Maroko - co warto wiedzieć przed podróżą

Maroko zachwyca krajobrazami, urodziwymi plażami, wielokulturowością i barwną historią. To tutaj odnajdziemy najpiękniejsze zachody słońca, którego światło w kolorze ciemnego złota rozlewa się nad wydmami Sahary. Najprawdopodobniej właśnie stąd wzięła się stara nazwa Maroka, które w dawnych czasach było nazywane Maghrebem, czyli Zachodem Słońca. Jeśli macie ochotę na pełną wrażeń podróż w głąb Maroka, zapraszamy :). Dzisiaj opowiemy Wam trochę o tym, co każdy podróżnik powinien wiedzieć przed wyjazdem do tego niesamowitego kraju.

.....
.....

Gdzie leży Maroko? 

.....
Maroko leży w północno-zachodniej części Afryki, a od Europy dzieli go jedynie przesmyk Cieśniny Gibraltarskiej. Powierzchnia Maroka to aż 446 tysięcy kilometrów kwadratowych - jest więc co zwiedzać. Geografia tego barwnego kraju jest bardzo urozmaicona - odnajdziemy tu i wysokie góry i piękne, ciągnące się setkami kilometrów płaskowyże, i złote wydmy pustyni. Trudno tutaj nie wspomnieć o linii brzegowej Maroka, która od północy graniczy z Morzem Śródziemnym, a od zachodu obmywana jest wodami Oceanu Atlantyckiego. Najważniejszymi miastami w Maroku są: Rabat - stolica kraju, Marrakesz, Casablanca, Tanger, Agadir, Fez, Meknes i Tetuan. Oczywiście kolorowych i bogatych w zabytki historycznych miejsc w Maroku jest o wiele wiele więcej, trzeba co najmniej dwóch tygodni, aby choć trochę poznać ten wyjątkowy kraj.
.....
.....

Pogoda w Maroku – podróż w zimie czy lecie?

.....

Maroko jest bardzo dużym państwem, większym o połowę niż Polska. Do tego dochodzi bardzo urozmaicona rzeźba terenu, która w dużym stopniu warunkuje odmienną pogodę w różnych zakątkach tego kraju. Na obszarach leżących nad Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnym panuje klimat podzwrotnikowy morski. Wysoka temperatura jest tutaj zdecydowanie mniej odczuwalna dzięki nadmorskiej bryzie. Krańce południowe i południowo-wschodnie Maroka to klimat podzwrotnikowy suchy, który charakteryzuje się prawie zerowymi opadami i bardzo wysokimi temperaturami w okresie letnim. Ale to jeszcze nie koniec ;). 

.....
.....

Przez środek Maroka przebiegają imponujące pasma górskie: Atlas Wysoki i Atlas Średni. I pamiętajmy, że nie są to byle jakie górki, bowiem najwyższe szczyty Atlasu Wysokiego sięgają ponad 4 tysięcy metrów nad poziom morza. Jak już się zapewne domyślacie, przemierzając góry Atlas należy nastawić się na zgoła odmienne warunki klimatyczne niż te, które panują w innych częściach tego pięknego kraju. Temperatura gwałtownie spada wraz z wysokością, a w zimie należy spodziewać się śniegu.

.....
.....

Kiedy więc jechać do Maroka? Maroko jest piękne o każdej porze roku. Jednak ważne jest to, jak wygląda nasz plan podróży. Oto kilka rad odnośnie terminów i zwiedzania Maroka.

.....
.....
Jeżeli chcecie dotrzeć do takich zakątków jak bajeczna pustynia Erg-Chebbi położona na zachodzie kraju, zdecydowanie odradzamy lipiec i sierpień. W okresie letnim temperatura na pustynii wzrasta do 45 stopni Celsjusza, a nawet więcej, nie wspominając o tym, że temperatura odczuwalna jest jeszcze wyższa niż notowana pomiarami meteorologicznymi. Lato w Maroku lepiej więc spędzać nad Oceanem Atlantyckim czy Morzem Śródziemnym. Ewentualnie możemy pokusić się o zobaczenie północno-zachodniej części Maroka, gdzie wznoszą się góry Riff, a klimat jest łagodny - nawet pokusiłbyśmy się o stwierdzenie, że podobny do tego, który mamy w Polsce
.....
.....

Świetną opcją na zobaczenie pustyni jest okres zimowy. Temperatura sięga wówczas 20-24 stopni w ciągu dnia i jest bardzo sprzyjająca na wycieczki wielbłądami po bezkresnych wydmach Erg-Chebbi. Jeśli jednak zdecydujecie się na wyjazd w miesiącach listopad-luty koniecznie zabierzcie ze sobą ciepłe kurtki, polary i długie spodnie, bo mimo że temperatura jest doskonała za dnia, nocą spada do zera i potrafi być naprawdę zimno. Jednym słowem ubieracie się na cebulkę i spędzacie piękny dzień i równie, a może nawet piękniejszą noc na środku pustyni :). My byliśmy w Maroku dwa ostatnie tygodnie grudnia, a na pustyni spędziliśmy Wigilię. Było to jedno z najpiękniejszych wspomnień z naszej wyprawy po Maroku. Czysta magia… 

Zima jest również pięknym okresem na zobaczenie gór Atlas i zjechanie całego wybrzeża. Słońce grzeje ziemię, niebo jest bezchmurne, a temperatura jak w Polsce w okresie wiosennym. Nasze dzieci pokusiły się nawet na kąpiel w Atlantyku ;).

.....
.....

Marokańskie miasteczka

.....

Marokańskie miasteczka są bajkowe. Oczywiście mamy swoją listę TOP i są to miejsca, które koniecznie należy zobaczyć, ale o tym przeczytacie w osobnym artykule :). Są też miejsca, które kompletnie nas nie zachwyciły. Wiadomo, każdy ma inne preferencje i co innego chce zobaczyć. Dla jednego będzie to filmowa Casablanca, dla drugiego instagramowy Szawszawan, a dla trzeciego nadmorski Agadir. Ale jak to się mówi: Dla każdego coś dobrego, i faktycznie - Maroko jest tak olbrzymie i tak zróżnicowane, że każdy coś dla siebie znajdzie.

.....
.....

Co my polecamy? Zdecydowanie małe miejscowości - klimatyczne, z kolorowymi straganami zamiast wielosklepowych mall'i (czyli galerii handlowych), z przepyszną lokalną kuchnią i wspaniałymi ludźmi, którzy zawsze witali nas z uśmiechem. Kiedy dojeżdżasz do małych, położonych poza centrami turystycznymi, miasteczek, ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni, wręcz zobowiązani gościną dla turystów, którzy zjechali z głównych tras i zawitali do nich, by zobaczyć prawdziwe Maroko.

.....
.....

Miasteczka Maroka tętnią życiem. Sprzedawcy kuszą barwnymi szalami i tunikami, nawołują by kupić przyprawy, których zapach spowija medinę wielowątkową ferią, zachęcają, by skosztować wybornych dań z tajina. Życie toczy się tu głośno i kolorowo.

.....
.....


Gdzie mieszkać w Maroku?

.....

Baza noclegowa w Maroku jest bardzo urozmaicona, a ceny skrojone na każdą kieszeń. Najlepiej mieszkać w miejscach zwanych Riadami albo Darami. W takim razie czymże są i jaka jest między nimi różnica?

Dar - to dom-hotel, gdzie możecie znaleźć świetne noclegi. Oto poniżej przykład takiego daru, w którym mieszkaliśmy w Essouirze. Ale są one przeróżnego rodzaju, z basenami lub bez, wyższego czy niższego standardu, na pewno każdy coś dla siebie znajdzie. Jednym słowem dary to przerobione na hotele domy mieszkańców. 

.....
.....

Riad - stary dom, jeszcze sprzed lub z czasów kolonialnych. Charakteryzuje go dziedziniec (najczęściej nie zasłonięty dachem), przez który wpada światło słoneczne. Riad nie ma okien wychodzących na ulicę, wszystkie okna, drzwi do pokoi i innych pomieszczeń są „do środka" czyli wychodzą na dziedziniec. Życie Riadu koncentruje się właśnie tam. To taka enklawa: trochę przed ciekawstwem przechodzących, trochę przed wścibstwem sąsiadów ;) i przede wszystkim po to, by kobieta mogła w końcu zdjąć hidżab i swobodnie poruszać się po swoim domu.  Pośrodku dziedzińca znajduje się fontanna lub mały basen. Nie służą one do kąpieli, a stanowią jedynie miłe dla oka urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej. 

.....
.....

Język

.....

W Maroku królują trzy języki: 

 • arabski, który jest językiem urzędowym,
 • berberyjski, który usłyszycie podróżując poza głównymi arteriami turystycznymi,
 • i oczywiście francuski - Maroko jest byłą kolonią francuską. W tymże języku najlepiej się porozumiewać, chyba że znacie dwa poprzednie ;).

Jeśli z francuskim nie jesteście za pan brat, to warto nauczyć się choć kilku podstawowych zwrotów w języku francuskim jeszcze przed podróżą. Oczywiście po angielsku dogadacie się w dużych miastach czy miejscach typowo turystycznych. Zjeżdżając z głównych tras nastawcie się wyłącznie na język francuski. Moja nauka francuskiego w podstawówce, mimo że ogromnych luk pamięciowych ;), okazała się bardzo przydatna :).
.....
.....

Czym się przemieszczać po Maroku?

.....

Najlepiej samochodem - szczególnie, gdy planujecie dłuższą, dwu- a nawet trzy-tygodniową podróż. Lepiej zapłacić za najem samochodu i zaoszczędzić czas w podróży na zobaczenie dodatkowych atrakcji. My mieliśmy wypożyczoną Dacię Duster, głównie z tego względu, że jest nas piątka, a i bagażu mieliśmy sporo. Jeśli nie musicie brać dużego samochodu, a mały w zupełności Wam wystarczy, będzie to najlepsza opcja podróżowania po Maroku. Pewnie się zastanawiacie, czy jazda po marokańskich drogach nie wymaga przypadkiem samochodu terenowego czy też z napędem na cztery koła. Otóż mały samochód w zupełności wystarczy, bo drogi są bardzo dobre, także w górach Atlas.

.....
.....

Przez Maroko przebiega osiem autostrad, które łączą ze sobą najważniejsze punkty docelowe i pozwalają na szybkie przemieszczanie się. Najważniejsze z nich to:

 • A1 Rabat - Casablanca - El Jadida - Safi
 • A2 Rabat - Meknes - Fez - Oujda
 • A3 Casablanca - Marrakesz - Agadir
 • A4 Port de Tanger Med II - Dayedaate
 • A5 Tanger - Kénitra - Rabat - Kemara
 • A6 Finideq - Tetouan
 • A7 dawna autostrada zastąpiona A3
 • A8 Casablanca - Beni-Mellal

W naszej opinii sieć drogowa w Maroku jest na piątkę z plusem. Drogi są w bardzo dobrym stanie, często o niebo lepszym niż u nas w Polsce, hahaha ;). Jedynym utrudnieniem na jakie natknęliśmy się w podróży, był postój w górach Atlas. Droga w strategicznym punkcie była jednopasmowa, a że zepsuła się ciężarówka, musieliśmy zrobić prawie dwugodzinną przerwę. Tak czy inaczej ruch samochodowy stanął i wszyscyśmy grzecznie czekali aż ruszy ;). Nikt się przy tym nie denerwował, bo i czas w Maroku inaczej płynie niż w Europie - niespiesznie.
.....
.....

Co możemy jeszcze dodać? 

 • Uważajcie na zwierzęta przechodzące przez drogę :). 
 • Koniecznie przestrzegajcie ograniczenia prędkości. Sporo jest patroli policyjnych, które bezwzględnie kontrolują bezpieczeństwa na drogach. My swój mandacik również zapłaciliśmy ;). 
 • I jeszcze jedna rzecz - uważajcie na mapy Google, ponieważ w niektórych przypadkach pokazują dojazd do miejsca docelowego samochodem, a ostatecznie okazywało się, że nie można przejechać. Google maps zwariowały nam w Marrakeszu i wskazały drogę samochodem do centrum mediny ;).
.....
.....

Czy warto pojechać na własną rękę do Maroka?

.....

Z ręką na sercu przyznajemy, że były to jedne z najfajniejszych naszych wakacji. Bardzo lubimy podróżować we własnym tempie, dlatego sami zorganizowaliśmy sobie dwutygodniowy Road Trip po Maroku. Oczywiście - jak to w podróży z dziećmi bywa - musieliśmy w niektórych przypadkach troszkę zmodyfikować plan podróży, jednak ostatecznie zwiedziliśmy nawet więcej niż było zaplanowane :). 

.....
.....

Indywidualny plan podróży

.....

Wiadomo - nie da się wszystkiego przewidzieć, ale oczywiście dobry plan podróży będzie po pierwsze bardzo pomocny, po drugie pozwoli dobrze rozplanować trasę i zwiedzanie poszczególnych atrakcji. Jeśli jesteście zainteresowani takim skrojonym do Waszych potrzeb programem podróży to zapraszamy do kontaktu z nami. Nie powielamy projektów, bo każdy Podróżnik jest inny, co innego chce zobaczyć, podróżuje sam, albo z towarzyszem, albo z trójką dzieci ;). 

Dlatego taki skrojony na Waszą miarę Indywidualny Plan Podróży będzie strzałem w dziesiątkę! Chcecie jechać poza główne trasy turystyczne? Chcecie wiedzieć, co warto zobaczyć a co lepiej ominąć? Gdzie dobrze zjeść i gdzie się zatrzymać? Zapraszamy :).

.....
.....

...

Interaktywne książki podróżnicze "Podróże Życia" (e-book) – sklep.followmyflow.com.pl

Co wyróżnia nasze ebooki? Piękna oprawa graficzna i zdjęciowa - ten ebook to idealny pomysł na prezent dla Twoich najbliższych miłośników podróży. Interaktywne menu - łatwo i szybko poruszasz się po wybranych zagadnieniach w książce zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Plan podróży - podajemy Ci gotowy
.....
.....
.....
.....

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://followmyflow.com.pl/