Najładniejsze miasteczka i wioski świata

Przed Wami nasza subiektywna lista TOP 10 wiosek i miasteczek świata! Małe miejscowości mają swój niezwykły urok, z dala od tumultu wielkich miast pozwalają usłyszeć prawdziwy głos odwiedzanych krajów. Tu czas płynie wolniej, a ludzie zazwyczaj żyją bliżej siebie, bliżej natury i wyznaczonego przez nią cyklu. I choć wiele z tych miejsc to dziś obowiązkowe atrakcje na podróżniczych szlakach, to nadal zachowują swoją ciepłą i chwytającą za serce atmosferę. My jesteśmy wielkimi fankami takich klimatycznych miejsc, dlatego postanowiłyśmy dorzucić swoje pięć groszy do rankingu najbardziej popularnych wiosek świata na podstawie instagramowych hashtagów. Miłej podróży!

.....
.....

Cinque Terre - Liguria, Włochy

.....
Cinque Terre – to pięć wiosek rybackich: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso al Mare, położonych na wybrzeżu Ligurii w północno-zachodniej części wybrzeża włoskiego. To miejsce, które od lat przoduje we wszelakich rankingach i jedno z ulubionych miejsc influencerów - zrobione tutaj fotki instagramowe wychodzą absolutnie bajecznie. Miasteczka przyczepione są do skał stromo opadających wprost w morze. Położenie wiosek i dość głęboka izolacja od świata sprawiły, że zachowały one swój dziewiczy charakter i wyjątkowość. Dawniej mieszkańcy przemieszczali pomiędzy wioskami używając w tym celu zwierząt: koni i mułów. I choć obecnie wioski nie są aż tak dramatycznie odizolowane, bo między nimi poprowadzono kolej, to jednak dla turystów są jednym z bardziej niedostępnych miejsc we Włoszech. Od ponad 10 lat nie można tu wjechać samochodem - tak więc dla co wygodniejszych amatorów zwiedzania jest to na pewno utrudnieniem. Z kolei na tych, którzy lubią takie wyjątkowe klimaty, czeka niepowtarzalna atmosfera i bajeczne widoki.
.....
.....

Reine - Lofoty, Norwegia

.....

Położone tuż pod kołem podbiegunowym Reine zachwyca swoim malowniczym położeniem i piękną zabudową domków, które położone są na surowych skałach tuż nad brzegiem morza. Reine to mała wioska rybacka, licząca około 300 mieszkańców, znajdująca się na Archipelagu Lofotów, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie. Miejscowość rozłożona jest na kilkunastu wysepkach połączonych ze sobą mostem. Malowniczy krajobraz Reine to przede wszystkim ostre, postrzępione skały, które wyglądają jakby wyrastały z dna morskiego. Mnóstwo tutaj tras trekkingowych, podczas których można zobaczyć wioskę w całej okazałości. Reine jest uważane za najpiękniejszą miejscowość w Norwegii, a charakterystyczne czerwone domki na tle morza i surowych gór to chyba najpopularniejszy i najbardziej malowniczy widok z pocztówek Norwegii.

.....
.....

Oia - Santorini, Grecja

.....

Grecka wyspa Santorini jest tak piękna, że nie potrzebuje dodatkowej reklamy. Podróż po tej perełce Cyklad najlepiej zacząć od królowej Instagrama i najczęściej fotografowanej miejscowości w Grecji, czyli od miasteczka Oia (wymawiamy IA). Leży ona na wysokim wulkanicznym urwisku, na samym skraju wyspy. Wielu podróżników i turystów przyjeżdża na Santorini skuszonych obietnicą przepięknych widoków i trzeba przyznać, że nie wyjeżdżają stąd rozczarowani. Z białych i pastelowych tarasów Oii rozciąga się przepiękny widok na całą Kalderę Santorini. Wedle opisów Platona położenie Atlantydy idealnie komponuje się z geograficznym położeniem Santorini więc być może niezwykle fotogeniczne białe domki i niebieskie kopuły świątyń, jakich pełno jest w Oii, powstały jako inspiracja dla mitycznej Atlantydy. Jest perfekcyjnie i niczego nie trzeba zmieniać, dodawać, ani poprawiać. A tłumy turystów można ominąć podróżując do Oii poza głównym sezonem turystycznym. Naprawdę warto!

.....
.....

Burano - Laguna Wenecka, Włochy

.....

Burano to wioska rybacka położona na połączonych kanałami czterech wysepkach Laguny Weneckiej. Ta niewielka miejscowość słynie z ferii kolorów jaka roztacza się na długo przed wpłynięciem do przystani. Pejzaż wielobarwnych domów w nieskończonej palecie błękitu, czerwieni, różu i zieleni jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków włoskiej riwiery. Co roku do Burano przyjeżdża tysiące turystów zachęconych instagramowymi fotkami w przepięknej scenerii kolorowych kamienic. Tradycja malowania domów ma oczywiście swoją historię, której geneza sięga kilka stuleci wstecz. Mieszkanki Burano, aby ułatwić powrót swoim mężom z wypraw morskich, malowały domy w intensywnych kolorach. Dzięki temu mężowie odnajdywali bez problemu drogę do wyspy, do swojego domu i oczywiście do swojej małżonki ;). Ile w tym prawdy? Zapewne ziarno jest skoro tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i, co więcej, jest regulowana urzędowymi zgodami! Mieszkaniec Burano musi dostać zezwolenie zarówno na pomalowanie domu jak i na zgodę na kolor :).

.....
.....

Colmar - Alzacja, Francja

.....

Colmar to miasteczko położone we wschodniej Francji tuż przy granicy ze Szwajcarią i Niemcami, na słynnym szlaku Win Alzackich. Colmar to ojczyzna słynnego rieslinga. Miasteczko słynie także z bajkowej zabudowy - malowanych, murowanych w technice pruskich domów o przepięknej architekturze i urokliwych kanałów wodnych. Właśnie z powodu tych kanałów jedna z dzielnic Colmar nazywana jest Małą Wenecją. I choć tutaj nie używa się gondoli, to podobnie jak w Wenecji można wybrać się na krotki rejs łodzią z charakterystycznym płaskim dnem. Colmar swoim urokiem, architekturą, zabytkami zachwyca zarówno zimą, jak i latem. Poza tym łączy w sobie elementy kultury i sztuki francuskiej oraz niemieckiej. Zresztą do tej pory w Colmar używa się dwóch języków urzędowych - właśnie francuskiego i niemieckiego

.....
.....

Taquile - Huillanopampa, Peru

.....

Titicaca to największe jezioro wysokogórskie na Ziemi. Jedna z wysp położonych na jeziorze to wyspa miasteczko - Taquile. Ciekawostką jest, że to właśnie Taquile, której keczuańska nazwa brzmi Intika, była ostatnim bastionem oporu przed Hiszpanami. Wyspa została ostatecznie zdobyta w 1580 roku i przekazana namiestnikowi Perdo Gomez de Taquila, stąd współczesna hiszpańska nazwa tego miejsca. Taquile jest wyspą naturalną o powierzchni 9 km kwadratowych, a jej najważniejsza wioska leży na wysokości - uwaga! - 3950 m. n.p.m.! Intika - była zamieszkana przez Inków od dawna, i to na długo przed przybyciem konkwistadorów do Peru, a obecnie żyje tu na stałe nawet dwa i pół tysiąca osób. Jeśli myślicie, że jest to zwyczajna wyspa, jakich wiele, to nic bardziej mylnego :). Przede wszystkim na wyspie obowiązuje tradycyjny inkaski kodeks społeczno - prawny. Wyroby sukiennicze z Taquile cieszą się w Peru wielką sławą, ponieważ słyną z najwyższej jakości wykonania, a także z użytego materiału - mięciutkiej wełny alpak. Pomimo wielu odwiedzających wyspę turystów, nie znajdziecie tu hoteli i apartamentów pod wynajem. Na wyspę przypływasz, zwiedzasz i odpływasz tego samego dnia. Ważne - po wyspie się chodzi, tylko i wyłącznie. Nie ma tu autobusów, samochodów, zero spalin. Za to codziennie ma się dużo ruchu :). TAKI spacer na TEJ wysokości to jak chodzenie po Księżycu. Wyobraźcie sobie, że to tylko i aż jeden kilometr, ale na przewyższeniu między 3800 i 4000 m. n.p.m.!

.....
.....

Goreme - Kapadocja, Turcja

.....

Goreme to nie tylko jedna z najpiękniejszych miejscowości na świecie, ale również jedna z najbardziej nieoczywistych i nieodgadnionych, jednym słowem - BAJKOWA! Gdzie tę krainę odnajdziemy :)? Goreme położone jest w środkowej części Turcji, w Kapadocji - rejonie znanym z tufowych, powulkanicznych kominów, które urozmaicają krajobraz wielokształtnymi formami grzybów, stożków, piramid czy nawet penisów ;). Jak Goreme trafiło na listę jednych z najpiękniejszych wiosek na świecie? Otóż odpowiadamy :). Goreme to domy wydrążone w skalnych kominach, to kolorowe balony kąpiące się w błękicie horyzontu, orientalne zapachy unoszące się w powietrzu i absolutnie najpiękniejsze widoki ever. Co ponadto? Stąd wyjdziemy na trekking do pobliskich dolin i tu zażyjemy relaksującego rytuału tureckiej łaźni hammam. Wszędzie dojdziemy pieszo, zrobimy zakupy w sklepach z dywanami lub pamiątkami, zjemy przepyszne tureckie dania i będziemy rozkoszować się wspaniałym lokalnym winem. To miejsce, które absolutnie trzeba zobaczyć.

.....
.....

Masuleh - Gilan, Iran

.....

W prowincji Gilan, na północy Iranu, nad Morzem Kaspijskim, w gęstym lesie, na zboczu góry Talesh (1050 m. n.p.m.) leży niemal tysiącletnia wioska Masuleh, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. Gilan jest najbardziej zieloną i deszczową prowincją Iranu. Znajduje się tu także polski cmentarz żołnierzy armii Andersa. Do Masuleh warto dostać się szlakiem górskim, na piechotę, przez gęsty las. Charakterystyczną cechą wioski są domki ustawione niemal jedne na drugich, podobnie jak w Cinque Terre. Architektura Masuleh jest wyjątkowa. Budynki zostały wbudowane w górę Talesh i są ze sobą połączone dachami i tarasami. Dziedzińce i dachy służą jako obszary dla pieszych. W Masuleh nie pozwala się na wjazd pojazdów mechanicznych. To jedyne miasto w Iranie, w którym obowiązuje taki zakaz. Żółta glina pokrywa elewacje większości budynków w Masuleh, co pozwala na lepszą widoczność we mgle. Budynki składają się przeważnie z dwóch kondygnacji - pierwsze piętro i parter. W środku znajduje się mały salon, duży pokój gościnny, pokój zimowy, hol, WC i balkon znajdują się zwykle na pierwszym piętrze. Piętro niżej zlokalizowano chłodnię, stodołę i stajnię, które połączone są z piętrem kilkoma wąskimi schodami wewnątrz budynku. W Masuleh ludzie żyją bardzo tradycyjnie, można tu skosztować prawdziwego irańskiego chleba, mocnej herbaty czy słodyczy i zakupić tradycyjną perską ceramikę.

.....
.....

Aït-Ben-Haddou - Atlas Wysoki, Maroko

.....

Aït-Ben-Haddou jest jednym z najsłynniejszych miejsc w Maroku, jednym z najpiękniejszych i najbardziej instagramowych - podobno to właśnie tutaj zobaczymy najpiękniejsze zachody słońca. Aby dotrzeć do wioski, trochę trzeba się natrudzić - przemierzyć górskie pasma Atlasu Wysokiego i przejechać przez najwyżej położoną w Atlasie przełęcz Tizi N'Tichka ( czyli Przełęcz Pastwisk). Czy warto? Zdecydowanie! Ait Ben Haddou to najsłynniejszy ksar w Maroku i prawdopodobnie w północnej Afryce. Ksary to ufortyfikowane osady, których głównym budulcem była glina i kamień. Ait Ben Haddou objęty jest pasem murów obronnych wzmocnionych basztami. Wewnątrz znajdują się domy, które same w sobie przypominają maleńkie zamki z niedużymi okienkami zwieńczonymi w górnej partii elementami ozdobnymi. Największe wrażenie w Ait Ben Haddou robią kasby czyli gliniane zamki, które są unikatowe na skalę światową. W 1987 roku wioska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. I choć ma się wrażenie, że jest się na końcu świata, to nadal mieszkają tu ludzie. Co prawda garstka, bo aż 10 rodzin!, ale jednak :).

.....
.....

Santana - Madera, Portugalia

.....

Santana na portugalskiej Maderze to wioska, która słynie z trójkątnych, kolorowych tradycyjnych domków. Domki pokrywa stromy dach ze strzechy, który miał chronić przed porywistami wiatrami, wiejącymi na Maderze w porze zimowej. Dookoła otaczają je kwietne ogrody i porośnięte zielenią szczyty. Wioska znajduje się w górzystej części Madery, w pobliżu pradawnych lasów wawrzynowych i słynnych ścieżek wzdłuż lewad. We wnętrzach domków znajdują się najczęściej sklepy z pamiątkami, choć niektóre są zamieszkane do dziś. Wypad do Santany warto połączyć z kilkugodzinnym trekkingiem po pobliskich lewadach.

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Piękna oprawa graficzna i zdjęciowa - ten ebook to idealny pomysł na prezent dla Twoich najbliższych miłośników podróży. Interaktywne menu - łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach w książce zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Plan podróży - podajemy Ci gotowy
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/