Mushing - psie zaprzęgi


Jest zima, jest i zabawa! Uwielbiamy tę porę roku, kiedy za oknami góry przybierają swoje białe kostiumy, a mróz maluje policzki na czerwono. I choć niektórzy twierdzą, że nie lubią zimy, bo… jest zimno ;), to wcale im nie wierzymy. Zimowy czas jest jednym z najpiękniejszych i jednym z najbardziej rozgrzewających nasze serca :). Narty, skitury, łyżwy, sanki, snowboard - jest mnóstwo aktywności, które można z powodzeniem uprawiać, gdy za oknami mrozi i prószy. I niech nikt nie mówi, że jest zimno! Gruba kurtka, spodnie narciarskie i gwarantujemy, że pupa Wam nie zmarznie ;). A dzisiaj do pakietu naszych atrakcji zimowych dorzucamy coś wyjątkowego, coś co skradło nasze serca i było jedną z najbardziej ekscytujących atrakcji jakie przeżyliśmy podczas wyprawy na Islandię. Zapraszamy do lektury o psich zaprzęgach! Opowiemy Wam trochę o historii, dorzucimy szczyptę ciekawostek i kilka informacji praktycznych. Mamy nadzieję, że Wasza przygoda z psimi zaprzęgami będzie równie fascynująca jak nasza :).

.....
.....

Mushing, czyli psie zaprzęgi

.....

Jednym z najczęściej słyszanych określeń na psie zaprzęgi jest słowo „mushing", które wbrew pozorom wcale nie pochodzi z języka angielskiego, a od francuskiego „marche" czyli maszeruj. Początkowo mushing stanowił jedną z podstawowych metod przemieszczania się, i właśnie taki był jego główny charakter - transport ludzi i towarów. Mushing z powodzeniem wykorzystywano w szczególnie trudnych warunkach pogodowych oraz niedostępnych terenach. Tam, gdzie inne środki transportu nie dawały rady, psie zaprzęgi były niezastąpione. Obecnie mushing ma charakter sportowy i rekreacyjny. Uprawia się go przede wszystkim w północnej Europie, Ameryce Północnej i Alpach, czyli wszędzie tam, gdzie jest zimno :). Również w Polsce znajdziecie wiele firm oferujących tego typu formę spędzania wolnego czasu. Nie trzeba więc jechać na Alaskę, by doświadczyć niesamowitych wrażeń z przejażdżki psim zaprzęgiem :).

.....
.....

Historia psich zaprzęgów

.....

Historia psich zaprzęgów jest nieodłącznie związana przyjaźnią i niesamowitą więzią jaka wytworzyła się pomiędzy człowiekiem i jego najlepszym przyjacielem. Twierdzi się, że pierwsze psy genetycznie uwarunkowane do ciągnięcia zaprzęgów, ewoluowały pomiędzy 35000 a 30000 lat temu na terenach dzisiejszej Mongolii. Z kolei najwcześniejsze dowody naukowe na wykorzystanie psów do ciągnięcia sań pochodzą z terenów Syberii sprzed 9000 lat. Jeszcze do połowy ubiegłego wieku psy zaprzęgowe były wykorzystywane w głównej mierze jako środek transportu towarów i ludzi. Szczególną rolę psy zaprzęgowe spełniały w tych rejonach świata, gdzie skrajnie trudne warunki pogodowe uniemożliwiały jakikolwiek inny środek transportu. Alaska, Syberia, Kanada, Grenlandia, Skandynawia - to kolebka psich zaprzęgów. 

Z czasem psie zaprzęgi zostały wyparte postępującą mechanizacją i szybkim rozwojem branży motoryzacyjnej i lotniczej. Jasne jest to, że takie zaprzęgi być może nie były tak szybkie jak samoloty, ale podczas burzy śnieżnej bez wątpienia niezastąpione. Obecnie psie zaprzęgi wykorzystuje się w turystyce, w celach rekreacyjnych oraz podczas imprez wyścigowych.

.....
.....

Jakie rasy są najlepszymi psami zaprzęgowymi?

.....

Nie każda rasa nadaje się do zaprzęgów. Psy muszą być silne, wytrzymałe, mieć sprawne stopy i grubą sierść.Te cechy to jedne z najważniejszych wyznaczników dobrego psa zaprzęgowego, który niejednokrotnie przemierza długodystansowe trasy w trudnych warunkach pogodowych. Najbardziej znanymi rasami psów zaprzęgowych są Samoyed, Alaskan Malamute, Husky Syberyjski i Chinook. To psy, które są genetycznie stworzone do ciągnięcia zaprzęgów.

Psy zaprzągnięte do sań mają sciśle przyporządkowaną hierarchię. Jest ona w główniej mierze uzależniona od inteligencji i siły psa. Psy odznaczające się bystrością, dużą szybkością i wyjątkowym charakterem lidera są umieszczane na początku zaprzęgu. Ich rolą jest prowadzenie całego stada, stąd ich nazwa - Lead Dogs. Tuż za nimi znajdują się Swing Dogs, które pomagają „huśtać" zaprzęgiem, czyli odpowiednio wprowadzać go w zakręty. Kolejnymi w cheirarchii są Team Dogs, czyli psy drużynowe, które zapewniają zaprzęgowi moc. Na samym końcu, tuż przed saniami, biegną najsilniejsze psy stada - Wheel Dogs. 

.....
.....

Najsłynniejsze psy zaprzęgowe

.....
Historia zna wielu znakomitych przedstawicieli psich zaprzęgów, jednak na szczególną uwagę zasługują husky syberyjskie Balto i Togo, które w styczniu 1925 roku podczas śnieżnej zamieci przemierzyły prawie 600 kilometrów alaskańskiej głuszy. Niezwykła siła, upór i wytrwałość tych psów pomogła ocalić wiele istnień podczas epidemii błotnicy jaka wybuchła w położonej na końcu świata, małej miejscowości Nome na Alasce. Ze względu na wyjątkowo trudne warunki pogodowe inna forma transportu szczepionek nie była możliwa, a jedynym sposobem dotarcia do odizolowanej wioski był psi zaprzęg. Cała trasa ze względu na długość - prawie 1200 kilometrów - została podzielona na etapy, trwała 6 dni, zaś w sztafecie brało udział aż 20 drużyn! Historia Balto i Togo obiegła niemal cały świat i stała się podstawą do nakręcenia dwóch hollywoodzkich produkcji: „Balto" z 1995 roku i „Togo" z 2019 roku. Największym bohaterem tej wyprawy był jednak Togo - 12-letni pies, który przy skrajnie złej pogodzie ( minus 50 stopni Celsjusza i burze śnieżne) przebiegł dystans 475 kilometrów!
.....
.....

Jak przygotować się na wycieczkę psim zaprzęgiem?

.....
Wszystko zależy od pory roku. W lecie najważniejsze jest wygodny strój. Natomiast jeśli wybieramy się zimą - najważniejsze jest ciepłe i wodoodporne ubranie. Ubiór powinien wyglądać tak jakbyśmy wybierali się na narty. Spodnie i kurtka narciaska, dobra czapka, grube rękawice i ciepłe buty to podstawa. Firmy, które organizują psie zaprzęgi, mają na wyposażeniu specjalne termoizolacyjne kombinezony i rękawice, które są udostępniane chętnym na przejażdżkę. Kombinezony są duże i zakładamy je bezpośrednio na nasze ubranie. Nie ściągamy własnych kurtek czy spodni narciarskich. Taki kombinezon jest obowiązkowy. Po pierwsze chroni przed zimnem i wiatrem, po drugie przed wyskokami psów. Wybierając się na psie zaprzęgi musicie wziąć pod uwagę, że zostaniecie entuzjastycznie przywitani przez psy. Skakanie, lizanie i przytulanie to obowiązkowy punkt takiej wyprawy. Można powiedzieć, że wykupując przejażdżkę dostajecie w pakiecie bliski kontakt z psami - gwarantujemy, że to naprawdę czysta przyjemność :).
.....
.....

Kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę psim zaprzęgiem?

.....
Na wycieczkę psim zaprzęgiem można wybrać się o każdej porze roku. Jednak to właśnie sezon zimowy jest najpiękniejszym i absolutnie magicznym czasem na ten rodzaj aktywności. Wyobraźcie sobie krajobrazy jak z Narnii, choiny uginające ramiona pod puchem, białe przestrzenie ciągnące się aż po horyzont i skrzypiący pod saniami śnieg… Według nas zimowa aura jest najbardziej czarującą scenerią dla skorzystania z przejażdżki saniami ciągniętymi przez syberyjskie husky. W lecie, zamiast sań używa się zaprzęgów wyposażonych w koła. I być może nie ma już takiego uroku jak przy zimowym pejzażu, niemniej jednak udana zabawa gwarantowana ;). Ten rodzaj rekreacji daje mnóstwo przyjemności, a do tego w pakiecie otrzymujecie szczyptę zdrowej adrenaliny i wystrzał endorfin w takiej ilości, że jeszcze długo po jeździe będziecie uśmiechnięci od ucha do ucha :).
.....
.....

Jakie są ograniczenia, by skorzystać z jazdy psim zaprzęgiem?

.....

Przejażdżka zaprzęgiem ma swoje ograniczenia. Nie każdy może w nich uczestniczyć zarówno ze względu na swoje jak i psów bezpieczeństwo. Do najważniejszych z nich należą:

- przejażdżka nie jest wskazana dla kobiet w ciąży,
- nie jest również zalecana osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi (w szczególności w okresie zimowym - nieruchoma kończyna może ulec odmrożeniu),
- minimalny wiek dziecka (może się różnić w zależności od firmy) to 4 lata w sezonie letnim i 6 lat w sezonie zimowym,
- limit wagi osoby uczestniczącej wynosi 95 kilogramów.

Jak widać niektóre ograniczenia są warunkowane porą roku, a sezon letni stwarza więcej możliwości uczestniczenia w psim zaprzęgu. 

.....
.....

Jak widzicie, psie zaprzęgi to naprawdę fantastyczny sposób aktywnego spędzenia czasu na łonie przyrody. To wyjątkowe przeżycie i świetna zabawa! Poczujecie wiatr we włosach i niezwykły przypływ adrenaliny. Te psy skradną Wam serca :).

PS. Polecamy również rodzinne oglądanie filmu „Togo". Miłej niedzieli!

.....
.....

Zaglądnij na nasz kanał YouTube, zasubskrybuj go i ciesz się podróżami bez ograniczeń! Zostaw łapkę w górę. Dziękujemy :)!

.....
.....
...

Przewodniki podróżnicze (eBooki) - Podróże Życia – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze w przygotowaniu swojej podróży Dajemy Ci piękną oprawę graficzną i zdjęciową Dzięki interaktywnemu menu łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach Podajemy Ci gotowy plan podróży. Podróżujesz w realu, albo nie wychodząc z domu. 
.....
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/