do Kapadocji: sezon trwa cały rok
w miesiącach: listopad - marzec będziecie mieli możliwość jeździć na nartach, natomiast w okresie kwiecień - maj - panuje przyjemna i ciepła wiosna, choć wieczory mogą być jeszcze chłodne, ale nie ma tłumów :). Od czerwca do września zaczynają się upały.
*Do Turcji nie potrzeba wizy
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/