Liczba unikalnych odsłon 1 076 101 / Liczba aktywnych Użytkowników 7000
Maroko - co warto wiedzieć przed podróżą
Maroko zachwyca krajobrazami, urodziwymi plażami, wielokulturowością i barwną historią. To tutaj odnajdziemy najpiękniejsze zachody słońca, którego światło w kolorze ciemnego złota rozlewa się nad wydmami Sahary. Najprawdopodobniej właśnie stąd wzięła się stara nazwa Maroka, które w dawnych czasach było nazywane Maghrebem, czyli Zachodem Słońca. Jeśli macie ochotę na pełną wrażeń podróż w głąb Maroka, zapraszamy :). Dzisiaj opowiemy Wam trochę o tym, co każdy podróżnik powinien wiedzieć przed wyjazdem do tego niesamowitego kraju.
Gdzie leży Maroko?
Pogoda w Maroku – podróż w zimie czy lecie?
Maroko jest bardzo dużym państwem, większym o połowę niż Polska. Do tego dochodzi bardzo urozmaicona rzeźba terenu, która w dużym stopniu warunkuje odmienną pogodę w różnych zakątkach tego kraju. Na obszarach leżących nad Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnym panuje klimat podzwrotnikowy morski. Wysoka temperatura jest tutaj zdecydowanie mniej odczuwalna dzięki nadmorskiej bryzie. Krańce południowe i południowo-wschodnie Maroka to klimat podzwrotnikowy suchy, który charakteryzuje się prawie zerowymi opadami i bardzo wysokimi temperaturami w okresie letnim. Ale to jeszcze nie koniec ;).
Przez środek Maroka przebiegają imponujące pasma górskie: Atlas Wysoki i Atlas Średni. I pamiętajmy, że nie są to byle jakie górki, bowiem najwyższe szczyty Atlasu Wysokiego sięgają ponad 4 tysięcy metrów nad poziom morza. Jak już się zapewne domyślacie, przemierzając góry Atlas należy nastawić się na zgoła odmienne warunki klimatyczne niż te, które panują w innych częściach tego pięknego kraju. Temperatura gwałtownie spada wraz z wysokością, a w zimie należy spodziewać się śniegu.
Kiedy więc jechać do Maroka? Maroko jest piękne o każdej porze roku. Jednak ważne jest to, jak wygląda nasz plan podróży. Oto kilka rad odnośnie terminów i zwiedzania Maroka.
Świetną opcją na zobaczenie pustyni jest okres zimowy. Temperatura sięga wówczas 20-24 stopni w ciągu dnia i jest bardzo sprzyjająca na wycieczki wielbłądami po bezkresnych wydmach Erg-Chebbi. Jeśli jednak zdecydujecie się na wyjazd w miesiącach listopad-luty koniecznie zabierzcie ze sobą ciepłe kurtki, polary i długie spodnie, bo mimo że temperatura jest doskonała za dnia, nocą spada do zera i potrafi być naprawdę zimno. Jednym słowem ubieracie się na cebulkę i spędzacie piękny dzień i równie, a może nawet piękniejszą noc na środku pustyni :). My byliśmy w Maroku dwa ostatnie tygodnie grudnia, a na pustyni spędziliśmy Wigilię. Było to jedno z najpiękniejszych wspomnień z naszej wyprawy po Maroku. Czysta magia…
Zima jest również pięknym okresem na zobaczenie gór Atlas i zjechanie całego wybrzeża. Słońce grzeje ziemię, niebo jest bezchmurne, a temperatura jak w Polsce w okresie wiosennym. Nasze dzieci pokusiły się nawet na kąpiel w Atlantyku ;).
Marokańskie miasteczka
Marokańskie miasteczka są bajkowe. Oczywiście mamy swoją listę TOP i są to miejsca, które koniecznie należy zobaczyć, ale o tym przeczytacie w osobnym artykule :). Są też miejsca, które kompletnie nas nie zachwyciły. Wiadomo, każdy ma inne preferencje i co innego chce zobaczyć. Dla jednego będzie to filmowa Casablanca, dla drugiego instagramowy Szawszawan, a dla trzeciego nadmorski Agadir. Ale jak to się mówi: Dla każdego coś dobrego, i faktycznie - Maroko jest tak olbrzymie i tak zróżnicowane, że każdy coś dla siebie znajdzie.
Co my polecamy? Zdecydowanie małe miejscowości - klimatyczne, z kolorowymi straganami zamiast wielosklepowych mall'i (czyli galerii handlowych), z przepyszną lokalną kuchnią i wspaniałymi ludźmi, którzy zawsze witali nas z uśmiechem. Kiedy dojeżdżasz do małych, położonych poza centrami turystycznymi, miasteczek, ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni, wręcz zobowiązani gościną dla turystów, którzy zjechali z głównych tras i zawitali do nich, by zobaczyć prawdziwe Maroko.
Miasteczka Maroka tętnią życiem. Sprzedawcy kuszą barwnymi szalami i tunikami, nawołują by kupić przyprawy, których zapach spowija medinę wielowątkową ferią, zachęcają, by skosztować wybornych dań z tajina. Życie toczy się tu głośno i kolorowo.
Gdzie mieszkać w Maroku?
Baza noclegowa w Maroku jest bardzo urozmaicona, a ceny skrojone na każdą kieszeń. Najlepiej mieszkać w miejscach zwanych Riadami albo Darami. W takim razie czymże są i jaka jest między nimi różnica?
Dar - to dom-hotel, gdzie możecie znaleźć świetne noclegi. Oto poniżej przykład takiego daru, w którym mieszkaliśmy w Essouirze. Ale są one przeróżnego rodzaju, z basenami lub bez, wyższego czy niższego standardu, na pewno każdy coś dla siebie znajdzie. Jednym słowem dary to przerobione na hotele domy mieszkańców.
Riad - stary dom, jeszcze sprzed lub z czasów kolonialnych. Charakteryzuje go dziedziniec (najczęściej nie zasłonięty dachem), przez który wpada światło słoneczne. Riad nie ma okien wychodzących na ulicę, wszystkie okna, drzwi do pokoi i innych pomieszczeń są „do środka" czyli wychodzą na dziedziniec. Życie Riadu koncentruje się właśnie tam. To taka enklawa: trochę przed ciekawstwem przechodzących, trochę przed wścibstwem sąsiadów ;) i przede wszystkim po to, by kobieta mogła w końcu zdjąć hidżab i swobodnie poruszać się po swoim domu. Pośrodku dziedzińca znajduje się fontanna lub mały basen. Nie służą one do kąpieli, a stanowią jedynie miłe dla oka urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej.
Język
W Maroku królują trzy języki:
- arabski, który jest językiem urzędowym,
- berberyjski, który usłyszycie podróżując poza głównymi arteriami turystycznymi,
- i oczywiście francuski - Maroko jest byłą kolonią francuską. W tymże języku najlepiej się porozumiewać, chyba że znacie dwa poprzednie ;).
Czym się przemieszczać po Maroku?
Najlepiej samochodem - szczególnie, gdy planujecie dłuższą, dwu- a nawet trzy-tygodniową podróż. Lepiej zapłacić za najem samochodu i zaoszczędzić czas w podróży na zobaczenie dodatkowych atrakcji. My mieliśmy wypożyczoną Dacię Duster, głównie z tego względu, że jest nas piątka, a i bagażu mieliśmy sporo. Jeśli nie musicie brać dużego samochodu, a mały w zupełności Wam wystarczy, będzie to najlepsza opcja podróżowania po Maroku. Pewnie się zastanawiacie, czy jazda po marokańskich drogach nie wymaga przypadkiem samochodu terenowego czy też z napędem na cztery koła. Otóż mały samochód w zupełności wystarczy, bo drogi są bardzo dobre, także w górach Atlas.
Przez Maroko przebiega osiem autostrad, które łączą ze sobą najważniejsze punkty docelowe i pozwalają na szybkie przemieszczanie się. Najważniejsze z nich to:
- A1 Rabat - Casablanca - El Jadida - Safi
- A2 Rabat - Meknes - Fez - Oujda
- A3 Casablanca - Marrakesz - Agadir
- A4 Port de Tanger Med II - Dayedaate
- A5 Tanger - Kénitra - Rabat - Kemara
- A6 Finideq - Tetouan
- A7 dawna autostrada zastąpiona A3
- A8 Casablanca - Beni-Mellal
Co możemy jeszcze dodać?
- Uważajcie na zwierzęta przechodzące przez drogę :).
- Koniecznie przestrzegajcie ograniczenia prędkości. Sporo jest patroli policyjnych, które bezwzględnie kontrolują bezpieczeństwa na drogach. My swój mandacik również zapłaciliśmy ;).
- I jeszcze jedna rzecz - uważajcie na mapy Google, ponieważ w niektórych przypadkach pokazują dojazd do miejsca docelowego samochodem, a ostatecznie okazywało się, że nie można przejechać. Google maps zwariowały nam w Marrakeszu i wskazały drogę samochodem do centrum mediny ;).
Czy warto pojechać na własną rękę do Maroka?
Z ręką na sercu przyznajemy, że były to jedne z najfajniejszych naszych wakacji. Bardzo lubimy podróżować we własnym tempie, dlatego sami zorganizowaliśmy sobie dwutygodniowy Road Trip po Maroku. Oczywiście - jak to w podróży z dziećmi bywa - musieliśmy w niektórych przypadkach troszkę zmodyfikować plan podróży, jednak ostatecznie zwiedziliśmy nawet więcej niż było zaplanowane :).
Indywidualny plan podróży
Wiadomo - nie da się wszystkiego przewidzieć, ale oczywiście dobry plan podróży będzie po pierwsze bardzo pomocny, po drugie pozwoli dobrze rozplanować trasę i zwiedzanie poszczególnych atrakcji. Jeśli jesteście zainteresowani takim skrojonym do Waszych potrzeb programem podróży to zapraszamy do kontaktu z nami. Nie powielamy projektów, bo każdy Podróżnik jest inny, co innego chce zobaczyć, podróżuje sam, albo z towarzyszem, albo z trójką dzieci ;).
Dlatego taki skrojony na Waszą miarę Indywidualny Plan Podróży będzie strzałem w dziesiątkę! Chcecie jechać poza główne trasy turystyczne? Chcecie wiedzieć, co warto zobaczyć a co lepiej ominąć? Gdzie dobrze zjeść i gdzie się zatrzymać? Zapraszamy :).

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
Więcej ciekawych artykułów znajdziecie tutaj: Podróże & Maroko
Kliknij w ikonkę Social Media i zaobserwuj nas na
Instagramie @followmyflowlifestyle & Facebooku @followmyflowlifestyle
Zapraszamy na nasz kanał na You Tube: Follow My Flow Life Style
INFORMACJE PRAKTYCZNE
* Dokładne informacje o aktualnych zasadach wjazdu do Portugalii znajdziecie tutaj:
https://www.gov.pl/web/maroko/zasady-wjazdu-do-maroka-obowiazujace-od-19-maja-2022-r
* Czym się poruszać: Do Maroka dostajemy się tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Na miejscu wynajęliśmy samochód terenowy - był nam potrzebny na przemierzenie Gór Atlas.
* Waluta: dirham. Przelicznik to około 0,4PLN za 1 dirham. W miastach bez problemu znajdziemy bankomaty, Obciążenie za wybranie 3000 dirhamów to około 23 dirhamy.
* Cena za obiad w restauracji: około 170 dirham za 5 osób.
* Bezpieczeństwo: czuliśmy się bardzo bezpiecznie, ludzie byli przyjaźnie nastawieni.
* Kraj przyjazny rodzinom z dziećmi: wszędzie byliśmy dobrze traktowani, dzieci są tam otoczone opieką i uśmiechem.
* Poziom hoteli: bardzo wysoki standard - wszystkie wyjątkowe, z bardzo dobrą obsługą i świetnymi śniadaniami. Polecamy
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/